Dodaj do ulubionych

prowadzenie ewidencji księgowej wg. ust o rachun.

13.01.14, 14:28
Witam
Mam pytanie do wszystkich
czy znane są wam orzeczenia sądowe NSA WSA dot. obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych wg. ustawy o rachunkowości przez wspólnoty.

Obecnie przeszukuję interpretacje podatkowe indywidualne wspólnot mieszkaniowych dot. tego tematu na stronie MF. znalazłem 5 interpretacji mówiących o nie podleganiu tej ustawie i jedno orzeczenie sądowe NSA sygn. II FSK 588/07 w składzie zwykłym mówiąca o częściowym obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych wg. ustawy o rachunkowości.
Będę wdzięczny za podpowiedzi i wskazanie źródła poszukiwań.

Edytor zaawansowany
  • ag2697 13.01.14, 15:17
    Będzie tak jak sobie wspólnota ustali zgodnie z UoWL Art.22 p.3 pp.10.
  • wspolnota.net.twa 13.01.14, 18:05
    Wspólnoty mieszkaniowe nie prowadzą księgowości w rozumieniu ustawy o rachunkowości .

Jedną z pierwszych uchwał organizacyjnych jest uchwała o prowadzeniu ewidencji pozaksięgowej . Jak tam zapiszą że jest prowadzana w oparciu o ustawę o rachunkowości to wtedy te zasady obowiązują. Z praktyki wiem że takie rozwiązanie jest niekorzystne dla wspólnoty.( jest kosztowniejsze)

Art. 22.3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną , zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
  • haneczka_wm 13.01.14, 18:17
    wspolnota.net.twa napisał:
    > Wspólnoty mieszkaniowe nie prowadzą księgowości w rozumieniu ustawy o
    > rachunkowości .

Taaaak?
    No i... co z tego wynika?
    Że... nie mogą, nie powinny, nie muszą?
    Albo, że... mogą to robić byle jak, byle gdzie i z byle kim (tu mam na myśli klasę/poziom zarządcy/administratora)?
  • mire_k56 13.01.14, 19:20
    haneczka - mark-56 pytał się o coś innego. Może pisze prace magisterską?
    Wg mnie WM ,która uchwali sobie prowadzenie księgowości wg ustawy o rachunkowości, zasługuje na natychmiastowe rozwiązanie, a lokale powinny być znacjonalizowane. Tacy właściciele nie zasługują na przywilej własności.
  • lesher 13.01.14, 20:08
    A to niby dlaczego?
    Czymże to taki straszny grzech popełniają?
  • haneczka_wm 13.01.14, 23:20
    mire_k56 napisał(a):
    > haneczka - mark-56 pytał się o coś innego.

mire_k56 masz stuprocentową rację, ale ja nie odpowiadałam mark-56, ale...
    wspolnota.net.twa, który autorytatywnie stwierdził i być może twierdzi nadal, że:
    Wspólnoty mieszkaniowe nie prowadzą księgowości w rozumieniu ustawy o rachunkowości .
    I ja się zastanawiam nadal (ciągle i jeszcze) od tego momentu, gdy przeczytałam tę Jego złotą myśl, na jakiej podstawie On tak twierdzi i dlaczego jest tego taki pewien? Wciąż nie mogę pojąć, skąd ta pewność wynika...
    Może Ty mi w tym pomożesz, oczywiście o ile będziesz chciał to zrobić, nie nadwyrężając swojego czasu i możliwości?
  • xxxll 14.01.14, 18:22
    > Wg mnie WM ,która uchwali sobie prowadzenie księgowości wg ustawy o rachunkowo
    > ści, zasługuje na natychmiastowe rozwiązanie, a lokale powinny być znacjonalizo
    > wane. Tacy właściciele nie zasługują na przywilej własności.

widzę że TWA Forumowe przeniosło się na inny wątek i bije pianę
    --
    ----------------------------------------------------------------
    Zarządzanie - to sztuka bądź praktyka, rozumnego stosowania środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów -(Henri Fayol).
    www.sn.pl/orzecznictwo/index.html wyroki sądowe - www.ebos.pl/
  • xxxll 14.01.14, 18:19
    haneczka_wm napisała:

> Taaaak?
    > No i... co z tego wynika?
    > Że... nie mogą, nie powinny, nie muszą?
    > Albo, że... mogą to robić byle jak, byle gdzie i z byle kim
    > (tu mam na myśli klasę/poziom zarządcy/administratora)?

Na pewno nie z twojego bloga ... a z orzeczeń i interpretacji prawnych ...

Czy zdarzyło ci sie że WM był kontrolowana przez US jak tak to zamieść protokół z takiej kontroli
    ( podaj link do niego)

--
    Zarządzanie - to sztuka bądź praktyka, rozumnego stosowania środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów -(Henri Fayol).
  • ksiegowywspolnot 15.01.14, 08:40
    Oczywiście,że tak i to parokrotnie...Protokołu nie zamieszczę bo nie jestem jego właścicielem tylko Wspólnota.
  • xxxll 15.01.14, 17:20
    ksiegowywspolnot napisał:

> Oczywiście,że tak i to parokrotnie...
    > Protokołu nie zamieszczę bo nie jestem
    > jego właścicielem tylko Wspólnota.

Jak już to nie wspólnota, tylko ogól właścicielei tworzących wspólnotę
    pustosłowie ...tak dla poklaksku ... populizm w cenie

• korsta 15.01.14, 17:07
    Dobra i celna riposta xxxll. Mam wrażenie, że niektórzy piszą co się da. Pozdrowienia
  • lesher 13.01.14, 20:10
    Trzeba rozróżnić dwie odrębne sprawy:
    prowadzenie ewidencji pozaksięgowej kosztów, oraz ksiąg w celu ustalenia podstawy opodatkowania CITem.
    To dwie różne (choć najczęściej powiązane sprawy), bardzo wielu nawet zarządców błędnie utożsamia te dwie kwestie.
  • mire_k56 14.01.14, 14:10
    haneczka - "WM nie prowadzą " oznacza " nie mają takiego obowiązku." Oczywiście nie mają też takiego zakazu. Zazwyczaj prowadzą wg Programu komputerowego księgowej, bo jej tak jest wygodnie. Przejmowałem dokumentacje finansową WM od WAM-u, i chociaż jestem mgr ekonomii , bez pól litra tego nie rozgryzłem. Bez dowodów księgowych ta cegła miała ponad 300 stron wydruków komputerowych. Ludzie tam stali się numerkami, jak w obozie. Idiotyzm. To jest tak jak z "prawniczym bełkotem", im mniej ludzi to rozumie tym lepiej, tym bardziej jesteśmy potrzebni. U siebie korzystam z MS Office, nawet nie w Excelu, BO BYŁEM ZBYT LENIWY ,ŻEBY TO PRZYGOTOWAĆ. W mojej WM (40 lokalowej) prowadzenie tej dokumentacji zajmuje mi miesięcznie góra 2 godziny pracy. Więc nawet zlecenie tej usługi za 200 zł uważam za wspaniałomyślność.
    lesher - trafił mi się mój ulubiony temat -PODATKI.
    WM NIE PŁACĄ ŻADNYCH PODATKÓW.
    I pozostańmy przy swoich stanowiskach.
  • mark-56 14.01.14, 21:59
    Witam
    Zgadzam się z wypowiedzią leshera w ustawie o CIT z tej ustawy wynika, że ewidencję finansową trzeba prowadzić.
    Pytam o tę tematykę ponieważ administrator naszej wspólnoty w kraju, wprowadza naszym zdaniem uchwałę o zmianie uchwały ewidencji pozaksięgowej na ewidencję wg ustawy o rachunkowości. Czy waszym zdaniem te zapisy wprowadzają ewidencję finansową wg ustawy o rachunkowości my twierdzimy, że tak.
    W tytule uchwały dokonywano dwukrotnej zmiany pierwsza zmiana : ,,W sprawie zasad i sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych" druga na ,,prowadzenia ewidencji finansowej".
    zacytuję wam kilka paragrafów z tej uchwały.
    (...) Ustala się, że ewidencja pozaksięgowa druga zmiana na ,,ewidencja finansowa" kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej, prowadzona będzie w oparciu o wykaz kont syntetycznych stanowiących załącznik do niniejszej uchwały. (dokonano zmiany numeracji kont w oprogramowaniu ).
    (...) Konta księgowe opracowane w celu nieujednolicenia i uporządkowania zapisów w
    ewidencji wynikają z zasad ustawy o rachunkowościowi oraz ogólnych standardów
    opracowanych przez administratora.
    (..) Okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy i w ewidencji poszczególnych zdarzeń
    gospodarczych i wyniku finansowym ujmuje się wszystkie przychody i koszty związane
    z tymi przychodami dotyczące danego roku kalendarzowego niezależnie od terminu
    obciążenia i zapłaty.
    (...) Księgowość będzie prowadzona o oparciu o program komputerowy SŁONie.

Niektóre zapisy tej uchwały są żywcem spisane z ustawy o rachunkowości.
    Treść tej uchwały całkowicie zmienia treść uchwały podjętej w 2001 o prowadzeniu ewidencji pozaksięgowej.
    ponieważ większości zarządów właścicielskich nie ma wiedzy w tym temacie to zostaną wprowadzone te uchwały pod głosowanie.

