Dodaj do ulubionych

Ogrzewanie częsci wspólnych.

28.03.13, 22:54
Witam,

mam pytanie odnoście rozliczania ogrzewania klatek schodowych a mianowicie, nasz Zarządca w/w ogrzewanie rozliczył wg. metrazu mieszkania i wykazał je w indywidualnym rozliczeniu mieszkania tzn. w kosztach lokalowych gdzie rozlicza się zuzycie wody wg. licznika , czy ogrzewanie lokalu wg. licznika. Czy niepowinno być takie ogrzewanie wykazane w kosztach zarządzania nieruchomością wspólną?
Dla mojego lokalu wyszło to ponad 300 zł, które muszę zapłacic poniewaz wynika tak z indywidualnego rozliczenia lokalu.

Rozliczenie dostałam wczoraj. Wczesniej takie ogrzewanie było w kosztach czesci wspólnych. Od ubiegłoego roku jest nowy zarządca a to jest jego pierwsze rozliczenie dla nas.

pozdrawiam Monika

Jeżeli napisałam chaotycznie to przepraszam.
Edytor zaawansowany
  • 29.03.13, 01:01
    Po pierwsze do rozliczania kosztów ogrzewania budynku winien być opracowany i przyjęty regulamin rozliczania. Ustawa Prawo Energetyczne z dnia 10.04.1997 (Dz.U. Nr 89 poz.625
    z póżn. zmianami). A więc zarządca nie ma prawa samodzielnie dokonywać sposobu rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania. Ogrzewanie klatek schodowych i innych wspólnych pomieszczeń są kosztami utrzymania części wspólnych i obciążają poszczególnych właścicieli proporcjonalnie do posiadanych udziałów w nieruchomości. ( Ustawa o Własności lokali). Nie do powierzchni lokalu. Na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej każdy właściciel zobowiązany jest wnosić zaliczki w wysokości ustalonej przez zebranie roczne. Jeżeli posiadacie wybrany Zarząd to zarządca jest administratorem spraw bieżących. Jeżeli jest niedouczony zmienić na fachowca aby zajął się sprawami które do niego należą.
  • 29.03.13, 13:12
    stary-4 napisał:

    > Ogrzewanie klatek schodowych i innych wspólnych pomieszczeń są kosztami utrzymania
    > części wspólnych i obciążają poszczególnych właścicieli proporcjonalnie do posiadanych
    > udziałów w nieruchomości. ( Ustawa o Własności lokali). Nie do powierzchni lokalu.

    W czym problem?
    Przeciez udzialy zaleza od powierzchni lokalu.

    > Na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej każdy właściciel zobowiązany jest
    > wnosić zaliczki w wysokości ustalonej przez zebranie roczne.

    Racja, tylko co w sytuacji gdy wlasciciel posiada swoj wlasny system ogrzewania lokalu i nie uczestniczy w kosztach ogrzewania czesci wspolnej. On nie placi na ogrzewanie czesci wspolnej placac zaliczki kiedy budynek ma ogrzewanie mieszane bo koszty ogrzewania, jako tzw. media, nie wchodza w koszty utrzymania nieruchomosci.
  • 30.03.13, 01:55
    -wiserman 1 napisał: wczym problem?. przecież udziały zależą od powierzchni lokalu.
    Ustawa z 24.06.1994r stan prawny na dzień 11.02.2013.
    Art.2 pkt2. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi,
    które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkalnych.
    Art3 pkt3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada
    stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do
    łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    Art12 pkt2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
    Art.14 Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególnosci:
    2) opłaty na dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej.
    Z powyższego wynika, że własciciel posiadający swój system grzewczy zobowiązany jest do partycypacji w kosztach ogrzewania części wspólnej. Przecież jeżeli jest ogrzewana klatka schodowa to on korzysta z tego ciepła. Ustawa nic nie mówi,że każdy właściciel oddaje część swego ciepła dla części wspólnej. Art.14 ppkt2 wyrażnie wskazuje, że na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się koszty energii cieplnej na potrzeby części wspólnej.
  • 30.03.13, 23:59
    Zastanawiam sie po jakie licho wklejasz tu cytaty z UoWL skoro nie ma w nich nic co by sugerowalo ze napisalem nieprawde.
    Rowniez to jedno jedyne zdanie ktore napisales od siebie tez niczego nie wnosi do dyskusji.

