Dodaj do ulubionych

Szyld informacyjny na budynku

05.09.04, 22:29
Jaka jest podstawa prawna, na podstawie której wspólnota mieszkaniowa może
domagać się opłat, od własciciela lokalu usługowego, za powieszenie szyldu
informacyjnego na elewacji budynku ?
Edytor zaawansowany
  • jerzyroman 06.09.04, 16:21
    Administracja samorządowa okresla rozmiary obowiązkowego szyldu, który powinien
    umieścić na budynku prowadzący działalność gospodarczą.

    Szyld mieszczący sie w granicach wymiarów i zawierający jedynie podstawowe dane
    o prowadzonej działalności gospodarczej i dane podmiotu gospodarczego nie jest
    zaliczany do reklamy i nie podlega żadnym opłatom na rzecz właściciela budynku.
    Proszę przejrzeć uchwały Rady Miejskiej (Gminnej) na ten temat.
  • babczyk 06.09.04, 19:54
    Rzeczywiście jest tak, że decyduje wspólnota. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 3
    pkt 4 ustawy o własności lokali, zgoda na umieszczenie szyldu na elewacji
    budynku wiąże się ze zmianą przeznaczenia części nieruchomości wspólnej.
    Elewacja, w myśl art. 3 ust. 2 ustawy, jest częścią nieruchomości wspólnej,
    którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie
    do użytku właścicieli lokali.

    Zarząd wspólnoty mieszkaniowej podpisuje z właścicielem lokalu użytkowego umowę
    cywilnoprawną, na mocy której właściciel lokalu ma prawo do korzystania z
    części elewacji, umieszczając tam swój szyld. O tym, jaki ma być ostateczny
    charakter umowy, rozstrzygną strony. Jednak zarząd, aby taką umowę mógł
    podpisać, powinien mieć upoważnienie mieszkańców, którzy podejmą stosowną
    uchwałę. Oczywiście bezsprzeczne pozostaje to, że zarząd kieruje sprawami
    wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między
    wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali - art. 21 ust. 1 ustawy.
    Przypomnijmy, że tak jest właśnie w tej sytuacji.

    Warto jednak zauważyć, że o rodzaju wywieszanej informacji nie decyduje
    wielkość samego szyldu, ale jego treść. I trzeba też stwierdzić, że
    pierwszeństwo ma tutaj przekaz informacyjny polegający głównie na powiadomieniu
    potencjalnych klientów, że w tym miejscu znajduje się np. herbaciarnia, a nie
    poczta. Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w sentencji wyroku z 10
    czerwca 1999 r., I SA/Po (pub. Monitor Podatkowy 2/2000 str. 3), reklamę
    stanowią informacje o konkretnych towarach, o ich zaletach, wartościach i
    możliwościach nabycia, przekazywane bliżej nieokreślonemu kontrahentowi, mające
    na celu zachęcenie go do kupna tych towarów.

    Sądzę zatem, że wielkość danego szyldu jest przedmiotem negocjacji, a nie
    obowiązującej normy prawnej. Duży szyld może jedynie wiązać się z większymi
    kosztami po stronie wywieszającego. W dużych wspólnotach, gdzie np. lokali
    użytkowych jest co najmniej kilkanaście, ograniczeniem może być prawo
    budowlane, które w art. 61 nakłada na zarządcę bądź właściciela - tutaj
    wspólnotę mieszkaniową - konieczność estetycznego utrzymania nieruchomości.


    pozdrawiam
  • bohdan8080 15.09.04, 15:01
    dodam 3 grosze od siebie ( ad jerzyroman ) : rada gminy może coś stanowić w
    zakresie własności komunalnej - budynek wspolnoty nią nie jest ( art. 20 + art.
    24 ustawy o gosp. nieruch. )
  • asam11 15.09.04, 17:24
    gadera napisał:

    > Jaka jest podstawa prawna, na podstawie której wspólnota mieszkaniowa może
    > domagać się opłat, od własciciela lokalu usługowego, za powieszenie szyldu
    > informacyjnego na elewacji budynku ?

