Dodaj do ulubionych

Piwonie i otoczenie

12.01.18, 14:29
Jakie odmiany piwonii polecacie na początek? Co sadzić obok żeby ładnie wyglądało, gdy piwonie przekwitną?
Edytor zaawansowany
  • 13.01.18, 10:57
    Na początek to trzeba mieć odpowiednie stanowisko. Piwonie nie lubią suszy, ale kochają słońce. Nie należy ich sadzić blisko drzew i krzewów płytko się korzeniących, bo te będą zabierać piwoniom wodę. No i nie powinno się ich sadzić na piachu, bo wtedy woda ucieka w głąb. Jeżeli gleba jest bardzo przepuszczalna, to dobrze jest przed posadzeniem dać na dno wykopanego dołu warstwę.

Warto też pamiętać, że piwonie bardzo nie lubią sadzenia wiosennego, chyba że sadzi się z wielką bryłą ziemi i korzenie nie są uszkadzane. Sadzenie z gołym korzeniem i ewentualne dzielenie kęp powinno odbywać się na przełomie sierpnia i września; nie należy też ich sadzić za głęboko. Kto tego nie przestrzega, zwykle narzeka potem, że mu nie kwitną.

Co do odmian, to sadź takie, jakie Ci się podobają. Pamiętaj, że poza typowymi odmianami o kwiatach pełnych istnieją też takie o pojedynczych. Są o wiele rzadziej spotykane, a budzą zachwyt, bo przypominają ogromne anemony.

Ja lubię też piwonię lekarską, która nie jest taka wielka, a zaczyna kwitnąć nawet pod koniec kwietnia; również ma odmiany i pojedyncze, i pełne.
  • 15.01.18, 21:04
    Problem z glebą jest przeciwny: ciężka, pod spodem sama glina, chyba mało żyzna, boję się, żeby piwonie nie chorowały od zalania zimą. Mam już jedną eksperymentalną sadzoną z doniczki we IX, przeżyła poprzednią zimę i zakwitła 1 kwiatem, jak wyjdzie na wiosnę to rozszerzam kolekcję.
  • 16.01.18, 15:31
    Ja mam piwonie na glinie, ale na stoku, więc zalanie im nie grozi. I dobrze, bo w moim klimacie pada dziewięć miesięcy w roku. Czyli glina dla piwonii jest jak najbardziej w porządku, o ile nie staguje tam woda. Co wiecej, gliniaste gleby są zazwyczaj żyzne i nie pozwalają nawozom zbyt szybko się wypłukiwać. Ja zasadniczo ograniczam się do corocznej aplikacji dobrze przerobionym domowej produkcji kompostem z odpadków kuchenno - ogrodowych. I to starcza, piwonie rosną, kwitną, mają się dobrze.
  • 13.01.18, 14:05
    Piwonie to temat - rzeka. Gatunków i odmian są tysiące. Horpyna napisała już najważniejsze o słonecznym stanowisku, odległości od innych roślin i głębokości sadzenia karp. Ja dodam, że istnieją trzy zasadnicze typy piwonii:
    1. bylinowe - najbardziej popularne, w formach od pojedyńczych do pełnych, zazwyczaj, choć nie zawsze bardzo wonne, kolory od białego przez wszelkie odmiany różu przez koral po czerwień,
    2. drzewiaste - drewniejące łodygi, kwiaty od pojedyńczych do pełnych, kolory niespotykane u piwonii bylinowych (np. lawendowy czy żółty), zwykle mało wonne
    3. Itoh - hybryda dwóch powyższych z bardzo dużymi kwiatami w wielu nietypowych kolorach z bardzo mocnymi łodygami (nigdy nie wymagają podparcia), ale o dziwacznym (dla mnie) zapachu. Zwykle bardzo kosztowne.
    Co do sadzenia z innymi roślinami to odeślę cię tu: peonysenvy.com/companion_plants.html
    Na tej stronie znajdziesz wszystko dotyczące piwonii. Piękne zdjęcia kombinacji, opisy typów, jak sadzić, jak nawozić itd. Lektury masz na cały dzień.
  • 15.01.18, 21:11
    Dzięki za linka. Dodatki do piwonii potrzebne są takie, żeby rabata po przekwitnięciu piwonii i w zimie też wyglądała dobrze, w czerwcu to nie sztuka:) Mam duże wątpliwości co do wielu sugestii z peonysenvy.com/companion_plants.html lawenda, rozchodnik, tymianek, szałwia itp. lubią suchą i ubogą glebę, do tego mogą zagłuszyć bardziej wymagające rośliny nawet krzaki.
  • 15.01.18, 21:13
    Ile średnicy liczyć na krzak piwonii, są podane wysokości odmian? Bylinowe białe, różowe, czerwone.
  • 15.01.18, 23:12
    Piwonie bylinowe sadzi się średnio co metr od środka do środka byliny. Z drzewiastymi sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo docelowa wielkość krzewu zależeć będzie od gatunku. P. delaveyi rozrasta się rozłogami i może pokryć dość duże połacie ziemi. P. lutea rośnie w kształt litry V, nierzadko dorastając do dwóch metrów wzwyż i wszerz. Piwonie leśne (japonica, mairei, obovata) rosną mniejsze, może do 60-80 cm wszerz.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.