Dodaj do ulubionych

Mały ogródek przy bloku

05.03.16, 09:30
Jakiś czas temu stałam się posiadaczką mieszkania na parterze, do którego przylega niewielki ogródek - 7,5m 4,5 m. Na całej powierzchni została położona przez wykonawcę trawa z rolki, która niestety nie przetrwała, bo jak się okazało podłoże pod trawę stanowił w większości piach.
Nadchodzi wiosna i chciałabym jakoś zagospodarować tą przestrzeń. Nie poszaleję z nasadzeniami, bo pod 30 cm warstwą ziemi znajduje się garaż podziemny. Chciałabym odgrodzić ogródek, ale nie jakimś szczelnym płotem...myślałam o wybudowaniu podwyższenia/donicy przy ogrodzeniu w którym mogłabym zakopać donice z tujami, ale czy ten ogródek nie jest za mały na thuje? (żywotnik Smaragd Light)
Co z trawą? czy zdjąć całą warstwę pozostałości po trawie z rolki, czy wystarczy nałożyć ziemi i posiać trawę.
Podpowiedzcie jak to zagospodarować, by znalazło się miejsce na mały stolik, krzesła i kilka donic z kwiatami.

http://i63.tinypic.com/xl9e0m.jpg
http://i66.tinypic.com/72gj6f.jpg
Edytor zaawansowany
 • 05.03.16, 11:23
  Odpuść sobie tuje i wszelkie żywopłoty, raczej pomyśl o pnączu na ogrodzeniu - to zajmuje mniej miejsca, a ogródek jest przecież bardzo mały. Na początek możesz zastosować nawet jednoroczne pnącza (np. fasola ozdobna), żeby już coś rosło. Będziesz mieć czas na rozeznanie, co trwałego pnącego warto posadzić. Chyba że nie musisz zasłaniać się zimą, wtedy można poprzestać na jednorocznych.

  Pamiętaj, że trawnik zarówno z rolki, jak i wysiany, trzeba początkowo często podlewać. Z rolki nawet bardziej obficie, niż taki wysiany na miejscu. I oczywiście trzeba zainwestować w kosiarkę, żeby często strzyc (czasem trzeba nawet co tydzień, jak jest ciepło i mokro).

  Nie warto kupować dużej kosiarki, na taką powierzchnię wystarczy żyłkowa (to są właściwie tzw. podkaszarki). Oczywiście elektryczna, bo nie smrodzi i zwykle mniej hałasuje od spalinowej.
 • 05.03.16, 18:53
  jak ktos nie ma doswiadczenia, to podkaszarka powycina dziury w trawniku. lepiej kupic elektryczna mini kosiarke za 300zl gardeny czy boscha. ma niezaprzeczalna zalete w postaci kosza na trawe.
  do lucecitaja:
  tuja - w 30cm to zadna nie urosnie bo donice szkolkarskie maja taka wysokosc. z innych zywoplotowych roslin to bym sie nie odwazyla zbytnio bo warstwa ziemi pozwala tylko na rosliny zadarniajace. ten ogrodek to typowy dach odwrocony i zbytnio nie poszalejesz z nasadzeniami bez budowania pojemnikow.
 • 05.03.16, 21:22
  To prawda, że osobie początkującej trudno jest utrzymać podkaszarkę na stałej i niewielkiej wysokości. Ale człowiek szybko się uczy, a podkaszarka ma tę zaletę, że można dokladnie wycinać trawę przy murku lub jakimś innym wystającym krawężniku. A w tak małym ogródku to brzegi są dużo bardziej odczuwalne, niż powierzchnia.

