Dodaj do ulubionych

Kto płaci pośrednikowi od wynajmu

IP: 78.133.191.* 07.08.12, 20:06
Witam

Znalazłem na internecie ogłoszenie odnośnie wynajmu mieszkania, ogłoszenie było umieszczone przez agencję nieruchomości. Umówiliśmy się na oglądanie mieszkania, wyraziłem zainteresowanie podpisaniem umowy z właścicielem. Dzień później otrzymałem maila z agencji informacją o dacie i miejscu podpisania umowy najmu oraz info że mam ze sobą zabrać 1100 zł jako prowizję dla agencji. Wcześniej nie podpisywałem z agencją jakiejkolwiek umowy oraz pośrednik podczas pierwszego spotkania nie wspomniał o jakiejkolwiek prowizji lub jej wysokości - nie było żadnej rozmowy na ten temat. Czy ja jako osoba która chce zamieszkać na tym lokum powinienem płacić ta prowizję skoro nic takiego nie było ustalane, czy właściciel który tą agencję wynajął do pośrednictwa, jak to jest w rzeczywistości.
Edytor zaawansowany
  • Gość: majka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.08.12, 22:29
    zasada ogólna - klient płaci za towar lub usługę,
    w tym wypadku agencja sprzedaje ci informację umozliwiającą skontaktowanie się z osobą chcacą wynająć mieszkanie ,
    nie wiem dlaczego niektórzy sądzą, ze informacja u pośredników jest bezpłatna ?
    przecież jej pozyskanie wymaga zawsze od posrednika ponoszenia kosztów,
    jeśli nie chcesz płacić za towar jakim jest informacja to przecież możesz szukać ogłoszeń bezposrednich, zamieszczanych przez właścicieli
  • Gość: Małgosia IP: *.146.225.124.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 08.02.18, 15:34
    Co za głupoty! Ja chcę wynająć mieszkanie, a nie skorzystać z kupna "informacji". Właściciel zleca prezentację swojej nieruchomości, więc na logikę to on płaci Agencji, która się tym zajmuje. I to te dwie strony powinny się dogadać co do wynagrodzenia, a nie potencjalny klient. Zastanów się co piszesz.
  • verus_zarzadzanie 08.08.12, 08:47
    Powinni w trakcie pierwszej rozmowy poinformować Cię o konieczności podpisania z nimi umowy i o wysokości prowizji.
  • jeepwdyzlu 08.08.12, 10:27
    nie ma umowy
    nie ma zapłaty
    jeep - były pośrednik
    --
    YCDSOYA
  • Gość: majka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.08.12, 10:59
    jeepwdyzlu napisał:

> nie ma umowy

tylko frajer sprzedaje efekty swojej pracy bez wczesniejszego zapewnienia sobie wynagrodzenia
  • agulha 20.08.12, 20:51
    To zależy, jak sprawę traktować (ogólnie). Przykładowo w bezpłatnie rozdawanej gazetce miejskiej mogę znaleźć ogłoszenie o zakładzie usługowym i skorzystać z niego bez uiszczania opłaty redakcji gazetki. Za to zapłacił już bowiem właściciel zakładu, zamieszczając reklamę.
    Na Allegro prowizję płaci jedynie sprzedający, i to dwukrotnie (od wystawienia i od sprzedaży). Oczywiście, w przypadku sprzedających "zawodowych" te koszty są wliczone w cenę, więc można powiedzieć, że płaci je kupujący, ale formalnie Allegro od kupującego niczego nie żąda.
    Zasady powinny być jasne i to zadaniem zawodowca jest ich przedstawienie. Klient znać ich nie musi.
  • Gość: Kasia IP: *.dynamic.chello.pl 07.08.13, 21:15
    Brzmi logicznie, tylko jeszcze jedna sprawa: dlaczego właściciele nieruchomości zamieszczają ogłoszenia w agencjach? żeby mieć święty spokój i nie odbierać telefonów co 5 minut. Zlecają to zadanie agencji. Dla mnie jako klienta teoretycznie jest bez znaczenia z kim się kontaktuję i w tym momencie jestem poszkodowana, bo za zwykły wynajem mieszkania musze wyłożyć dodatkowo, oprócz odstępnego czynszu i kaucji dla właściciela, jeszcze prowizję dla agencji (średnio wysokość jednego czynszu) Chcąc wynająć mieszkanie od agencji muszę mieć w kieszeni około 6 000 zł. Czuję się z tego powodu pokrzywdzona.
  • jeepwdyzlu 08.08.13, 13:30
    jak czujesz się pokrzywdzona - szukaj nieruchomości do wynajęcie bezpośrednio od właściciela
    Takich jest 75% rynku
    Nie umiesz ich znaleźć ale czyja to wina?
    jeep

--
    YCDSOYA
  • nola9 21.03.15, 13:22
    Pośrednikowi płaci ten kto go wynajął, jeżeli właściciel wynajął pośrednika by znalazł wynajmującego to musi mu zapłacić, a wynajmujący który pośrednika nie wynajmował nie ma nic do niego, jedyne co musi zapłacić właścicielowi to kaucję oraz miesiąc wynajmu...
  • mamonka01 22.03.15, 15:13
    To tak ,jakby właściciel komisu żądał od każdego przekraczającego próg sklepu i oglądającego towar zapłaty. Pośrednikom się we łbach poprzewracało!! Koszty ponosi ten, który zleca usługę pośrednictwa.
  • Gość: Małgosia IP: *.146.225.124.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 08.02.18, 15:38
    Masz rację! Co to ma w ogóle być. Tak jak piszesz, płaci ten, który zleca usługę. Nie dajmy się naciągać.
  • Gość: Vika IP: *.CNet.Gawex.PL 25.04.18, 12:36
    Dlatego zawsze radzę wszystkim żeby dobrze sprawdzić agencję i pośrednika przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy. Mi mieszkanie pomagała agencja Twój Pośrednik i już na wstępie wszystkie warunki było jasno i przejrzyście przedstawione na umowie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.