Dodaj do ulubionych

Sprzedaz mieszkania rynek wtorny - podatek- jaki ?

03.04.07, 16:26
Kupilam mieszkanie 2 lata temu i teraz chce je sprzedac i kupic cos innego,
nie wiem czy to bedzie wtorny czy pierwotny . Jaki zaplace podatek, jesli
obecne mieszkanie kupilam na rynku wtornym ?
Dziękuję za pomoc,
Edytor zaawansowany
  • Gość: adamina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.04.07, 20:33
    zapłacisz 7 % vat
    zapłacisz także podatek dochodowy w wysokości 10% ceny sprzedaży chyba że
    zgłosisz w us że pieniądze ze sprzedazy wydasz w ciagu 2 lat na cele
    mieszkaniowe
  • Gość: kluc IP: *.olsztyn.mm.pl 03.04.07, 21:49
    Od kiedy jest ten VAT? Wprowadzili go tylnymi drzwiami? Pierwsze słyszę o VAT na
    rynku wtornym, gdy mieszkanie sprzedaje osoba prywatna (nie prowadzaca
    dzialalnosci gosp.)
  • Gość: Mergy IP: 195.85.249.* 04.04.07, 16:41
    Czyli co ,..nikt mi nie pomoze ?VAT ?
    Jesli kupilam na rynku wtornym tez obowiazuje mnie zasada ze nie zaplace
    podatku jesli przeznacze pienaidze na inne cele miszkaniowe ?Dlaczego 10%? Ja
    czytalam ze 19%
  • Gość: staraagentka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.04.07, 17:11
    Płacisz podatek 10% od przychodu jeśli sprzedasz przed upływem 5 lat od
    nabycia albo nic jeśli za całą kwotę jaką uzyskasz kupisz inne mieszkanie w
    ciągu 2 lat od sprzedaży.
    O żadnym VAT-nie ma mowy.
  • dolkowski 04.04.07, 21:22
    > ciągu 2 lat od sprzedaży.
    > O żadnym VAT-nie ma mowy.

    No wiec z tym VAT-em to nie takie proste. Urzedy zaczynaja inaczej interpretowac
    przepisy. Skarbowka twierdzi bowiem, ze na rynku wtornym tez jest VAT (7 proc.)
    jesli mieszkanie ma mniej niz 5 lat. Jesli ktos tego sadownie nie obali, to beda
    scigac tych, ktorzy sprzedali takie mieszkania.
  • Gość: kamil IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.04.07, 21:46
    z tym vatem to prawda
    sprzedałem mieszkanie i musiałem vat zapłacić
    niestety
  • dolkowski 04.04.07, 23:23
    > z tym vatem to prawda
    > sprzedałem mieszkanie i musiałem vat zapłacić
    > niestety

    A moglbys napisac cos wiecej? Jakie mieszkanie (ilo letnie), czy zaplaciles sam
    z siebie czy tez wezwal Cie urzad itp.
  • miriam_73 05.04.07, 00:17
    Dla takich twierdzeń nie ma żadnej podstawy!!! Przepis ustawy (art. 43 ust. 1
    pkt. 10 UVAT) jest w tym względzie jednoznaczny. Obrót na rynku wtórnym (czyli
    dostawa dokonywana po pierwszym zasiedleniu lub zamieszkaniu) JEST z VAT
    zwolniony (no chyba, że lokal byłby porzeznaczony na cele niemieszkalne, ale
    wtedy to raczej nie zastosujesz stawki obnizonej, tylko standardową ).
    I nie ma tu nic do rzeczy ani 5-letni termin - to ma znaczenie przy lokalach
    niemieszkalnych, bo jest jednym z warunków klasyfikujących lub
    dyskwalifikujących daną nieruchomość jako "używaną" w rozumieniu ustawy o VAT
    (pod dodatkowymi warunkami) a w konsekwencji podlegającą zwolnieniu - to jest
    zupełnie odrębna regulacja (art. 43 ust. 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt. 1),
    której w żadnym razie nie można czytać łącznie z regulacją dotyczącą zwolnienia
    dot. rynku wtórnego.
    --
    Moje Podróże
    community.webshots.com/user/miriam_1973/albums/most-recent
  • ebook24 05.04.07, 10:46
    > Dla takich twierdzeń nie ma żadnej podstawy!!! Przepis ustawy (art. 43 ust. 1
    > pkt. 10 UVAT) jest w tym względzie jednoznaczny. Obrót na rynku wtórnym (czyli
    > dostawa dokonywana po pierwszym zasiedleniu lub zamieszkaniu) JEST z VAT
    > zwolniony (no chyba, że lokal byłby porzeznaczony na cele niemieszkalne, ale
    > wtedy to raczej nie zastosujesz stawki obnizonej, tylko standardową ).
    > I nie ma tu nic do rzeczy ani 5-letni termin - to ma znaczenie przy lokalach
    > niemieszkalnych, bo jest jednym z warunków klasyfikujących lub
    > dyskwalifikujących daną nieruchomość jako "używaną" w rozumieniu ustawy o VAT


