Dodaj do ulubionych

Zmiana składu zarządu

08.03.16, 14:31
Właśnie przysłano mi poleconym za potwierdzeniem odbioru informację: iż w trybie indywidualnego zbierania głosów właściciele nieruchomości podjęli większością udziałów następującą uchwałę:
Właściciele nieruchomości postanawiają:
1. Przyjąć rezygnację z pełnienia funkcji członka Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Pana (......)
2. Uzupełnić skład osobowy Zarządu W.M. o Pana (.....)
3. Skład osobowy Zarządu W,M. po dokonanych zmianach:
(.......)
(.......)
(.......)
Uchwała wchodzi w życie z dniem powiadomienia

Podpisano - Zarządzanie Nieruchomościami (..........) data 29.02.2016

*********************************************************
Coś mi tu nie gra. Nie było powiadomienia o zmianie składu, nikt nie pytał się mnie o moim wyborze jako właściciela, nie proponował oddania głosu mimo że jestem dostępny... nie było wyboru spośród innych kandydatów, przede wszystkim nie było zebrania, a sprawozdawcze będzie chyba niebawem (dzisiaj mamy 08.03.2016) Zarząd trzyosobowy - jeden wykrusza się, drugi powołany jakby w gorączce, bez zebrania mimo że za dni kilka się odbędzie?
Tak naprawdę wspólnotą zarządza (Pani) firma Zarządzanie nieruchomościami, zarząd jako figuranci. Czy są podstawy skarżyć taką uchwałę?



Edytor zaawansowany
 • koziorozka 10.03.16, 13:43
  Nie ma
 • majkowa 10.03.16, 15:58
  Nie widzę podstaw zaskarżenia.

  Art. 25. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z
  przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady
  prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza
  jego interesy.
 • wp44 13.03.16, 11:50
  "przede wszystkim nie było zebrania"

  Napisali Ci przecież, że zastosowano tryb indywidualnego zbierania głosów.

  "Tak naprawdę wspólnotą zarządza (Pani) firma Zarządzanie nieruchomościami, zarząd jako figuranci."

  Jak rozumiem, formalnie (Pani) firma Zarządzanie nieruchomościami pełni funkcję administratora, skoro jest zarząd. Typowa sytuacja, ale w końcu ten stan, to przecież wina figurantów, a nie Pani.

  "Czy są podstawy skarżyć taką uchwałę?"

  Naturalnie. Jest jedna taka podstawa: art. 25 ust. 1 uowl.

  Pozdrawiam.
 • lifny11 13.03.16, 15:46
  Dziękuję za odpowiedzi, rozumiem że nie ma szans na skuteczną skargę. Mam jeszcze jedno pytanie związane z taką sytuacją. Wspólnota ma statut w którym jest zapis że
  1. Uchwały podejmuje się na zebraniu WŁAŚCICIELI - z zastrzeżeniem postanowień § 28.
  § 28.
  1. Uchwałę WŁAŚCICIELI można podjąć w trybie indywidualnego zbierania głosów przez ZARZĄD, jeżeli:
  a) uchwała musi być podjęta w trybie pilnym; ZARZĄD musi w takim wypadku przedstawić WŁAŚCICIELOM odpowiednie uzasadnienie na piśmie;
  b) przewidywany koszt zwołania zebrania byłby niewspółmiernie duży w stosunku do wagi sprawy będącej przedmiotem uchwały;
  c) uchwała, którą poddano pod głosowanie na zebraniu, nie uzyskała wymaganej większości, ale z analizy rezultatów głosowania wynika, że może taką większość uzyskać dzięki głosom WŁAŚCICIELI, którzy w głosowaniu na zebraniu nie uczestniczyli bądź wstrzymali się od głosu.

  Czy Statut może być dokumentem stanowiącym podstawę do zaskarżenia sytuacji jak w temacie wiodącym?
 • wp44 13.03.16, 22:23
  Czy Statut może być dokumentem stanowiącym podstawę do zaskarżenia sytuacji jak w temacie wiodącym?

  Nie wydaje Ci się, że postanowienia zawarte w przytoczonym fragmencie statutu działają przeciw Tobie? Co powiesz na przykład na zapis par. 28 pkt. 1 lit. b)? Jakąż wagę ma uzupełnienie składu zarządu o dodatkowego członka, że uchwała w tej sprawie musi być podejmowana na zebraniu, a nie w trybie indywidualnego zbierania głosów?

  Doprecyzuj, czy chodzi Ci o to, że - jak twierdzisz - nie powiadomiono Cię o głosowaniu (nie wręczono Ci karty), czy o to, że głosowanie nie było na zebraniu, tylko w trybie indywidualnego zbierania głosów.

  Moim zdaniem, w pierwszym przypadku możesz próbować, choć nie ma to większego sensu, w drugim przypadku nie ma to żadnego sensu.

