Dodaj do ulubionych

Wytyczenie granic działki - niezadowolony sąsiad

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.11.11, 17:31
Geodeta na nasze zlecenie wytyczył granicę działki. Wszystko udokumentowane, sąsiedzi powiadomieni, dokumenty podpisane. W granicach działki geodeta powbijał kołki. Najpierw drewniane, później metalowe. Przy wbijaniu kołka na granicy z sąsiadem, zaistniała następująca sytuacja: sąsiad wraz z małżonką podbiegli i wrzeszcząc powyciągali kołki, krzycząc w wniebogłosy że nie pasuje im ta granica, 20 cm nie w te stronę. Rozmowy nie było, nie chcieli rozmawiać, za to energii na kłótnie, obelgi mieli silę i energię. W zasadzie krzyczeli na siebie na wzajem. Mało tego wezwali policję. (!) Nie wiem po co. Istny cyrk. Policja przyjechała, do granicy - miedzy podeszła, i .... odjechali. Powiedzcie, co robić? Granica była wytyczana bo, po pierwsze: aby ustalić rzeczywistą granicę, po drugie: chcemy postawić ogrodzenie. Sąsiad nie chce się porozumieć, nie chce rozmawiać, dla niego granica przez 30 lat była 20 cm w innym miejscu. Nie pasuje mu i już. Geodeta powbija kołki, a oni będą je wyrywać... CO ROBIĆ?
Edytor zaawansowany
  • bezpocztyonline 28.11.11, 19:11
    Gość portalu: Megi napisał(a):

> Geodeta na nasze zlecenie wytyczył granicę działki.

> Sąsiad nie chce się porozumieć, nie chce rozmawiać
    > , dla niego granica przez 30 lat była 20 cm w innym miejscu. Nie pasuje mu i ju
    > ż. Geodeta powbija kołki, a oni będą je wyrywać... CO ROBIĆ?

Pytaj swojego geodetę, za to mu m.in. zapłaciłeś. Na pewno już z niejedną taką sprawą miał do czynienia, zna procedury.

Sąsiad chce zasiedzieć w złej wierze? Naprawdę ta granica była przez 30 lat w innym miejscu? Da się to jakoś udowodnić? Był jakiś inny płot? Inne kołki? Powinien wystąpić do sądu o stwierdzenie zasiedzenia, ale mu tego nie podpowiadaj. Jeśli sąsiad ma dobre dowody na swoje twierdzenia, to zasiedzi. Jeśli wciska kit, to nie zasiedzi.

A z pytaniem "i co teraz?" dzwoń do swojego geodety. Oni są biegli w takich sprawach, mają to prawie na co dzień.
  • gregorek444 02.12.11, 16:10
    Od kiedy można zasiedzieć fragment działki (nieruchomości) ? Co do ustalenia przebiegu granicy zrób rozgraniczenie.
  • bezpocztyonline 03.12.11, 08:10
    gregorek444 napisał:

> Od kiedy można zasiedzieć fragment działki (nieruchomości) ?

No można. Znajomi niedawno zasiedzieli.
  • gregorek444 05.12.11, 15:26
    W jakich granicach zasiedzieli nieruchomość, to znaczy na podstawie jakich danych ustalono granicę Ich nieruchomości ? Z tego co wiem granice działek albo są prawne i istnieją dane do ich wyniesienia albo takich danych nie ma i wówczas granice ustala się w trybie rozgraniczenia. Czy sąd w sprawie Znajomych określił przebieg granic nieruchomości, czy oktreślił granicę podziału na działce sąsiadującej ?
  • mecenas_warszawa 30.03.15, 20:21
    W uproszczeniu: są granice prawne, ewidencyjne oraz granice faktycznego stanu władania.
    Jest wiele możliwości rozwiązania takiego sporu. To, że geodeta wynajęty przez sąsiada przyjdzie i wyznaczy granice działki nie przesądza, że nie mamy racji co do granic naszej działki. Choć obecnie przepisy są coraz bardziej restrykcyjne, obowiązki geodetów - większe, a narzędzia, którymi dysponują - coraz bardziej dokładne. Celem jest uzyskanie coraz dokładniejszej dokumentacji geodezyjnej i prawidłowego przebiegu granic nieruchomości. W uproszczeniu - granice działki wytyczone parę lat temu mogą być inne niż wytyczone obecnie, i na nasze nieszczęście częściej się okazuje, że prawidłowe pomiary to te najnowsze.
    Co nie oznacza, że nie mogliśmy w międzyczasie dokonać zasiedzenia części działki (w sumie 20 lat przy braku złej wiary, 30 lat - przy istnieniu złej wiary - kiedy wiemy, że ten kawałek nieruchomości , który traktujemy jak własny, tak naprawdę jest własnością kogoś innego). Udowodnienie zasiedzenia to inna sprawa....Ze względu na koszty nie zawsze jest opłacalne "walczenie" o te przysłowiowe 20 cm x długość działki. Należy zacząć od próby pozasądowego porozumienia się z sąsiadem.
  • joann-a12345 31.08.13, 16:10
    gregorek444 napisał:

> Od kiedy można zasiedzieć fragment działki (nieruchomości) ? Co do ustalenia pr
    > zebiegu granicy zrób rozgraniczenie.
    witam a jak jest jssli sąsia zrobi pomiary na granicy bez zgody sosiada komien zostal przekopany
  • gregorek444 02.12.11, 16:15
    Na podstawie jakich danych geodeta wytyczył granicę ? Jakie dokumenty zostały podpisane przez sąsiada ?
  • Gość: iwonajkl IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 13.01.14, 13:20
    Ja mam trochę inny problem moi rodzice odziedziczyli bardzo dużą działkę, która ma zostać przeznaczona pod budowę. Chcemy ją podzielić na mniejsze i część sprzedać, a część zostawić sobie. Mój brat chciałby tam wybudować dom. Przechodząc do sedna sprawy szukam dobrego geodety, który dokona tych wszystkich pomiarów i jest możliwe jak najtańszy. Dodam, że mieszkamy w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego.
  • Gość: Jasinka7654 IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 14.01.14, 09:18
    geo-graf.pl/ - skontaktuj się z nimi. Robili pomiary i mapki u mojego znajomego i nie narzekał. Podobno mają stosunkowo niskie ceny i nie ma żadnych problemów z terminami.
  • Gość: eryknea IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.05.14, 09:05
    Ja korzystam z usług firmy mgeo www.mgeo.com.pl i jestem bardzo zadowolony. Załatwiali dla mnie kilka zleceń i nigdy nie było żadnych problemów.
  • Gość: wiesiek IP: 95.148.165.* 16.12.14, 20:19
    Sa prawne rozwiazania i to trzeba rozwiazac zycze pomyslnego zalatwienia sprawy.
  • Gość: oliwer IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 17.12.14, 22:22
    I co nawet to, że geodetę wziąłeś nic nie dało? U mnie było po sprawie jak pan z geodezjabartoszgalka.pl zajął się tematem i elegancko wyznaczył granice działki.
  • Gość: Mirek IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 19.07.15, 14:09
    Witam
    mam pytanie odnośnie postępowania w sytuacji, kiedy sasiad po wytyczeniu przez geodetę granicy oraz potwierdzeniu tego faktu przez sąd , nadal jest "niezadowolony" z przebiegu granicy. To "niezadowolenie" przejawia się miedzy innymi tym , iż co jakiś czas podkasza trawę , która jest na mojej działce. Robi to celowo aby wzbudzić jakieś dalsze nieporozumienia. Rok temu zgłosiłem ten fakt na policję, lecz jak można się domysleć bez żadnej reakcji, niby byli u sąsiada lecz nie mogli go zastać. Pytanie czy mogę zgłosić ten fakt bezpośrednio do sądu, który wydawał ostateczna decyzję o przebiegu granicy i oczywiście czy związane to by było z jakimiś kosztami sadowymi?
  • jan-83 27.03.15, 17:26
    Sprawdź jeszcze tego geodetę: www.poznan-geodeta.pl/oferta/uslugi-geodezyjne/ Jest solidny i tani powinien pomóc!
  • cleo1434 26.04.16, 01:05
    Usługi geodezyjne, w tym wytyczanie działki oferuje geosystem.olawa.pl/ To najlepsza firma geodezyjna, mają duże doświadczenie. Korzystają z najnowszych urządzeń pomiarowych. Są terminowi i nie boją się żadnych, nawet nietypowych zleceń. Mają wielu zadowolonych klientów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.