Dodaj do ulubionych

male drzewko pod duzym drzewem

31.08.18, 21:26
Pod dobrze owocującym drzewem (persimon) w moim ogrodzie wyrosło drzewko, narazie b. małe. Nie chce go zniszczyc, zwlaszcza, że zainteresowałam nim dwoje znajomych. Mają przyjsc, wykopać je sobie i zabrac do swojego ogrodu.

I teraz pytanie - w przypadku gdyby to byl odrost od korzenia - drzewko wyroslo stosunkowo blisko pnia, pod korona drzewa - czy jest szansa, ze po oddzieleniu od korzenia drzewko ma szansę na przetrwanie? Jak to zrobić?
Zupelnie brak mi doswiadczenia.
Nie chcialabym narażać znajomych na próżny trud i nadzieję. Stad pytanie.
Za ew. odpowiedzi z góry dziekuję.
Edytor zaawansowany
  • dar61 01.09.18, 00:34
    A odciąć by z zapasem korzenia, wodą uprzednio podpłukując w wykopie ku sprawdzeniu, co się wykopuje.
    A młodemu wykop podłużny uczynić, staremu nadcięcie korzenia omaścić stosownie, jak przy złamaniach.
    A podziwiać po przesadzeniu.
    A pochwalić się efektem.

A jednak rodak utoronciały wspomina, że korzeń persimona ma pionowy i przesadzeń nie znosi...
    Ach...
    A sprawdzić jednak warto, byle nie uśmirecić większego...
  • donmarek 01.09.18, 06:41
    Poczytaj może także i to co tutaj napisano.

--
    Nie religia/katecheza tylko najpierw MATEMATYKA, FIZYKA, CHEMIA!
    I stworzył człowiek boga. Na obraz i podobieństwo swoje.
    Więc sam sobie jestem bogiem. Mój bóg to Ja!
  • pinkink3 01.09.18, 09:35
    Dziekuje obu Panom.
    Podobala mi sie rada, zeby uzyc strumienia wody dla sprawdzenia jak wyglada korzen persimona. Moze byc ciezko bo ziemie mam zbita, ciezka i sucha. Ale to drzewu najwyrazniej nie przeszkadza i co roku jest obwieszone owocami.

Autor zalinkowanego artykulu mieszkajac w Toronto nie mial raczej szans na spotkanie z drzewem stad pisze troche bez sensu.
    Persimon, zeby owocowac wcale nie potrzebuje drugiego drzewka obok. Nikt w najblizszej okolicy nie ma persimona a drzewo niemniej owocuje. Podobnie jest z innymi rewelacjami.
    Owoce mojego drzewka, aby byly jadalne wcale nie musza byc przemrozone. Sa bowiem dwie odmiany persimona, o czym autor artykulu nie wspomina - Hachiya,w ksztalcie serca czy żołędzia, ktore musza dojrzec aby nie mialy cierpkiego smaku i Fuyu, okragle podobne do pomidora - dobre w roznym stadium dojrzalosci.
    Takie wlasnie mam.
    Persimony znakomicie znoszą transport bo dojrzewaja po zerwaniu. Mozna je zatem zrywac kiedy sa twarde. Wiem, ze sprowadzane sa tez do Polski. Tyle, ze odmiana Hatchiya czyli musza dobrze dojrzec zanim sie je wezmie do ust o czym nie kazdy wie.
    Poszukalam innych zrodel i dowiedzialam sie, ze problem nie lezy w [palowym] korzeniu a w zachowaniu cech rosliny macierzystej. Jesli male drzewko wyrasta z nasiona i ma korzen samodzielny bedzie takie jak duze drzewo. Jesli jest to odrost z korzenia czy tzw. sucker - wymaga graftu. ask.extension.org/questions/355050
    A na tym to ja juz sie nie znam i nie bede sie w to bawic.

Dzieki, Darze. Poszprycuje wodą i zobacze jakie sa szanse dla nowego drzewka. Najwyzej sie nie uda...
  • dar61 01.09.18, 10:57
    ..Podobała mi się rada, żeby użyć strumienia wody dla sprawdzenia jak wygląda korzeń...
    Melduję posłusznie, że ostatniego Decembra niżej niepodpisany wykonał podkop penetrujący, by usunąc cały system korzeniowy po masywnej wiśni, jaka była zeszła na ciężką zakaźną chorobę. Z półtora metra metrycznego w głąb gruntu, a ca 5x5 jardów niemetrycznych wszerz, pode ogrodzeniem i tam chodnikiem już mi się nie chciało dłubać za korzeniem uciekinierem. Przy okazji wykop, nieco pogłębiony do warstwy calca, posłużył do lokalizacji studzienki chłonnej na drenaż odwadniający, więc i paralela do zaglądania korzeniom w wodny głąb jest.
    Ale teraz do rzeczy:

...Jeśli male drzewko wyrasta z nasiona i ma korzeń samodzielny, będzie takie jak duże drzewo...

