Dodaj do ulubionych

co wchodzi w przegląd pięcioletni

27.04.06, 12:05
Czy w czasie przeglądu pięcioletniego budynku jako administrator (zarząd
wspólnoty) jesteśmy zobowiązani do wykonania przeglądu instalacji
elektrycznej w lokalach mieszkalnych czy tylko w części wspólnej? Prawo
budowlane nie precyzuje tego ale instalacja elektryczna w lokalu mieszkalnym
nie jest częścią wspólną i jej stan nie ma bezpośredniego wpływu na pozostałą
część instalacji. Moim zdaniem wspólnota powinna dokonać przeglądu tylko do
liczników indywidualnych (UWL mówi o zarządzaniu częściami wspólnymi czyli
między innymi tylko wspólnymi instalacjami) Trochę bardziej sprawa komplikuje
się przy instalacji gazowej bo niby w lokalu nie jest już częścią wspólną ale
ma jednak wpływ na bezpieczeństwo użytkowania całego budynku. Czy jest to
gdzieś jasno powiedziane co z tym przeglądem (chodzi mi raczej o dokumenty a
nie przemyślenia różnych osób) może są już na ten tamat jakieś opracowania
wiążące dla zarządców?
Edytor zaawansowany
  • 27.04.06, 20:00
    Rozporządzenie wyraźnie mowi o przeglądzie CAŁEGO budynku. Nie ma w prawie
    budowlanym i rozporządzeniach wykonawczych powiązania z ustawą o własności
    lokali, stąd często te nieporozumienia i wątpliwości. Obowiązek przeglądów jest
    nałożony ustawą prawo budowlane na właściciela lub zarządce. Skoro są
    współwłaściciele, to jasne, że na wspołwłascicieli.
    --
    dobud
  • 27.04.06, 21:06
    Przeprowadzanie okresowych kontroli budynków mieszkalnych, ich zakres i
    częstotliwość, reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i
    Administracji z dnia 16.08.1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania
    budynków mieszkalnych opublikowane w Dzienniku Ustaw nr. 74 z dnia 9.09.1999r
    poz. 836.

    Zobacz też www.szan.org.pl/rz06a.htm

    Pozdrawiam.
  • 28.04.06, 15:04
    Utrzymanie obiektów budowlanych
    Art. 61.
    Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i
    użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2.
    Art. 62.
    1. Obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela
    lub zarządcę:
    1) okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu
    technicznego:
    a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy
    atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas
    użytkowania obiektu,
    b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
    c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych
    i wentylacyjnych);
    2) okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu
    stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki
    obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte
    również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu
    sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń,
    oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
    1a. W trakcie kontroli, o której mowa w ust. 1, należy dokonać sprawdzenia
    wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli.
    2. Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie obejmuje
    właścicieli i zarządców:
    1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
    2) obiektów budowlanych:
    a) budownictwa zagrodowego i letniskowego,
    b) wymienionych w art. 29 ust. 1.
    3. Właściwy organ - w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego
    obiektu budowlanego lub jego części, mogącego spowodować zagro¿enie: ¿ycia
    lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska - nakazuje
    przeprowadzenie kontroli, o której mowa w ust. 1, a tak¿e mo¿e ¿ądać
    przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części.
    4. Kontrole, o których mowa w ust. 1, powinny być dokonywane, z zastrzeżeniem
    ust. 5 i 6, przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej
    specjalności.
    5. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych
    i gazowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, powinny
    przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru
    nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
    6. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1
    pkt 1 lit. c, powinny przeprowadzać:
    1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w
    odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i
    wentylacyjnych;
    2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w
    odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do
    kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub
    przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą
    urządzeń mechanicznych.
    7. Szczegółowy zakres kontroli niektórych budowli oraz obowiązek przeprowadzania
    ich częściej, niż zostało to ustalone w ust. 1, może być określony w
    rozporządzeniu,o którym mowa w art. 7 ust. 3 pkt 2.
  • 28.04.06, 20:32
    Zakres kontroli okresowej pięcioletniej obejmuje elementy budynku, budowli i
    instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie
    innych czynników podczas użytkowania.Są to:
    fundamenty,ściany zewn,tynki,ściany wewn,stropy,schody,wejścia,klatki
    schodowe,loggie,balkony,gzymsy,śmietniki,chodniki,opaski,stolarka,pokrycie
    dachu,obróbki blacharskie a ponad to ogólny stan instalacji wewnętrznych
    (gaz,woda,inst.elektryczna,kanalizacja, c.o ,inst.odgromowa,windy)
    --
    januszrom

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.