Dodaj do ulubionych

Wytyczenie granic działki - niezadowolony sąsiad

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.11.11, 17:31
Geodeta na nasze zlecenie wytyczył granicę działki. Wszystko udokumentowane, sąsiedzi powiadomieni, dokumenty podpisane. W granicach działki geodeta powbijał kołki. Najpierw drewniane, później metalowe. Przy wbijaniu kołka na granicy z sąsiadem, zaistniała następująca sytuacja: sąsiad wraz z małżonką podbiegli i wrzeszcząc powyciągali kołki, krzycząc w wniebogłosy że nie pasuje im ta granica, 20 cm nie w te stronę. Rozmowy nie było, nie chcieli rozmawiać, za to energii na kłótnie, obelgi mieli silę i energię. W zasadzie krzyczeli na siebie na wzajem. Mało tego wezwali policję. (!) Nie wiem po co. Istny cyrk. Policja przyjechała, do granicy - miedzy podeszła, i .... odjechali. Powiedzcie, co robić? Granica była wytyczana bo, po pierwsze: aby ustalić rzeczywistą granicę, po drugie: chcemy postawić ogrodzenie. Sąsiad nie chce się porozumieć, nie chce rozmawiać, dla niego granica przez 30 lat była 20 cm w innym miejscu. Nie pasuje mu i już. Geodeta powbija kołki, a oni będą je wyrywać... CO ROBIĆ?
Edytor zaawansowany
  • bezpocztyonline 28.11.11, 19:11
    Gość portalu: Megi napisał(a):

> Geodeta na nasze zlecenie wytyczył granicę działki.

> Sąsiad nie chce się porozumieć, nie chce rozmawiać
    > , dla niego granica przez 30 lat była 20 cm w innym miejscu. Nie pasuje mu i ju
    > ż. Geodeta powbija kołki, a oni będą je wyrywać... CO ROBIĆ?

Pytaj swojego geodetę, za to mu m.in. zapłaciłeś. Na pewno już z niejedną taką sprawą miał do czynienia, zna procedury.

Sąsiad chce zasiedzieć w złej wierze? Naprawdę ta granica była przez 30 lat w innym miejscu? Da się to jakoś udowodnić? Był jakiś inny płot? Inne kołki? Powinien wystąpić do sądu o stwierdzenie zasiedzenia, ale mu tego nie podpowiadaj. Jeśli sąsiad ma dobre dowody na swoje twierdzenia, to zasiedzi. Jeśli wciska kit, to nie zasiedzi.

A z pytaniem "i co teraz?" dzwoń do swojego geodety. Oni są biegli w takich sprawach, mają to prawie na co dzień.
  • gregorek444 02.12.11, 16:10
    Od kiedy można zasiedzieć fragment działki (nieruchomości) ? Co do ustalenia przebiegu granicy zrób rozgraniczenie.
  • bezpocztyonline 03.12.11, 08:10
    gregorek444 napisał:

> Od kiedy można zasiedzieć fragment działki (nieruchomości) ?

No można. Znajomi niedawno zasiedzieli.
  • gregorek444 05.12.11, 15:26
    W jakich granicach zasiedzieli nieruchomość, to znaczy na podstawie jakich danych ustalono granicę Ich nieruchomości ? Z tego co wiem granice działek albo są prawne i istnieją dane do ich wyniesienia albo takich danych nie ma i wówczas granice ustala się w trybie rozgraniczenia. Czy sąd w sprawie Znajomych określił przebieg granic nieruchomości, czy oktreślił granicę podziału na działce sąsiadującej ?
  • mecenas_warszawa 30.03.15, 20:21
    W uproszczeniu: są granice prawne, ewidencyjne oraz granice faktycznego stanu władania.
    Jest wiele możliwości rozwiązania takiego sporu. To, że geodeta wynajęty przez sąsiada przyjdzie i wyznaczy granice działki nie przesądza, że nie mamy racji co do granic naszej działki. Choć obecnie przepisy są coraz bardziej restrykcyjne, obowiązki geodetów - większe, a narzędzia, którymi dysponują - coraz bardziej dokładne. Celem jest uzyskanie coraz dokładniejszej dokumentacji geodezyjnej i prawidłowego przebiegu granic nieruchomości. W uproszczeniu - granice działki wytyczone parę lat temu mogą być inne niż wytyczone obecnie, i na nasze nieszczęście częściej się okazuje, że prawidłowe pomiary to te najnowsze.
    Co nie oznacza, że nie mogliśmy w międzyczasie dokonać zasiedzenia części działki (w sumie 20 lat przy braku złej wiary, 30 lat - przy istnieniu złej wiary - kiedy wiemy, że ten kawałek nieruchomości , który traktujemy jak własny, tak naprawdę jest własnością kogoś innego). Udowodnienie zasiedzenia to inna sprawa....Ze względu na koszty nie zawsze jest opłacalne "walczenie" o te przysłowiowe 20 cm x długość działki. Należy zacząć od próby pozasądowego porozumienia się z sąsiadem.
  • joann-a12345 31.08.13, 16:10
    gregorek444 napisał:

> Od kiedy można zasiedzieć fragment działki (nieruchomości) ? Co do ustalenia pr
    > zebiegu granicy zrób rozgraniczenie.
    witam a jak jest jssli sąsia zrobi pomiary na granicy bez zgody sosiada komien zostal przekopany
  • gregorek444 02.12.11, 16:15
    Na podstawie jakich danych geodeta wytyczył granicę ? Jakie dokumenty zostały podpisane przez sąsiada ?
  • Gość: iwonajkl IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 13.01.14, 13:20
    Ja mam trochę inny problem moi rodzice odziedziczyli bardzo dużą działkę, która ma zostać przeznaczona pod budowę. Chcemy ją podzielić na mniejsze i część sprzedać, a część zostawić sobie. Mój brat chciałby tam wybudować dom. Przechodząc do sedna sprawy szukam dobrego geodety, który dokona tych wszystkich pomiarów i jest możliwe jak najtańszy. Dodam, że mieszkamy w okolicy Gorzowa Wielkopolskiego.
  • Gość: Jasinka7654 IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 14.01.14, 09:18
    geo-graf.pl/ - skontaktuj się z nimi. Robili pomiary i mapki u mojego znajomego i nie narzekał. Podobno mają stosunkowo niskie ceny i nie ma żadnych problemów z terminami.
  • Gość: eryknea IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.05.14, 09:05
    Ja korzystam z usług firmy mgeo www.mgeo.com.pl i jestem bardzo zadowolony. Załatwiali dla mnie kilka zleceń i nigdy nie było żadnych problemów.
  • Gość: wiesiek IP: 95.148.165.* 16.12.14, 20:19
    Sa prawne rozwiazania i to trzeba rozwiazac zycze pomyslnego zalatwienia sprawy.
  • Gość: oliwer IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 17.12.14, 22:22
    I co nawet to, że geodetę wziąłeś nic nie dało? U mnie było po sprawie jak pan z geodezjabartoszgalka.pl zajął się tematem i elegancko wyznaczył granice działki.
  • Gość: Mirek IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 19.07.15, 14:09
    Witam
    mam pytanie odnośnie postępowania w sytuacji, kiedy sasiad po wytyczeniu przez geodetę granicy oraz potwierdzeniu tego faktu przez sąd , nadal jest "niezadowolony" z przebiegu granicy. To "niezadowolenie" przejawia się miedzy innymi tym , iż co jakiś czas podkasza trawę , która jest na mojej działce. Robi to celowo aby wzbudzić jakieś dalsze nieporozumienia. Rok temu zgłosiłem ten fakt na policję, lecz jak można się domysleć bez żadnej reakcji, niby byli u sąsiada lecz nie mogli go zastać. Pytanie czy mogę zgłosić ten fakt bezpośrednio do sądu, który wydawał ostateczna decyzję o przebiegu granicy i oczywiście czy związane to by było z jakimiś kosztami sadowymi?
  • jan-83 27.03.15, 17:26
    Sprawdź jeszcze tego geodetę: www.poznan-geodeta.pl/oferta/uslugi-geodezyjne/ Jest solidny i tani powinien pomóc!
  • cleo1434 26.04.16, 01:05
    Usługi geodezyjne, w tym wytyczanie działki oferuje geosystem.olawa.pl/ To najlepsza firma geodezyjna, mają duże doświadczenie. Korzystają z najnowszych urządzeń pomiarowych. Są terminowi i nie boją się żadnych, nawet nietypowych zleceń. Mają wielu zadowolonych klientów.
  • 3w3_lina 12.06.18, 09:36
    nie potrzebie zadajesz takie pytanie na forum. Jeżeli korzystasz z usług geodety, który wytyczył Ci działkę to on powinien Ci wszystko wytłumaczyć co zrobić w takiej sytuacji i jakie kroki podjąć. Z pewnością nie jest to jego pierwsza sytuacja gdy ktoś nie zgadza się z nowym wytyczeniem działki, ale solidny geodeta powinien załagodzić ta sytuację, ponieważ prawo jest po jego stronie. Tak po za tym to 20cm to nie jest jakaś wielka odległość więc jak sąsiad jest burakiem to lepiej ustąpić i mieć święty spokój. Jeżeli ktoś będzie potrzebował porady lu usług geodety to polecam: www.poznan-geodeta.pl/oferta/uslugi-geodezyjne/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.