Dodaj do ulubionych

Dracena - co dalej?

03.03.18, 21:08
Witam!
Mam problem z draceną widoczną na zdjęciach.
imgur.com/a/xIwBc
Ma ona dwa pnie z każdego wychodzą trzy łodygi.
Problem zaczął się jakieś dwa miesiące temu
Pień zrobił się miękki(dosłownie pusty w środku), a łodygi uschły, przy czym ulatniał się z nich brzydki zapach, więc musiałem w jednym pniu uciąć dwie łodygi. Dodam, że do dzisiaj jedna łodyga się trzyma na tym pniu.
Olałem sprawę, bo drugi pień miał się dobrze i nic mu nie było, łodygi miały zielone liście, itd.
Ale choroba przeniosła się na drugi pień, bo od dołu zrobił się minimalnie miękki do tego jedna z łodyg straciła całkowicie liście i zrobiła się czarna na końcu. Druga łodyga trochę opadła, ale liście trzyma, a trzecia łodyga wygląda w porządku, chociaż trochę liści zgubiła.
Teraz pytanie. Co dalej robić?
Czy uciąć łodygi z liśćmi i wstawić je do wody, aby puściły korzenie, czy może ten jeden pień całkiem wyciągnąć z gleby, usunąć chore korzenie i przesadzić do nowej ziemi?
Edytor zaawansowany
  • m.a.l.a_syrenka 04.03.18, 15:09
    Próbowałam kiedyś ratować tak zajęte rośliny, w jednym wypadku pomogł rovral (dawno to było). Obcięte, namoczone w trujaku, posadzone do nowego i to nic torfiastego - w torfiastym i tak zaraza jakby wracała z zaświatów (po roku na przykład). Najczęściej jednak szkoda roboty, bo draceny strasznie drogie nie są, chyba że ktoś ma pociąg do reanimowania i to go najbardziej bawi. A... raz uratowałam całą roślinę podlewając czymś (dawno, więc nazwa zaginęła...), po opisie jednak wydaje się, że to nie ten etap.
  • anapaa 04.05.18, 08:56
    Kiedyś ratowałam drzewko, które również miało takie puste łodygi. Pomogło wysadzenie z ziemi, przełożenie do pojemnika z wodą, żeby puściło nowe korzonki i na nowo wsadzenie do nowej, nie przelanej wodą ziemi. Oczywiście martwe łodyki trzeba bylo odciąć.
  • ciociaklementyna 17.05.18, 03:17
    Też mam pytanie o dracenę, ale zupełnie z innej beczki.
    Obcięłam zbyt wysokiej dracenie czub i wsadziłam - na wszelki wypadek - do wody.
    I nie wiem - czy muszę czekać, aż wypuści korzonki, czy mogę po prostu wsadzić to do ziemi?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.