    Ja sie z Toba generalnie zgadzam. Takie wnioski wysuwam po ponownym przeczytaniu
    art 43 ustawy o podatku od towarów i uslug z 2004 r. Ale niestety praktyka jest
    inna. Urzedy skarbowe naliczaja 7 proc. VAT. Przed chwila rozmawialem z urzedem
    skarbowym i podtrzymuja swoje zdanie (twierdza, ze mieszkanie musi byc uzywane).
    Gdy sie ich przyciska do sciany, to urzednicy kreca i bladza - mowia kazda
    sprawa jest inna. A podalem przyklad nowego mieszkania uzywanego kilka dni.
    Stanelo na tym, ze przed sprzedaza najlepiej zapytac na pismie urzad skarbowy o
    kwestie VAT. Odpowiedz bedzie wiąząca nawet wtedy, gdy US sie pomyli.
    Niepokojaca jest jeszcze inna kwestia. Otoz ten sam urzednik twierdzi, ze w
    swietle projektowanych przepisow po 1 stycznia 2008 r. sprzedaz mieszkan na
    rynku wtornym bedzie obciazona 22 proc. podatkiem VAT.
  • ebook24 04.04.07, 23:27
    > Płacisz podatek 10% od przychodu jeśli sprzedasz przed upływem 5 lat od
    > nabycia albo nic jeśli za całą kwotę jaką uzyskasz kupisz inne mieszkanie w
    > ciągu 2 lat od sprzedaży.
    > O żadnym VAT-nie ma mowy.

    Jak inwestować w nieruchomości ebook24.googlepages.com
  • miriam_73 04.04.07, 18:55
    10% dlaego że do twojego mieszkania, jako nabytego przed 1 stycznia 2007 r.
    stosujesz stare zasady (czyli 10 procent od przychodu a nie jak obecnie 19
    procent na dochodzie).

    Sprzedaż na rynku pierwotnym bedzie opodatkowana PCC, ale to kupujacy płaci ten
    podatek i Ciebie to nie boli.

    Natomiast jak bedziesz reinwestować pieniądze, to w przypadku kupna na rynku
    pierwotnym bedziesz miała cene od dewelopera ustalona jako kwota netto plus 7%
    VAT - płacisz łączną cenę, nie interesuje cię rozliczenie tego VATu przez
    dewelopera (w tym sensie, że ty nie składasz żadnych deklaracji), natomiast
    przy zakupie z rynku wtórnego PCC (2%) i to ty jako kupujacy rozliczasz ten
    podatek w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży (formua PCC-3).
    --
    Moje Podróże
    community.webshots.com/user/miriam_1973/albums/most-recent
  • Gość: staraagentka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.04.07, 10:43
    "natomiast
    > przy zakupie z rynku wtórnego PCC (2%) i to ty jako kupujacy rozliczasz ten
    > podatek w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży (formua PCC-3)."

    Niestety podatek od czynności cywilno-prawnych zostanie pobrany przez
    notariusza przy podpisaniu umowy sprzedaży - notariusz jako płatnik MUSI ten
    podatek pobrać tak więc żadnego samodzielnego rozliczania w terminie 14 dni.
  • miriam_73 05.04.07, 15:34
    Pasrdon, masz absolutną rację - ja na codzień biegam z PCC-ami ale od pożyczek
    i podwyższeń - fakt w umowach spółkowych my robimy PCC
    --
    Moje Podróże
    community.webshots.com/user/miriam_1973/albums/most-recent

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.