Dodaj do ulubionych

Sosna 4 m. od domu

26.05.18, 10:39
Czy posadzenie sosny pospolitej w odległości 4 m. od domu to dobry pomysł?
Edytor zaawansowany
  • m.a.l.a_syrenka 26.05.18, 12:39
    Chyba że zrobisz z niej bonsai :-)
    Tak blisko domu to jednak lepiej coś niższego jeżeli to sąsiedztwo ma potrwać więcej niż parę lat (drzewo do ścięcia albo dom do wyburzenia).
  • enith 26.05.18, 17:46
    Niedobry. Nawet, gdy sosna osiągnie tylko połowę swojej typowej wysokości, to i tak będziesz za lat parę mieć piętnastometrowe drzewo cztery metry od domu. Szukaj innych opcji, jest tyle drzew do wyboru.
  • deszczu_kropelka 26.05.18, 21:21
    Może to głupie pytanie :-) ale w czym właściwie to szkodzi?
    Sosna ma korzeń palowy - więc fundamentów raczej nie uszkodzi. Teoretycznie może zdarzyć się sytuacja, że urwie się konar podczas burzy i uderzy w dach, ale to chyba mało prawdopodobne? Na rynny można założyć siatki. Więc w czym problem? Oświećcie mnie proszę :-)
  • dar61 26.05.18, 22:13
    Korzeń?
    Sosna pospolita jest zwana gatunkiem plastycznym, umie rosnąć nawet na bagnach i piachach; jej system korzeniowy dostosowuje się do warunków.
    Gdy gleba jest płytko wilgotna, nie musi korzeniem gnać w głąb i wytwarza też ukośne grube korzenie.
    Jeśli rośnie samotnie, z niezłym bocznym naświetleniem, wytwarza z czasem wiele szeroko się rozrastających grubych konarów, krzaczeje. Wygląda potem jak drzewo parkowe. Nam się wtedy może podobać, ale producentom desek nie do końca.
    Zachwalam w wyszukiwarce hasełko sosna Waligóra. To też Pinus silvestris.

Sąsiadki formowe doradzając, nie wspomniały o zacienieniu ścian/ okien, o czochraniu kołyszącej się korony drzewa po tynkach - miałem u ścian służbowego lokum kiedyś tamaryszek 30-letni, z niby wiotkimi gałęziami - po jego wycięciu [próchniał] na ścianie tam do dziś jest półkole wyszczotkowane gałęziami [zasłonięte nasadzoną tam przeze mnie winoroślą].
    Ja bym dodał i o wspinaniu się naszych ogródkowych kotów na dach domu po drzewach tuż obok domu rosnących.
    Plus kun, jakich spora gromadka na poddaszu przez lata u nas pono mieszkała, a o jakich moi śp. sąsiedzi w tym domu wspominali, że kun harmider nocą spać nie pozwalał [tupot białych mew].
    Koty nam wyjadały lęgi pliszek w nieużytkowanym kominie i [...]

Siatki - rulony do rynien? Testowałem i testuję oba typy. Mimo ich obecności rynna potrafi się nawet zatkać drobnymi śmieciami. Najczęściej w solidną burzę. Fontanny wtedy potrafią się tam lać, ale z góry, nie u wylotu spustu rur rynny.
    Bo te siatkorulony są zaprojektowane na ... liście, nie igły.

Burza? Oberwany konar?
    B1. Znajomy śp. leśniczy parkował swój wehikuł zawsze pod ogrodowym kasztan[owc]em przy leśniczówce, nie w obok stojącym garażu. Garaż blaszak bo blaszak, ale kasztan[owiec] 100-letni. Pytałem znajomka, czy do dobry patent.
    Burza przyszła, szarpnęła kasztan[owc]em, obaliła go na garaż. Samochód ocalał, sąsiad nadal [...]

B2. Na moim osiedlu obok elekrosłupa rosło wyższe od niego drzewo, oba tak z 10 m od domu. Burza + piorun = zejście wyładowania elektryką na budynek + stopiony zestaw kina domowego w mieszkaniu najbliższym słupowi. Dom z uziemionymi kominami.
    Po tej o piorunie opowieści sam na mój komin wdrapałem się i tam dorobiłem następne uziomy obok naszej 1,5 metrowej sat-antenie i antenie tel. komórkowego.
    Tamaryszek ściąłem [30 cm od ściany] i dosadziłem takowy 10 m od tego miejsca
    Ale śliwy - bardzo smaczne owoce rodzi - jaka rośnie 5 cm od ściany i się od niej nawet odchyla [tor kun i kotów na rynnę], jakoś mi tak żal...
    Jej odrosty wyrastają co kilka lat tam przy ścianie i kiedyś [...]
  • horpyna4 27.05.18, 08:42
    Sosna ma nie tylko palowy korzeń. W ogóle system korzeniowy sosny zwyczajnej (pospolitej) jest dość ciekawy: podwójny.