Dlatego zadałem pytanie dotyczące orzeczeń sądowych i interpretacji dyrektorów izb skarbowych o obowiązku prowadzenia ewidencji zgodnie z ust. o rachunkowości, czy takie znacie na których można się opierać w dyskusji z administratorem.
    Wystąpiła różnica zdań z naszym administratorem o treść tej uchwały i zmiany jej zapisów wg. naszej propozycji. Pojawiające się pytanie w dyskusji czy wspólnoty mają obowiązek prowadzenia ewidencji pozaksięgowej, czy zgodnie z wolą właścicieli mogą dokonać zmiany na prowadzenie tej ewidencji wg. ustawy o rachunkowości. Konkluzja z tej dyskusji wynika, że wspólnoty mogą podjąć decyzję w tej sprawie jak zechcą.
    Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie rachunkowości wg. ustawy to więcej kwitów dla urzędu skarbowego i papierów w dokumentacji finansowej wspólnoty.
    Jesteśmy zwolennikami jak najprostszego prowadzenia ewidencji księgowej we WM.
  • mire_k56 15.01.14, 00:52
    Wystąpiła różnica zdań zarządu z administratorem!!!???
    Ludzie,uchwalcie pielgrzymkę do Jasnej Góry w intencji modlitwy za grzech głupoty. Ja Wam już więcej nie pomogę.
  • highrise 15.01.14, 08:02
    mire_k56 napisał(a):

> Wystąpiła różnica zdań zarządu z administratorem!!!???
    > Ludzie,uchwalcie pielgrzymkę do Jasnej Góry w intencji modlitwy za grzech głupo
    > ty. Ja Wam już więcej nie pomogę.

Panie Mirku, zaśmieca Pan to forum przejmując częściowo role trolla. Autor tego listu zwraca się do osób, które mają przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat i pomogą znaleźć dobre rozwiązanie w opisanej sprawie. Przypuszczam, że ma Pan znikomą wiedze na ten temat i aby doładować swój "stary akumulator" kolejny raz niesłusznie wyśmiewa Pan Osobę, która przedstawiła ciekawy temat.

• mire_k56 15.01.14, 09:52
    mark-56 - niestety stwierdzam ,że dajecie sobą manipulować przez księgową czy też administratora. wy nie macie dyskutować z administratorem, Wy mu stawiacie zadania. To nie on wprowadza zasady prowadzenia finansów ale wy je uchwalacie, tak aby było to proste i zrozumiałe dla wszystkich. A te proste zasady to: po lewej stronie wszystkie wpłaty, po prawej stronie wszystkie wydatki. Stan konta do akceptacji : codziennie, co trzeci dzień, lub co tydzień, a w ostateczności raz w miesiącu, w ostatnim dniu m-ca.
    Żeby lepiej doradzić potrzebuję więcej danych:
    - jak duża jest wasza WM
    - czy macie bankowość elektroniczną, i czy zarząd ma do niej wgląd
    - jakie podatki odprowadza wasz księgowy do US?
  • ksiegowywspolnot 15.01.14, 08:46
    > Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie rachunkowości wg. ustawy to więcej kwitów
    > dla urzędu skarbowego i papierów w dokumentacji finansowej wspólnoty.
    > Jesteśmy zwolennikami jak najprostszego prowadzenia ewidencji księgowej we WM.

Możesz uściślić jakie dokumenty dodatkowe składa WM prowadząca ewidencję wg.ustawy o rachunkowości?
  • posesjonat 17.01.14, 10:45
    mark-56 napisał:

> ....administrator wprowadza uchwałę o zmianie ewidencji pozaksięgowej na ewidencję
    > wg ustawy o rachunkowości

Jaki wariant EWIDENCJI wybrał administrator ?

> ....ponieważ większości zarządów właścicielskich nie ma wiedzy w tym temacie to zostaną
    wprowadzone te uchwały pod głosowanie.

Jak można wprowadzać pod głosowanie temat, na który zarząd NIE MA WIEDZY?
    W tej sytuacji radzę skorzystać z wiedzy niezależnych ekspertów.

> Wystąpiła różnica zdań z naszym administratorem o treść tej uchwały...
    > ....z tej dyskusji wynika, że wspólnoty mogą podjąć decyzję w tej sprawie jak zechcą.

To są właśnie skutki tworzonych od 18 lat MITÓW, dezinformacji i jej utrwalania.

> Jesteśmy zwolennikami jak najprostszego prowadzenia ewidencji księgowej we WM.

To dobrze.
  • lesher 17.01.14, 19:22
    Echh. Kilka rzeczy trzeba tutaj zauważyć.

Po pierwsze - wspólnoty mieszkaniowe są zobowiązane prowadzić zgodnie art. 22 ust 3 pkt 10 uowl ewidencję pozaksięgową KOSZTÓW zarządu nieruchomością wspólną .

KOSZTÓW - nie przepływów gotówkowych, nie wpływów i wydatków na rachunek wspólnoty związanych z zarządem NW, tylko właśnie kosztów.
    To rozróżnienie jest b. istotne.
    Bo koszt ze swojej definicji dotyczy okresu w którym został poniesiony, bez względu na to kiedy nastąpiła zapłata zobowiązania które powstało na skutek jego poniesienia.
    Jeżeli na NW była wykonywana usługa sprzątania w grudniu 2013, to jest to koszt poniesiony w grudniu 2013 (a więc koszt 2013 roku), mimo tego że faktura z tego tytułu będzie opłacona już w styczniu 2014.
    Wielu "mędrków" uważa, że prowadzą ewidencję kosztów zarządu NW, podczas gdy faktycznie prowadzą ewidencję wydatków i wpływów, czy też przepływów na rachunku bankowym wspólnoty. Często powołują się na wywodzące się jeszcze z czasów komuny (kiedy rachunkowość opierała się na zasadzie gotówkowej, a nie memoriałowej) pojęcie "kosztu gotówkowego", które jest oksymoronem równie sensownym jak stosowane wtedy pojęcie "eksportu wewnętrznego".

Różnica między kosztem a wydatkiem jest fajnie wyjaśniona tutaj:
    mfiles.pl/pl/index.php/Koszt_a_wydatek
    Po drugie, ewidencja kosztów (i sposób jej prowadzenia) a prowadzenie zapisów mających na celu ustalenie podstawy opodatkowania CITem to dwie różne sprawy (choć często powiązane).
    Uzasadnianie konieczności prowadzenia ewidencji zgodnie z ustawą o rachunkowości poprzez to, że należy prawidłowo ustalić tą podstawę opodatkowania, a w konsekwencji podatek to jakieś nieporozumienie.

Nawet w przypadku normalnej działalności gospodarczej, kiedy jednostka ma obowiązek stosowania UoR, to są dwie odrębne kwestie - aczkolwiek w praktyce rzeczywiście prowadzi się księgi wg. ustawy o rachunkowości, oraz ewidencjonuje na różnych kontach zdarzenia które nie są tożsame pod względem ujmowania podatkowego, pomimo że są tożsame z punktu widzenia UoR), w celu ustalenia tzw. trwałych i przejściowych różnic między wynikiem brutto a podstawą opodatkowania CIT.

Zasady podatkowe (określone w ustawie o CIT) są bardzo często niezgodne z tak z UoR, jak również z nadrzędnymi zasadami rachunkowości.
    Przykładowo - zgodnie z art. 35b UoR na należności przeterminowane o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności należy w ciężar kosztów utworzyć odpis aktualizujący. Natomiast ustawa o CIT dopuszcza utworzenie odpisu w ciężar kosztów JEDYNIE w przypadku:
     śmierci dłużnika, wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, postawienia w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku,
     gdy wszczęto postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków,
     gdy wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego,
     gdy wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze powództwa sądowego.

Łatwo zauważyć, że zastosowanie się do UoR może w niektórych przypadkach spowodować naruszenie ustawy o CIT (i w praktyce takie przypadki występują!!). I takich przypadków jest multum, powyższy przykład dotyczący odpisów na należności to tylko jeden z nich.

Zresztą - niektóre podmioty (przede wszystkim spółki notowane na giełdzie) nie prowadzą ksiąg zgodnie z UoR, tylko zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości!
    Tym bardziej w przypadku wspólnot twierdzenie że konieczne jest prowadzenie ewidencji księgowej zgodnie z UoR, bo taki wymóg wynika z konieczności prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania CITem jest jakimś absurdem!
  • ksiegowywspolnot 15.01.14, 08:42
    a no płacą...
  • mark-56 15.01.14, 13:40
    Witam
    Do mire_k56 - nasza wspólnota to 50 lokali, posiadamy bankowość elektroniczną nie mamy bezpośredniego dostępu do konta, ale dostęp mamy do programu księgowego i na żądanie dokonują wydruku wyciągu z konta bankowego lub inne informacje finansowe, nie odprowadzamy żadnych podatków nie mamy innych dochodów z gospodarki mieszkaniowej.
    Do ksiegowywspolnot - ,,Możesz uściślić jakie dokumenty dodatkowe składa WM prowadząca ewidencję wg.ustawy o rachunkowości?"
    Wg. księgowej składa cit-0 cit-8 do tego sprawozdanie finansowe, urząd skarbowy domaga się od zarządcy (administratora) aby sprawozdanie było prowadzone zgodnie z roz.5 ust.o rachun. co oczywiście nie robi tego dopóki nie zostanie zmieniona uchwała. Koszty obsługi księgowości wzrosną i będą domagać się podniesienia wynagrodzenia co mi powiedziała osobiście i będą wprowadzać to do planu gospodarczego wspólnot. W naszym przypadku to nie wyjdzie bo przekazaliśmy, że żadnej podwyżki nie będzie. Słuszne stwierdzenie twoje ,,a no płacą...''.
    Księgowa zadała mi ciekawe pytanie ,, czym różni się prowadzenie ewidencji pozaksięgowej od ewidencji finansowej'' , no i miałem kłopot z wyjaśnieniem różnicy nie jestem biegły w rachunkowości, ale staram się zrozumieć to trudne zagadnie.
    I jestem wdzięczny wszystkim którzy w prosty sposób przekazują wiedzę o rachunkowości bo uważam, że to jest podstawa dobrej pracy zarządu wspólnoty.

