Dodaj do ulubionych

Okres wypowiedzenia przy zerwaniu umowy przez wyna

IP: *.unipress.waw.pl 24.07.15, 16:56
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie okresu wypowiedzenia umowy najmu.
Wynajmuję pokój w tym samym mieszkaniu od kilku lat, co roku podpisując nową umowę. Kilka dni temu właściciel poinformował mnie, że chce się wprowadzić do tego mieszkania i w związku z tym ja muszę je opuścić do końca sierpnia. Zaczęłam od razu rozglądać się za nowym pokojem i znalazłam odpowiedni, tyle że dostępny już od 1 sierpnia. W związku z tym chciałabym się przeprowadzić już w przyszłym tygodniu. Tutaj nasuwa mi się pytanie - czy właściciel może ode mnie żądać, bym mieszkała/zapłaciła jeszcze czynsz za sierpień, w przypadku kiedy to on wypowiada mi umowę? W umowie którą podpisywałam widnieje miesięczny okres wypowiedzenia - ale czy to znaczy, że muszę mieszkać przez miesiąc od momentu w którym poinformował mnie o tym że muszę się wyprowadzić? Chcę mieszkać do końca lipca, za który już zapłaciłam. Nie chcę czekać z szukaniem nowego pokoju i przeprowadzką, bo pokoje w wakacje szybko drożeją. Właściciel ma moją kaucję w wysokości jednego czynszu i boję się, że po prostu mi jej nie odda. Mieszkanie jest bardzo zadbane, nie wymaga żadnych napraw (były wykonywane na bieżąco). Będę wdzięczna za odpowiedź, bo nie jestem pewna jak to wygląda w świetle prawa.
Edytor zaawansowany
  • aniask_mama 24.07.15, 18:43
    Co to znaczy: właściciel poinformował? Na piśmie wypowiedział? Bo tak powinien zrobić. Jak brzmi zapis w umowie: jednomiesięczny okres wypowiedzenia...a wypowiedzenie liczy się od końca miesiąca ? jest taki zapis??? jeśli nie to od dnia wypowiedzenia liczy się miesiąc wypowiedzenia, a wypowiedzenie powinno być pisemne.
    Teraz to tak naprawdę jest kwestia dogadania się między Wami, bo co do zasady umowa zawarta na czas określony (a taką posiadasz???) jest niewypowiadalna, chyba, że w umowie podano WAŻNE powody wypowiedzenia, a podano?
  • Gość: Marta IP: *.cza.warszawa.supermedia.pl 24.07.15, 21:21
    W umowie jest "Każda ze stron może wypowiedzieć niniejszą umowę zachowując jednomiesięczny okres wypowiedzenia." Nie ma nic więcej, a umowa jest na rok, z podaniem konkretnych dat.
    Właściciel poinformował mnie telefonicznie, że muszę się wyprowadzić. Czy umowa z takimi zapisami jest nieważna?
  • aniask_mama 25.07.15, 11:35
    Gdyby któraś ze stron podniosła kwestię, że zapisy są niezgodne z prawem to owszem w kwestii wypowiedzenia byłaby nieważna. Art. 673 § 3 KC mówi: "jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie".. Zakładając jednak, że oboje się zgadzacie i dogadacie to przy takim zapisie powinnaś policzyć kiedy umowę Ci wypowiedział i dodać 30 dni, wtedy umowa się kończy. Tak czy inaczej powinien wypowiedzenie dać na piśmie. Próbuj się dogadać.
  • slawek.witkowski 04.09.18, 17:44
    Proszę koniecznie przeczytać artykuły na rentumi.pl/blog . Mam nadzieję, że któryś z nich Pani pomoże. Przy okazji polecam aplikację do zarządzania najmem "MójWynajem" -> mojwynajem.pl . Wszystko pod ręką i w jednym miejscu, rozliczenie podatków na zasadach ogólnych i zryczałtowanych, wynajem całych mieszkań lub z podziałem na pokoje i wiele innych przydatnych funkcji, dostępnych poprzez jedno kliknięcie. Proszę sprawdzić.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.