  Ja akurat nie miałam problemu, bo w pierwszych latach traktowałam trawnik najzwyklejszą ręczną kosą - ta dopiero potrafi robić dziury. Ale jak się już opanuje utrzymywanie nisko w poziomie klasycznej kosy, to podkaszarka okazuje się bezproblemowa. Komfort jest taki, jak po sprzedaniu kozy w znanej żydowskiej anegdocie...
 • 06.03.16, 02:10
  Kosiarkę mam..z koszem.
  Czyli jakieś tuje (może coś innego) w wyższych donicach bez dna można byłoby posadzić?
 • 06.03.16, 02:12
  thea19 napisała:

  > jak ktos nie ma doswiadczenia, to podkaszarka powycina dziury w trawniku. lepie
  > j kupic elektryczna mini kosiarke za 300zl gardeny czy boscha. ma niezaprzeczal
  > na zalete w postaci kosza na trawe.
  > do lucecitaja:
  > tuja - w 30cm to zadna nie urosnie bo donice szkolkarskie maja taka wysokosc. z
  > innych zywoplotowych roslin to bym sie nie odwazyla zbytnio bo warstwa ziemi p
  > ozwala tylko na rosliny zadarniajace. ten ogrodek to typowy dach odwrocony i zb
  > ytnio nie poszalejesz z nasadzeniami bez budowania pojemnikow.

  Kosiarkę mam..z koszem.
  Czyli jakieś tuje (może coś innego) w wyższych donicach bez dna można byłoby posadzić?
 • 06.03.16, 02:05
  Ale czy jakieś pnącze będzie rosło na 30 cm warstwie ziemi?...w tym przypadku to chyba nawet nie ziemi tylko piachu.
  Trawnik był położony w zeszłym roku w maju, był regularnie podlewany, koszony... kosiarka mała jest:) ale mimo to nie utrzymał się prawdopodobnie przez źle przygotowane podłoże. I teraz nie wiem czy mam zdjąć resztki trawy z rolki, czy na to mogę posypać podłoże do trawników i na tym posiać trawę?
 • 06.03.16, 09:36
  Może warto wywalić tę resztę z rolki, a przywieźć uczciwej ziemi? Nie musi być to jakieś super podłoże; ważne, żeby była trochę zwięzła. Policz sobie, ile metrów sześciennych trzeba na tę powierzchnię, żeby była jakaś uczciwa warstwa. I jeżeli ta dołożona ziemia będzie bardzo gliniasta, to ją trochę przemieszaj z wierzchnią warstwą tego, co jest. Trawnik dość płytko się korzeni, więc nawet kilka cm coś powinno dać.

  I na początek spróbuj rzeczywiście pnączy jednorocznych, a z krzakami w donicach chwilowo się wstrzymaj. Nie warto robić wszystkiego naraz, skup się na uzyskaniu uczciwego trawnika, po którym da się chodzić. Po co masz go niszczyć przy obsłudze donic? Nawiasem mówiąc, tuje są dość nudne - za dużo ludzi je sadzi. No, chyba że je bardzo lubisz, ale ja poszukałabym czegoś innego. I niekoniecznie krzewów, mogą też być byliny. Zresztą sporo jest takich bylin (a nawet krzewów), co dadzą sobie radę na tym podłożu bez donic.

 • 06.03.16, 11:47
  Nie wiem na ile ten dach można obciążać, może bardziej pomyśleć o zadarniających sucholubnych roślinach typu skalnego, np rozchodnikach, które potrafią zająć spore połacie np. rozchodnik ostry.Resztę wysypać drobnym żwirem.Do tego kilka donic z jednorocznymi i pnączami.Trawa na stosunkowo cienkiej warstwie ziemi będzie zawsze problemem, jak nie wyschnie to wymarznie.
 • 06.03.16, 21:04
  Im mniejszy trawnik tym bardziej nie chciałoby mi się o niego zadbać;-)