A jak wy byście odpowiedzieli na tak zadane pytanie?
    Księgowa bardzo chętnie by nie składała sprawozdań do US gdyby miała podstawy prawne.
    Dlatego zadałem to pytanie na rozpoczęcie tego wątku i z tego powodu przeszukuję orzecznictwo, interpretacje w tej materii by pozbyć się tego balastu.
    Przymierzamy się z zamiarem złożenia wniosku o interpretację prowadzenia ewidencji pozaksięgowej wspólnot do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

• highrise 15.01.14, 18:40
    mark-56 napisał:

I jestem wdzięczny wszystkim którzy w prosty sposób przekazują wiedzę o rachunk
    > owości bo uważam, że to jest podstawa dobrej pracy zarządu wspólnoty.

Niech Pan już nie będzie taki przesadnie uprzejmy, bo na tym forum jeszcze nic godnego uwagi w sprawach rachunkowości nie napisano.

Sprawy finansowe w Pana wspólnocie mieszkaniowej są prowadzone nieprawidłowo, bo nie ma możliwości niepłacenia podatku do urzędu skarbowego przez wspólnotę mieszkaniową, do której należy 50 właścicieli lokali, pod warunkiem, że gospodarka finansowa wspólnoty mieszkaniowej jest prowadzona prawidłowo.
  • mire_k56 15.01.14, 18:51
    mark-56 - macie bardzo bezczelną księgową, u mnie by już nie pracowała.
    Składanie formularzy CIT-8 uważam za IDIOTYZM, ale jestem pragmatykiem. Wiem, ze jak tego nie zrobię będę miał problemy, bo z administracją państwową się nie wygra. Wiec po raz kolejny wkrótce złożę ten głupi papierek gdzie wszystkie pozycje są ZERO. A już fakt dołączania tam Sprawozdania finansowego WM przez waszą księgową , to działanie na szkodę WM. Tak z ciekawości , ile z Was "zdziera"?
    I na koniec, niech Bóg Was broni przed składaniem wniosku do US. Wy nie musicie udowadniać ,że nie macie garba. Jeżeli Wasza WM nie ma żadnych pożytków ani lewych przychodów śpijcie spokojnie. I człowieku, 50-lokalowa WM - sam zgłoś chęć prowadzenia dokumentacji finansowej np. za 200 zł. To są 2 godziny pracy w miesiącu, i to z przerwą na kawę i papierosy.
  • ksiegowywspolnot 16.01.14, 09:39
    Same zera w CIT-8?!!!Gratulje:)))))))))
    WM nie ma jeszcze US na głowie??Kwestia czasu...
  • ksiegowywspolnot 16.01.14, 09:30
    Przyjęcie prowadzenia ewidencji Wspólnoty w oparciu o ustawę o rachunkowości wcale nie oznacza robienia sprawozdania finansowego w rozumieniu tej ustawy.Chodzi o sposób ewidencjonowania wszelkich kosztów,przychodów i środków pieniężnych, tak aby prawidłowo określić podstawę opodatkowania,należności i zobowiązania Wspólnoty.Wszystko powinna określać odpowiednia uchwała Wspólnoty.
  • mire_k56 16.01.14, 16:35
    ksiegowywspolnot - nie dziwię się zdziwieniu. Tak zostaliście przeszkoleni, a wystarczy tylko znać przepisy. Żadna WM nie prowadzi działalności gospodarczej wiec nie ma dochodu, a jak nie ma dochodu to nie ma PODATKU. WM nie mają nawet PRZYCHODU, odsyłam do ustawy. Jedyne co byłoby trudno obronić przed ewentualnym sądem to odsetki bankowe od lokat, dlatego nigdy takich lokat nie zakładałem. I nie chodzi tu nawet o te kilkadziesiąt złotych ewentualnego podatku, ale o sam fakt "uznania się za podatnika takiego podatku". To ma konsekwencje, konieczność prowadzenia dla tych przychodów oddzielnej dokumentacji i tu zgoda, zgodnie z Ustawą o rachunkowości, ale co gorsza narażenie się na ewentualne kontrole US, bo mają do tego prawo w stosunku do podatnika. natomiast wszystkie POŻYTKI WM , jeżeli takie ma, są ustawowo zwolnione z podatku. Tyle teoria, ale w praktyce US różnie sobie prawo interpretują.
  • korsta 16.01.14, 17:16
    A z co:
    a) odsetkami na rachunku z lokatą,
    b) przychodami z reklamy na terenie WM?
  • mire_k56 19.01.14, 21:20
    zleprawo - Samo życie. Ale to nie wina zarządców, to przede wszystkim wina zarządu właścicielskiego. Zobacz jakie merytoryczne odpowiedzi udzielają na tym forum zarządcy ? ksiegowywspolnot po prostu się kompromituje. On niczego nie zrozumiał z tego co tu napisałem. Jak chce sobie wypisywać ten CIT-8/0 jego sprawa. To nie są moje pieniądze.
    Samo zarządzanie nieruchomością nie jest trudne, prowadzenie dokumentacji jest śmiesznie proste. Najtrudniejsze jest to ,że ludzie jak w PRL-U ,zawsze traktują Cię jako "władzę", a więc wroga, i wielu jak im nie "rzucisz mięsem i nie op..... nie rozumieją polskiego". Więc ja jak Wołodyjowski -"jak ludzie nie będą się mnie bali, to będą się ze mnie śmiali". Potraktuj to jako Licencja poetica. Może ktoś na tym forum skorzysta z moich uwag???
  • j666 16.01.14, 18:19
    Mylisz się.
    Ja nawet wykazałem przed WSA, że wspólnota mieszkaniowa może być przedsiębiorcą, do czego 3-osobowy skład się przychylił.

-----
    > Żadna WM nie prowadzi działalności gospodarczej wiec nie ma dochodu, a jak nie ma dochodu to nie ma PODATKU.
  • ksiegowywspolnot 16.01.14, 19:23
    j666 napisał:

> Mylisz się.
    > Ja nawet wykazałem przed WSA, że wspólnota mieszkaniowa może być przedsiębiorcą
    > , do czego 3-osobowy skład się przychylił.
    >
    > -----
    > > Żadna WM nie prowadzi działalności gospodarczej wiec nie ma dochodu, a j
    > ak nie ma dochodu to nie ma PODATKU.

Oczywiście,że tak.Choćby udostępnianie części wspólnej na reklamy jest traktowane jako działalność gospodarcza.

• posesjonat 17.01.14, 12:09
    j666 napisał:

> Ja nawet wykazałem przed WSA, że wspólnota mieszkaniowa może być przedsiębiorcą,
    > do czego 3-osobowy skład się przychylił.

Chyba znasz taką łacińską zasadę: "chcącemu nie dzieje się krzywda".
  • ksiegowywspolnot 16.01.14, 19:21
    Nikt mnie nie szkolił,sam potrafię czytać i wyciągać wnioski.Co do meritum.Wspólnota ma przychody i koszty i dlatego powinny być wykazane w CIT-8.
    Dodatkowo na jakiej podstawie twierdzisz,że pożytki Wspólnoty są zwolnione z podatku?!!!!
    Podaj przepis,mówiący o tym zwolnieniu.
  • mark-56 17.01.14, 17:15
    Witam
    posesjonat napisał:
    > Prowadzenie ewidencji finansowej polega m.in. na sporządzaniu zestawienia o
    > brotów i
    > sald, sprawozdań finansowych, sprawozdań statystycznych, deklaracji podatko
    > wych,
    > deklaracji ZUS, ewidencji wyposażenia, potwierdzaniu sald, wezwań do zapłat
    > y, not
    > odsetkowych, rozliczaniu zaliczek, prowadzeniu rejestrów zakupu VAT i sprze
    > daży VAT,
    > wydruków dziennika itp.

Taką ewidencję stosują zarządcy w programach finansowo-księgowych praktycznie powielająca zapisy roz.5 ust. i art. 4 o rachunkowości.
    To właśnie wyjaśniałem księgowej, że z rozpędu nadal wysyłają sprawozdania do US ,a wynika z rozporządzenia MF z dn.18.08.1998r § 1 wprowadzono WM do obowiązku składania sprawozdań finansowych uproszczonych do US. Następnie zmieniono rozp. z dn.02.08.2000r § 1 usunięto WM z pod ustawy o rachunkowości .Następnie rozp. z dn.15.11.2001r § 1 nie wymieniono WM. To rozporządzenie jest aktualne w poprawkach do niego nie ma nic o WM . Chociaż w ust. o rachun. w art.2 ust. 1 pkt. 5 wymieniono jednostki org. nie mające osobowości prawnej i tego punktu trzymają się zarządcy, księgowe i US jak rzep psiego ogona.