  Pozdrawiam.
 • lifny11 15.03.16, 17:44
  No tak - głównie że nie powiadomiono o wyborach, nie dano szansy innym kandydatom, a zebranie właścicieli za dni kilka - skąd zatem ten pośpiech i zbieranie głosów od drzwi do drzwi? Czy nie wygląda to na "przemycenie swojego człowieka"? Sam termin wybory świadczy o kilku kandydatach. A zastosowano prawo głosowania na wskazaną osobę zamiast wyborów.
 • wiseman1 15.03.16, 21:13
  A może ci pozostali członkowie zarządu tak się ucieszyli że znaleźli kogoś na trzeciego że na szybko zorganizowali glosowanie żeby się kandydat nie rozmyślił.
 • lifny11 16.03.16, 05:56
  3 osobowy zarząd praktycznie ogranicza się do spisywania stanu wodomierzy, wcześniej roznosili worki na śmieci (obecnie tego już nie ma) i kasują po 100 zł miesięcznie za pełnienie funkcji. Administruje i zarządza firma profesjonalna.
 • nk45 16.03.16, 09:18
  Powiadom wszystkich członków Zarządu a w szczególności nowo wybranego w drodze obiegowej, że za sprawy Wspólnoty odpowiadają oni całym swoim prywatnym majątkiem. Nie administrator. Najlepiej w czasie zebrania. Po zebraniu na pewno będą zmiany w składzie zarządu w drodze obiegowej.
 • wiseman1 16.03.16, 16:10
  @ lifny11 To dlaczego nie zgłosiłeś się na tego trzeciego członka zarządu? Brałbyś te 100 zł miesięcznie za nic. A może dlatego tak się pieklisz bo Cię nie poinformowano o wolnym miejscu w zarządzie i taka fucha przeszła Ci koło nosa.
 • lifny11 18.03.16, 11:59
  Ano nie zgłosiłem się bo nikt nie ogłosił wyborów uzupełniających. Zbierano podpisy już pod gotowym projektem uchwały z konkretną kandydaturą. I te glosy zbierano wybiórczo - u konkretnych właścicieli. kiedy uzyskali 51 % udziałów, klepnęli decyzje i rozesłano pocztą informacje o zmianie. Właśnie w podobny sposób dowiedziałem się o zmianie składu zarządu. A zebranie za dni kilka...
 • wp44 18.03.16, 12:46
  Za kilka dni na zebraniu podnieś tę sprawę i wyraź głośno swój protest przeciw takiemu postępowaniu. Możesz też zgłosić swoją kandydaturę, tylko pamętaj, że musisz mieć poparcie większości. Poza tym, jeśli masz poczucie krzywdy, to mimo wszystko zaskarż uchwałę, bo inaczej będzie Cię to gryzło i nie puści.

  Pozdrawiam.
 • wp44 16.03.16, 16:27
  Cześć.

  Ja nie widzę problemu. Zgłoś swoją kandydaturę, a następnie poddaj ją pod głosowanie. Najlepiej na zebraniu. Nikt przecież nie powiedział, że zarząd nie może być 4-osobowy. Wydaje mi się, że jeślil nawet jest 100 właścicieli, to w zarządzie równie dobrze może być i 101 osób.

  Zastanawia mnie tylko jedno: czy po prostu jest przewidziana sztywna pula na wynagrodzenie zarządu wynosząca 300 zł i przy 3 osobach wypada po 100 na łebka, czy też jest przewidziane sztywne wynagrodzenie na osobę i przy 3 osobach po 100 wypada 300 zł. Ta druga opcja byłaby niezła - przy 101 osobach wynagrodzenie zarządu 10 100 zł. Za odczytywanie wskazań wodomierzy. Jeśli natomiast jest sztywna pula, to mogą nie chcieć czwartego do podziału, bo zawsze lepsze 100, niż 75, nie?

  A te odczyty to robi cały zarząd komisją 3-osobową, czy pojedynczo, zmieniając się co miesiąc? Bo to by oznaczało, że delikwent pobiera wynagrodzenie co miesiąc za 1 czynność wykonywaną raz na 3 miesiące (skoro worków na śmieci już nie roznoszą).
 • lifny11 18.03.16, 12:49
  Żartujecie sobie, a mnie nie do śmiechu- ponad milion zł zadłużenia w bankach od ponad 4 lat (zaczynali od 1 490 000 za termomodernizację), w perspektywie sporo remontów, 4,20zł/ m2 na f.r.od ponad 10 lat. Pani z firmy swoimi fachowcami w nieruchomości robi co chce i za ile chce, na zebranie stawia się ok 10 % głównie pań właścicielek wiernych poddańczo Zarządczyni, reszta olewa, podpisują co im podstawią...
 • wiseman1 18.03.16, 14:48
  Nikt sobie nie żartuje ale nikt też nie twierdzi że będzie łatwo. Te 10% głownie popierające istniejący zarząd to nie jest większość. Przejdź się po tych pozostałych 90%, wyjaśnij im problem , zbierz ponad 50% i odwołajcie zarząd a następnie nowy zarząd zwolni administratora. Samo narzekanie niczego nie zmieni.
  Jeśli nie znajdziesz tych 50% to znaczy że większości jest z tą sytuacja dobrze i jeśli Ty masz z tym problem sprzedaj mieszkanie i się przeprowadź.
  Demokracja w akcji.
 • lifny11 20.03.16, 12:10
  ".....zbierz ponad 50% i odwołajcie zarząd....."

  Zbieranie głosów to przywilej zarządu.
 • wiseman1 20.03.16, 12:30
  Dajesz dowód że nawet nie przeczytałes UoWL.
 • koziorozka 24.03.16, 16:52
  lifny11 napisał:
  > Zbieranie głosów to przywilej zarządu.

  Ale jeszcze się nie zdarzyło, żeby sąd unieważnił uchwałę tylko z tego powodu, że nie zarząd zbierał podpisy.
  I ogólnie: wspólnota to zbiór ludzi, którzy sami się rządzą. Jak postanowią, tak będzie. Jak oleją, to kiedyś się przewróci. Nikt - poza tobą i sąsiadami - sytuacji nie uzdrowi. Sami się rządzicie - dobrze lub źle.
  W każdej grupie trzeba umieć przewodzić, iść na kompromis, skomplementować, zażartować, ciut pomanipulować - albo robić za outsidera.
  Samo życie :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.