Dodaj do ulubionych

pytania do Biedziaka

17.01.05, 20:02
1.Córka posiada mieszkanie własnościowe w Spółdzielni,chce je sprzedać.Kto
płaci podatek ? kupujący czy sprzedający?ile?/wartość mieszkania
ok.50.000zł/ .jakie opłaty u notariusza?Czy konieczne jest założenie księgi
wieczystej?Co z Vat od wartości mieszkania?

2.Ja chcę jej przepisać moje prawo do mieszkania lokatorskiego/daruję jej mój
zrewaloryzowany wkład mieszkaniowy/.Czy zapłaci podatek?Jaka jest wartość do
której nie płaci się podatku w 1 stopniu pokrewieństwa w przypadku darowizny?
Edytor zaawansowany
  • jalis27 17.01.05, 20:08
    Przepraszam za Biedziaka-miało być oczywiście BEBIAK
  • bebiak 17.01.05, 23:14
    Witaj Jalis,

    jalis27 napisał:

    > 1.Córka posiada mieszkanie własnościowe w Spółdzielni,chce je sprzedać.Kto
    > płaci podatek ? kupujący czy sprzedający?ile?/wartość mieszkania
    > ok.50.000zł/.

    A o jaki podatek Ci tutaj chodzi? Postaram się to po kolei wyjaśnić.

    Wiesz zapewne, że od umowy sprzedaży są opłaty.
    Te opłaty przy prawie spółdzielczym i cenie 50.000,-zł to:
    - podatek do czynności cywilnoprawnych 2% tj. 1.000,-zł
    - taksa notarialna: 555,-zl + VAT 22% tj. 122,10,-zl
    - wypisy: ok. 150,-zl (jedna strona = 7,32,-zl z VAT-em ale trochę się
    uzbiera).
    Jeśli nie ma księgi wieczystej (a w u Was chyba nie ma) - to już wszystko.
    Wszystkie te opłaty należy wnieść u notariusza przy zawieraniu umowy - kto je
    poniesienie decydują strony.
    Ustawodawca nic tu nie narzuca, choć prawdą jest, że najczęściej koszty ponoszą
    nabywcy ale podkreślam strony mogą inaczej postanowić (proponuję ustalić).
    To dotyczyło kosztów związanych z umową sprzedaży.

    Następna kwestia:
    czasami się zdarza, że w związku ze sprzedażą po stronie sprzedającego
    powstaje jakieś zobowiązanie wobec urzędu skarbowego.
    Żebym mgoła Ci ten temat przybliżyć (i ewentualnie omówić szczegóły i
    możliwości o ile zajdzie taka konieczność) musisz mi napisać dokładnie kiedy
    (data) i w jaki sposób córka nabyła własnościowe prawo do tego lokalu (kupiła?
    dostała?).

    Proponuję się temu tematowi przyjrzeć, bo to akurat jest szalenie istotne dla
    Twojej córki (ona sprzedaje).

    >jakie opłaty u notariusza?

    Napisałam wyżej - tak mi jakoś wyszło, że tam:-))

    >Czy konieczne jest założenie księgi wieczystej?

    Nie, nie ma takiego obowiązku przy prawie spółdzielczym.
    Jest to konieczne kiedy nabywca bierze kredyt i będzie ustanawiał hipotekę na
    rzecz banku ale zwyczajowo już sobie to sam załatwia po nabyciu (należy go
    jedynie moim zdaniem uprzedzić, że nie ma księgi).

    >Co z Vat od wartości mieszkania?

    Wg mnie córka nie jest vatowcem z tytułu tej jednorazowej
    czynności.

    > 2.Ja chcę jej przepisać moje prawo do mieszkania lokatorskiego/daruję jej mój
    > zrewaloryzowany wkład mieszkaniowy/.

    Wkład jej tylko podarujesz bo prawo lokatorskie nie jest zbywalne.

    >Czy zapłaci podatek?

    Tak, wg mnie tak, bo art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn wsród
    przedmiotów wprowadzający zwolnienie od podatku (przy zachowaniu pewnych
    warunków) nie wymienia wkładu budowlanego, a tym bardziej lokatorskiego prawa
    do lokalu.
    Mowa w tym artykule o darowiźnie:
    - budynku mieszkalnego lub jego części,
    - lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość;
    - spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego;
    oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu
    jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym.

    I to wszystkie przedmioty objęte tym zwolnieniem - a nam żaden jak widzisz nie
    odpowiada.

    >Jaka jest wartość do której nie płaci się podatku w 1 stopniu pokrewieństwa w
    >przypadku darowizny?

    Obecnie jest to kwota 9.637,-zł (raz na 5 lat darowana).
    Powyżej tej kwoty już jest podatek - sięga do 7% (w zależności od wartości
    darowizny).

    Czy wszystko tutaj dla Ciebie jasne i zrozumiałe? Wierzę, że tak i pamiętaj o
    tej sprawie nabycia lokalu przez córkę - to naprawdę ważne dla Was i dla
    Waszych finansów.
    Pozdrawiam Cię serdecznie. B.
  • jalis27 18.01.05, 10:34
    Córka dostała to mieszkanie w spadku po ciotce w 1997.W 1998 zgłosił się US po
    podatek od spadku,ale umorzył na 5 lat.Czyli 5 lat już minęło-chyba,że jest
    jeszcze coś o czym nie wiem?
  • jalis27 18.01.05, 18:04
    Czy przy sprzedaży mieszkania własnościowego potrzebna jest jego wycena przez
    rzeczoznawcę? Co powinna zawierać umowa wstępna? Pobiera się zadatek czy
    zaliczkę, jaka jest różnica?
  • bebiak 20.01.05, 16:15
    Witaj Jalis,

    Minęło już 5 lat od nabycia przez córkę (US pewnie określił termin, do kiedy ma
    warunek, ale jeśli mówimy o latach 1997-1998 to już minęło.
    Pamiętaj, że te 5 lat w tym przyapdku liczymy od dnia zamieszkania w lokalu
    (sprawdź kiedy zamieszkała chyba, że w dokuemntach z US masz określoną
    konkretną datę).

    jalis27 napisał:

    > Czy przy sprzedaży mieszkania własnościowego potrzebna jest jego wycena przez
    > rzeczoznawcę?

    Nie, ale wskazana przez strony cena winna oddawac rynkową wartośc tego lokalu.

    >Co powinna zawierać umowa wstępna? Pobiera się zadatek czy
    > zaliczkę, jaka jest różnica?

    Przyniosłam Ci tutaj taki link do mojej bardzo szerokiej wypowiedzi nt. umowy
    przedwstępnej.
    Pisałam ją dla kogoś kto kupował (stąd Ty musisz odwrócić sobie niejako
    sytaucję bo córka sprzedaje). Wyjaśniam tutaj wiele kwestii (w tym te, o które
    pytasz).
    Poczytaj to dokładnie i w przypadku jakichkolwiek wątpliwosśi od razu pytaj (w
    tym wątku, proszę, a nie w tym nowym, który założyłeś, bo mnie jest ciężko
    potem szukać opisu całej danej sytuacji).

    forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=656&w=12476122&a=12626156
    Pozdrawiam Cię serdecznie. B.
  • jalis27 21.01.05, 14:51
    Serdecznie dziękuję.W razie wątpliwości będę pytał.Pozdrawiam Jalis

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.