Dodaj do ulubionych

Czy mozna podwazyc umowe darowizny?

09.02.11, 21:34
Jesli rodzic spisuje notarialnie umowe darowizny mieszkania na rzecz jednego z dzieci, czy drogie dziecko ma prawo do podwazenia tego aktu notarialnego i domagania podzialu?

Edytor zaawansowany
  • 09.02.11, 22:54
    Proszę poczytać o tzw. zachowku...
  • 10.02.11, 12:08
    Mam wycenioną nieruchomość, którą otrzymam od rodziców. Rodzeństwu (2 osoby) wypłacę po 1/3 wartości otrzymanej nieruchomości. Czy to wystarczy?
  • 10.02.11, 12:53
    a_day_before_tomorrow napisała:

> Mam wycenioną nieruchomość, którą otrzymam od rodziców. Rodzeństwu (2 osoby) wy
    > płacę po 1/3 wartości otrzymanej nieruchomości. Czy to wystarczy?

Formalnie zachowek wypłacasz dopiero po śmierci rodziców i to tylko na żądanie rodzeństwa. I jest to kwota równa połowie tego, co rodzeństwo by otrzymało, gdyby darowizny/testamentu nie było. Czyli w twoim przypadku powinnaś wypłacić każdemu z rodzeństwa po 1/6 wartości otrzymanej nieruchomości.

Jeśli chcesz wypłacić więcej, to już twoja dobra wola.

Natomiast darowizna uczyniona przez ciebie na rzecz rodzeństwa w żaden sposób nie wpłynie na ich przyszłe uprawnienia do zachowku.
    Gdyby tę samą darowiznę uczynili na ich rzecz wasi rodzice, wówczas od kwoty należnego zachowku uprawnieni muszą odliczyć wartość otrzymanej od spadkodawców darowizny.

Czyli - jeżeli chcesz się rozliczać już, to podaruj odpowiednią kwotę pieniędzy rodzicom (a nie rodzeństwu) (przelewem na ich konto z dopiskiem "darowizna", a rodzice niech złożą druk SD-Z2 w swoim urzędzie skarbowym), a następnie rodzice dokonują przelewów na konta pozostałych dzieci również z dopiskiem "darowizna", a rodzeństwo twoje składa druki SD-Z2 w swoich urzędach skarbowych.
  • 10.02.11, 12:27
    bietka1 napisała:

> Jesli rodzic spisuje notarialnie umowe darowizny mieszkania na rzecz jednego z
    > dzieci, czy drogie dziecko ma prawo do podwazenia tego aktu notarialnego i doma
    > gania podzialu?

Nie. Rodzic - o ile nie jest ubezwłasnowolniony czy niepoczytalny - może ze swoją własnością zrobić co chce.

Np. darować jednemu z dzieci albo komuś spotkanemu na ulicy , albo sprzedać, przepić lub wyjechać na Baleary.

I nikt nie ma prawa podważyć jego decyzji.
  • 19.02.11, 09:38
    bezpocztyonline napisała:

> bietka1 napisała:
    >
    > > Jesli rodzic spisuje notarialnie umowe darowizny mieszkania na rzecz jedn
    > ego z
    > > dzieci, czy drogie dziecko ma prawo do podwazenia tego aktu notarialnego
    > i doma
    > > gania podzialu?
    >
    > Nie. Rodzic - o ile nie jest ubezwłasnowolniony czy niepoczytalny - może ze swo
    > ją własnością zrobić co chce.
    >
    > Np. darować jednemu z dzieci albo komuś spotkanemu na ulicy , albo sprzedać, pr
    > zepić lub wyjechać na Baleary.
    >
    > I nikt nie ma prawa podważyć jego decyzji.

A co z prawem do zachowku w tej sytuacji? Czy przepada?

• 19.02.11, 17:28
    Jak już pisałem, umowa darowizny i testament nie zwalniają z zachowku(na życzenie upoważnionego), jedynie umowa o dożywocie zwalnia całkowicie z tego prawa.
  • 19.02.11, 23:30
    pkjohnson napisał:

> Jak już pisałem, umowa darowizny i testament nie zwalniają z zachowku(na życzen
    > ie upoważnionego), jedynie umowa o dożywocie zwalnia całkowicie z tego prawa.