>.Wspólnota ma przychody i koszty i dlatego powinny być wykazane w CIT-8.

Tutaj zagadam się z tobą księgowa to wykazuje, ale ponieważ nie mamy innych dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi to podatku jest ,,0’’
    > Dodatkowo na jakiej podstawie twierdzisz, że pożytki Wspólnoty są zwolnione z po
    > datku?!!!!
    > Podaj przepis, mówiący o tym zwolnieniu

Pożytki są zwolnione są z opodatkowania tylko takie, które pochodzą tylko z gospodarki zasobami mieszkaniowymi zgodnie z ust. opdop art. 17 ust.1 pkt.44. Co wchodzi w skład zasobów mieszkaniowych jest wymienione w piśmie MF z dn.14.12.2005r. Inne pożytki z gospodarki zasobami mieszkaniowymi podlegają opodatkowaniu to chyba nie budzi wątpliwości. Chociaż moim zadaniem pożytki z gosp. zasob. mieszk. nie powinny być opodatkowane, które idą na modernizację nieruchomości wspólnej.
    Interpretacji podatkowych jest multum na stronie internetowej MF.
    Podam kilka interpretacji izb skarbowych, które mówią o braku obowiązku składania sprawozdań finansowych i nie podlegające pod ust. o rachun. Sygn. 1433/NG/423/243/07/AG/2007.05.28, sygn.1440/RDP/4211/23614/BS/2007/2007.02.23, sygn.OG-005/6/PDI-/9/2004/2004.08.11, sygn.1437/ZI/406/234/AM/05/2005.07.13, sygn.BI/005-0118/05/2005.08.08.
    Wprowadzając zapisy księgowe wg ust. o rachunk. Powodujemy rozdmuchaną księgowość i niepotrzebne tworzenie wydruków tak dla właścicieli jak i dla US. To niepotrzebna buchalteria niestety, ale to bardzo lubią księgowe bo ich tego nauczono.
    Dzięki za radę o nie występowaniu do Dyr. Izb Skarbowych o interpretację, może to dla nas się żle skończyć.
  • posesjonat 17.01.14, 11:49

> Przyjęcie prowadzenia ewidencji Wspólnoty w oparciu o ustawę o rachunkowości wc
    > ale nie oznacza robienia sprawozdania finansowego w rozumieniu tej ustawy.Chodz
    > i o sposób ewidencjonowania wszelkich kosztów,przychodów i środków pieniężnych,
    > tak aby prawidłowo określić podstawę opodatkowania,należności i zobowiązania W
    > spólnoty.Wszystko powinna określać odpowiednia uchwała Wspólnoty.

Proszę opublikować projekt takiej uchwały.
  • posesjonat 17.01.14, 11:22
    mark-56 napisał:

> ...nie mamy innych dochodów z gospodarki mieszkaniowej

To dobrze. Wspólnoty mieszkaniowe nie prowadzą gospodarki mieszkaniowej.

> Księgowa zadała mi ciekawe pytanie ,,czym różni się prowadzenie ewidencji pozaksięgowej
    > od ewidencji finansowej?''. A jak wy byście odpowiedzieli na tak zadane pytanie?

Nikt nie odpowiedział, więc podaję:
    Termin "ewidencja pozaksięgowa" został wprowadzony do UWL, ale nie jest zdefiniowany.
    Prowadzenie ewidencji finansowej polega m.in. na sporządzaniu zestawienia obrotów i
    sald, sprawozdań finansowych, sprawozdań statystycznych, deklaracji podatkowych,
    deklaracji ZUS, ewidencji wyposażenia, potwierdzaniu sald, wezwań do zapłaty, not
    odsetkowych, rozliczaniu zaliczek, prowadzeniu rejestrów zakupu VAT i sprzedaży VAT,
    wydruków dziennika itp.

> Księgowa bardzo chętnie by nie składała sprawozdań do US gdyby miała podstawy prawne.

Podstawy prawne są, ale zostały zastąpione przez zwyczaj.

> Przymierzamy się z zamiarem złożenia wniosku o interpretację prowadzenia ewidencji
    pozaksięgowej wspólnot do Izby Skarbowej

Nie radzę. Urzędy skarbowe nie zajmują się interpretacją prawa cywilnego, ani
    wymyślaniem systemów ewidencji.

• mire_k56 17.01.14, 17:04
    ksiegowywspolnot - to , że WM zarządzane przez zarządców płacą podatki dochodowe, to ich sprawa. Właściciele powinni rozliczyć ich za szkody finansowe. Zachęcam Ciebie do przeczytania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tam jest definicja przychodu. A przy okazji odpowiedz mi - co jest we WM kosztem uzyskania przychodu???
    A co do zwolnień ustawowych.
    Zwolnione są DOCHODY WM uzyskane z GOSPODARKI ZASOBAMI MIESZKANIOWYM I PRZEZNACZONE NA GZM.
    Jeżeli WM użycza ściany budynku do np. reklamy to nie prowadzi działalności reklamowej (prowadzi ją ten ,który ją tam powiesił) ale prowadzi GZM w postaci czerpania tzw. pożytków ze swojej współwłasności i tylko pod jednym warunkiem to opodatkowuje. Jeżeli te pożytki odda wg udziałów członkom WM. Wówczas to WM płaci podatek dochodowy (niespełniony warunek zwolnienia) i płacą je wszyscy członkowie WM , jako dodatkowy przychód z innych źródeł.
    j666 - to co piszesz nie nadaje się do komentarza. Przekonałeś sędziów WSA ,że WM jest przedsiębiorstwem?? Brawo. Kawał dobrej roboty.
  • mark-56 17.01.14, 17:21
    Witam
    Przepraszam nie w tym miejscu znalazł się mój wpis miał być pod wpisem posesjonat-a.
  • mire_k56 18.01.14, 00:05
    Inne pożytki z gospodarki zasobami mieszkaniowymi podlegają opodatkowaniu to chyba nie budzi wątpliwości
    Jeżeli to dla Ciebie mark nie budzi żadnych wątpliwości - to płaćcie podatki. To są Wasze pieniądze. Tylko mi wytłumacz - co to są te INNE pożytki? Które są opodatkowane, a które zwolnione???
    Oczywiście US z radością przyjmą wasze wpłaty, będzie na premie dla urzędników.
  • xxxll 18.01.14, 08:44
    Pożytki we WM to inaczej mówiąc jest prowadzeniem działalności gospodarczej

a ta jest opodatkowana

kolejną rzeczą która podlega opodatkowaniu jest różnica miedzy wpłaconymi zaliczkami na FR właścicielei lokali niemieszkalnych, a kosztami jakie przypadają na nich w okresach rozliczeniowych.
    --
  • mire_k56 18.01.14, 11:23
    Widzę ,że ta dyskusja z zarządcami na temat podatków nie ma sensu. Więc na koniec pytanie:
    Proszę podać mi przykłady dochodów WM wynikające z prowadzenia przez nich GZM.
  • ksiegowywspolnot 18.01.14, 11:40
    Np. zaliczki wpłacane przez właścicieli na utrzymanie nieruchomości wspólnej?
  • ksiegowywspolnot 18.01.14, 12:27
    Chodziło mi oczywiście o nadwyżkę pomiędzy należnymi zaliczkami a kosztami utrzymania nieruchomości wspólnej.
  • xxxll 18.01.14, 12:43

> Chodziło mi oczywiście o nadwyżkę pomiędzy należnymi zaliczkami
    > a kosztami utrzymania nieruchomości wspólnej.

podlega opodatkowaniu - różnica między wpłaconymi (nie mylić z naliczonymi) zaliczkami na FR właścicielei lokali niemieszkalnych, a kosztami jakie przypadają na nich w okresach rozliczeniowych.
    --
  • ksiegowywspolnot 18.01.14, 14:03
    xxxll napisał:

> podlega opodatkowaniu - różnica między wpłaconymi (nie mylić z nalic
    > zonymi
    ) zaliczkami na FR właścicielei lokali niemieszkalnych, a kosz
    > tami jakie przypadają na nich w okresach rozliczeniowych.

????????????????
    No to już chyba przesada?Możesz podać skąd taki wniosek odnośnie FR?!!!!
    Od kiedy to Wspólnoty funkcjonują w oparciu o system kasowy?!!!!!!!Przepraszam ale to już przechodzi ludzkie pojęcie...
  • highrise 18.01.14, 18:08

> ????????????????
    > No to już chyba przesada?Możesz podać skąd taki wniosek odnośnie FR?!!!!
    > Od kiedy to Wspólnoty funkcjonują w oparciu o system kasowy?!!!!!!!Przepraszam
    > ale to już przechodzi ludzkie pojęcie...

Wszystko w jednym - dużo memoriału i trochę kasy ze wszystkiego.
    Do tego dochodzi nowość - prowadzenie spraw finansowych w imieniu i na rzecz właścicieli lokali.

Kto napisze jakie opłaty miałem na myśli?

• xxxll 18.01.14, 12:34
    mirekL napisał(a):

> Widzę ,że ta dyskusja z zarządcami na temat podatków nie ma sensu.

chyba masz rację mirkuL ... dyktator taki jak ty , nigdy się nie dogada z normalnymi administratorami / zarządcami / właścicielami lokali

> Więc na koniec pytanie:
    > Proszę podać mi przykłady dochodów WM wynikające z prowadzenia przez nich GZM.

