Dodaj do ulubionych

ochrona danych osobowych pytanie do ekspertów też

18.10.10, 22:41
czy wysłanie @ do członka zarządu z wykazem dłużników łamie zasady określone w ustawie? Na jakiej podstawie zarząd może żądać takich danych jak lista członków WM, ilości osób w lokalu, zadłużeń od zarządcy.Pytam, ponieważ jeden z członków zarządu powołał się na ustawę o ochronie danych osobowych,że wysyłając informacje, jw łamie się prawo?! Jak ma działać zarząd nie mając danych j.w.?
Edytor zaawansowany
 • 18.10.10, 22:54
  Akurat jest artykuł w Rzepie i uważam, że szef GIODO równa do politycznej poprawności dotyczącej gejów czy murzynów.
  Skoro pani Kowalska wisi wspólnocie - czyli innym właścicielom - przykładowo 9 tysięcy złotych, to wg GIODO można pani Kowalskiej robić kuku zawiadamiając rejestry dłużników, sądy, banki (to będzie bardzo miła wiadomość dla banków udzielających kredytów/pożyczek pani Kowalskiej) itp. itd., ale nie wolno szepnąć o tym sąsiadowi w windzie - temu sąsiadowi, na którego koszt pani Kowalska któryś z rzedu miesiąc żyje!!!
 • 19.10.10, 08:13
  ale tu nie chodzi o p.Kowalską tylko o zarząd WM. Kto ma prawo wglądu w dane osobowe członków WM,salda, zadłużenia? Zarząd? czy nikt....?
 • 19.10.10, 10:23
  Zajmuje się zarządzaniem od ok 6 lat, dłużnik wobec Wspólnoty to dłużnik wobec każdego innego właściciela, i każdy inny właściciel ma prawo wiedzieć kto żyje na jego koszt. A tym bardziej zarząd Wspólnoty bo reprezentuje wszystkich mieszkańców. Nikt tego nie podważy!
 • 19.10.10, 11:55
  Być może chodzi o formę.

  To samo wysłane do właściciela za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, a wywieszone w gablocie w klatce schodowej to niby to samo, a jednak nie to samo.

  Zapytaj przykładowo w swoim urzędzie skarbowym czy @ to dla nich "informacja na piśmie" i to na dodatek przeznaczona dla konkretnego adresata, czy jednak nie.

  Zresztą między Bogiem a prawdą informacje wrażliwe jak choćby dane osobowe jeśli już muszę wysyłać to robię to w formie jak natrudniejszej do bezsensownego rozsyłania dalej.
  A kliknąć "cc.: all" jest za łatwo.
 • 19.10.10, 19:53
  gmj napisał:
  > ale tu nie chodzi o p.Kowalską tylko o zarząd WM. Kto ma prawo wglądu w dane osobowe
  > członków WM,salda, zadłużenia? Zarząd? czy nikt....?


  Oczywiście, że zarząd ma prawo otrzymywać i przetwarzać dane osobowe właścicieli w zakresie potrzebnym do zarządzania nieruchomością wspólną - w tym dane o dłużnikach. Ale nie tylko zarząd - również każdy właściciel lokalu ma prawo do takich informacji. Jest to jeden z elementów współdziałania w zarządzaniu nieruchomością oraz kontroli zarządu / zarządcy przez właścicieli.

  Podobne stanowisko zajmuje też Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych:

  "Czy poszczególni członkowie wspólnoty mieszkaniowej uprawnieni są do uzyskania informacji o zaległościach we wnoszeniu opłat eksploatacyjnych innych członków tej wspólnoty?

  Do wspólnot mieszkaniowych tworzonych na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) stosuje się - w zakresie w niej nieuregulowanym - przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Z przepisów Księgi Drugiej Tytułu I Działu IV kodeksu wynika, że współwłaściciele dla prawidłowego zarządzania współwłasnością muszą znać dane osobowe pozostałych współwłaścicieli. Zgodnie bowiem z jego art. 200, "każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną". Podobnie wskazana wyżej ustawa o własności lokali w art. 29 ust. 3 stanowi, że prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.

  Z powołanych przepisów wynika zatem uprawnienie każdego współwłaściciela dostępu do dokumentacji związanej z zarządzaniem nieruchomością. Wskazać w tym miejscu należy, iż zakres danych i informacji udostępnianych współwłaścicielom powinien być adekwatny do ich potrzeb związanych ze zgodnym z prawem celem udostępnienia.

