Dodaj do ulubionych

Spadek, gdzie sprawdzić zrzeczenie się

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.04.12, 14:16
Witam, mam pytanie odnośnie dziedziczenia. Gdzie można sprawdzić, czy któryś z synów (któremu należał się prawnie spadek po rodzicach), zrzekł się prawa do spadku. Posiadam numery działek oraz ksiag wieczystych. Razem z żoną nie otrzymaliśmy po dziadkach żadnego spadku, a jeden z braci otrzymał wszystko. Ojciec nie chce wracać do tego tematu wiec próbujemy się sami dowiedzieć jak to było.
Edytor zaawansowany
  • 04.04.12, 18:07
    Gość portalu: Tomek napisał(a):

    > Witam, mam pytanie odnośnie dziedziczenia. Gdzie można sprawdzić, czy któryś z
    > synów (któremu należał się prawnie spadek po rodzicach), zrzekł się prawa do sp
    > adku. Posiadam numery działek oraz ksiag wieczystych. Razem z żoną nie otrzymal
    > iśmy po dziadkach żadnego spadku, a jeden z braci otrzymał wszystko. Ojciec nie
    > chce wracać do tego tematu
    wiec próbujemy się sami dowiedzieć jak to było.

    Ci dziadkowie to rodzice ojca?
    To nie wy mieliście otrzymać spadek po dziadkach, chyba, że testamentem.

    Jeśli ojciec odrzucił spadek, to przypadającą na niego część dziedziczysz ty i twoje rodzeństwo (ale nie twoja żona i nie małżonkowie rodzeństwa).

    Jeśli odziedziczył tylko stryj, to mogło to być dziedziczone na podstawie testamentu, albo przekazane za życia jeszcze darowizną czy umową dożywocia lub umową przekazania gospodarstwa rolnego (jeśli to było gospodarstwo rolne) lub - jeśli dziadkowie zmarli do 2001 roku - dziedziczone na podstawie przepisów o dziedziczeniu gospodarstwa rolnego.

    Mógł też ojciec za życia swoich rodziców zrzec się dziedziczenia.

    Jeśli dziadkowie zmarli bardzo dawno temu, to mógł stryj przejąć na własność przez zasiedzenie (po 30 latach).

    Tak czy siak, jeśli jest mowa o spadku po rodzicach ojca, a ojciec żyje, to nie możecie wykazać żadnego interesu prawnego, by uzyskać taką informację.

    W księdze wieczystej powinna być podstawa wpisu własności wskazana.
    W sensie czy postanowienie sądu o nabyciu spadku czy np. umowa darowizny.
  • Gość: Tomek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.04.12, 08:07
    Dziadkowie to rodzice ojca. Dziadek zmarł kilkanascie lat temu, babcia kilka miesięcy temu. Zdaję sobie sprawę, że bez zgody ojca nie możemy o nic wnioskować. Chciałem się dowiedzieć tylko czy w przypadku zrzeczenia się dziedziczenia przez ojca, jeszcze za życia dziadków, można coś teraz z tym zrobić. Druga sprawa co musiałby podpisać, żeby nie mógł teraz dociekać swoich praw ( czy istniej taka forma prawna).
  • 05.04.12, 08:47
    Gość portalu: Tomek napisał(a):

    > Dziadkowie to rodzice ojca. Dziadek zmarł kilkanascie lat temu, babcia kilka mi
    > esięcy temu. Zdaję sobie sprawę, że bez zgody ojca nie możemy o nic wnioskować.
    > Chciałem się dowiedzieć tylko czy w przypadku zrzeczenia się dziedziczenia prz
    > ez ojca, jeszcze za życia dziadków, można coś teraz z tym zrobić. Druga sprawa
    > co musiałby podpisać, żeby nie mógł teraz dociekać swoich praw ( czy istniej ta
    > ka forma prawna).

    dokumenty.e-prawnik.pl/kodeksy/kodeks-cywilny/spadki-umowy-dotyczace-spadku/
    "Art. 1047. Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w tytule niniejszym umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna.

    Art. 1048. Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

    Art. 1049. § 1. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.
    § 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

    Art. 1050. Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego."

