Dodaj do ulubionych

Piwonie i otoczenie

12.01.18, 14:29
Jakie odmiany piwonii polecacie na początek? Co sadzić obok żeby ładnie wyglądało, gdy piwonie przekwitną?
Edytor zaawansowany
  • horpyna4 13.01.18, 10:57
    Na początek to trzeba mieć odpowiednie stanowisko. Piwonie nie lubią suszy, ale kochają słońce. Nie należy ich sadzić blisko drzew i krzewów płytko się korzeniących, bo te będą zabierać piwoniom wodę. No i nie powinno się ich sadzić na piachu, bo wtedy woda ucieka w głąb. Jeżeli gleba jest bardzo przepuszczalna, to dobrze jest przed posadzeniem dać na dno wykopanego dołu warstwę.

Warto też pamiętać, że piwonie bardzo nie lubią sadzenia wiosennego, chyba że sadzi się z wielką bryłą ziemi i korzenie nie są uszkadzane. Sadzenie z gołym korzeniem i ewentualne dzielenie kęp powinno odbywać się na przełomie sierpnia i września; nie należy też ich sadzić za głęboko. Kto tego nie przestrzega, zwykle narzeka potem, że mu nie kwitną.

Co do odmian, to sadź takie, jakie Ci się podobają. Pamiętaj, że poza typowymi odmianami o kwiatach pełnych istnieją też takie o pojedynczych. Są o wiele rzadziej spotykane, a budzą zachwyt, bo przypominają ogromne anemony.

