Dodaj do ulubionych

Prowizja za pokazywanie mieszkań ?

28.06.12, 11:23
Czy jest to legalne,że agencja a w zasadzie "biuro kwater" pobiera prowizję za samo oglądanie mieszkań -przed podpisaniem umowy o wynajem, można to gdzieś zgłosić ?
Edytor zaawansowany
  • al_gon 28.06.12, 13:34
    A dlaczego ma nie pobierać? Legalne. Tak samo legalne jak pobieranie opłaty za masło w sklepie czy strzyżenie w salonie fryzjerskim.
  • decort 04.07.12, 20:13
    biura nieruchomości, zwane tu często "agencjami" z zasady nie pobierają opłat tylko za pokazanie mieszkania - chociaż, właściwie, nie wiadomo dlaczego. A jak "biura kwater"? - to nie wiem. Istnieją natomiast na rynku podmioty oferujące swoje usługi jako biura (agencje) nieruchomości, wabiące klientów bardzo atrakcyjnymi ogłoszeniami, i pobierające opłaty za podanie telefonu do rzekomego właściciela, który albo w ogóle nie istnieje albo niczego o "podjętej" z takim "biurem" współpracy nie wie, a oferty zazwyczaj okazują się nieaktualne. I to jest nielegalne. Zgłasza się to przestępstwo do prokuratury. Problem polega jednak na tym, że opłaty przez nich pobierane nie przekraczają chyba 300 zł - czyli nie jest to wyłudzenie przestępcze, a zwykłe wykroczenie. Jak się skrzyknie kilku naciągniętych - kwota urośnie - to można do prokuratury. Spodziewam się, że w związku z propozycjami Min. Sprawiedliwości podwyższenia limitu wykroczenia do 900 zł (lub 700 zł - nie pamiętam dokładnie) - opłaty tych niby biur nieruchomości wzrosną :-(
  • martynaja1 29.05.15, 00:03
    Ostrzegam przed biurem dobrzemieszkaj.net !! Jest to pseudoagencja i zwykli oszuści. Pobierają pieniądze za obejrzenie mieszkania, które są piękne na zdjęciach, a w rzeczywistości nie istnieją.
  • skeleton_song 05.07.16, 16:56
    ale jak to jest proceder na większą skalę to już jest to przestępstwo, a czynienie sobie z przestępstwa źródła zarobku to dodatkowa okoliczność obciążająca
  • positivesdenken 29.10.13, 08:11
    Bo nikt na swiecie tak nie robi, nie placicsz za ogladanie masla, tylko w momencie kiedy je kupujesz
  • j666 29.10.13, 09:25
    Nikt nie zabrania kupowania masła lub najmu mieszkania bez pośrednika.
    Lub umówienia się z lekarzem / przychodnią, a nawet apteką, że zapłacisz im tylko wtedy, gdy wyzdrowiejesz.