    O co ci chodzilo kiedy to pisales?
  • 29.03.13, 20:35
    Różnica między ciepłomierzem głównym a sumą ciepłomierzy indywidualnych należy rozliczać udziałami.

    Udziałem jest stosunek powierzchni lokalu plus np. powierzchni przynależnej piwnicy / do sumy powierzchni wszystkich lokali plus np. sumy powierzchni wszystkich piwnic. Udział właściciela w nieruchomości wspólnej zapisany jest w Akcie Notarialnym.

    Wszystko to co nie można zmierzyć lub zważyć - należy dzielić udziałami.
  • 30.03.13, 17:54
    nk45 napisał:

    > Różnica między ciepłomierzem głównym a sumą ciepłomierzy indywidualnych
    >należy rozliczać udziałami.


    A kiedy tej różnicy nie ma ....?

    Ona zawsze występuje czy NW jest naliczana czy nie .

    Dla jednych jest to ogrzewanie NW
    dla innych jest to gotowość do podania EC do lokalu i płacona w jednostce naliczeniowo-rozliczeniowej

    --
    ----------------------------------------------------------------
    Zarządzanie - to sztuka bądź praktyka, rozumnego stosowania środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów -(Henri Fayol).
    www.sn.pl/orzecznictwo/index.html wyroki sądowe - www.ebos.pl/
  • 23.09.13, 11:11
    kubusia1, powiem szczerze, że dla mnie 300 zł ekstra za do wydatków to mega wysoka suma, zwłaszcza jeśli nie była planowana. Może warto rozważyć opcję ogrzewania systemowego we wspólnocie. Ogrzewanie uruchamia się wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spada do określonego poziomu. Rejestruje to tzw. pogodynka. W mieszkaniu możesz sobie zakręcić grzanie kiedy Ci się podoba, ale pozostaje właśnie kwestia ogrzewania części wspólnych, których nie kontrolujesz. Ja właśnie jestem w trakcie poszukiwań "tańszych" opcji grzewczych i znalazłam taki link do którego odsyłam: www.cieplodlawarszawy.pl/pl/jak-placic-mniej/czy-wiesz-na-co-czekaja-zmarznieci-mieszkancy
  • 23.09.13, 22:59
    Polecam. Pogodynka o bardzo fajna sprawa bo dzięki niej nie ma już problemu z praniem ;) Administracja szybko dogadała się z Dalkia i jest ciepło :)
  • 24.09.13, 00:24
    O tak, zwłaszcza teraz, w "przejściowej" porze (duża różnica temperatur między dniem a nocą) pogodynka będzie naprzemiennie załączać i wyłączać grzanie, a co za tym idzie nagrzewać (i schładzać) całą instalację. Wszystko pójdzie w koszty NW.

    Dalkia rączki zaciera, bo kasa za ciepło leci, a właściciele potem będą się zastanawiać skąd takie wysokie płacą rachunki, skoro koszt GJ w Dalkii taki niski :-)
  • 24.09.13, 10:29
    migdalek86 - i tak se jako wolontariusz latasz po różnych forach i od chwili zarejestrowania nicka pogodynkę konkretnej firmy zachwalasz :)))
    Postów na inny temat brak.
  • 06.09.17, 11:24
    Powiem ci tak że ja sobie teraz kupiłem kocioł na paliwo stałe z : wozny-kotly.pl/kotly-i-piece/na-paliwo-stale/ i dzięki temu zmnieszyła się moja podaż opału i co za tym idzie koszty ogrzewania domu wiec oszczędzam i zwaraca się inwestycja w odpowiedni kocioł.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.