    Obowiązek umieszczania szyldu wynika z przepisów dotyczących działalności
    gospodarczej i wspólnota nie powinna zabraniać ani utrudniać tego
    przedsiębiorcy. Za najem elewacji na reklamę firmy czy towarów pobieranie
    opłaty przystoi jaknajbardziej na podstawie kodeksu cywilnego. Gdzie jest
    granica miedzy szyldem a reklamą? W razie sporu mozna odwołać sie do prawa
    lokalnego. Na przykład w jednej z gmin ustalono max 2 kolory i powierzchnia nie
    więcej niż 0,2 m2 to szyld, niech wisi bez opłaty.
    Pozdr.
  • grale 15.09.04, 18:09
    Uchwała SN z 15.05.1984 (trochę stara) SN III CZP 3/84 OSNC 1984/12/211 mówi w
    uzasadnieniu m.in.:
    "Tablica określająca nazwę przedsiębiorstwa, organizacji spółdzielczej lub
    instytucji, umieszczona na budynku, w którym wynajmują one lokal użytkowy, nie
    jest reklamą; za założenie takiej tablicy właściciel (zarządca) budynku nie
    może żądać opłat przewidzianych wart. 18 prawa lokalowego ani też
    odszkodowania". Dla zainteresowanych mogę wysłać na e-mail zeskanowany tekst.
  • bohdan8080 15.09.04, 21:30
    prawo lokalowe już nie istnieje ; sądzę , że należy to pozostawić bez stawiania
    kropki nad "i" ; w moim budynku firma wynajmuje od gminy parterowy lokal
    użytkowy i bez sprzeciwu płaci wspolnocie 120 zł/miesiąc za 2mx0,70m z tekstem
    PANASONIC ; pozdrawiam
  • krunhol 16.09.04, 14:03
    Czy nazwa restauracji o długości ok 45 metrów i szerokości ok .75 m to szyld
    czy reklama?
  • bohdan8080 17.09.04, 03:57
    45 x 0,75 ( w metrach ) » reklama
  • marekms11 05.08.16, 09:49
    Bardzo proszę o maila ze skanem tekstu na adres marekms11@wp.pl pzdr ms
  • centech 05.08.18, 13:40
    proszę wysłać na e-maila zeskanowany tekst
  • j666 06.08.18, 14:18
    Z tablicami na elewacjach trzeba uważać przy nieruchomościach, dla których granica działki jest po obrysie budynku, bo zarządy dróg miejskich uznają, że wszystko co powieszone na elewacji budynku to swoją grubością już wchodzi w pas drogowy.
    orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/19F994CE85
    orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2F790E9454
    orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9508D67714
    orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/98DCDE2DEA
    O doręczenie Ci treści uchwały SN z 15.05.1984 sygnatura akt III CZP 3/84 z jej uzasadnieniem zwróć się do Prezesa Sądu Najwyższego w trybie ustawy o prawie o dostępie do informacji publicznej.
  • wezzfas 11.08.16, 09:23
    Polecam - szyldy katowice warto sobie skorzystać z firmy która ma doświadczenie w tworzeniu szyldów warto własnie sobie załatwić dobry szyld.
  • wp44 20.08.16, 21:53
    Dziwnie piszesz, tak trochę nie po polsku. Jakbyś używał translatora internetowego. Nie skorzystam z Twojej oferty, ponieważ nie wzbudziłeś mojego zaufania.

    Pozdrawiam.
  • centech 05.08.18, 13:44
    gadera napisał:

    > Jaka jest podstawa prawna, na podstawie której wspólnota mieszkaniowa może
    > domagać się opłat, od własciciela lokalu usługowego, za powieszenie szyldu
    > informacyjnego na elewacji budynku ?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.