Dodaj do ulubionych

Co może wybrana komisja skrutacyjna ?

09.03.05, 11:18
Witam.
Na zebraniu właścicieli ( duża wspólnota)zostła wybrana komisja skrutacyjna
do przeprowadzenia głosowań i obliczenia wyników. Cz w świetle obowiązujących
przepisów może ona w sytuacji gdy była mała frekwencja dokończyć
przeprowadzenie głosowania metodą indywidualnego zbierania głosów?.Czy
obowiązkowo musi to robić Zarząd?
Edytor zaawansowany
  • 09.03.05, 12:08
    ola19801 napisała:

    > Witam.
    > Na zebraniu właścicieli ( duża wspólnota)zostła wybrana komisja skrutacyjna
    > do przeprowadzenia głosowań i obliczenia wyników. Cz w świetle obowiązujących
    > przepisów może ona w sytuacji gdy była mała frekwencja dokończyć
    > przeprowadzenie głosowania metodą indywidualnego zbierania głosów?.Czy
    > obowiązkowo musi to robić Zarząd?

    Członek zarządu może udzielić pełnomocnictwa szefowi komisji skrótacyjnej do
    realizacji kwerendy.


    --
    Pozdrawiam
    mt
  • 09.03.05, 23:16
    Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu,
    bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być
    wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze
    indywidualnego ich zbierania.

    Witek601*Jeśli na Zarząd jest scedowane indywidualne zbieranie głosów po
    zebraniu ,a komisja sk. jest tylko na czas zebrania i sporządza protokół z
    głosowań,to dalsza inicjatywa co dalej z niepodjętymi uchwałami po zebraniu
    należy wyłącznie do Zarządu.U nas radzimy sobie sami - k.s świadczy pracę (na
    zebraniu) nie biorąc za nią pieniędzy i wyręczanie Zarządu w tym tak ważnym
    temacie uważam za spore nadużycie nie mające umocowania w UWL.
    Udzielanie pełnomocnictwa
  • 09.03.05, 16:01
    Pełnomocnictwo ustawowe do składania oświadczeń woli wynika z:
    Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na
    zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
    2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową
    składają przynajmniej dwaj jego członkowie.

    Niewątpliwie wydanie polecenia przelewu określonej kwoty z rachunku wspólnoty
    stanowi wyrażenie woli.
    Ustawa o własności lokali w żadnym z artykułów nie wspomina o tym, że Zarząd
    może udzielać komukolwiek dalszych pełnomocnictw.

    Ponieważ problem ten nie jest uregulowany w UWL obowiązują przepisy kodeksu
    cywilnego.

    W art. 106 k.c. zapisano:
    Art. 106. Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko
    wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze
    stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

    W przypadku członków Zarządu Wspólnoty żaden z tych przypadków nie ma miejsca.
    Moim zdaniem o upoważnienie do zbierania głosów należy poprosić zebranie
    właścicieli.


    --
    Jan Jefimik
    "Mega-Pol" Zarządzanie Nieruchomościami
    93-574 Łódź ul.Radwańska 39 tel (42) 637-71-86
  • 09.03.05, 17:35
    Czyli administrator/firma zarządzająca też nie może przeprowadzać
    indywidualnego zbierania głosów bez specjalnego umocowania uchwałą? Czy można
    przeprowadzić rozdanie kart do głosowania za pośrednictwem skrzynek pocztowych
    i zbieranie ich w siedzibie administracji?
  • 09.03.05, 22:35
    i znów niejasne sformułowania : co to znaczy administrator/firma zarzadzająca ?
  • 10.03.05, 00:02
    jefimik napisał:

    > Art. 106. Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko
    > wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze
    > stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

    Członek zarządu jest pełnomocnikiem umocowanym do reprezentowania wspólnoty z
    mocy ustawy, więc nie widzę przeszkód by mógł ustanawiać swoich pełnomocników.

    --
    Pozdrawiam
    mt
  • 10.03.05, 00:28
    zarząd nie jest pełnomocnikiem ;
    Sąd Najwyższy zważył, co następuje: ( I CKN 130/97 z dnia 26.06.1997 )
    Przede wszystkim trafny jest zarzut kwestionujący prawidłowość odwołania się
    przez Sąd drugiej instancji do przepisu art. 103 kc, który - jako normujący
    skutki prawne działania rzekomego pełnomocnika (falsus procurator), a więc
    osoby w chwili zawierania umowy nie umocowanej lub wprawdzie dysponującej
    pełnomocnictwem, ale przekraczajšcej jego zakres - nie ma zastosowania w
    przypadku działania organu osoby prawnej, a taką funkcję, będąc członkiem
    zarzšdu pozwanej spółki, pełnił w czasie podpisywania umowy z powodem dyrektor
    Paweł W. Uszło zarazem uwagi Sądu, że problematykę działania osoby prawnej, jej
    reprezentacji, a także skutków czynności podjętych przez "rzekomy organ",
    regulują przepisy art. 38 i 39 kc, do których - nawet przez analogię - nie mają
    zastosowania przepisy o przedstawicielstwie (w tej kwestii por. wyrok Sądu
    Najwyższego z dnia 12 grudnia 1996 r., I CKN 22/96, OSNC 1997/6-7 poz. 75).
    Tylko na marginesie, bo ta kwestia przy analizie art. 103 kc usuwa się na plan
    dalszy, trzeba wskazać na słuszność wyrażonej w kasacji uwagi skarżącego, że z
    żadnego przepisu nie wynika, aby współdziałanie osób upoważnionych do składania
    oświadczeń woli w imieniu osoby prawnej wymagało szczególnej formy oraz
    równoczesności działania. Obowiązuje zatem zasada wyrażona w art. 60 kc, według
    której wola osoby dokonujšcej czynności prawnej może być wyrażona przez każde
    zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (por.
    wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 1975 r., II CR 555/75, OSNCP 1976/10
    poz. 214).
  • 10.03.05, 00:35
    serafin666 napisał:

    > zarząd nie jest pełnomocnikiem ;

    Tak, wyraziłem się nieprecyzyjnie. Jest raczej przedstawicielem ustawowym (art.
    96 KC).

    --
    Pozdrawiam
    mt
  • 10.03.05, 00:58
    Witam.
    Jak omawiana sytuacja ma się do faktu że w trakcie zebrania rozpoczęto
    głosowanie nad odwołaniem Zarządu. Czy komisji skrutacyjne ma wieksze moralne
    prawo od Zarządu dokończyć głosowanie indywidualnego zbierania głosów czy nie?
  • 10.03.05, 01:11
    oczywiście , że większe ;
    Wyrok SN z dnia 08.07.2004 IV CK 543/03
    Uchybienia formalne dotyczace trybu podjęcia uchwały o odwołaniu zarządu
    wspólnoty mieszkaniowej nie mogą być podstawą uchylenia jej przez sąd , jeśli
    nie miały wpływu na treść tej uchwały ( przeprowadzono głosowanie w
    trybie indywidualnego zbierania podpisów bez udziału zarządu )

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.