Dodaj do ulubionych

Budowa domku 100m od rzeki

IP: *.t-mobile.pl 16.10.12, 16:18
Witam
Mam do was pytanie - zgodnie z prawem domki letniskowe można budować 100m od rzeki.
Jest tam zapis że można bliżej na potrzeby np. turystyki.
Chcę pobudować 5 domków które będą wynajmowane (zarejestrowana firma będzie to prowadzić) i teraz pytanie czy to można zaliczyć że domki moga być budowane bliżej rzeki czy nie.
Czy ktoś z was może ten temat przerabiał albo jest w stanie pomóc udzielić odpowiedzi.
Chcę się troche upewnić bo wiadomo jak się pójdzie do Urzędu Gminy jaka będzie odpowiedź.

Poniżej ustawa która to opisuje.
Z góry dziekuję.
Adam

ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880 z późn. zm.) ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 z późn. zm
Edytor zaawansowany
  • 24.10.12, 08:18
    Trochę za mało informacji:
    - czy jest tam ustanowiony park krajobrazowy lub obszar chronionego krajobrazu
    - czy jest obowiązujący MPZP
    --
    Polecamy nasze usługi.
    Lex Urbi Paweł Niemiec
  • Gość: sergiella IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.11.12, 22:38
    Witam.
    Z tego co piszesz wynika, że prawdopodobnie działkę masz na terenie parku krajobrazowego. Sprawa jest złożona ale go ogarnięcia, niestety rzeczywiście wymaga kilku dodatkowych danych.
    Przede wszystkim potrzebna będzie lokalizacja działki, żeby ustalić z jakimi formami ochrony przyrody mamy do czynienia w twoim przypadku (numer, obręb, gmina i dla pewności jakaś mapka- skan ewidencyjnej albo taka z google maps). Działka może na przykład znajdować się jednocześnie na terenie parku krajobrazowego i dwóch rodzajach obszarów Natura 2000.
    Jak już zlokalizujemy działkę, będzie można ustalić z jakimi dokładnie ograniczeniami z zakresu ochrony przyrody masz do czynienia i co z tym można zrobić.
    Poza ustawą o ochronie przyrody, o której piszesz poniżej zasady funkcjonowania poszczególnych obszarów chronionych regulowane są przez akty wykonawcze (rozporządzenia Wojewodów, uchwały Sejmików Województw czy uchwały Rad Gmin), dlatego tak ważne jest prawidłowe określenie lokalizacji. Zakazy z ustawy bezwzględnie występują tylko na obszarze rezerwatów i parków narodowych, w przypadku pozostałych obszarowych form ochrony przyrody wskazuje ona tylko jakie zakazy mogą zostać wprowadzone, a to czy zostaną zależy od tych dodatkowych aktów, o których pisałam wyżej.
    Chętnie pomogę. Pisz na adres: sergiella@gmail.com
    Monika
  • 03.11.12, 08:08
    A jak wysoko woda podchodzi?Warto też o tym pomyśleć,a nie tylko od strony przepisów.
  • Gość: Nero IP: *.jmdi.pl 04.11.12, 17:12
    Przepraszam że wcześniej nie odpisywałem ale mnie nie było.

Co do informacji:
    Chodzi o miejscowość Popielżyn-Zawady (patrząc na mape na zakręcie rzeki literka S)
    Nie mam tam żadnego parku chronionego lub nic podobnego - zwykłe działki rekreacyjne.
    Co do zalania nie ma obaw - skarpa ma ok 5-6 m wiec jest głeboko w korycie rzeki.

Aktualnie czekam na "Warunki zabudowy" zobaczymy co napiszą i myślę że będzie można dalej myśleć nad tematem.

Generalnie w rozmowie telefonicznej mówią że jest zasada że można budować min. 100 m. od rzeki.

Ciąg dalszy nastąpi... ;-)

Z góry wszystkim dziękuję za udział w rozmowie i oczywiście zapraszam do dalszej.

Pozdrawiam
    Adam
  • Gość: Nero IP: *.jmdi.pl 04.11.12, 17:20
    Oczywiście dodam jeszcze że na tym terenie ma ma Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Pozdrawiam
  • 05.11.12, 08:29
    W takim razie, wg tych informacji, myślę że nie powinno być problemów z uzyskaniem DWZ. W razie jakichkolwiek wątpliwości służę pomocą.
    --
    Polecamy nasze usługi.
    Lex Urbi Paweł Niemiec
  • Gość: sergiella IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.11.12, 18:30
    Gratuluję diagnozy i sugeruję zweryfikowanie informacji - Nadwkrzański OChK, wystarczy zajrzeć na geoportal albo na geoserwis.
  • 06.11.12, 07:57
    Punkt dla Ciebie :) za odkrycie mojego lenistwa.

Gość portalu: sergiella napisał(a):

> Gratuluję diagnozy i sugeruję zweryfikowanie informacji - Nadwkrzański OChK, wy
    > starczy zajrzeć na geoportal albo na geoserwis.

--
    Polecamy nasze usługi.
    Lex Urbi Paweł Niemiec
  • Gość: sergiella IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.11.12, 16:46
    najlepszym się zdarza ;)
  • Gość: Sebastian IP: 80.50.238.* 22.04.13, 19:32
    Witam
    Na samym początku chcę powiedzieć , że sam nie mam domu jednorodzinnego , ale moja dobra znajoma , którą często odwiedzam ma dom 100m od rzeki . Jest to niewielka rzeka w małym miasteczku i muszę powiedzieć, że mi osobiście bardzo się tam podoba . Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to jest różnie ponieważ gdy była ogromna burza woda podlała pod taras, ale po tygodniu opadła. Jeżeli chodzi o to czy można dziś mieć dom 100m od rzeki to dokładnie nie wiem ale chyba tak bo ta moja znajoma budowała ten dom 14 lat temu. Ta uliczka na której ona mieszka jest niewielka bo stoi tam zaledwie 7 domów i znajduje się ona na obrzeżach miasteczka . C o prawda nie moge zapomnieć aby powiedzieć Panu że u niej na działce jest pod koniec działki takie pochylenie na 5 m w dół i potem równy teren a następnie rzeka. Sam też kiedyś interesowałem sie tymi sprawami ale ktoś kiedyś powiedział mi że po tych powodziach które były w Polsce niue wydawane sa pozwolenia na budowę domu przy rzece.
    Pozdrawiam.
  • Gość: Nero IP: *.t-mobile.pl 26.04.13, 17:06
    Witam
    Uchwała o zakazie 100 m. od rzeki powstała kilka lat temu - więc jeśli ktoś budował wcześniej to mógł normalnie dostać bez problemu pozwolenie.
    Z tego co wiem chodzi tu bardziej o ekologię niż o zalania.

Zastanawiam się jak można postawić domek tzw. "na stałe nie związany z gruntem" czy na betonowych bloczkach jest czy nie...
  • 30.08.17, 08:20
    Prze studiowałam forum i jestem ciekawa, czy udało się dostać Warunki zabudowy. Sama planuje zakup działki w Popielżynie Dolnym, też nad rzeką Wkra, a że działka nie leży w Planie zagospodarowania przestrzennego i dodatkowo dostałam informacje że działką leży w obszarze chronionego krajobrazu. To nie jestem pewna, czy dostanę zezwolenie na domek rekreacyjny.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.