Ja lubię też piwonię lekarską, która nie jest taka wielka, a zaczyna kwitnąć nawet pod koniec kwietnia; również ma odmiany i pojedyncze, i pełne.
  • apersona 15.01.18, 21:04
    Problem z glebą jest przeciwny: ciężka, pod spodem sama glina, chyba mało żyzna, boję się, żeby piwonie nie chorowały od zalania zimą. Mam już jedną eksperymentalną sadzoną z doniczki we IX, przeżyła poprzednią zimę i zakwitła 1 kwiatem, jak wyjdzie na wiosnę to rozszerzam kolekcję.
  • enith 16.01.18, 15:31
    Ja mam piwonie na glinie, ale na stoku, więc zalanie im nie grozi. I dobrze, bo w moim klimacie pada dziewięć miesięcy w roku. Czyli glina dla piwonii jest jak najbardziej w porządku, o ile nie staguje tam woda. Co wiecej, gliniaste gleby są zazwyczaj żyzne i nie pozwalają nawozom zbyt szybko się wypłukiwać. Ja zasadniczo ograniczam się do corocznej aplikacji dobrze przerobionym domowej produkcji kompostem z odpadków kuchenno - ogrodowych. I to starcza, piwonie rosną, kwitną, mają się dobrze.
  • enith 13.01.18, 14:05
    Piwonie to temat - rzeka. Gatunków i odmian są tysiące. Horpyna napisała już najważniejsze o słonecznym stanowisku, odległości od innych roślin i głębokości sadzenia karp. Ja dodam, że istnieją trzy zasadnicze typy piwonii:
    1. bylinowe - najbardziej popularne, w formach od pojedyńczych do pełnych, zazwyczaj, choć nie zawsze bardzo wonne, kolory od białego przez wszelkie odmiany różu przez koral po czerwień,
    2. drzewiaste - drewniejące łodygi, kwiaty od pojedyńczych do pełnych, kolory niespotykane u piwonii bylinowych (np. lawendowy czy żółty), zwykle mało wonne
    3. Itoh - hybryda dwóch powyższych z bardzo dużymi kwiatami w wielu nietypowych kolorach z bardzo mocnymi łodygami (nigdy nie wymagają podparcia), ale o dziwacznym (dla mnie) zapachu. Zwykle bardzo kosztowne.
    Co do sadzenia z innymi roślinami to odeślę cię tu: peonysenvy.com/companion_plants.html
    Na tej stronie znajdziesz wszystko dotyczące piwonii. Piękne zdjęcia kombinacji, opisy typów, jak sadzić, jak nawozić itd. Lektury masz na cały dzień.
  • apersona 15.01.18, 21:11
    Dzięki za linka. Dodatki do piwonii potrzebne są takie, żeby rabata po przekwitnięciu piwonii i w zimie też wyglądała dobrze, w czerwcu to nie sztuka:) Mam duże wątpliwości co do wielu sugestii z peonysenvy.com/companion_plants.html lawenda, rozchodnik, tymianek, szałwia itp. lubią suchą i ubogą glebę, do tego mogą zagłuszyć bardziej wymagające rośliny nawet krzaki.
  • apersona 15.01.18, 21:13
    Ile średnicy liczyć na krzak piwonii, są podane wysokości odmian? Bylinowe białe, różowe, czerwone.
  • enith 15.01.18, 23:12
    Piwonie bylinowe sadzi się średnio co metr od środka do środka byliny. Z drzewiastymi sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo docelowa wielkość krzewu zależeć będzie od gatunku. P. delaveyi rozrasta się rozłogami i może pokryć dość duże połacie ziemi. P. lutea rośnie w kształt litry V, nierzadko dorastając do dwóch metrów wzwyż i wszerz. Piwonie leśne (japonica, mairei, obovata) rosną mniejsze, może do 60-80 cm wszerz.
  • m.a.l.a_syrenka 18.01.18, 17:55
    Mi to się piwonia młokosiewicza marzy, bo ona zakwita przed innymi
  • enith 18.01.18, 18:34
    Mam kilka. Faktycznie, kwitną dość wcześnie, ale bardzo króciutko, maksymalnie do tygodnia. Na całe szczęście liście są bardzo ozdobne, jak zresztą większości piwonii botanicznych. Uważam, że piwonie botaniczne są warte poszukiwań, bo są naprawdę rzadkie i nietypowe. Kwitną wcześnie, mają piękne pojedyńcze kwiaty, zwykle bardzo ciekawe liście, a latem i jesienią piękne torebki z nasionami. No i właśnie można je samemu wysiewać z osobiście zebranych nasion. Ja z powodzeniem wysiałam piwonię owalnolistkową (P. obovata). Wysiane jesienią 2014 zakwitną po raz pierwszy (mam nadzieję!) za rok lub dwa.
  • m.a.l.a_syrenka 19.01.18, 11:07
    I ta też mi się podoba, na razie jednak w polskich sklepach wysyłkowych nasion ani śladu, poczekam to się może doczekam...
  • mirzan 19.01.18, 12:26
    Jeśli przypomnisz w lipcu,będę mógł Ci wysłać trochę nasion z młokosiewicza, tenuifolia a pod koniec sierpnia z drzewiastych.
  • enith 19.01.18, 16:37
