Dodaj do ulubionych

koszt 5-letniego przeglądu budowlanego...

25.09.10, 09:43
w małej wspólnocie mieszkaniowej (6 lokali, suma pow. lokali 380 m2) złożono ofertę na 5-letni przegląd budowlany w zakresie konstrukcyjno - budowlanym, na kwotę brutto 180,00 zł.
Czy kwota zaproponowana nie jest zbyt wysoka?
Czego winien dotyczyć "przegląd budowlany w zakresie konstrukcyjno - budowlanym"?
Chętnie skorzystam z opinii każdego forumowicza.
Edytor zaawansowany
  • iziula1 25.09.10, 19:47

    To znaczy, że nie obejmuje sanitarki ani inst.elektrycznej czy odgromówki.
    Cena jak na taki budynek dobra.
  • czajnik5 27.09.10, 10:26
    radio_wiec napisał:

    > brutto 180,00 zł.
    > Czy kwota zaproponowana nie jest zbyt wysoka?


    Dobre. 180 brutto, a Ty pytasz, czy cena nie jest za wysoka. Zastanawiam się, co to za desperat będzie ci robił ten przegląd, że zrobi go za 180 brutto.

    Odejmij od tego VAT i podatek dochodowy, a zobaczysz, jaka to kwota. Otóż przy takiej cenie usługi nie da się nawet zarobić na powietrze, którym się oddycha.
  • babczyk 27.09.10, 15:33
    czajnik5 napisał:

    > Dobre. 180 brutto, a Ty pytasz, ..........


    A może rozwiniesz swą złotą myśl co do tego zadadnienia?

    Bo dobrze jest nigrywać się z kogoś nieświadomego i nie przedstawiając swych dowodów.
  • czajnik5 27.09.10, 17:56
    Nie nazwałbym mojej myśli złotą, ale skoro nalegasz...

    Zastanów się chwilę, ile Cię kosztuje dojechanie do klienta i obejrzenie potencjalnej roboty nawet przed złożeniem oferty. Samo dojechanie na miejsce i obejrzenie!

    Teraz prosta kalkulacja: 180 brutto minus vat to jest 147,54 zł. To jest kwota netto przychodu. Teraz koszty uzyskania przychodu, ryczałtowo dla takiej usługi przyjąłem 35 % (głównie dojazd do klienta, ale ponadto w odpowiednim udziale zus, telefon, czynsz, opłaty, składka izba inżynierów, ubezpieczenie OC, materiały biurowe) - po odjęciu mamy około 96 zł. Zakładając, że osoba jest na podatku liniowym, to po opodatkowaniu PDOF mamy 77,76 zł.

    Jeśli ktoś przyjeżdża na przegląd i ten przegląd wygląda tak, że ten ktoś sobie popatrzy na budynek, stwierdzi, że ładny i przybije pieczątkę na protokole, to nie ma sprawy - da się za to przeżyć, ale pod warunkiem, że wykonuje takie przeglądy codziennie, a najlepiej co najmniej dwa dziennie.

    Jeśli jednak ten ktoś chciałby wykonać poważnie ten przegląd (zbadać stan techniczny budynku od fundamentów po dach, włączając wszystkie elementy po drodze, zapoznać się i sprawdzić dokumentację i zalecenia z poprzednich kontroli, sporządzić protokół z nowymi zaleceniami) - no to przykro mi.

    Pozdrawiam. (mam nadzieję, że dostatecznie rozwinąłem myśl)
  • babczyk 27.09.10, 22:12
    Dzieki za tak rozwinięcie tematu.

    Choć sam jestem budowlańcem to z KNR-ami miałem mało do czynienia.

    Pozdrawiam.
  • b-521 29.09.10, 07:05
    Bardzo proszę powiedzcie ni co obejmuje ten przegląd 5-letni.Czy to moze jest rzeczywiscie kolejny druczek za ktory trzeba słono zapłacic.Dzięki
  • czajnik5 29.09.10, 14:54
    Zasadniczo jest to wyjaśnione w art. 62 ust. 1 podpunkt 2) a także od niedawna 6) ustawy Prawo budowlane. Niestety, często (za często) jest to - tak, jak piszesz - kolejny druczek, za który trzeba zapłacić.

    Winę za ten stan rzeczy ponoszą właściciele i zarządcy - oczekują, że usługa będzie kosztować co najwyżej 180 brutto, jak również ci, którzy te przeglądy wykonują za 180 brutto. Podchodzą do tematu wg starej dobrej zasady (parafrazując powiedzenie o pracy) "ja udaję, że robię przegląd - oni udają, że mi płacą".
  • magdabala90 08.05.18, 14:03
    Zaczęliśmy niedawno współpracę z Kliniką Budowlaną jeśli chodzi o przeglądy okresowe naszego budynku. W porządku podejście, wiadomo za co płacimy, mają jasno wyznaczony zakres tego co sprawdzają, nie trzeba stać nad człowiekiem i pilnować czy aby na pewno wszystko dokładnie sprawdził.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.