Dodaj do ulubionych

spadek a darowizna - ważne pytanie

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.11, 09:17
Odziedziczylam z siostrą mieszkanie po rodzicach. Siostra chce mi swoją część przekazać w formie darowizny. Czy możemy już iść z tym do notariusza (mamy już prawomocne orzeczenie nabycia spadku), czy musimy najpierw czekać na wpis do ksiąg wieczystych? Czy ktoś się orientuje?

Będę wdzięczna za jakieś info.
Edytor zaawansowany
  • Gość: rokicia IP: *.plock.mm.pl 06.04.11, 10:54
    Jeśli jest założona księga na to mieszkanie, to myślę że musicie poczekać na wpis, bo do darowizny będzie potrzebny aktualny odpis z księgi wieczystej.
  • Gość: Ewa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.11, 21:19
    Nie musicie dokonywać wpisu spadkobierców w księdze wieczystej.
    Umowa darowizny wymaga dla swej ważności formy aktu notarialnego i notariuszowi w tej sytuacji przedkładacie:
    - odpis księgi wieczystej z wpisanym zmarłym;
    - postanowienie sądu s o nabyciu spadku;
    - zaświadczenia urzędu skarbowego zezwalające spadkobiercom na ujawnienie nabytych praw majątkowych.
    Czasem notariusz może chcieć obejrzeć podstawę nabycia przez Waszego spadkodawcę.

W umowie darowizny notariusz zabierając Wam postanowienie sądu o nabyciu spadku - postawi wniosek o wpisanie w księdze wieczystej obdarowanej w 1/2 części z mocy umowy darowizny oraz jej w tej samej części na podstawie spadku.

Wg mnie notariusz winien z Wami porozmawiać na temat tego co nabyłyście w spadku bo może korzystniej będzie zawrzeć(zamiast umowy darowizny) umowę o dział spadku regulując w całości i do końca sprawę spadkobrania.

Pozdrawiam
  • Gość: Malwina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.04.11, 15:49
    > Wg mnie notariusz winien z Wami porozmawiać na temat tego co nabyłyście w spadk
    > u bo może korzystniej będzie zawrzeć(zamiast umowy darowizny) umowę o dział sp
    > adku regulując w całości i do końca sprawę spadkobrania.

Dzięki za informację. Ewo, orientujesz się, jakie sa róznice podatkowe w obu przypadkach?
  • Gość: Ewa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.04.11, 21:42
    Witaj,
    w przypadku darowizny i działu spadku nieodpłatnego - nie ma różnicy w podatkach, bo przy rodzeństwie i darowizna i dział spadku nieodpłatny zwolnione są z podatku.

Wspominając o dziale spadku założyłam, że być może w spadku nabyłyście kilka przedmiotów a sukcesywne regulowanie poszczególnych przedmiotów (to prawnie możliwe przecież) spowodowałoby globalnie dość wysoką taksę notarialną + dodatkowy koszt za wypisy (większa globalnie ilość) itp. czyli koszt w sumie wyższy niż jedna umowa o dział spadku.

W przypadku ODPŁATNEGO działu spadku (np. jedna z Was dostaje cały przedmiot ale druga za to tytułem spłaty uzgodnione pieniądze) - będzie naliczony przez notariusza i pobrany podatek o stawce 2%. Podatek w takim przypadki NIE JEST liczony od wysokości spłaty (ta jest dowolna - jak strony uzgodnią) a od nadwyżki uzyskanej ponad udział w spadku.
    Przykład:
    nabyłyście po 1/2 lokal o wartości 200.000 zł. Lokal ten otrzymujesz Ty za spłata dla siostry 30.000 zł bo tak się z siostrą umówiłyście. 2% podatku notariusz pobierze jednak od kwoty 100.000 zł bo to jest ta nadwyżka, którą Ty dostaniesz (miałaś w spadku 100.000, a będziesz miała 200.000). I oczywiście w takim przypadku zwracam uwagę na kwestię podatku dochodowego, który jest osobistym zobowiązaniem w tym wypadku siostry.
    Wszystko to co tutaj dotyczy ODPŁATNEGO działu spadku, a jak wspomniałam macie prawo również dokonać NIEODPŁATNEGO i wtedy podatków, podobnie jak przy darowiźnie pomiędzy siostrami, nie ma.

Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.