Dodaj do ulubionych

Jakie drzewko wybrać

15.03.17, 19:09
Witam. Szukam drzewka (najlepiej iglastego), które będzie pasować do małego ogrodu. Zalezy mi żeby jego docelowa wysokość nie przekraczała 4-5 m i szerokość 1,5 m. Możecie coś polecić? Podoba mi się świerk kłujący białobok i maigold (ale boje się, że za bardzo rozrosną się w szerz).
Szczerze to nawet nie wiem czym te drzewka się różnią od siebie bo wyglądają bardzo podobnie. Podoba mi się też modrzew japoński ale mąż marudzi, że go nie chce bo na zimę gubi igły a tam są kamyki*więc będzie je widać za bardzo) itd. Mam nadzieje, że ktoś ma jakiś pomysł;)
Edytor zaawansowany
  • 15.03.17, 19:28
    Modrzew japoński to duze drzewo a gubienie igieł jest urokliwe. Igły gubia tez te nietracace na zimie i to dośc sporo. Z niewielkich drzew i to bardzo reprezentacyjnych poleciłbym np Krytomerie albo jodłe koreańska, moze tez któryś z jałówców lub cyprysik nutkajski..? Nie chce namawiac na takie rarytasy jak Sciadopitis czy Cumminghamie...

Ale Torrea albo Cis..., np złoty lub z białymi przyrostami?

KOłó domy z duzych drew nie polecam zadnych świerków ani daglezji, chyba ze do wyciecia po ca 20 latach...

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585
  • 15.03.17, 21:33
    Polecam szczepione iglaki, rosną b. wolno. Arboretum w Sycowie specjalizuje się w produkcji szczepionych rarytasów, jodły świerki, sosny. Mam dziesięcioletnią jodłę kalifornijską / 1,5m/ i prawie dwudziestoletni świerk - ok. 2m wysokości
    Kryptomeria jest piękna ale rośnie duża chyba że odmiany niskie.
  • 16.03.17, 10:41
    Białoboka sobie odpuść, bo trudno z niego utworzyć stożek bez mozolnej pielęgnacji.
    Zobacz na jodły górskie (Abies lasiocarpa), np. 'Compacta', 'Mikolas', 'Argentea'
    lub jodły koreańskie (Abies koreana), np. Blue Emperor, Siberlocke
    Jest także sporo odmian świerków serbskich i kaukaskich spełniających te wymagania

--
    Polska encyklopedia roślin iglastych
    hanutkowo.pl
  • 17.03.17, 14:16
    Ja u siebie posadziłam jodłę karłowatą, tak to się nazywało, ale pewnie są różne odmiany, trzeba sprawdzić. Było to małe drzewko, z pół metra miało, z białymi końcówkami igiełek. Przez ok. 8 może więcej lat rozrosło się do prawie 2 metrów, a miało nie przekroczyć 1,5. Pewnie jej tam dobrze, ma słońce, choć nie przez cały dzień, ziemię leśną (czyli u mnie piach) i jest naprawdę ładna. Ja lubię jeszcze różne pendulki, są bardzo dekoracyjne, ale nie do mojego, aspirującego do naturalnego, ogrodu ;)
  • 18.03.17, 12:19
    Kiedyś szukałam małej "choinki" do ogrodu, tutaj post, gdzie wymieniam stożkowe iglaki do ok. 3 m.:
    forum.gazeta.pl/forum/w,309,156954436,156954436,Mala_choinka_do_ogrodu.html

A jeśli coś troszkę wyższego, to może odpowiednia dla Ciebie byłaby sosna bośniacka "Satellit"? Ma kolumnowy pokrój.
    Albo sosna pospolita "Watereri" - co prawda rozrasta się szeroko, ale dobrze reaguje na cięcie (jeśli Ci się podobają przycinane sosny, bo dla mnie to niszczenie dzieła sztuki, no ale gusta są różne :-) ).
    Wąski pokrój ma jeszcze sosna czarna "Green Rocket", acz tu muszę dodać, że, jak czytałam, pod sosną czarną nic nie urośnie. Ale za to ponoć pachną najpiękniej za wszystkich sosen :-).

Może spodobają Ci się: sosna limba "Compacta Glauca", ma niebieskawe igły, śliczna jak z obrazka; sosna wydmowa "Taylor's Sunburst" o złotych wiosennych przyrostach; sosna czarna "Compacta". Tylko że one rozrastają się dość mocno na boki. No i są jeszcze sosny drobnokwiatowe, wiele odmian, o nieco egzotycznym wyglądzie jak z ogrodu japońskiego - może będzie Ci odpowiadać parasolowaty kształt, jaki przybierają w wielu dojrzałym.

Spośród świerków możesz jeszcze rozważyć świerk pospolity "Rydal" o czerwonych przyrostach.

Zależy jeszcze, jak mocno nasłonecznione masz to miejsce dla drzewka, bo, jak czytam, sosny i świerki z reguły kochają słońce, a np. jodły mogą tolerować półcień.

Daj znać, na co się zdecydowałaś :-).
  • 18.03.17, 16:46
    Ale nie wszystkie świerki mają jednakowe wymagania, podobnie jodły. Warto o tym wiedzieć, zanim kupi się konkretny gatunek.

Świerk pospolity nie lubi suchej gleby, ani suchego powietrza; choruje i zamiera. Świerk kłujący może rosnąć wręcz na piachu, a i suche powietrze mu nie szkodzi.

Większość jodeł jest cieniolubna, zwłaszcza w młodości; kochają też wilgoć. Ale jodła kalifornijska dobrze się czuje na suchym piachu i w pełnym słońcu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.