Dodaj do ulubionych

podatek od kredytu...

16.06.09, 11:29
czy ktos o czyms takim slyszal? szwagierka mnie pocieszyla, ze taki podatek po
wyplacie wszystkich transz z banku trzeba bedzie zaplacic... ja o czyms takim
nigdy nie slyszalam... wie ktos moze cos na ten temat?
Edytor zaawansowany
  • Gość: g IP: *.pke.pl 17.06.09, 12:24
    bzdura!
  • 17.06.09, 21:33
    i tak tez myslalam:) dziekuje:)
  • 18.06.09, 13:48
    Skrót myślowy, zapewne.

Najpewniej chodziło tej osobie o podatek od czynności cywilnoprawnych związanych z wnioskiem o wpis hipoteki - która ustanawiana jest najczęściej właśnie po wypłacie wszystkich transz, po akcie notarialnym przenoszącym własność.
  • 18.06.09, 14:23
    w przypadku inwestycji dokonywanej przez dewelopera,
    to najczęściej wpisu hipotek dokonuje się po wypłacie kredytu i po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie,
    w przypadku budowy tzw. systemem gospodarczym na własnym gruncie,
    to wpisu hipotek dokonuje się często przed wypłatą pierwszej transzy...
  • 20.06.09, 13:38
    Nie zależy to od pozwolenia na użytkowanie czy wypłaty transz, ale przeniesienia własności, choćby i działki z domem w trakcie budowy.
  • 21.06.09, 11:30
    arfer napisał:

> Nie zależy to od pozwolenia na użytkowanie czy wypłaty transz, ale przeniesieni
    > a własności, choćby i działki z domem w trakcie budowy.

W przypadku budowy na własnej działce, hipotekę zazwyczaj wpisuje się przed wypłatą pierwszej transzy, bo tak bank warunkuje uruchomienie kredytu. W tym wypadku nie ma przenoszenia własności, bo kredytujący już jest właścicielem działki na której jest dokonywana inwestycja.
    Przy zakupie nieruchomości wpierw oczywiście przeniesienie własności, następnie wpis hipotek i dopiero bank uruchomi kredyt, choć w różnych bankach różne praktyki.
    W przypadku rynku pierwotnego, często deweloper przenosi własność po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku, no i dopiero można wpisywać hipoteki na lokalu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.