Dodaj do ulubionych

Jak odżelazić wodę w basenie?

29.03.17, 10:34
Witam.Mam na działce nieduży basenik (ok.1m/1.5m) dla dzieci.Wodę pobieram ze studni,jednak woda zawiera bardzo dużo żelaza.Woda w baseniku w ubiegłym roku była rdzawo-brązowa,chlor jeszcze pogorszył sprawę,przez co dzieci nie chciały się kąpać.Szukałam sposobu na różnych forach,jednak to wymaga dodatkowych urządzeń-pomp,filtrów i napowietrzaczy.Na działce nie mam prądu.Czy istnieje jakiś prosty domowy sposób żebym mogła przygotować sobie taki basenik na ten sezon sama? (brak chłopa w domu :) Dzięki
Edytor zaawansowany
  • 29.03.17, 14:01
    Jeszcze napisz, czy to studnia głębinowa, czy "na wiadro".
  • 30.03.17, 09:33
    Głebinowa (pompuję)
  • 01.04.17, 00:22
    Tak prosto to nie wiem, czy tak prosto, bo trzeba wytrącić i przefiltrować, czyli całe ustrojstwo potrzebne. Można też na złożu biologicznym próbować, ale też się samo nie zbuduje. Poza tym później trzeba sprawdzać, czy żyjątka pracują, czy się...no strajkują. Oprócz żelaza w takiej wodzie może pływać parę innych rzeczy, które rzutują na proces oczyszczania. Nie przyszło ci do głowy zawieźć próbkę do sanepidu, albo podobnych magików? Bo wody głębinowe z takim kolorem, że aż odrzuca? Bardziej kojarzy mi się z wodą podskórną i humusami, to już w ogóle najszybciej na złożu. Ale żyjątka są przystosowane do pracy ciągłej, więc u ciebie ta opcja raczej odpada.
  • 01.04.17, 01:36
    Pod prysznicem przyszło mi do głowy, że łatwiej byłoby z wodą opadową niż z rudą żelaza. Tylko kawałek dachu potrzebny, trochę plastiku (rynny, rurki, zbiornik - jesli basen jest zwijany za każdym razem) i jakiś filterek pomiędzy, coby wychwycił zanieczyszczenia stałe. Dodatkowo odrobina chemii, żeby plankton nie zamienił raju dla dzieci w raj dla kaczek (to, jak rozumiem, posiadasz z ubiegłego sezonu). Masz tam kawałek dachu, czy łyse pole?
    Bo orynnowanie gruszy raczej odpada ;-)
  • 01.04.17, 20:18
    Niezła porada.
    Tak wlaśnie się czyni w budynkach czerpiących wodę np. z hydroforem u końca. Jest tam po prostu dodatkowy zbiornik z piaskiem, przez jaki tłoczy pompa wodę.
    Coś podobnego, wiecznie zasilanego wodą, warto wbudować po drodze na orurowaniu.

Jednak przedtem warto sprawdzić, jakie są tam w ogródku rury. Jeśli stalowe/ żelazne, to zalegająca w nich woda - długo niepobierana - po prostu nasyca się rdzą. Dłuuuuuuuugie jej zlewanie jeśli oczyści wodę, to stawiałbym na taką rdzawą przyczynę.

No i po trzecie - pokłady wody w gruncie nasycają się żelazem wtedy, kiedy jest ono uwalniane [wytrącane] ze związków poprzez oddziaływanie przesączu odgórnego z ... szamb.
    Warto tedy zrobić wokół lustrację i zdybać, kto ma latrynę blisko i zastrzec to i owo.
    Słowem - piasek ponad wszystko.
  • 08.04.17, 08:00
    Czy dobrze rozumiem - wpuszczasz dzieci do bakteriologicznej bomby jaką jest nieustabilizowany basen w dodatku bez filtra?
  • 10.04.17, 10:05
    ...dzieci do bakteriologicznej bomby...

W zamian - hodowla alergików 2.0?
  • 08.04.17, 14:48
    Żelazo, wpuścić złomiarzy. Poważnie - bez wydatków się nie obejdzie. Pompa i dobre filtry, często wymieniane wkłady.
    Rozważyć głębszy odwiert, żelazo pojawia się raczej w wodach płytkich.
  • 06.07.17, 13:54
    Kupujesz witaminę C w proszku, rozrabiasz w wiadrze wody wlewasz przy pracującej pompie i po paru minutach czary mary masz krystalicznie czystą wodę. Nie wiem jaki masz basen ale u mnie na ok. 20m.sześc. idą dwa słoiczki wit.C. Do czasu następnego chlorowania. Chlor dodany do wody ze studni wytrąca z niej żelazo i stąd ten kolor. Witamina C neutralizuje żelazo i woda znów jest klarowna.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.