GZM - gospodarka zasobem mieszkaniowym

np. zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali mieszkalnych na utrzymanie nieruchomości wspólnej

--
  • mark-56 18.01.14, 20:56
    Witam
    lesher – Dzięki za proste wyjaśnienie tak złożonej materii to mi trochę rozjaśniło pojęcia dot. rachunkowości. Podane przykłady nie bardzo psują do WM. Ponieważ UoR pisana jest dla przedsiębiorstw i innych podmiotów gospodarczych wymienione określenia i definicje określają zdarzenia jakie występują w działalności gospodarczej tych przedsiębiorstw. I dlatego moim zdaniem stosowanie zapisów wg UoR jest nieporozumieniem nie mówiąc już o tworzeniu sprawozdania finansowego dla właścicieli.
    mire_k56 - Wyjaśniłeś to wcześniejszym poście co podlega opodatkowaniu z GZM, mnie chodziło właśnie o te pożytki wynikające z wynajmu części wspólnych osobom trzecim np. reklamy , anteny komórkowe, banery pomieszczenia wspólne na sklepy usługi itp. Wolne od opodatkowania są przychody wynajmowane przez członków wspólnoty pomieszczenia wspólne, komórki ,lokal (jeśli taki jest), parkingi itp. a przychody przeznaczane są na GZM. W tej materii jest od groma orzeczeń i interpretacji podatkowych US.
    Tworzenie programów księgowo- finansowych pod UoR przez firmy informatyczne dla różnych podmiotów gospodarczych ułatwią pracę księgowym. W programach stosowane jest nazewnictwo kont wg tej ustawy. Nie znalazłem programu który by normalnie prostym językiem opisywał zdarzenia występujące we WM.
  • xxxll 18.01.14, 21:11
    mark-56 napisał:

> Nie znalazłem programu który by normalnie prostym
    > językiem opisywał zdarzenia występujące we WM.

np. program Weles2FK lub wyższy

ee51bee4-a-bd8c7d78-s-sites.googlegroups.com/a/e-adm.pl/phu-weles/OFERTA_WELES2.pdf?attachauth=ANoY7cro7cNINsoRT5Il-ZEaqIK0E6MYlSdFXwKjXrbAZhlBsTipNnZFMeJCAGYV9bB93Ar50NO_yYCYAlApDNYOMNzX9z5uNl3ZWbDJNxKarns_OlXHyt4NCct9ptr6yP4Y5OawCQLO68gezHPEsfslk_9wVHx-ySkGf8X8PwNDborDgZB7UgUoyNPNU5ufK4g6-xK2aED-Z76U_tdXKJy36PuyyKnoNA%3D%3D&attredirects=0

--
  • xxxll 18.01.14, 21:21
    web.e-adm.pl/home/weles2fk
    --
  • mire_k56 18.01.14, 22:08
    ksigowywspolnot - nadal czekam na odpowiedź - jakie są koszty uzyskania przychodu we WM.
    xxxl - póki nie zrozumiesz pojęć przychód, koszty uzyskania przychodów i dochód - nie mamy o czym dyskutować.
    mark - jestem ciekaw ile zdzierają z Was zarządcy i księgowa? 50-lokalowa WM to jest 2-3 godziny pracy w miesiącu. Nie macie żadnych pożytków to po co pytasz się o podatki? Po co ci jakiś profesjonalny program zarządzający? A szczególnie drukowanie faktur ,zaliczek, not księgowych i innych bzdur? To jest konieczne dla Spółdzielni Mieszkaniowych albo Firm zarządzających kilkoma tysiącami lokali. W Twojej WM wystarczy MSOffice. Jak nie znasz Excela to zaczep pierwszego lepszego studenta informatyki, jak mu wytłumaczysz co potrzebujesz to zrobi taki programik w przerwie obiadowej. I nie czytaj IDIOTYCZNYCH INDYWIDUALNYCH INTERPRETACJI US. Urząd Skarbowy doczepi się jedynie WM , która sama mu zdeklaruje ,że jest płatnikiem podatku dochodowego. Jeżeli nie jest - g.... ją obchodzi UoR. I weźcie sprawy w swoje ręce, przecież to Wasza własność.
  • ksiegowywspolnot 18.01.14, 22:51
    W CIT-8 wykazujesz wszystkie koszty jakie ponosi Wspólnota.W załączniki wykazujesz przychody zwolnione z podatku.

Nadal nie wiem czego nie rozumiesz...raz wspominasz,że w CIT-8 wykazujesz same zera a potem,że zero jest w pozycji dochód.
    Tak czy siak robisz źle!
  • xxxll 19.01.14, 10:47

mirek-L napisał:

> W Twojej WM wystarczy MSOffice.

jak kupiony jest na wspólnotę tj .ok

jak jest prywatny to jesteś złodziej intelektualny ...
    --
  • ksiegowywspolnot 18.01.14, 22:53
    xxxll napisał:

> kolejną rzeczą która podlega opodatkowaniu jest różnica miedzy wpłaconymi zalic
    > zkami na FR właścicielei lokali niemieszkalnych, a kosztami jakie przypadają n
    > a nich w okresach rozliczeniowych

Ponownie proszę o wyjaśnienie powyższego,rewolucyjnego stwierdzenia...
  • mire_k56 19.01.14, 00:41
    ksiegowywspolnot - czy Twój nick jest tak dla jaj, czy rzeczywiście jesteś z zawodu księgowym? Wg mnie nie wiesz o czym piszesz? Zachęcam ponownie do przeczytania ustawy o podatku. Koszty uzyskania przychodu to nie to samo co wydatki poniesione przez WM. To tak jakby przedsiębiorca odliczył sobie wydatki na papierosy i alkohol, a na końcu koszty wycieczki na Hawaje. Obejrzyj sobie formularz CIT-8 i wszystkie pozycje to może podyskutujemy. Jest nawet orzeczenie SN, że wszystkie WM są organizacjami "non profit" nie MOGĄ więc prowadzić działalności gospodarczej. Nie mogą wiec mieć dochodów. Ale fiskus jest pazerny na pieniądze ludzi więc urzędnicy US zaczęli wymyślać "idiotyczne interpretacje" ale w większości przypadków na specjalne prośby "cymbałów" z zarządów lub zarządców. Dlatego uważam ,że są oni winni powstawania szkód finansowych we WM.
    I przestańcie ludzi straszyć US. One tak samo jak i sądy są dla ludzi. Ale na miłość boską nie przynoście im na tacy podatków, bo Wam się tak wydaje, bo tak było na kursie, albo jakiś IDIOTA z US np. w Katowicach tak stwierdził. Co do mojego CIT-u. Przez 2-3 pierwsze lata wypełniałem ten dokument tak jak wy uważacie , tzn. w przychody wszystkie wpłaty, w koszty wszystkie wydatki. Zazwyczaj nie zerowało się to pozostawała nadwyżka, którą MUSIAŁEM wpisać w pozycje DOCHÓD. Nie ma tam innej. Dla US to jest jasne - WM ma dochód więc od tego powinna odprowadzić podatek. To jest ABSURD. Dołączałem więc Sprawozdanie finansowe , gdzie na końcu była informacja ,ze Uchwałą WM nadwyżkę przeksięgowano na poczet przyszłych wydatków. Powinienem jeszcze przysiąc na krzyż ,że będą to wydatki związane z GZM. Ale człowiek uczy się całe życie. Należy tylko przestrzegać litery prawa. Nic nie poradzę ,że jakiś "niedouczony urzędnik wymiaru sprawiedliwości" wymyślił taki majstersztyk.
    WM SĄ ZWOLNIONE Z PODATKU DOCHODOWEGO, WIĘC SĄ CO DO ZASADY JEJ PŁATNIKIEM. REWELACJA - ale to oznacza ,że obowiązuje je konieczność wypełniania właściwej dokumentacji podatkowej. I dlatego wypełniam co roku ten głupi formularz, żeby mieć święty spokój.
    A wpisuje 0 we wszystkie pozycje, bo tak mówią przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zaliczki nie są przychodem. Zachęcam przeczytajcie tą ustawę, a nie traktujcie innych na tym forum jak idiotów. Oczywiście liczę się z tym ,że US mnie wezwie celem np. wyjaśnienia. Jak nie mają nic do roboty, to sobie podyskutujemy. I poprawimy rubryczki, a i tak nie spowoduje to zobowiązania podatkowego. Dochód i tak będzie równy 0. A jak nie będę miał czasu, to wyślę im informację, że przed chwilą złożyłem swoją rezygnację, więc niech wezwą wszystkich 40 członków do wyjaśnienia. Ale tu tylko mój sarkazm.
    I na koniec chciałbym trochę bronić xxxl. To nie jego stanowisko ale jakiegoś idioty z US , który tak sobie wymyślił. I chodzi tu rzeczywiście o DOCHÓD, więc nadwyżkę zaliczek nad kosztami lokali użytkowych. Takich urzędników powinno się pokazywać w tv I PIĘTNOWAĆ ICH GŁUPOTĘ. To oznacza ,że właściciele lokali mieszkalnych mogą mieć nadwyżki wpłat, które zasilą np. FR, a właściciel lokalu użytkowego nie, bo będzie za to ukarany podatkiem. Więc zawsze będzie wpłacał mniej, a na koniec wyrównywał do 0.IDIOTYZM. Wypaczanie idei działania WM. A dlaczego tak jest bo nasi wybrańcy narodu, ustawodawcy , wymyślili GZM. Szambo, warsztat, siedziba administracji jest takim zasobem a lokal użytkowy - NIE.
    W jednym Rozporządzeniu MF opisano co jest GZM i jest to PRAWDA OBJAWIONA. Nie ma tam np. dachu i ścian budynku, więc reklama na nich to działalność nie GZM, a reklama np. na balkonie, parkingu, płocie tak. PARANOJA.
    Jak WM wynajmie komuś komórkę, strych, piwnicę gdzie będzie prowadzana działalność zarobkowa to nie jest GZM, i podatek powinni zapłacić i WM i wynajmujący, a jak wynajmie ,żeby tam zamieszkał (wolno mieszkać w piwnicy) to jest to zwolnione z podatku.
    Odnoszę wrażenie ,że zarządcy na tym forum bronią interesu fiskusa a nie swojego pracodawcy, ale kto bogatemu zabroni wydawania pieniędzy?.
  • zleprawo 19.01.14, 08:05
    To nie wina zarządców i innych osób, które maja problemy w ze zrozumieniem głupich przepisów i głupich wyroków sądów. Podaje przykład niesprawiedliwego traktowania wspolnot mieszkaniowych w odniesieniu do innych podmiotów. Spółka z o.o. ma kapitał zakładowy, który nie jest opodatkowany i wspolnicy mogą go wykorzystywać w działalności gospodarczej . W spółce akcyjnej jest podobnie - kapitał akcyjny nie jest opodatkowany, bo nie jest zaliczany do dochodu. W spółdzielni mieszkaniowej wpłaty wnoszone na fundusz remontowy sa zaliczane do kosztów i nic nie trzeba remontować aby nie płacic podatku. A wspolnotę mieszkaniową , która nie prowadzi dzialalnosci gospodarczej i która powstaje z mocy prawa, zmusza sie do placenia podatków od wymyslonych przez urzędników i niektóre SĄDY dochodów. Do przychodów wspolnoty mieszkaniowej można byłoby zaliczyc pozytki z lokat i pozytki z dzierżawy częsci elewacji lub z dzierżawy pomieszczen należących do wspónoty. I to w zasadzie wszystko. Od tego mozna zapłacic podatek bez wymyślania głupiej definicji GZM.
    Prosty mechanizm, środki przychodzace z zewnatrz sa przychodami. Natomiast środki wpłacane przez współwłaścicieli nieruchomości są ŚRODKAMI WŁASNYMI WSPÓLNOTY. Dlatego własnymi, bo wpłacanymi przez współwłaścicieli lokali i na cele związane z prawidłowym funkcjonowaniem tych nieruchomości. Czas najwyższy zacząć pisac na ten temat, ze środki wpłacane przez właścicieli lokali na pokrycie kosztów wspólnoty i dostawe mediów do lokali są ŚRODKAMI WŁASNYMI WSPÓLNOTY. Srodków własnych nie trzeba wykazywać w zadnych pitach lub citach. Czas najwyższy aby media zaczeły intersowaać się sprawami waznymi dla społeczenstwa dla naszej polskiej gospodarki, a nie zdarzeniami incydentalnymi. Co zrobiły stowarzyszenia w tym zakresie? NIC! Więc nie próbujcie naciagać ludzi na otrzymywanie branżowych licencji. Wspolnoty mieszkaniowe nie mają swojego dobrego stowarzyszenia w Polsce, które mogłoby bronić właścicieli lokali przed głupimi prawnymi rozwiązaniami. Dziekuję Ci Mirek_56 za te dobra ostatnią wypowiedź.
  • ksiegowywspolnot 19.01.14, 12:36
    Myślałem,że rozmawiamy o prawidłowości stosowania obowiązujących przepisów a nie czy te przepisy są sprawiedliwe,właściwe itp.
    Na ten temat mam swoje zdanie i pewnie jest one w pewnych częściach zbieżne z paroma rewolucjonistami na tym forum.
  • posesjonat 20.01.14, 11:38
    zleprawo napisał:

> To nie wina zarządców i innych osób, które mają problemy ze zrozumieniem.. przepisów...
    > Czas najwyższy żeby aby media zaczęły interesować się sprawami waznymi dla
    > społeczeństwa dla naszej polskiej gospodarki, a nie zdarzeniami incydentalnymi.
    > Co zrobiły stowarzyszenia w tym zakresie? NIC! .... Wspolnoty mieszkaniowe nie mają
    > swojego dobrego stowarzyszenia w Polsce, które mogłoby bronić właścicieli lokali...

W ciągu 18 lat obowiązywania UoWL (z późn. zm.) opublikowano wiele artykułów prasowych, komentarzy, poradników, dyżurów redakcyjnych, interpretacji indywidualnych, serwisów internetowych, materiałów szkoleniowych - i co? NIC. Ilu interpretatorów, tyle poglądów.
    A model wspólnoty mieszkaniowej jest tylko JEDEN.
    Dla naszego środowiska - Właścicieli Lokali, Zarządów i Zarządców Nieruchomości - lepiej więc będzie jeśli media przestaną się interesować wspólnotami mieszkaniowymi. Model, który upowszechniają ma niewiele wspólnego z modelem ustawowym.
    Wspólnoty mieszkaniowe miały dobre stowarzyszenia, ale o zasięgu lokalnym. Wtedy nie było dotacji unijnych. Prowadzenie biur (czynsz, księgowość, papier, ksero, wynagrodzenia itp.) było finansowane z niewielkich składek członkowskich osób prywatnych i nie wystarczało na kontynuowanie działalności, a tym bardziej kampanię ogólnopolską.
    Obecnie żyjemy w epoce społeczeństwa informacyjnego i mamy najlepsze medium jakim jest Internet. W dyskusji na forum nie rozwiążemy jednak wszystkich problemów.

• ksiegowywspolnot 19.01.14, 08:36
    Powiem ci wprost.Wypisujesz takie głupoty,że szkoda tracić czas na ich komentowanie.
    Słyszałeś kiedy o załączniku CIT-8/0?????Wpisz sobie w wyszukiwarkę a potem popisuj na forum.
    I jeszcze jedno,nie traktuj mnie jak twardogłowego idioty,który chodzi na jakieś "kursy" (w życiu na takich nie byłem) i ślepo wierzy w to co sie na nich mówi.
  • xxxll 19.01.14, 10:55
    mirek_L napisał

> żeby tam zamieszkał (wolno mieszkać w piwnicy) to jest to zwolnione z podatku.

W piwnicy nie wolno mieszkać, chyba, że jest to piwnica do tego przystosowana ...
    --
  • mire_k56 19.01.14, 15:08
    zleprawo - mądry przyzna się do błędów i wysłucha merytorycznych uwag, ale nie zarządca, który żyje jeszcze PRL-em i zasłania się papierkiem, które rzekomo daje mu patent na wiedzę Ich ignorancja w zakresie podatków jest PORAŻAJĄCA. Ja specjalnie pisałem o odsetkach od lokat bankowych jako nie zwolnione z podatku, ponieważ w tym zakresie jest orzecznictwo sądowe. I chociaż nie ma u nas precedensu, to sędziowie z wygodnictwa z tego korzystają używając zasady "WYTNIJ-WKLEJ". Więc ja osobiście nie kwestionuję tego przypadku opodatkowania. Ale jak powinni działać w takich wypadkach ich administratorzy/zarządcy/księgowi. ZGODNIE Z PRAWEM, ale to prawo trzeba znać a nie pisać DYRDYMAŁY. I do tego służy omawiany CIT-8. Jeżeli złożyliśmy na lokacie np. 100 000 zł na 5%/rok to mamy przychód 5000 zł. Jakie są nasze koszta uzyskania tego przychodu? Żadne, czy trudne do określenia?. Nie wiem. Prawdopodobnie można by tu zastosować koszta ryczałtowe w wysokości 20%, jak od umowy (z bankiem?) Sprawdziłbym to u doradcy podatkowego!. Więc mamy 5000 zł przychodu - 1000 zł kosztów uzyskania przychodu, więc 4000 zł dochodu, który podlega opodatkowaniu odpowiednia stawką, dla uproszczenia 20% więc WM odprowadzi 800 zł podatku dochodowego. I te wszystkie informacje MUSZĄ być rejestrowane zgodnie z zasadami UoR, bo tak nakazuje uopoop, i tak mówi to jedyne mi znane orzecznictwo sądowe. W takim wypadku, dla swojej wygody i bezpieczeństwa zatrudniłbym do tych rozliczeń Biuro rachunkowe, które w tym zakresie tej konkretnej lokaty byłoby do dyspozycji US. A dokumentacja związana z tym podatkiem to byłyby wyciągi bankowe wpłaty, wypłaty odsetek, ewentualnie kopia umowy z bankiem. TO wszystkoo panie księgowy. A CIT 8/0 niech Pan zostawi przedsiębiorcom, oni doskonale wiedzą co mogą tam umieścić.
    zleprawo - widzę ,że wiesz o czym piszesz, chociaż mam drobne zastrzeżenia.
    Wpłaty zaliczek od właśccieli to oczywiście Mienie WM, ale przede wszystkim, nie są to przychody, ponieważ
    Uopdoop je wyłącza -
    4. Do przychodów nie zalicza się:
    1) pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów);
    Nie trzeba więc zmieniać prawa, prawo trzeba STOSOWAĆ, ale najpierw trzeba je znać, a nie podniecać się Interpretacjami indywidualnymi urzędników.
    mark-56 - jeżeli nadal to czytasz, to sądzę ,że zrozumiałeś ,że jakiekolwiek żądania US są bezpodstawne. Nie jesteście płatnikiem podatku, nie macie obowiązku prowadzić dokumentacji wg UoR, i nie podlegacie jakiejkolwiek kontroli urzędnika. Waszą Instancją Kontrolną są WŁAŚCICIELE .
  • zleprawo 19.01.14, 16:49
    Do Mirek_56

Wystarczy dokonać nowego zapisu w ustawie o własności lokali, że zaliczki opłat wnoszone przez właścicieli lokali na pokrycie kosztów wspólnoty mieszkaniowej stanowią kapitał własny wspólnoty. Taki lub podobny zapis byłby zrozumiały dla wszystkich. Ten zapis spowodowałby, że w sądach byłoby dużo, dużo mniej spraw, mniej pracy mieliby księgowi, zarządcy, administratorzy, członkowie zarządów i Ty Mirku miałbyś też mniej pracy. :)
  • xxxll 19.01.14, 17:08
    zleprawo napisał:

> Wystarczy dokonać nowego zapisu w ustawie o własności lokali, ...

