Dodaj do ulubionych

rozliczenie wody

15.01.13, 13:00
Ddzień dobry! Chciałabym zadać pytanie dotyczące rozliczenia wody we Wspolnocie Mieszkaniowej. Administracja dokonała rozliczenia wody w bloku na podstawie wodomierzy znajdujących się w mieszkaniu i doliczyli do kazdego mieszkania stratę wody wynikajacej z różnicy wynikającej z odczytu na liczniku głównym i tu mam pytanie, bo kwotę którą doliczono do każdego mieszkania nie była równa lecz wynikała z procentowego odczytu z licznika znajdującego się w mieszkaniu. Tym sposobem ja dopłaciłam około 120 zł, ponieważ zużyłam dużo wody(zaznaczam że za odczyt z wodomierza domowego uczciwie płacę), natomiast osoby które mają male odczyty na wodomierzu domowym zapłaciły niską sumę np, kilkanaście złotych. Chciałam zapytac w zwiazku z powyższym czy taki sposób naliczania opłaty wynikające z niedoborow na liczniku gł ównym jest agodny z prawem, zaznaczam że uchwała podjęta na zebraniu lokatorow mówiła o tym iż kwota niedoboru obarczeni będą lokatorzy nie uchwalono natomiast sposobu podziału tej kwoty pomiędzy lokatorami. Czy w zwi ązku z tym muszę uiśćić tę opłatę?

Edytor zaawansowany
 • 15.01.13, 13:08
  Sposób rozliczenia wydaje mi się prawidłowy. Choć bez żadnych wątpliwości by było, gdybyście tzw. uchyb rozliczali proporcjonalnie do udziału.
  We wspólnocie jest tak, jak uchwalicie. Jak w uchwale nie ma szczegółów, to zarząd (a nie administrator) sam podjąć decyzję, bo jakoś te straty trzeba rozliczyć.
  --
  Zamość zadziwia
 • 15.01.13, 13:29
  koziorozka napisała:
  "We wspólnocie jest tak, jak uchwalicie."

  Ja dodam: pod warunkiem, że jest to zgodne z obowiązującym prawem.
  Uchwała wspólnoty nie może zmieniać np. ustawy.
 • 16.01.13, 09:52
  majkowa napisała:
  > Ja dodam: pod warunkiem, że jest to zgodne z obowiązującym prawem.

  Będzie zgodne z obowiązującym prawem, jeśli właściciele podejmą daną decyzję na drodze umowy.

  majkowa napisała:
  > Uchwała wspólnoty nie może zmieniać np. ustawy.

  Uchwała - nie, ale... umowa właścicieli (a więc zgoda 100%) na określone rozwiązanie - tak.

 • 15.01.13, 13:27
  Różnica pomiędzy odczytem wodomierza głównego a sumą zużycia w lokalach to woda zużyta w nieruchomości wspólnej i jako taka pownna zostać pokryta zgodnie z posiadanymi udziałami w NW.
 • 16.01.13, 01:57
  Opłatę należy uiścić bo taki sposób rozliczania uchybów został przyjęty w waszej wspólnocie.
  Taki sposób jest preferowany przez wielu zarządców. Ma to niby zmobilizować właścicieli do oszczędzania wody. Mam natomiast zastrzeżenia co do treści uchwały. W uchwale o rozliczeniu wody czy centralnego ogrzewania winno być szczegółowo rozpisane w jaki sposób
  i co decyduje o tym ile każdy właściciel będzie płacił za uchyby. Uważam i tak mamy w naszej wspólnocie po zmianie uchwały, że koszty uchybów są kosztami zarządu i przy rocznym rozliczeniu kosztów zarządu właściciele dopłacają proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Chyba, że ustalona składka na utrzymanie części wspólnej pokrywa i koszty uchybów. Stosowanie metody proporcjonalności do zużytej wody stwarza w/g mnie przesłanki do zaniżania "zużycia" wody w lokalach różnymi metodami.
 • 16.01.13, 10:24
  rkrysia70 napisała:
  >Administracja dokonała rozliczenia wody w bloku na podstawie wo
  > domierzy znajdujących się w mieszkaniu i doliczyli do kazdego mieszkania stratę
  > wody wynikajacej z różnicy wynikającej z odczytu na liczniku głównym

  Administracja nie miała prawa dokonać takiego rozliczenia różnic wody, skoro wspólnota nie ma podjętego przez siebie, w formie uchwały, sposobu rozliczania kosztów wody wynikających z różnic odczytu pomiędzy licznikiem głównym, a licznikami w lokalach właścicieli.
  W tym wypadku powinna rozliczenia dokonać na podstawie przepisów wynikających z ustawy o własności lokali - czyli udziałem.

  rkrysia70 napisała:
  > Tym sposobem ja dopłaciłam około 120 zł, ponieważ zużyłam dużo wody(zaznaczam że > za odczyt z wodomierza domowego uczciwie płacę), natomiast osoby które mają male
  > odczyty na wodomierzu domowym zapłaciły niską sumę np, kilkanaście złotych

  Wspólnota nie ma prawa Ciebie karać za większe zużycie wody.
  Uchwałą o rozliczaniu różnic wody wprost proporcjonalnie do zużycia wody w lokalach właścicieli (a takiej uchwały u Was nie ma) narusza Twoje interesy i wolności. Tak skonstruowaną uchwałą karze, a jednocześnie wywiera presję finansową na właściciela w kwestii swobody zużywania wody zgodnie z własnymi potrzebami.
  To nie wspólnota płaci za wodę zużytą wodę w Twoim lokalu - tylko Ty, więc skoro rozliczasz się uczciwie, dlaczego masz być jeszcze za większe zużycie wody, w stosunku do innych właścicieli, być karana? Na jakiej podstawie prawnej?

  rkrysia70 napisała:
  > Chciałam zapytac w zwiazku z powyższym czy taki sposób naliczania opłaty wynikające z
  > niedoborow na liczniku gł ównym jest agodny z prawem, zaznaczam że uchwała podj
  > ęta na zebraniu lokatorow mówiła o tym iż kwota niedoboru obarczeni będą lokato
  > rzy nie uchwalono natomiast sposobu podziału tej kwoty pomiędzy lokatorami.

  Nie. Taki sposób naliczenia tej opłaty nie jest zgodny z prawem, ani z uchwałą, która została u Was podjęta, a z której konkretnie nic nie wynika (sztuka dla sztuki).
  U Was w ogóle nie ma uchwały, która by określała właśnie taki sposób rozliczania kosztów wody wnikających z różnic odczytu.
  A nawet, gdyby była, to moim zdaniem i tak nie jest zgodna z prawem.
  Wszelkie jednak rozwiązania w tej materii są dopuszczalne, o ile zgodzą się na nie wszyscy właściciele.

  rkrysia70 napisała:
  > Czy w zwi ązku z tym muszę uiśćić tę opłatę?

  To zależy tylko i włącznie od Ciebie.
  Ja na Twoim miejscu, wyliczyłabym udział procentowy od całości wykazanych różnic i zapłaciła kwotę wynikającą dokładnie z tego rozliczenia.
  Jednocześnie na piśmie poinformowała zarząd/administratora, iż nie ma podstaw do rozliczenia, które zostało zastosowane, w związku z powyższym czujesz się zobowiązana do zapłacenia wyżej wymienionych kosztów zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o własności lokali.
 • 21.01.13, 15:41
  Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.