  Zrobiłabym tak:
  tam gdzie chciałabym rosliny, to zrobiłabym donice, gazony, może bez dna,
  z czego te donice- z drewna, i wewnątrz docieplenie.
  Albo z płyt betonowych obłożonych styropianem i otynkowane.
  albo nawet jakiś produkt gotowy (choćby z Leroy, albo betonowe kubiki Libetu Stampo, zestawione np 3 sztuki) .
  Do donic posadziłabym krzewy.
  Jak lubisz tuje, to tuje.
  Ale w sumie nadaje się też każdy iglak karłowy lub wolno rosnący (np. jest bardzo wiele odmian sosny, czy iglaki szczepione - też mogłyby być)
  ale do iglaków bezwarunkowo dałabym też coś liściastego, tawuły np. tawuły japońskie, bukszpan, generalnie szukałabym mało wymagających gatunków.
  na lewo od schodów dałabym jakies pnacze, np. clematisty.
  Tam gdzie miałby stać stolik na płot dałabym panel drewniany, lub matę (bambus, wiklina , coś w tym stylu). A pod stolik zrobiłabym podest z drewna.
  A pozostałą powierzchnię wysypałbym grysem granitowym, lub innym kamyczkiem.
  żeby było łatwo przejść po kamyczkach do stolika można położyć ścieżkę -płytki chodnikowe, albo z betonowego drewna.
  w tym kamyczku tez oczywiście coś można posadzić, np trawę ozdobną, np. kostrzewy w grupie, jakies byliny które nie wymagają głębokiej miąższości podłoża, a są długo ozdobne, zawciąg, grupę liliowców, czy irysy, bodziszki.

  Kiedyś pamietam był na gazecie.pl plebiscyt, jedna z pogodynek miała podobnej wielkości ogródek;-) i projektantka zaproponowała dwie wersje zagospodarowania a czytelnicy głosowali.

  --
  Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
 • 06.03.16, 21:33
  tu jest przykład takiego mikroogródka, żwirowego, i jest nawet ścieżka o ktorej wczesniej napisałam
  panidyrektor.pl/wp-content/uploads/2013/04/ma%C5%82y-ogr%C3%B3dek-przy-domu-12.jpg
  albo tu: sztuka-krajobrazu.pl/galleries/thumbs/fill_in_260x190/zrealizowane_wnetrze_ogrodowe.jpg

  to zdjęcie po lewej jest ok, i w takim kierunku bym zmeirzała: www.jakubgardner.pl/wp-content/uploads/sciezki-ogrodowe-alejki-ogrodowe-nawierzchnie-w-ogrodzie-materialy-na-drozki-w-ogrodzie-kamienne-z-kostki-plyty-betonowe-drewniane-zwirowe-4.jpg

  www.gardenbuilders.co.uk/shopimages/products/extras/Small_Garden_20_8.jpg - tylko nie dawałabym po całości płyt tarasowych, a jedynie pod stolik, a reszta w żwirze. i rosliny , krzewy, byliny rosną w gazonach, na podwyższeniu.( i wtedy mamy większy wybór roslin, jakie możemy użyć do nasadzeń. )
  --
  Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
 • 08.03.16, 14:51
  Dziękuję ci bardzo...trochę mi sie rozjaśniło :) Myślałam nad takimi donicami, szukałam i te gotowe, betonowe są strasznie drogie...a nie pomyślałam o płytach betonowych :) i pooglądałam w internecie trawy i się zakochałam :)

 • 09.03.16, 12:36
  Strasznie kamienne te ogrody. Beton jest ciężki, bardzo się nagrzewa i wolno stygnie, przy dużych wybrukowanych powierzchniach mogą być problemy z odwadnianiem
 • 09.03.16, 13:22
  Jaki problemy z odwodnieniem?
  ?
  Nie bardzo rozumiem.
  A w czym lepszy jest trawnik niż kamienna rabata?- jesli chodzi o odwodnienie terenu, przypadkiem nie tak robi się drenaż?- używając drobnych kamieni.
  Strasznie kamienne, bo są..tadam, z kamienia. :-D Ale jak u lucecitaja był sam trawnik, to było z kolei trawiasto a zupełnie nie sprawdziło się.
  Co mnie nie dziwi.

  A na poważnie, jak sa rośliny, to ilość kamienia nie będzie az tak raziła, zwłaszcza jak będą np. różnice poziomów, jakies podwyższenie, gazon czy donice, no i w samym kamieniu tez będą rośliny.

