Dodaj do ulubionych

zamiana mieszkania z kredytem hipotecznym

13.08.10, 12:41
Witam, przymierzam się do zamiany mieszkania, byłam na wstępnej rozmowie w banku w którym mam kredyt hipoteczny, Pani odpowiedziała na moje pytanie o zamianie mieszkania tak, Uprzejmie informuję, że w momencie zmiany zabezpieczenia kredytu trzeba być właścicielem obydwu nieruchomości. Jeżeli by tak było, to trzeba złożyć pisemnie podanie o zamianę, następnie po wykonaniu wyceny, jeżeli bank stwierdzi, że wartość zabezpieczenia będzie wystarczająca zostanie przygotowany aneks do umowy, czegoś tu nie rozumiem jak można być właścicielem obydwu nieruchomości w jednym czasie, czy można przedstawić umowę przestępna czy może akt notarialny, czy może ktoś spotkał się z czymś takim i jak to rozwiązać, z góry dziękuję za odpowiedz
karolka367
Edytor zaawansowany
  • 13.08.10, 20:07
    pierwsze słyszę, ale banki mają swoje fanaberie. Choć uważam, ze informacja od
    bankowca opierała sie na jego niewiedzy. Możesz być oczywiście właścicielem
    dowolnej ilości nieruchomości, ale przy zamianie się to nie uda, bo nikt się z
    Tobą nie zamieni bez ekwiwalentu lub pieniędzy. W/g mnie wystarczy umowa
    przedwstępna zamiany (cywilna lub notarialna), może być warunkowa, do tego by
    bank mógł rozpocząć procedurę i by rzeczoznawca wycenił tę drugą nieruchomość.
    Podsuń to doradcy w banku, spróbuj narzucić taki tok myślenia (niech się z kimś
    skonsultuje w razie jego uporu) lub pogadać z innym doradcą w tym samym banku.
    Doradcy, czasem nie doświadczeni jeszcze, wprowadzają w błąd swoich klientów.
  • 14.08.10, 21:44
    karolka367 napisała:

> Witam, przymierzam się do zamiany mieszkania, byłam na wstępnej
    > rozmowie w bank u w którym mam kredyt hipoteczny, Pani
    > odpowiedziała na moje pytanie o zamianie mieszkania tak,
    > Uprzejmie informuję, że w momencie zmiany zabezpieczenia kredytu
    > trzeba być właścicielem obydwu nieruchomości.

Niekoniecznie obydwu, ale tej nowej nieruchomości - tak.

Innymi słowy:

1. Znajdujesz nieruchomość, na którą chcesz się zamienić, a której wartość jest
    większa niż obecne twoje zadłużenie w banku.

2. Nieruchomość ta nie może mieć żadnych obciążeń (hipoteka, służebność itp.)

3. Składasz do banku wniosek, załączasz wycenę zrobioną przez rzeczoznawcę i
    księgę wieczystą dla nieruchomości, na którą zamierzasz się zamienić.

4. Bank - załóżmy - akceptuje nieruchomość. Wydaje zgodę na zamianę i
    zaświadczenie, które trzeba będzie załączyć do wniosku o wpisanie hipoteki do KW
    dla tej nowej nieruchomości. Wydaje też wstępną zgodę na wykreślenie hipoteki w
    KW dla "starej" nieruchomości pod warunkiem, że bank otrzyma wypis z KW dla
    "nowej" nieruchomości z wpisaną tam hipoteką. Ostateczną zgodę na wykreślenie
    hipoteki dla "starej" nieruchomości bank wyda później. Jeśli osoba, która z Tobą
    zamienia nieruchomość, się na to godzi, rzecz jest do przeprowadzenia w sposób
    następujący:

5. Z pismem (pismami) z banku i dokumentami obu nieruchomości zgłaszacie się do
    notariusza i dokonujecie umowy zamiany (z ewentualną dopłatą) i równocześnie w
    tym akcie notarialnym składasz wniosek o wpisanie hipoteki na nowej
    nieruchomości (od momentu podpisania aktu notarialnego jesteś już jej
    właścicielem, za to właścicielem twojej dotychczasowej nieruchomości jest osoba,
    która się z tobą zamieniła). Notariusz kieruje akty notarialne z odpowiednimi
    wnioskami do sądu (sądów), do wydziału ksiąg wieczystych.

6. Po wpisaniu twojej własności oraz hipoteki, zgłaszasz się z wypisem z KW dla
    twojej "nowej" nieruchomości i bank wystawia zgodę na wykreślenie hipoteki w KW
    dla "starej" nieruchomości.

7. Tę zgodę z banku przekazujesz nowemu właścicielowi twojej "starej"
    nieruchomości i on składa wniosek o wykreślenie hipoteki ze swojej obecnej
    nieruchomości. Możesz też wcześniej upoważnić np. notarialnie nowego właściciela
    twojej "starej" nieruchomości do odebrania z banku zgody na wykreślenie
    hipoteki, wtedy nowy właściciel nie będzie się musiał na ciebie oglądać w tej
    kwestii.

8. Sąd - zakładam - nie znajduje we wniosku żadnych błędów i wątpliwości i
    hipotekę z KW dla "starej" nieruchomości wykreśla.

Inna możliwość: masz jakąś inną nieruchomość bądź masz kogoś z bliższej lub
    dalszej rodziny, kto ma nieruchomość nie obciążoną i zgodziłby się na wpisanie
    twojej hipoteki na jego nieruchomość zanim dokonasz zamiany z właścicielem
    upatrzonej nieruchomości.

Wtedy najpierw wpisujesz hipotekę do KW tamtej trzeciej nieruchomości,
    wykreślasz hipotekę w KW dla swojej nieruchomości, zamieniasz się mając niczym
    nie obciążoną KW, następnie znowuż wnioskujesz do banku o zgodę na zmianę
    zabezpieczenia proponując bankowi jako zabezpieczenie twoją nową nieruchomość.

Zalety takiego rozwiązania: osoba, z którą się zamieniasz, chętniej się na to
    zgodzi, niż na to poprzednie rozwiązanie, bo mniej ryzykuje.
    Wady takiego rozwiązania: zmianę zabezpieczenia przeprowadzasz dwukrotnie,
    dwukrotnie zlecasz rzeczoznawcy wycenę, dwukrotnie składasz takie same wnioski
    do sądu, tyle, że do różnych KW.

Jeszcze inny sposób: bierzesz nowy kredyt (na spłatę starego kredytu i
    ewentualną dopłatę do zamiany), (twój "stary" bank najpierw wystawia ci
    zaświadczenie o stanie zadłużenia do spłaty), uzyskujesz ze "starego" banku
    zgodę na wykreślenie hipoteki (a z "nowego" banku zaświadczenie do wpisania
    hipoteki do KW dla nowej nieruchomości), w akcie notarialnym zamiany zawierasz
    wniosek o wykreślenie hipoteki w KW dla "starej" nieruchomości i wpisanie
    hipoteki w KW dla "nowej" nieruchomości.

--
    bezpocztyonline
  • 12.06.17, 09:06
    Przepraszam za podpiecie sie do pytania ale mam problem z napisaniem tego podania o zamiane do banku moge prosic o jakis przyklad z gory dziekuje

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.