Dodaj do ulubionych

Remont mieszkania komunalnego , założenie licznika

IP: 80.51.190.* 12.05.08, 20:15
Witam. Mój brat zamienił się na mieszkania za swoje mniejsze wziął dużo
większe z długami(dług spłacił ok 25 000). Mieszkanie jest zdewastowane i nie
posiada licznika energii elektrycznej (poprzednicy ciągnęli prąd na lewo-jest
sporządzony protokół o braku licznika). Czy mój brat może liczyć na
wyremontowanie mieszkania "przez zarządce"(nie wiem jak zwie się to
prawidłowo) . Czy za nowy licznik i przegląd instalacji elektrycznej musi
płacić z własnej kieszeni.Pozdrawiam i proszę o jakieś porady.
Edytor zaawansowany
  • Gość: mar03 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.05.08, 11:52

    ma bratu wyremontować mieszkanie?
  • 13.05.08, 15:23
    Jeżeli mieszkanie jest komunalne, gmina wyraziła zgodę na zamianę,
    to zapewne coś było w umowie zapisane, czy gmina obiecuje
    wyremontowanie czegoś, czy nie.

    Jeżeli gmina nie obiecywała żadnego remontu i było w umowie
    zapisane, że cały remont Pani brat wykona na własny koszt, to trudno
    to teraz zrzucać z powrotem na barki gminy.

    Podobnie przy spółdzielczym lokatorskim.

    Jeżeli to jest własność, to cały remont spada na głowę Pani brata -
    w końcu widział, na co sie decyduje.

    Za założenie licznika płaci Pani brat.
  • Gość: bocian1976 IP: 80.51.190.* 13.05.08, 17:16
    To jest mieszkanie komunalne. Brat zamienił mieszkanie mniejsze na większe ale
    zaniedbane. Zamiana odbyła się na zasadzie zamiany mieszkanie komunalnego na
    inne mieszkanie komunalne.
  • 14.05.08, 07:28
    Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o
    zmianie Kodeksu Cywilnego:

    "Art. 6a.
    1. Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania
    istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem
    umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i
    ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz
    innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i
    budynku określone odrębnymi przepisami.
    2. W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego
    najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy
    wyposażenia lokalu.
    3. Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:
    1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i
    urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz
    jego otoczenia;
    2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których
    mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku
    uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża
    obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy;
    3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i
    elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym
    najemcy, a zwłaszcza:
    a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i
    ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany
    wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z
    grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej – z wyjątkiem
    osprzętu,
    b) wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz
    podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.
    Art. 6b.
    1. Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do
    używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i
    higienicznosanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz
    przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i
    chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku
    przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki
    schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia
    gospodarcze oraz otoczenie budynku.
    2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:
    1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin
    ceramicznych, szklanych i innych;
    2) okien i drzwi;
    3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;
    4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej
    (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien,
    brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z
    syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń
    sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;
    5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem
    wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;
    6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych
    elementów;
    7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało
    ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
    8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów
    zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;
    9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych
    przez:
    a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i
    sufitów,
    b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych,
    sanitarnych i grzewczych.
    Art. 6c.
    Przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół, w którym
    określają stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim
    instalacji i urządzeń. Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy
    zwrocie lokalu.
    Art. 6d.
    Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą
    wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób
    rozliczeń z tego tytułu.
    Art. 6e.
    1. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany
    odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także
    zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia
    technicznego, wymienionych w art. 6b ust. 2 pkt 4, które znajdowały
    się w lokalu w chwili wydania go najemcy. Jeżeli najemca w okresie
    najmu dokonał wymiany niektórych elementów tego wyposażenia,
    przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości
    między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego
    opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w
    dniu rozliczenia.
    2. Wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych przez
    najemcę z naruszeniem art. 6d i przywrócenia stanu poprzedniego,
    jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać
    za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu
    na dzień opróżnienia lokalu.
    Art. 6f.
    W umowie najmu lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu
    mieszkaniowego, strony mogą ustalić odmiennie prawa i obowiązki
    wymienione w art. 6a–6e."
  • Gość: bocian1976 IP: 80.51.190.* 14.05.08, 16:25
    Więc dla mojego brata zostanie poprawiona instalacja elektryczna ,wstawiony
    licznik wstawione zostaną nowe okna i zrobiona zostanie wylewka w mieszkaniu. To
    wszystko będzie miał za darmo.
  • Gość: Leopard IP: *.kalisz.mm.pl 14.05.08, 18:40
    Zakład energetyczny w ramach umowy zakłada licznik za darmo - warunek oczywiście
    jest podstawowy: instalacja elektryczna powinna umożliwiać założenie
    zabezpieczeń przedlicznikowych i licznika, oraz zarządca powinien udokumentować
    parametry instalacji - to Ci się należy.
  • Gość: xxx IP: *.infinity.net.pl 15.05.08, 09:17
    żle to widzę , żeby gmina zrobiła tak rozległy remont

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.