  Mam taką bardzo duzą rabatę kamienną
  (powierzchniowo moja rabata jest znacznie większa niż cały ogródek lucecitaja).
  Zgoda, nagrzewa się, ale nie uniemożliwia to korzystania z niej latem bo są rosliny dające cień, i ogrodzenie- ono także osłania.

  A tak naprawdę to jest wszystko kwestia gustu, oraz finansów. I jesli miałabym sie doszukiwać wad, to z rabatą kamienną / ogródkiem kamiennym problem jest jedynie taki, że koszt początkowy jest dość znaczny. Tak samo jak z zakupem, czy wykonanie gazonów, donic.
  No ale to nie jest na jeden sezon!


  --
  Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
 • 11.03.16, 14:54
  Kamienie i beton są ciężkie - a do tego ogrodu wszystko trzeba wnieść przez mieszkanie ewentualnie przez płot, cień będzie tylko od budynku i osłon na płocie bo drzewka przy 30 cm ziemi są wykluczone, dużo tu zależy od stron świata.
  Odwodnienie - minimalnie źle zrobiony spadek na litym bruku może skierować wodę z całej powierzchni w stronę budynku przy ulewie ściana może zamoknąć, owszem pod spodem jest warstwa piachu która pomoże pochłonąć wodę jeśli się jej całkiem nie zakryje.
 • 11.03.16, 15:46
  Ogródek jest od strony południowo wschodniej, więc w letnie dni cały dzień świeci i grzeje. kamienne ogrody bardzo mi się podobają, ale obawiam się, że nagrzane kamienie plus osłony na ogrodzeniu stworzą saunę :)
  Teraz rozmyślam nad podwyższoną rabatą...jakiej wysokości, szerokości
 • 12.03.16, 13:39
  Dla inspiracji:
  blogwogrodzie.pl/2013/07/ogrodek-przy-mieszkaniu/
  http://blogwogrodzie.pl/wp-content/uploads/image/10.-ogrodek-przy-mieszkaniu.jpg

  Współczesny ogród przydomowy z powdyższonymi rabatami i kaskadą kamienną
  na osiedlu Kowale w GDAŃSKU

  http://2.bp.blogspot.com/-4p6pBSMl6bs/UO_pJ3zlyyI/AAAAAAAADbQ/zydFnL51ioE/s1600/kowale+1.jpg


  a tu dobry przykład jak w ciągu jednego sezonu mogą się rozrosnąć byliny (to świetnie zaprojektowany ogród z realizacją wiosną, zdjęcia po z lipca i września)
  http://1.bp.blogspot.com/-kFL7On2GD7s/VOyAcDwqXDI/AAAAAAAAJnU/340yyaiXgAE/s1600/DSC_0195.JPG • 07.03.16, 14:32
  > z czego te donice [...] z płyt betonowych obłożonych styropianem i otynkowane.
  > albo nawet jakiś produkt gotowy, albo betonowe kubiki

  Ja bym radzila sie najpierw dowiedziec jakie mozna zastos. maks. obciazenie na jednostke powietrzchni (i to z odpowiedzia na pismie w razie czego), bo zawalenie stropu garazy moze duzo kosztowac.
 • 07.03.16, 18:24
  bez przesady z tym obciazeniem. zielone dachy sa tak projektowane, ze donice w postaci wiekszych skrzyn mozna spokojnie stawiac. takie dachy czesto sa pokryte 0,5m warstwa zwiru - to jest bardzo duze obciazenie.
 • 10.03.16, 12:28
  Bez przesady? To sobie policz jaki jest nacisk np. 50-cm warstwy ziemi nasiaknietej woda. Do tego jeszcze betonowe donice. Mozna postawic taka jedna mala, ale komus moze przyjsc do glowy wystawienie szpaleru pojemnikow 60x 60x60 cm o grubych scianach.
  Ogrody na dachu owszem sa, ale nie jest to czeste rozwiazanie i taki strop jest specjalnie projektwany przez inzynierow budownictwa. Nie bez kozery na terenie ogrodka Autorki dano tylko 30cm warstwe ziemi (i to piasku, ktory nie wiaze wody).
 • 12.03.16, 16:47
  jesli jest przewidziana ziemia na dachu i tak to zostalo zrobione, to z zalozenia konstrukcyjnie jest to ogrod na dachu i musi wytrzymac wiecej niz zwykly strop. albowiem ja sie tym zajmuje i czesto z architektami od budynkow musze pewne rzeczy uzgadniac projektowo, to sie jeszcze nie zdarzylo, zeby ktos wymyslil strop odwrocony, na ktorym nie mozna postawic ciagu doniczek bo sie zawali. w chinach albo indiach to moze i tak robia. wyobraz sobie tez, ze ludzie maja w mieszkaniach akwaria po 300-500l.
 • 16.03.16, 11:37
  > wyobraz sobie tez, ze ludzie maja w mieszkaniach akwaria po 300-500l.

