Dodaj do ulubionych

Czy można jeszcze sadzić krokusy?

30.11.15, 17:51
Na opakowaniach jest napisane, że do grudnia. Ale te, które teraz są jeszcze dostępne w sklepach, zazwyczaj już kiełkują. Czy takie cebulki się przyjmą?
Posadziłam zaledwie ok. dwustu, chętnie kontynuowałabym pracę :-).
Edytor zaawansowany
 • 30.11.15, 18:48
  Jak najbardziej. Można sadzić, dopóki da się kopać. Kiełkowanie w niczym nie przeszkadza, trzeba być tylko ostrożnym, by kiełków nie uszkodzić. Sadzone wcześniej i później cebule zazwyczaj też kwitną w różnych porach, co wydłuża okres, gdy mamy kwiaty na rabatach. Sadź więc śmiało.
 • 01.12.15, 09:02
  W naszym klimacie warto sadzić jak najpóźniej, bo ciepłe jesienie zazwyczaj trwają dłużej, niż ponad pół wieku temu. A terminy podręcznikowe pochodzą z dawniejszych czasów.

  Krokusom jest w zasadzie wszystko jedno, kiedy zostaną wetknięte w grunt. Ale już bardziej wrażliwe odmiany np. kosaćców cebulowych potrafią nie zakwitnąć w przyszłym roku, jeżeli po wsadzeniu zdążą jeszcze przed zimą za bardzo wyrosnąć w gruncie.
 • 01.12.15, 15:30
  > Krokusom jest w zasadzie wszystko jedno, kiedy zostaną wetknięte w grunt. Ale j
  > uż bardziej wrażliwe odmiany np. kosaćców cebulowych potrafią nie zakwitnąć w p
  > rzyszłym roku, jeżeli po wsadzeniu zdążą jeszcze przed zimą za bardzo wyrosnąć
  > w gruncie.

  Zaciekawiłaś mnie, Horpyno, tymi kosaćcami cebulowymi. U mnie bardzo popularne w sklepach są dwa rodzaje tych kosaćców: k. żyłkowany (iris reticulata) w pięknych niebieskich odcieniach oraz k. Danforda (i. danfordiae), który jest jaskrawożółty. Co roku kuszę się na paczkę jednych i drugich i praktycznie co roku wiosną jest kicha, zwłaszcza w przypadku danforda. Wyrastają wąskie liście, więc wiem, że cebule nadal tam są i nic się do nich nie dobrało, ale kwiatów niet. Mój klimat to umiarkowany oceaniczny, sporo cieplejszy, niż Polska. Rozumiem, że twoim zdaniem takie kosaćce cebulowe warto sadzić jak najpóźniej, żeby się za mocno nie rozrosły przez zimę?
 • 01.12.15, 19:46
  Te wczesnowiosenne gatunki, o których napisałaś, są dość odporne. Ja miałam na myśli kwitnące późną wiosną mieszańce holenderskie, które w polskim klimacie są dość kłopotliwe, bo wymagają corocznego wykopywania i przetrzymywania w stanie spoczynku do późnej jesieni. Wsadzone wcześniej zima dopada w trakcie wegetacji, co im nie służy - pochodzą z łagodnego klimatu.
 • 02.12.15, 04:37
  Holenderskie rosną i kwitną u nas ładnie. Nie trzeba ich nawet wykopywać na zimę. Świetnie nadają się na kwiaty cięte. Zastanawiam się, czy dla żyłkowanego i Danforda nie jest u mnie wręcz trochę za ciepło. Teraz dopiero przyjrzałam się sugerowanym dla nich strefom mrozoodporności i wychodzi na to, że ja w strefie ósmej jestem na granicy ich tolerancji (rosną najlepiej w strefach USDA 4 - 8). Cóż, chyba dam sobie z tymi konkretnymi kosaćcami spokój i skupię na tych, które u mnie rosną bez problemów.
 • 02.12.15, 07:41
  Może jednak spróbuj, choćby na kilku sztukach. Bo one mają chyba podobne wymagania do krokusów, więc jeśli krokusy się udają, to i te najwcześniejsze kosaćce powinny. Zresztą kwitną razem z krokusami i w ten sposob urozmaicają kolorową kompozycję odmiennymi kształtami.
 • 02.12.15, 11:30
  Dzięki za odpowiedzi, bardzo mnie one cieszą :-).
  Zatem nie będę się hamować, tym bardziej że ceny obecnie nader przyjemne :-).
 • 02.12.15, 14:52
  Nie żałuj sobie, trzeba przecież zaszaleć dla własnej przyjemności.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.