Korzeń palowy służy do pobierania wody z dużych głębokości. A rozchodzące się płytko pod ziemią inne korzenie służą do zapewnienia stabilności w niepewnym gruncie. I nie tylko piaszczystym, ale również i takim, gdzie te płytkie korzenie wciskają się w szczeliny skalne. Nie jest więc wykluczone, że jak po dotarciu do fundamentu znajdą w nim szczelinę, to się w nią wcisną i zaczną rozsadzać fundament.

Polecam wycieczkę na sosnowe tereny i obejrzenie tych płytkich korzeni, odsłoniętych częściowo na skraju osuwisk. Można na własne oczy przekonać się o możliwościach tych drzew.
  • deszczu_kropelka 29.05.18, 12:52
    Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi. To chyba trzeba się pożegnać z marzeniem o pachnących gałązkach zaglądających przez okno na poddaszu.

(wiem, jest wiele drzew karłowych... ale gdzie im tam do pięknej i dumnej pinus sylvestris :-) )
  • chynia 29.05.18, 16:52
    U mnie jest dokładnie tak jak chciałaś zrobić. Sąsiad posadził sosnę nie tak dawno ,no w każdym razie mniej niż 20 lat temu w samej granicy. Teraz mam rzeczywiście gałęzie na tarasie, głęboki cień i miliony igieł do sprzątania.Po mojej stronie rosły pnące róże i krzewuszka, ale nie dały rady ,zastały zagłuszone,jedynie kalina jeszcze zipie. Sosna jest już z 10m wyższa od domu i też się boje ,że w razie burzy (a teraz są coraz gwałtowniejsze ) przygniecie mój dom. Sadzenie wysokich drzew blisko domu to nie najlepszy pomysł.
  • horpyna4 30.05.18, 08:28
    Na moim osiedlu przy mieszkaniach parterowych są ogródki; projektant chciał w ten sposób urozmaicić teren. Lokatorzy parterów mogą sobie sadzić tam, co chcą, byle było estetycznie. Ale co do drzew, to obowiązuje warunek: nie bliżej ścian budynku, niż 8 m. I to w zasadzie jest dość sensowne minimum.

Inna rzecz, to nieprzestrzeganie tych zasad przez wielu mieszkańców, zwłaszcza tych, co mają maleńkie ogródki, a brakuje im wyobraźni. Nie tylko nasadzili drzew blisko ściany, ale też w ogromnym stłoczeniu. Ale to już nie moja brocha, chociaż jak przechodzę koło takiego małpiego gaju, to trochę żal mi tych drzew, że się tak męczą.
  • dagusia333 10.06.18, 18:24
    Jam ma dwie sosny czarne prawie 30 letnie dość blisko domu, posadzone własnoręcznie.Nie zagrażają raczej, ale, co roku kilka worów igieł i całe lato sprzątam szyszki z trawnika i rabat, szału można dostać.Sosny do mniej oficjalnej części ogrodu.
  • beata.delta 14.06.18, 14:32
    Oj tak! Mam sosnę, piękną, 4 m. od domu, jak posadzili ją poprzedni właściciele. Uwielbiam zapach igieł i młodych pędów, ale drżę o fundamenty - chyba trzeba będzie jakoś głęboko przeciąć korzenie od strony domu (na razie nie mam pojęcia jak, zostawiam to na czas, gdy będę poprawiać izolację pionową ścian, czyli już niedługo). Ale igły, szyszki, tonami wygarniam, nie mówiąc o tym, że pod sosną nic prócz chwastów rosnąć nie chce. Może uda mi się w tym roku ukorzenić specjalną trawę pod iglaki :( Sosna piękna i superpomysł, ale... tam gdzie nie będzie przeszkadzała innym roślinom i nie będzie zagrażała domowi, bo mam do wyboru: albo dom, albo sosna, a to jest ŻADEN WYBÓR :(((
  • dagusia333 14.06.18, 23:26
    U mnie pod sosnami przez lata był barwinek, ale kilka lat temu został usunięty, był stary, brzydki i utrudniał sprzątanie.Posiałam trawę z rodzaju uniwersalnej i o dziwo ładnie rośnie, ale muszę ją czasami podlewać.
  • horpyna4 15.06.18, 08:42
    Żeby barwinek był ładny, to powinien być krótko strzyżony zaraz po zimie. Szpecą stare, długie pędy i one właśnie utrudniają też sprzątanie, bo się gdzieniegdzie ukorzeniają. No i zimozielone listki też jednak po zimie nie są najładniejsze, poza tym stare pędy są słabo ulistnione.

Przystrzyżony barwinek wypuszcza dużo młodych pędów i obficie kwitnie.
  • enith 15.06.18, 15:29
    Zgadzam się z Horpyną. U mnie barwinek szaleje pod żywotnikami olbrzymimi. Kosić go trzeba, żeby wyglądał ładnie i żeby się tak wściekle nie rozrastał. Ja się nie certolę i jadę kosiarką. Przez parę dni wygląda tak sobie, potem już rośnie ładnie. Podkaszarką też można go potraktować, zwłaszcza w pobliżu pni drzew i krzewów, gdzie kosiarką trudno manewrować.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.