A co to jest umowa o dozywocie?
  • 20.02.11, 12:39
    bietka1 napisała:

> pkjohnson napisał:
    >
    > > Jak już pisałem, umowa darowizny i testament nie zwalniają z zachowku(na
    > życzen
    > > ie upoważnionego), jedynie umowa o dożywocie zwalnia całkowicie z tego pr
    > awa.
    >
    > A co to jest umowa o dozywocie?

Prawidłowa nazwa to "umowa dożywocia"

dokumenty.e-prawnik.pl/kodeksy/kodeks-cywilny/dozywocie-zobowiazania-renta-i-dozywocie/
  • 20.02.11, 17:22
    Niestety ale prawidłowa nazwa to "Umowa o dożywocie", nawet w tym linku co jest podany tak jest napisane w pierwszym paragrafie...
  • 26.02.11, 19:35
    bezpocztyonline napisała:

> bietka1 napisała:
    >
    > > pkjohnson napisał:
    > >
    > > > Jak już pisałem, umowa darowizny i testament nie zwalniają z zachow
    > ku(na
    > > życzen
    > > > ie upoważnionego), jedynie umowa o dożywocie zwalnia całkowicie z t
    > ego pr
    > > awa.
    > >
    > > A co to jest umowa o dozywocie?
    >

Czy dobrze to rozumiem?
    Jesli rodzic przepisze mieszkanie na jedno z dzieci, ale moze i bedzie w nim mieszkac do konca zycia, to drugie dziecko nie musi zostac splacone na podstawie prawa do zachowku. Zgadza sie?

> Prawidłowa nazwa to "umowa dożywocia"
    >
    > dokumenty.e-prawnik.pl/kodeksy/kodeks-cywilny/dozywocie-zobowiazania-renta-i-dozywocie/
  • 26.02.11, 21:19
    bietka1 napisała:

> Czy dobrze to rozumiem?
    > Jesli rodzic przepisze mieszkanie na jedno z dzieci, ale moze i bedzie w nim mi
    > eszkac do konca zycia, to drugie dziecko nie musi zostac splacone na podstawie
    > prawa do zachowku. Zgadza sie?

Nie. Źle rozumiesz.

To, co opisujesz, to może być
    - albo umowa darowizny i dodatkowe ustalenie, że rodzic zostaje mieszkać,
    - albo umowa darowizny + służebność mieszkania
    - albo umowa o dożywocie.

Zwolnienie od zachowku daje tylko umowa o dożywocie.

Wyłącznie dlatego, że w kodeksie cywilnym w zapisach dotyczących prawa o zachowku pamiętano o darowiznach, a o umowie o dożywocie po prostu zapomniano.

Umowa o dożywocie nie jest prostą darowizną, jest zobowiązaniem także do utrzymywania dożywotnika w pełnym zakresie do końca życia, a także do wyprawienia mu pogrzebu po śmierci. Jednakże kodeks cywilny określając obowiązki przy umowie o dożywocie zaznacza "w braku odmiennej umowy".

W związku z czym często strony zawierają właśnie umowę o dożywocie, przy czym np. w umowie zaznaczają, że prawem dożywotnika jest jedynie korzystanie z mieszkania - tak samo, jak byłoby przy umowie darowizny z ustanowieniem służebności osobistej mieszkania.
  • 26.02.11, 23:22
    I to jest najbardziej szczegółowa i rozwiązująca odpowiedź na Twoje pytanie.W skrócie: darowizna=zachowek(na żądanie), umowa o dożywocie=zachowku brak.
  • 02.01.18, 14:18
    Z tego co wiem, to akt notarialny darowizny jest niepodważalny, sugeruję jednak skontaktować się z notariusz Zarzycką, która doskonale orientuje się w tej tematyce. Tel. 12 448 14 13

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.