Problem w tym, że MF się nie zgodzi, ....
    tyle podatku zniknęło z chwilą powstania wspólnot mieszkaniowych .

Cały czas myślą jak się dobrać do kasy właścicieli lokali zdeponowanej na koncie bankowym WM.

--
  • mur-grabia 19.01.14, 17:01
    mire_k56 napisał
    >.....
    >.....
    > ......

stek frazesów ...kto to jeszcze trawi?

Dyktator (mir_ek56, mirekL) ma w dupie prawo ... i tak mu dobrze , że stracił kontakt z rzeczywistością .

Kłamstwo powtarzane 100 staje się prawdą ...bo nikt nie pamięta kto powiedział jako pierwszy ...:/
  • mire_k56 19.01.14, 17:59
    jedno jest pewne - u mur-grabiego odprowadzają podatki. PRAWDA BOLI.
    Zarządcy się bronią , a najlepszą obroną jest atak. To tylko efekt frustracji.
    zleprawo - nie zgodzę się z Twoją opinią, uowl jest niezła, to sędziowie ją popsuli poprzez swoje orzecznictwo, a właściwie interpretacje. Gdybyśmy przestrzegali prawa ściśle, literalnie tak jak jest w ustawie nie byłoby co najmniej połowy problemów, które czytamy w orzecznictwie. Ja DYKTATOR we WM, zniósłbym idiotyczny obowiązek ponad 50% wszystkich udziałów dla uchwały. Jest zebranie, o którym Zarząd ma obowiązek powiadomić 7 dni wcześniej, jak się spóźni o godzinę, zebranie jest nieważne. Kto przyjdzie na zebranie decyduje o współwłasności. Przyjdzie 3 , dwóch zdecyduje. Reszta niech ma pretensje do Pana Boga. Oczywiście za absencję kara finansowa. Zapewniam, że spowoduje to zwiększenia zaangażowania i zainteresowania życiem WM. A tak mamy KABARET. Tumiwisizm członków powoduje chęć do kombinowania. Okazja stwarza złodzieja. Zarządcy nie są zainteresowani wynikiem finansowym WM, ale swoim interesem i wygodą. Urobią sobie dwóch, trzech członków Zarządu właścicielskiego, którzy są "kwiatkiem do kożucha" i "lody się kręci". Najważniejsze dla nich to przedstawić pracę zarządcy jako ekstremalnie trudną, którą mogą wykonywać ludzie do tego wysoce predystynowani, z ogromną wiedzą teoretyczno-praktyczną, i oczywiście stale wymagającą dokształcania np. o płaceniu podatków, ZUS-u oraz nowinkach technicznych. A że ludzie są leniwi, to przyjmują tą ściemę. Ale to się powoli zmienia. Dobrzy zarządcy na rynku się utrzymają," rutyniarze " padną.
  • ksiegowywspolnot 19.01.14, 18:59
    Człowieku co Ty za bzdury wypisujesz?!!!!!
    Wiesz do czego służy załącznik CIT-8/0?!!!!!!!!!
    Kończąc tą dyskusję,dodam,że największą bolączką jest funkcjonowanie takich ludzi jak mire_k56 w WM. Pozostaje po nich bałagan, który ciężko posprzątać.KONIEC
  • zleprawo 19.01.14, 20:35
    Do Mirka

masz racje Murku, 3 podesty wymienili w jednym budynku aż za 12 tys. zł. Mozna boło to zrobic max za 4,5 tys. Piony wdk wymieniają po 10 tys zamiast za połowe ceny. Łatwo sie sypie cudzym groszem. A w jednej wspolnocie słyszałem, że sprawozdania finansowe wspolnot oprawiają w skóre. Każdy właściciel lokalu otrzymuje sprawozdanie oprawione w skórze. A w nim jest napisane ile się spaliło zarówek i kiedy i w jakim sklepie zakupiono zarówki. Dołaczono fotografie z pomalowania ławek . Wszystko jest w takim sprawozdaniu . Zarząd jest 5 osobowy i wszyscy biora po tysiaku, ksiegowa tez tysiaka a moze więcej, a prezes co oprawia sprawozdania w skorę to chyba dwa tysiaki. Dba o to należycie, bo jest ksiegowym w ważnej instytucji. I tak się wszystko powoli kreci. ;)
  • mire_k56 19.01.14, 21:21
    zleprawo - Samo życie. Ale to nie wina zarządców, to przede wszystkim wina zarządu właścicielskiego. Zobacz jakie merytoryczne odpowiedzi udzielają na tym forum zarządcy ? ksiegowywspolnot po prostu się kompromituje. On niczego nie zrozumiał z tego co tu napisałem. Jak chce sobie wypisywać ten CIT-8/0 jego sprawa. To nie są moje pieniądze.
    Samo zarządzanie nieruchomością nie jest trudne, prowadzenie dokumentacji jest śmiesznie proste. Najtrudniejsze jest to ,że ludzie jak w PRL-U ,zawsze traktują Cię jako "władzę", a więc wroga, i wielu jak im nie "rzucisz mięsem i nie op..... nie rozumieją polskiego". Więc ja jak Wołodyjowski -"jak ludzie nie będą się mnie bali, to będą się ze mnie śmiali". Potraktuj to jako Licencja poetica. Może ktoś na tym forum skorzysta z moich uwag???
  • xxxll 19.01.14, 21:56
    mire_k56 napisał(a):

> Samo zarządzanie nieruchomością nie jest trudne, prowadzenie dokumentacji jest śmiesznie
    > proste.
    Najtrudniejsze jest to ,że ludzie jak w PRL-U ,zawsze traktują Cię jako "władzę", a więc
    > wroga, i wielu jak im nie "rzucisz mięsem i nie op..... nie rozumieją polskiego".
    >
    > Więc ja [mirekL] jak Wołodyjowski -"jak ludzie nie będą się mnie bali, to będą się ze mnie śmiali".
    > Potraktuj to jako Licencja poetica.
    > Może ktoś na tym forum skorzysta z moich uwag???

:)
    Po tym pozdaje ci - zleprawo - tylko bieganie do prokuratury i wyjaśnianie, wyjaśnianie, wyjaśnianie ...i lizanie własnych ran...

Tak kończą dyktatorzy ...

:/
    --
  • haneczka_wm 19.01.14, 22:31
    mur-grabia napisał:
    > Kłamstwo powtarzane 100 staje się prawdą ...bo nikt nie pamięta kto powiedział
    > jako pierwszy ...:/

Jednak chyba nie o to chodzi w tej sentencji.... :/
  • mur-grabia 19.01.14, 22:48
    haneczka_wm napisała:

> Jednak chyba nie o to chodzi w tej sentencji.... :/

a czy ta sentencja składa się tylko z jednego elementu ? :(
    autor kłamstwa 100 razy powtarzanego, nie bierze w tym udziału?
  • mire_k56 19.01.14, 23:47
    haneczka - czy ty sądzisz ,że tu chodzi o jakąś merytoryczną dyskusję? Tu rzeczywiście chodzi o wielokrotne powtarzanie - WM płacą podatki dochodowe. WM płacą podatki dochodowe, WM płacą ...... To jest właśnie to kłamstwo. I nadal nikt nie podał we WM pożytków, które są ustawowo zwolnione z podatków. Mógłbym wtedy merytorycznie podyskutować. Ale nie mam z kim. Trudno - przeżyję to.
    KubaP vel xxxl - przechodzisz samego siebie , na portalu zarządca.eu - pozostały już tylko inwektywy. Nudzisz się i szukasz adwersarzy gdzie popadnie. Ale poziom Twoich wypowiedzi jest dobry może w maglu. Co Ty masz nam do powiedzenia w tym wątku? NIC.
  • xxxll 20.01.14, 22:18
    Mirku L vel mire_k56 świetna samoocena

przechodzisz samego siebie , na portalu zarządca.eu - pozostały już
    tylko inwektywy. Nudzisz się i szukasz adwersarzy gdzie popadnie.
    Ale poziom Twoich wypowiedzi jest dobry może w wygódce.