-----
    > Bo nikt na swiecie tak nie robi, nie placicsz za ogladanie masla, tylko w momencie kiedy je kupujesz
  • al_gon 30.10.13, 13:59
    A dlaczego płacisz za leczenie a nie za wyleczenie?
  • karolkopcinski 16.10.14, 16:21
    a kto by chciał za darmo umawiać na spotkania, rezerwować oferty, wogule robić im zdjęcia opisy i poświęcać swój czas i cierpliwość odbierając telefony i dzwoniąc na własny koszt do właścicieli.
  • olamorowanie 25.03.15, 16:40
    ja skorzystałam z usług biura chcewynajacwarszawa. logując się na ich portalu chcewynajac.pl opłaciłam usługę 219 zl za dostęp do ich bazy danych i możliwość oglądania mieszkań oraz ich rezerwacji. Jestem zadowolona gdyż przy podpisywaniu umowy najmu nie pobierano już ode mnie tych wysokich prowizji a od właściciela
  • olamorowanie 24.04.15, 16:47
    Polecam serwis chcewynajac.pl tam jak się zalogowałam to dostałam wgląd do wszystkich aktualnych ofert już z kontaktami i od razu do mnie oddzwoniono by umawiać mnie na spotkania. Obejrzałam kilka mieszkań i wynajęłam to pierwsze które oglądałam najpierw. Pomogli mi przy podpisaniu umowy z właścicielem i nie pobierali już żadnych prowizji. Ich całkowity koszt za pośrednictwo o 219 zł
  • 81mateusz 28.04.15, 12:52
    Skorzystałem z usług biura dobrzemieszkaj.net i jestem bardzo zadowolony, mieszkanie było wolne od zaraz właściciel w porządku cena taka jak w ogłoszeniu nic dodać nic ująć. Polecam wszystkim i na pewno skorzystam jeszcze raz.
  • pola.jar 27.05.15, 22:22
    To oszuści, nie dajcie się nabrać!
  • martynaja1 28.05.15, 23:59
    Ostrzegam przed biurem dobrzemieszkaj.net !! Jest to pseudoagencja i zwykli oszuści. Pobierają pieniądze za obejrzenie mieszkania, które są piękne na zdjęciach, a w rzeczywistości nie istnieją.
  • poruszonyobywatel 26.06.15, 11:11
    Oszuści!! Oszuści i jeszcze raz oszuści!! Jestem pewna, iż to pracownik z pseudo biura napisał pierwszy post!
    Wykorzystują zdjęcia mieszkań których nawet nie maja w swojej ofercie. Jaka byłam zdziwiona, kiedy otrzymałam od znajomych link do ogłoszenia gdzie były zdjęcia mojej sypialni i przedpokoju (3 miesiące wcześniej publikowałam ogłoszenie). Zadzwoniłam i Pan swoja standardową formułką iż nie płacę prowizji za podpisanie mieszkania, iż mogę oglądać mieszkanie od pn-pt od 10 do 21, że sam umawiam się z właścicielem. Skierował mnie na ich stronę i poinformował o symbolicznej opłacie ok 200 zł . Wspominałam o ogłoszeniu w którym wykorzystali zdjęcia z mego ogłoszenia i Pan się w sekundę rozłączył. Nie odebrał już telefonu. Ludzie wystrzegajcie się !! Oszukują naiwnych ludzi!
  • 5th_element 03.07.16, 22:27
    ależ oczywiście - piszą o nich choćby tu: web.facebook.com/OSZUSTChcewynajacpl-645096135592618/?fref=ts
  • findspot 29.07.15, 11:58
    Findspot to internetowy serwis ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości.
    www.findspot.pl
  • makronim 26.08.15, 12:01
    Zawsze biorą prowizje, nie można za darmo obejrzeć nigdzie? Nawet jak są inwestycje i mieszkania rynku wtórnego? Bo ja teraz w Lodzi planuję kupić, doradźcie coś, proszę...
  • padam10 17.03.16, 14:39
    www.ekobud.ostroda.pl/sprzedaz_mieszkan
  • dagmara.ready 24.03.16, 11:17
    O wszystko trzeba dokładnie pytać. Płacić trzeba zawsze: pytanie czy pokrywa to właściciel czy oglądający. Zwyczajowo jest to rozliczane po zawarciu transakcji, a nie przy każdym oglądanym/prezentowanym mieszkaniu. Polecam szczerze Gross we Wrocławiu, bo każdą kwestię dokładnie tłumaczą i nie ma miejsca na niespodzianki. Naprawdę można im zaufać.
  • just.my 06.07.16, 12:02
    Ludzie, nie dajcie się wpuścić w takie rzeczy. Płacicie prowizję jak wynajmiecie lub kupicie, nigdy za oglądanie! Nie dajcie się oszukiwać naciągaczom!
  • ckrlink 23.05.18, 16:36
    Z agencjami nieruchomości jest różnie. Moim zadaniem jest nieetycznie pobierać prowizję za pokazywanie nieruchomości. Najlepiej to nie korzystać z agencji tylko spróbować sprzedać samemu lub skorzystać z oferty firmy skupującej nieruchomości - grb-nieruchomosci.pl. Kupią nieruchomość za gotówkę i mamy problem pokazywania, podpisywania umów i miesięcy męczarni z głowy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.