    Mirzanie, ja poproszę o dokładny przepis, jak z sukcesem prowadzić piwonię delikatną (Paeonia tenuifolia). Kurcze, ile ta kapryśna pięknotka nastręcza nam tu kłopotów. I to ludziom naprawdę obeznanym z hodowlą piwonii! Nie wiem, czy to nasz deszczowy od jesieni do wiosny klimat jej tu nie podchodzi, ale większość osób traci ją w drugim, najpóźniej trzecim roku uprawy. A do tego jest bardzo trudna do znalezienia w szkółkach i niebotycznie droga! Jeśli u ciebie rośnie, kwitnie i ma nasiona, to znaczy, że jest bardzo szczęśliwa. Jaki jest twój sekret?
  • mirzan 19.01.18, 21:24
    Nie zauważyłem,aby miała jakieś szczególne wymagania. Ziemię mam gliniastą, teraz mokrą, latem suchą.
    Nie podlewam,nie nawożę. Kwitnie, pusta zawiązuje nasiona, pełna nie. Droga jest,bo mnoży się wolno i tylko przez podział. Młokosiewicza wysiejesz,wyjdzie młokosiewicza, a z tej nie wiadomo co wyjdzie z siewu. Żadna z siewek,
    nie ma koperkowych liści. Ale nie zauważyłem,aby miała tendencję do zamierania. Po prostu,bardzo wcześnie traci
    liście i pokazuje się dopiero na przyszły sezon. A różową mam już kilka lat i kwitnąc nie chce.
  • enith 19.01.18, 23:20
    O rany, zastanawiam się, czy my tutaj się z nią po prostu za bardzo nie cackamy. Z tego co piszesz, to piwonia niemalże samoobsługowa, czyli z gatunku, jak my to mówimy, "thriving on neglect". Trzeba będzie to sprawdzić w praktyce.
    Zastanawiające jest, że siewki w niczym nie przypominają mamy. Czyżby krzyżowała się ona z innymi gatunkami w twoim ogrodzie? A to, że forma pełna nie daje ci nasion, mnie nie dziwi. Naprawdę spora liczba bylin z kwiatami podwójnymi/pełnymi jest sterylna i tylko podział karp wchodzi w grę.
  • mirzan 20.01.18, 09:18
    Tak,to oczywiste,że pełne nie dają nasion, bo słupki lub pręciki są przekształcone w dodatkowe płatki.
    Oglądałem zdjęcia siewek tenuifolia w internecie i mają liście drobne. Moje,są szerokie. W tym samym czasie kwitnie tylko młokosiewicza,ale moje siewki też nie mają wyglądu młoko.
    Pytałem o to autorkę książki o piwoniach i też się nic nie dowiedziałem. Trzeba zaczekać,aż siewki dorosną. Koperkowa jest gatunkiem-podobno-,więc dzieci powinny być identyczne. Jeśli nie są takie same, można podejrzewać,że jest krzyżówką i siewki mają cechy pradziadków.
  • enith 20.01.18, 16:29
    Czy twoja tenuifolia ma bardzo bardzo koperkowe liscie? Pytam, bo tutaj pod nazwą tenuifolii spotkałam się z masą piwonii, które może mają wąskolistną za przodka, ale z pewnością nie są czyste gatunkowo. Ja prawdziwą tenuifolię widziałam raz, jest niska, liście ma super koperkowate i bardzo gęste, wyglądają prawie jak futerko :-) Większość "tenuifoli" na rynku to chyba jednak hybrydy, patrząc po liściach właśnie. Możliwe, że twoja również nią jest albo, jak sugerowała autorka, cechy finalne wykształcą się później i faktycznie trzeba poczekać. Swoją drogą nie wiedziałam o tym aspekcie uprawy piwonii (że one się z wiekiem potrafią zmienić). Zawsze myślałam, że jaka jest siewka, taka będzie dorosła.
  • mirzan 20.01.18, 20:12
    Moje mają ładne drobne listki. Nasiona małe, owalne kluseczki różnią sie kształtem od pozostałych piwonii. Czy siewki przybiorą kształt matki,okaże się w przyszłości. Więcej zabawy jest z drzewiastymi,z nasion wychodzą śliczne.
  • m.a.l.a_syrenka 21.01.18, 16:18
    Jeśli nie zapomnę, to przypomnę :-)
    Może by sobie przypominajło do kalendarza wklepać...
  • apersona 23.01.18, 18:32
    Podobno piwonie lubią towarzystwo czosnku. Czosnku jadalnego czy mogą też być czosnki ozdobne?
  • enith 23.01.18, 19:25
    Wszystkie rośliny z gatunku Allium są jadalne, w tym czosnki ozdobne. Znasz może uzasadnienie stwierdzenia, czemu piwonie lubią czosnki? Wiem na pewno, że czosnki ze względu na zapach działają odstraszająco na zwierzęta (np. jelenie), no, ale akurt piwonii nic generalnie nie żre. Jak już coś, to choroby grzybowe i na to czosnek raczej nie pomoże.
    Kombinacje piwonia - czosnek są bardzo ładne wizualnie, ale czy idą za tym jakieś inne korzyści? Wie ktoś coś?
  • apersona 23.01.18, 21:55
    Czy wszystkie czosnki działają odstraszająco i na nornice?
    Niestety żadnych uzasadnień sprzyjania czosnku piwoniom nie znam.
  • enith 23.01.18, 22:32
    Podobno tak. Generalnie podobno odstraszają ssaki, a także np. mszyce i dlatego powinno się je sadzić w pobliżu róż, które często są przez mszyce atakowane. Pojęcia nie mam, czy to prawda, bo nie przetestowałam tego w moim własnym ogrodzie, ale zawsze możesz spróbować i podzielić się doświadczeniem. Czosnki ozdobne są cudne i warte posadzenia w każdym ogrodzie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.