  A coz to za argument? Akwarium 500 litrowe ma np wymiary 100 x 100 x 50 cm, przy tym szkla nie da sie porownac z betonem.

  > na ktorym nie mozna postawic ciagu doniczek bo sie zawali

  Nie pisalas o doniczkach tylko o BETONOWYCH pojemnikach. Doniczka doniczce nierowna.
  Poza doniczkami, czy co tam doradzasz, jest jeszcze warstwa ziemi, ktora tez radzono tutaj zwiekszyc nawet o kilkadziesiat cm.
  Zreszta mozesz sobie doradzac komus, zeby sie nie przejmowal, albowiem Ty nie poniesiesz w razie czego odpowiedzialnosci.
 • 16.03.16, 11:47
  a w ktorym miejscu pisalam o betonowych pojemnikach? i ja wiem ile waza betonowe donice wiekszych rozmiarow. mam katalogi od jednego producenta ze specyfikacja - nie ma szans na wniesienie takich wiekszych (dluzsza skrzynka balkonowa wazy ponad 60kg) do domu wiec tym bardziej nikomu bym do ogrodka w bloku nie polecala bo kosztowo z wynajeciem dzwigu (niekoniecznie da rade wjechac) i cala operacja to skorka za wyprawke.
 • 16.03.16, 12:01
  Przeciez odpowiedzialas na moj post na temat betonowych pojemnikow.
  A co do wjechania to sa sposoby, trzeba by bylo tylko zrobic furtke w ogrodzeniu.
 • 16.03.16, 16:43
  o wjezdzie mowilam ogolnie, nie zawsze da sie wjechac dzwigiem i manewrowac. co do tego nieszczesnego garazu: nie wiemy gdzie on sie tak naprawde konczy. na fotce widac zaraz za plotem posadzone drzewa. linia ogrodka wcale nie musi byc linia sciany wiec cale te dywagacje odnosnie tonazu doniczek nic nie dadza jesli nie mamy podstawowych informacji.
 • 16.03.16, 17:31
  Garaż kończy sie ok 1 m za ogrodzeniem. Aby wnieść większe donice można zdjąć jedno przęsło ogrodzenia, pozostaje kwestia obciążenia..wysłałam zapytanie do zarządcy budynku i czekam na odpowiedz.
 • 08.03.16, 14:49
  Żeby nie było problemów, to w raazie czego, oczywiście zapytam...z odpowiedzią na piśmie :) dzięki
 • 08.03.16, 14:48
  Dziękuję ci bardzo...trochę mi sie rozjaśniło :) Myślałam nad takimi donicami, szukałam i te gotowe, betonowe są strasznie drogie...a nie pomyślałam o płytach betonowych :) i pooglądałam w internecie trawy i się zakochałam :)
 • 08.03.16, 18:19
  Tak, donice tanie nie są, czy to gotowe donice, czy jak się podliczy materiały i samemu je wykona- to też za darmo nie będzie. Za to efekt jest świetny, niezależnie co wybierzesz, zrób tak by się tobie podobało, bo nie robi się tego na jeden sezon, a na kilka lat :-)  --
  Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
 • 09.03.16, 13:00
  Zrezygnuj całkowicie z trawy, nastaw się na rośliny odporne na suszę, zaplanuj placyk do siedzenia, miejsce na narzędzia ogrodnicze: skrzynię lub szafę, miejsce na przechowywanie mebli ogrodowych, parasoli, doniczek w zimie, kompostownik. Wokół placyka niskie rośliny zadarniające potem stopniowo coraz wyższe, przy ogrodzeniu podwyższenia rollbordery lub szerokie "skrzynie" z drewna żeby można było posadzić większe krzaczki, na płot mata.
  Z niskich zadarniaczy polecam goździki kropkowane, czyściec, floks szydlasty, macierzankę, rozchodniki (mniej kolorowe lepiej się rozrastają), trochę wyższe rogownica, lawenda - mrozoodporne odmiany, ubiorek wiecznie zielony, można też stworzyć śliczny "trawnik" z niskich płożących jałowców np. Wiltona.
  Z krzaczków lepsze od tuj będą kosodrzewina i bukszpan, potem możesz dokupić szereg mini piękności w maxi cenach dla koneserów do małych ogrodów.
  Rozważ też wysokie trawy dla Zen minimalizmu lub delikatne z wyglądu, a bardzo niewymagające pięciorniki dla romantycznej atmosfery.
 • 09.03.16, 13:03
  Na takim małym ogródku nie ma sensu stawiania kompostownika. Zwłaszcza jak nie bedzie trawnika.