  Przepis art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie danych osobowych stanowi, iż "administrator danych (...) powinien dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a w szczególności jest obowiązany zapewnić, aby dane były merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane". Nie jest więc dopuszczalne udostępnienie współwłaścicielom określonej nieruchomości danych, których przetwarzanie nie jest niezbędne do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną oraz do sprawowania kontroli działalności jej zarządcy.

  Stosownie do art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali, jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Aby wspólnota mogła skorzystać z tego uprawnienia, jej członkowie powinni znać dane osobowe właściciela i wysokość jego zadłużenia wobec wspólnoty.

  Wobec powyższego należy stwierdzić, że dopuszczalność udostępnienia członkom wspólnoty mieszkaniowej danych dotyczących zaległości we wnoszeniu opłat przez innych jej członków wynika z przepisów prawa, a tym samym znajduje oparcie w przesłance określonej w art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych."

  Źródło: GIODO

  --
  Posesja - Zarządca Nieruchomości
 • 28.10.13, 18:45
  Wystarczy dane o dłużnikach przesłać do zarządu w zabezpieczonym hasłem pliku. Hasło do pliku przesłać inną drogą np. sms'em.
  Proste i chroni dane.
 • 28.10.13, 19:50
  ty idioto ! rządzi zarząd, a nie jakiś zarządca ! domyślam się, że jesteś "zarządcą" ; masz na 4 łapkach służyć zarządowi ! powinni Cię wywalić na zbity pysk...
  Wyrok SN z dnia 29 września 2010 r., V CSK 52/10 - z uzasadnienia:
  ... "Nie może zatem we
  wspólnocie mieszkaniowej jednocześnie funkcjonować zarówno zarząd, jak i zarządca, co trafnie dostrzegł Sąd Apelacyjny, który w niniejszej sprawie traktuje „zarządcę” jako tzw. administratora, a więc osobę dokonującą wyłącznie czynności faktycznych, ale niebędącą zarządcą w rozumieniu ustawy o własności lokali."
 • 28.10.13, 21:11
  > ty idioto ! rządzi zarząd, a nie jakiś zarządca<
  Dokładnie serafin666!
  >Na jakiej podstawie zarząd może żądać takich danych jak lista członków WM, ilości osób w lokalu, zadłużeń od zarządcy.<
  To jest postawienie problemu na głowie!
  Ten zarząd nie nadaje się do niczego. To paranoja żeby danymi osobowymi właścicieli administrował zatrudniony pracownik (firma zewnętrzna) - administrator a nie zarząd wspólnoty.
  >Wystarczy dane o dłużnikach przesłać do zarządu w zabezpieczonym hasłem pliku.<
  Kto jakie dane komu ma wysyłać? Czy wyście na głowę poupadali?
  To jest przestępstwo jeżeli jakiś administrator (nawet z licencją zarządcy) dysponuje wszystkimi danymi osobowymi a nie zarząd.
 • 29.10.13, 11:40
  A jakież to przestępstwo ... że administrator zatrudniony przez ogół właścicieli dysponuje danymi właścicieli lokali ...

  Twoje dane osobowe są sprzedawane przez operatorów komórkowy i jakoś to ciebie nie rusza , nawet magistrat od czasu do czasu sprzedaje takie dane w ramach dobrze pojętej współpracy ...

  Sprawdź , a potem się irytuj.

  Jak ci sąsiad z góry , który wyjechał niedawno na Kanary zalewa mieszkanie ,
  bo wężyk pod zlewem mu pękł, to robisz taką awanturę w administracji ,
  że nikt ciebie nie powiadomił o tym fakcie ( bo nie miał do ciebie kontaktu osobowego) i mozaikę/panele wymieniasz łopatą oraz przez tydzień nie masz wody ,
  bo lokalu u góry nie można odciąć trzeba było zakręcić pion,
  bo sąsiad też był takim narodowcem jak ty
  że twoje dane osobowe są tylko dla was.


  U mnie we wspólnocie co dwa lata aktualizujemy dane osobowe w zakresie adresu do korespondencji oraz telefonów kontaktowych...
  Po co ? a po to by chronić nasz majątek i w miarę jak najlepiej zabezpieczyć się przed inwazją osób niepożądanych do jego władania.

  :)

  Serafin666 weź tabletki na uspokojenie i zabierz się za Łódź , bo nie pierwszy proces wg twojej "martyrologi" właścicieli lokali przegrałeś .

  --
  ----------------------------------------------------------------
  Zarządzanie - to sztuka bądź praktyka, rozumnego stosowania środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów -(Henri Fayol).
  www.sn.pl/orzecznictwo/index.html wyroki sądowe - www.ebos.pl/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.