Nazwałbym to inaczej: boczne gałęzie mają tendencje namnażać się jak krzew, a jedynie roślina z uprawy pestkowej - z nasienia - ma zdolność dorosnąć w formę drzewiastą, ze zdolnością utrzymywania pnia głównego, przewodnika.
    Samo szczepienie graftujące może osiągnąć więc to samo - szczepiąc pobrany pęd z bocznej gałęzi, z wnętrza korony, można nie osiągnąć formy drzewiastej, gdy szczepimy pęd z części korony dobrze nasłonecznionej, z pędów górujących, jest forma drzewiasta bardziej ... częsta.
    To genetyczna dziedzina, też i musi wziąć pod uwagę, jak dana roślina znosi szczepienie, czasem skuteczne jest dopiero oczkowanie.
    A jeśli kto chce zachować cechy rośliny matecznej, owocodajnej, szczepić/ oczkować powinien, a nie ryzykować degradację cech, czemu po sąsiedzku piszący kolega {Amityr} nie wierzy.
    No i tym chętnym na odrost korzeniowy warto uświadomić, że szczepienie przyspiesza wejście drzewu w okres owocowania - czasem o dekadę, półtorej.
    Jeśli zaś chcą mieć drzewo rosłe, piękne, bez chęci porastania krzaczastego, niech poczekają tę dekadę, dwie więcej, ku wnukom bardziej się nastawiając niż ku sobie...

Życzę sukcesów w wykopkach i szczepach.
    d61

Taką drogą u nas rośnie pode rodzinną rezydencją pozyskany w latach 90. łońskiego wieku kasztan jadalny i dopiero nabiera sił, sypie swymi płonymi plonami dość już licznie, ale po sąsiedzku - potajemnie posadzony u sąsiadów w odległości dolotu pyłku - dopiero goni go wiekiem młodszy egzemplarz, jeszcze dziecko.
    Obyśmy dożyli pierwszych owoców z tego ... związku i oby następni nabywcy tamtej działki nie doszli za szybko do wniosku, że kasztan dorośnie masywny, kłopot wtedy sprawi, a w sklepie marony nie są takie drogie...
  • pinkink3 05.09.18, 20:31
    Dzieki, Darze sa życzenia. I rady. Gratuluje dla Twoich wyczynów.
    Imponują mi bardzo.

Jeśli o mnie chodzi, szczepy, oczka i różne takie napełniają moją prostą duszę nabożnym zachwytem ale imać sie tego w żaden sposob nie będę. To są cuda genetyczne, które poważam ale zostawiam bardziej znającym. I ogrodniczo ambitniejszym.
    A skoro o genetyce - sama sie poddalam badaniu DNA pod zgrabnym haslem: "reveal where your story begins"‎ - b. popularna w mojej krainie i coraz tansze procedura pozwalajaca odkryc rozmaitości - i zapomnieć o bzdurnym przekonaniu i 'czystosci krwi'.

Ale przypuszczam, ze w dzisiejszej Polsce takie "risercze" raczej nie miałyby racji bytu. Wszyscy są od Piasta Kołodzieja
    wszak.;)
    Przepraszam za nieogrodnicze i podejrzane politycznie wtręty ale tak mnie jakoś wzięło.:)
    Pozdrawiam.
  • dar61 06.09.18, 13:34
    ...zostawiam bardziej znającym...

W swym powyżej trzy po trzy nie sugerowałem, by {Pinkink3} się tym szczepieniem zajęła, choć to ostatnio coraz łatwiejsze bywa - miałem na uwadze bardziej tych chętnych na odrost, jacy apetyt nań mają.

...w dzisiejszej Polsce...
    OMG!
    Tematyka badań DNA jest przecież tutejszej, forumowej bardzo pokrewna, nie raz tu na nią wchodzono w sporach o np. OGM [ang. GMO] czy w dywagacjach, ile jest cukru w cukrze w genetycznie od tysięcy lat zmienianych uprawnych zbożach.
    Czy w III RP częściej się gene-bada ojcostwo, czy markery po matkach, nie ocenię, choć po stałych rodzinnych w kogoś tyś się wdał widać, że mamy w tym duży potencjał niedokonany.

Ogródkowicze też się dzielą na rasistów zapatrzonych w swe hodowlane tulipany czy inne lilie oraz na tych, co lubią ogrody niefryzowane typu angielskiego.
    Sama {Pinkink3} oceni, czy lubi żywopłot na żywioł puszczać, czy go sekatorzyć, ile jest różu w różu...
    Nasza społeczność ma wielką zdolność przystosowawczą, więc mieszańcem jest, co potwierdzałoby wiele teorii, ale o tym sza, politykąć to zalatuje wszak.

Jak sprawozdawałem po sąsiedzku do pewnego Kuma, dobrym sposobem jest, by Natura wybrała co przetrwa w Naszym Ogrodzie i by je w tym nie przeszkadzać.
    Jeśli chciałaby {Pinkink3} jednak się z losem popojedynkować, warto.
    To nie takie trudne.

...Twoich wyczynów...
    Nie pisałem, żem ja to, nie chwaląc się, sprawił. Choć umiem co nieco.

Miłego Przesilenia
    Dar61

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.