  --
  Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
 • 09.03.16, 13:19
  Ale jakiś roboczy kącik na robienie rozsad i tę odrobinę chwastów co się je wyrwie z rabatek trzeba przewidzieć, nie mam pojęcia co się z tym robi w bloku, są pojemniki na śmieci bio?
 • 09.03.16, 13:25
  Tak, powinny być. W moich zaprzyjaźnionych wspólnotach mieszkaniowych są.
  A przynajmniej są pojemniki na odpady mokre, wówczas te kilka chwastów można wyrzucić.

  --
  Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
 • 10.03.16, 12:35
  Wpisz sobie w Google Grafika "maly ogrod", dostaniesz mnostwo zdjec z gotowymi propozycjami, ktore mozna dodatkowo modyfikowac wg uznania.
 • 11.03.16, 14:59
  oraz "ogród na dachu" i "ogród preriowy". Nie musisz obawiać się silnych wiatrów więc wyższe rośliny ze stepów i prerii (ostre zimy, suche lata) też powinny dać radę: rudbekie, jeżówki, astry bylinowe, margarytki
 • 16.03.16, 11:46
  W sumie to mozna miec nawet plytkie oczko wodne z roslinami blotnymi, wszystko zalezy od tego czy przez caly okres wegetacyjny bedzie komu sie opiekowac ogrodkiem (lub czy stac Autorke na automatyczne nawadnianie). Ale jesli wszyscy wyjada na 2-4 tyg. w upalne lato to bez podlewania wszystkie kwiatki w pojemnikach padna.
 • 16.03.16, 18:31
  Zgadzam się z Obróbką, utrzymanie całorocznego ogrodu w pojemnikach jest trudne, dużo trudniejsze, niż zwykłego ogrodu. Latem mocne podlewanie i ochrona pojemników przed przegrzaniem, zimą ogacanie w celu ochrony przed całkowitym przemarznięciem. No, chyba, że skupisz się na roślinach jednorocznych, wtedy pozostaje tylko podlewanie.
 • 21.03.16, 12:28
  też nie polecam sadzenia tui - łatwo im złapać "grzyba" i inne dziadostwa, które potem rzucają się na otoczenie. Z jedną można posadzić, ale jest mnóstwo innych, pięknych i oryginalnych roślin :) ja obsadziłam połowę płotu porzeczkami, borówkami amerykańskimi, aronią - przynajmniej coś pysznego z tego jest

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.