    Żeby cofnąć tamtą umowę (jeśli faktycznie została zawarta), musieliby się u notariusza stawić dziadkowie. A to z przyczyn oczywistych niemożliwe. Jeśli ojciec faktycznie zrzekł się dziedziczenia, to teraz już się tego nie odkręci. No chyba, ze sądownie udowodni, że był w obawie o własne życie i pod wpływem groźby zawarł taką umowę i dopiero teraz przestał się bać. Albo, że nie wiedział, co podpisuje. Ale to chyba mało prawdopodobne, jeśli umowa była u notariusza, tak dawno temu i na dodatek ojciec ci mówi, byś sprawę zostawił w spokoju.

    Powtórzę jednak: jeśli kwestia dotyczy gospodarstwa rolnego, to mogło być tak, że stanowiło ono własność tylko dziadka (bo zostało przez niego odziedziczone). Jeśli stryj pracował w tym gospodarstwie rolnym, a ojciec mieszkał w mieście, to zgodnie z ówczesnymi przepisami gospodarstwo rolne dziedziczył tylko ten, kto w gospodarstwie rolnym mógł nadal pracować (bo był rolnikiem i wcześniej też tam pracował). Przepis ten został zakwestionowany w 2001 roku przez Trybunał Konstytucyjny, ale do dziedziczeń do 2001 roku nadal się stosuje.
  • Gość: TOmek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.04.12, 14:56
    Dziękuję za dotychczasową pomoc, jak będę wiedział coś więcej to będą kolejne pytania. Pozdrawiam
  • 10.04.12, 09:54
    jak będę wiedział coś więcej...
    ----------
    Tomek - nic ci się nie należy, więc odpuść.
    jeep
  • 21.02.13, 20:46
    Dzień dobry. Chciałam się zapytać czy jeżeli moje 4 siostry zrzekły się dziedziczenia to czy muszą się pojawić u notariusza badź w sądzie jeśli ja okażę te umowy?? pierwszy raz korzystam z forum z góry przepraszam za ewentualne gafy, Proszę o odpowiedz
  • 21.02.13, 22:22
    Jak się zrzekły - notarialnie,mają zstępnych?
  • 28.02.13, 11:27

    był testament?
    jeśli tak - wystarczy notariusz
    Nie?
    to dwa etapy - najpierw sąd - orzeczenie o nabyciu praw spadkowych - przez wszystkie dzieci
    i potem sąd lub notariusz - tzw dział spadku czyli oświadczenie o odrzuceniu spadku przez Twoje siostry...
    Pamiętaj - siostry pewnie mają dzieci - to poważne decyzje i mimo obietnic - mogą zmienić zdanie...
    jeep
    --
    YCDSOYA
  • Gość: dgbf IP: *.eaw.com.pl 05.07.14, 09:35
    No to chyba trzeba iść do sądu , innego wyjścia nie widzę. Wynajmijcie adwokata i do dzieła . Ze swojej strony mogę polecić bedelek.pl/ . Napewno zajmie się waszą sprawą i Wam pomoże.
  • Gość: misiak IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 02.09.14, 11:52
    Ja myślę podobnie jak @dgbf, najlepiej iść do sądu, a dobry adwokat to podstawa. Ze swojej strony mogę polecić kancelarie Krakowiński www.adwokat-lodz.eu/, bo wiem, że mają doświadczenie w takich sprawach.
  • 02.09.14, 23:22
    Można zapytac się radcy prawnego, ale wiadomo jakie to koszty.
    Najlepiej zajrzyj na specjalny portal spadkowy www.portalspadkowy.pl/
    Jest tam wiele ciekawych informacji dotyczących spadków, testamentów, podatku od spadku, długów spadkowych, zachowków, itd.
    Myślę,że odpowiedz na swoje pytanie też tam znajdziesz.
  • 17.11.16, 09:28
    idź do prawnika, bo co prawda ustawowo dzieci dziedziczą po równo spadek po rodzicach ale tu masz na samym początku napisane dziedziczenieofe.pl/dziedziczenie/spadek-po-rodzicach/ że tak się dzieje jeśli nie zostawili po sobie testamentu, a jeśli wszystko przepisali inaczej to nikt nie musiał się zrzekać żeby inni dostali całość
  • 03.12.17, 21:19
    Myślę, że warto poruszać takie kwestie na poradzie prawnej u prawnika, na forum nie znajdziesz prawnika, który jest biegły w temacie :) Proponuję żebyś poszedł na poradę. Z doświadczenia mogę Ci polecić mec. Marka Seroczyńskiego, jest biegły w prawie spadkowym. Link do jego strony siedlce.seroczynski.com.pl/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.