Dodaj do ulubionych

Zmiana czy nie ?

12.09.17, 09:04
1. Komunalna jednostka organizacyjna, sprawująca zarząd nieruchomością wspólną w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.), może po tym dniu nadal zarządzać nieruchomością. Zmiana zarządcy wymaga podjęcia uchwały właścicieli lokali, zaprotokołowanej przez notariusza (art. 18 ust. 2a).

2. Reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej przed sądem przez zarządcę wymaga umocowania w umowie o określeniu sposobu zarządu nieruchomością wspólną bądź w uchwale o zmianie tej umowy.
Czy z treści przytoczonej uchwały wynika wprost że w sytuacji gdy w latach 90 przy sprzedaży lokalu wpisano że zarząd sprawować będzie jednostka państwowa to gdy Wspólnota zobligowana art 20 Uwl wybiera zarząd z pośród właścicieli i rezygnuje z zarządcy następuje zmiana sposobu zarządu który należy bezwzględnie zapisać w formie aktu notarialnego ?
Edytor zaawansowany
 • majkowa 12.09.17, 12:48
  Tak.
  Istnieją 2 sposoby sprawowania zarządu nieruchomością (oprócz zarządu sądowego, przymusowego) :
  1/. na podstawie art. 18 uwl,
  2/. na podstawie art. 20 uwl.

  Zmiana sposobu zarządu z umownego na ustawowy, która w większości przypadków sprowadza się do odwołania zarządcy powołanego przez dotychczasowego właściciela i powołania zarządu właścicielskiego wymaga podjęcia uchwały protokołowanej przez notariusza, o czym stanowi wprost art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali.

  www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/2898-pelnomocnictwo-do-zmiany-sposobu-zarzadu


  Zbgodnie z art. 7 Ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej komunalnym jednostkom organizacyjnym nie wolno zarządzać, administrować prywatnymi nieruchomościami (nawet we współwłasności).

  Art. 7. Działalność wykraczająca poza zadania o charakterze użyteczności publicznej nie może być prowadzona w formie
  samorządowego zakładu budżetowego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.