Co Ty masz MirekL nam do powiedzenia w tym wątku? NIC.
    ZERO ...do kwadratu , ale czego można się spodziewać po dyktatorze

:/
    --
  • mire_k56 20.01.14, 23:13
    BŁAZEN.
  • mark-56 21.01.14, 13:45
    Witam
    mire_k56 - tak czytam twoje posty generalnie zgadzam się z twoimi poglądami. WM powinny być zwolnione z opodatkowania jako osoby prywatne, które wpłacają zaliczki na swoją nieruchomość w celu jej udoskonalenia, modernizacji. Ponieważ w państwie naszym niby demokratycznym doszło do degeneracji wymiaru sprawiedliwości jak i największego pod względem restrykcji podatkowej prawa dla obywateli w Europie gdzie jesteśmy na pierwszym miejscu i przegoniliśmy w tej materii Szwecję. Takie dane opublikowała agenda UE.
    Dyskusja jest ciekawa i dlatego zadałem pytanie bo firmy zarządzające nieruchomościami i zarządcy robią co mogą aby ułatwić sobie pracę, ale nie koniecznie dla dobra wspólnoty.
    Niestety bardzo dużo zarządów właścicielskich nie ma pojęcia o zarządzaniu nieruchomością boją się podejmować decyzji i brać na siebie odpowiedzialność za finanse, za funkcjonowanie budynku podopisywanie umów z wykonawcami remontów i usług. Dlatego podpisują umowy z firmami zarządzającymi i zarządcami .
    To że wymuszono na wspólnotach płacenie podatków to jest generalna zasada MF o łupienie wszystkich podatkami bez litości co świadczy o tym ile przedsiębiorstw bankrutuje z powodu US.
    Z tego powodu musimy wypełniać te CTy PITy dla US. Niestety, ale powoli stajemy się państwem policyjnym, kto uważnie śledzi wiadomości prasowe i przygotowywane ustawy to będzie rozumiał w jakim kierunku podąża nasza władza.
    Panowie nie ma potrzeby obrzucania się błotem więcej zrozumienia dla innych poglądów choćby były radykalne. Do swoich trzeba przekonywać merytorycznie i je uzasadniać bezy wyjazdów osobistych.
    Pozdrawiam

• xxxll 21.01.14, 16:41
    mark-56 napisał:

> Niestety, ale powoli stajemy się państwem policyjnym, kto uważnie śledzi wiadomości
    > prasowe i przygotowywane ustawy to będzie rozumiał w jakim kierunku podąża nasza
    > władza.

USA jest zaliczane do jednych z liderów państwa policyjnego , jednak nikt z niego nie spiernicza , jest wprost przeciwnie ....:)

--
  • majkowa 14.11.14, 17:08
    W dyskusji nad potrzebą (obowiązkiem) stosowania we wspólnotach mieszkaniowych ustawy o rachunkowości pominięty został istotny wątek, którego wagę najlepiej wyjaśni definicja zaczerpnięta z Wikipedii:
    "Lex specialis derogat legi generali (łac.) – zasada prawna oznaczająca: prawo o większym stopniu szczegółowości (pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, np. z dwóch ustaw, obowiązujące w tym samym czasie, należy stosować przed prawem ogólniejszym."

Ustawa o własności lokali jest ustawą "lex specialis" w stosunku do innych ustaw równolegle obowiązujących, więc jej zapisy stosuje się przed zapisami innych ustaw.
    Bezprzedmiotowe jest zatem zastanawianie się, czy we WM stosować, czy nie stosować np. ustawy o rachunkowości.
    Ustawa o własności lokali nakazuje stosowanie we wspólnotach "ewidencji pozaksięgowej" i tego należy się trzymać i przestrzegać.
  • haneczka_wm 14.11.14, 18:09
    majkowa napisała:
    > Ustawa o własności lokali nakazuje stosowanie we wspólnotach "ewidencji pozaksięgowej"
    > i tego należy się trzymać i przestrzegać.

Czyżby, ustawa o własności lokali zakazywała stosowania we wspólnotach mieszkaniowych ustawy o rachunkowości?
    Jeśli tak, to... w którym miejscu? Proszę o dokładne jego wskazanie.

• xxxll 14.11.14, 18:23
    Stosowanie zasady ewidencji pozaksięgowej jest standardem ...

Przeciwnicy tej zasady, tak są złączeni z ustawą o rachunkowość, i że bez niej nie noga żyć , ponieważ są bezradni , nie rozumieją pewnych kwestii, które można stosować w ewidencji pozaksięgowej jak kontrole właścicielei lokali czy uznanie wydatków bez żadnych dokumentów na podstawie uchwały właścicielei lokali

Marzy im się narzucenie statusu Vat-owca WM . Powoływanie Rad Nadzorczy (diety) , Komisji Rewizyjnych, po prostu stworzenie SM -bis ...:)

Można by tak długo .... wszytko się to bierze z tego, że wiele osób nie dopuszcza do siebie, że wspólnoty są kolejną forma zarządzania budynkami wielolokalowymi .

--
  • mire_k56 15.11.14, 14:55
    Czyżby miał powrócić ulubiony temat konieczności płacenia podatków przez WM?
    majkowa - święte słowa, aczkolwiek niektóre sądy twierdzą ze taką "ważniejszą ( o ile nie najważniejszą) ustawą jest Ordynacja podatkowa.
    haneczka_wm - przeczytaj sobie art. 58 kc. Jeżeli właściciele chcą sobie zmienić "księgowość" na inną niż tą wskazaną w uowl to niech spiszą umowę. Uchwała będzie "bezwzględnie nieważna".
  • serafin666 16.11.14, 16:15
    polecam lekturę :
    1/ I FSK 1343/09 - Wyrok NSA ( za długi, by cytować ) ,
    2/ Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1484/10 ( trochę krótszy ) ,
    3/ I SA/Wr 208/11 - Wyrok WSA we Wrocławiu ,
    4/ NSA II FSK 1508/07,
    5/ Wyrok NSA z 1 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2420/12 ,
    6/ Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. II FSK 1350/11 ,
    7/ I FSK 217/10 - Wyrok NSA z 2011-02-04
    z uzasadnienia:
    „W przypadku finansowania wydatków (usług), których konsumentem jest sama wspólnota mieszkaniowa, jako jednostka organizacyjna właścicieli lokali w zakresie nieruchomości wspólnej, na którą składają się grunty oraz części budynku i urządzenia, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali nie ma żadnych podstaw do refakturowania kosztów z nimi związanych na właścicieli lokali dysponujących stosownymi udziałami we współwłasności nieruchomości wspólnej. Generujące wydatki usługi są bowiem nabywane na potrzeby utrzymania wspólnoty, jako podmiotu o odrębnej prawnie konstrukcji w stosunku do właścicieli lokali, czyli "na rzecz wspólnoty", W takim bowiem zakresie wspólnota mieszkaniowa nie świadczy żadnych usług na rzecz właścicieli odrębnych lokali, gdyż działa w imieniu własnym, na rzecz swoją - jako "osoba ustawowa", będąca jednostką organizacyjną, odrębną od właścicieli.”

8/ akt III SA/Wa 3536/06

9/ „…Ocieplenie budynku nie jest remontem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r Prawo budowlane /Dz.U. 2000 nr 106 póz. 1126/, gdyż nie jest to robota budowlana polegająca na odtworzeniu stanu pierwotnego. W wyniku wykonania dodatkowego ocieplenia powstaje nowy, dotychczas nieistniejący element budynku…” - NSA z dnia 19 listopada 2001r, sygnatura IV S.A. 390/01
    „…Zakwestionowanie przez chociażby jednego współwłaściciela nieruchomości, oświadczenia złożonego przez inwestora, w sytuacji, kiedy zgoda współwłaściciela byłaby wymagana, wyklucza możliwość wydania przez organ budowlany pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę…” - wyrok NSA z dnia 9 listopada 2005 r., II OSK 179/05.
  • mire_k56 16.11.14, 16:45
    Szczególnie fajny jest ten kawałek o "ociepleniu", ale nie rozumiem jego związku z tematem???
  • majkowa 16.11.14, 23:29
    Niedowiarkom, którzy kwestionują wyższość ustawy o własności lokali nad innymi równolegle obowiązującymi ustawami, przytoczę jeszcze jeden przykład.

Kodeks cywilny w Dziale IV Współwłasność mówi:
    Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli
    Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

Są to bardzo ważne, wręcz podstawowe zasady zarządzania współwłasnością zawarte w podstawowym akcie prawnym - Kodeksie cywilnym.

Ustawa o własności lokali zasadniczo zmienia te zasady.
    Zgodnie z uwl czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie, zaś czynności przekraczające zwykły zarząd podejmowane są większością udziałów (głosów) właścicieli lokali.

Czy ktoś jeszcze zaprzeczy, że ustawa o własności lokali może unieważnić zasady zawarte np. w innych ustawach, w tym ustawie o rachunkowości?

Dodam, że w prawie polskim funkcjonuje kilka ustaw lex specialis. M.in. np. ustawa o ochronie praw lokatora zasadniczo zmienia zawarte w kodeksie cywilnym przepisy dotyczące m.in. wypowiedzenia i rozwiązywania umów najmu lokali mieszkalnych.
  • martinsobczak90 16.07.18, 14:52
    Nie ukrywam że z rozliczeniami wspolnotowymi to miałem zgryz, już chciałem kogoś zatrudnić do tego ale jak policzyłem sobie koszty tworzenia stanowiska pracy...to zrezygnowałem :P Teraz wygląda to tak, że rozliczenia zamawiam w  CRWM, ogarniają temat kompleksowo, rozliczą wszystko od mediów, po wpłaty właścicieli, przelewy, sprawozdania.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.