Dodaj do ulubionych

kiedy wysiew pomidorów?

09.02.12, 10:39
w zeszłym roku za późno się za to wzięłam, w ogródkach widziałam już duże krzaki a u mnie ledwo sadzonki były :-)

Edytor zaawansowany
 • 11.02.12, 23:29
  Od wysiewu do sadzenia jest okolo 60 dni.Powodzenia.
 • 12.02.12, 08:17
  A do 20 maja bywają przygruntowe przymrozki. Wcześniej można sadzić pod folią.
 • 12.02.12, 11:31
  czyli koło 20 marca, jeśli dobrze liczę? :-)
 • 12.02.12, 16:41
  wysiewam w małe doniczki luty/marzec i trzymam w domu aż do zimnej zośki, potem przesadzam do ogródka.
  --
  http://images44.fotosik.pl/266/58ea10722a7ca480m.jpg
 • 14.02.12, 01:24
  Jak to dobrze zajrzeć do "ogrodu"!
  Dzięki Wam przypomniałam sobie o pomidorach i dziś rano wysiałam je do doniczek.
  ck
 • 19.01.14, 13:08

  ja będę sadzić przed 15 maja do folii.
  --
  Zmień swój wizerunek dzięki modnym dodatkom i odrobinie pomysłowości! Ekskluzywne szale i apaszki jedwabne oraz fantazyjne sposoby ich wiązania. Dołącz do świata miłośników jedwabiu i kaszmiru: www.facebook.com/carriersilk
 • 16.02.12, 21:46
  niby od marca, ale ja zaplanowałam dokładnie na 25.02
  a to dlatego, że wg kalendarza biodynamicznego dzień owocu
  tu masz troche rad:
  www.odr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=793:produkujemy-rozsad-pomidorow-&catid=43:ogrod-i-dom-&Itemid=86
 • 19.02.12, 16:38
  czas produkcji rozsady to 55 dni w optymalnych warunkach a jak to sie robi?


  Styczeń to okres przygotowań do intensywnego okresu prac w ogrodzie. Jest to czas do przemyślenia i zaplanowania jakie gatunki i odmiany warzyw będziemy uprawiać na naszej działce czy ogrodzie.
  Największą popularnością w naszych ogrodach warzywnych cieszy się pomidor, który do naszego kraju przyszedł z południa Europy .
  Na początku swojej kariery pomidor był uważany za roślinę ozdobną , późniejsze prace hodowlane dały obecny wygląd owocu i zmieniło się przeznaczenie z rośliny z ozdobnej na jadalną. Sama roślina pochodzi z Ameryki Południowej , gdzie uprawa znana jest już od 8 tysięcy lat. Pochodzenie rośliny ma duże znaczenie , ponieważ jest to roślina klimatu ciepłego i sukces jej uprawy uzależniony jest od temperatury. Ostatnio do naszego kraju wchodzi moda uprawy pomidorów ozdobnych w dużych pojemnikach, misach czy ozdobnych donicach na tarasie czy balkonie.
  Już w tym okresie powinniśmy zastanowić się nad doborem odmiany. Oferta odmian jest szeroka i może zaspokoić gust każdego z nas.
  W ofercie firm nasiennych występują popularne gatunki o owocach okrągłych i czerwonych oraz ostatnio coraz bardziej poszukiwane odmiany typu gronowego o małych kulistych owocach oraz odmiany o żółtym kolorze wowców.
  W doborze odmian należy uwzględniać nie tylko walory wizualne czy smakowe ale również odporność na choroby , szczególnie na zarazę ziemniaka oraz uwzględniając nasz mikroklimat, w którym będziemy uprawiać pomidory. Ważną cecha każdej odmiany jest jej wczesność. Można polecić w tym względzie polskie odmiany:
  bardzo wczesne – Beta i Betalux, zbiór owoców już w lipcu
  wczesne – Atol, Alka, Awizo F1, Poranek, Malinowy Warszawski i Malinowy Ożarowski,
  średnio wczesne – Rejtan F1, Malinowy Kujawsk i Złoty Ożarowski,
  średnio późne – Malinowy , zbiór owoców w sierpniu
  Olbrzym i Krakus (odmiana polecana na domowe przetwory)
  Po wyborze odmiany i zaplanowaniu miejsca na posadzenie czas na produkcje rozsady, która trwa około 7–8 tygodni.
  Siew nasion pomidorów należy rozpocząć w połowie marca. Na początku musimy przygotować ziemię, która powinna mieć luźną strukturę, odczyn (pH 6,0–7,0). W sklepach ogrodniczych jest szeroka gama ziemi do siewu ale można użyć każdej ziemi uniwersalnej. Pierwszy etap produkcji rozsady czyli kiełkowanie nie wymaga aż tak dobrej ziemi i można ją przygotować samemu mieszając gotowy substrat torfowy z piaskiem w stosunku 4:1.
  Przed siewem nasiona należy zaprawić zaprawą nasienną Topsin M. Wiele firm nasiennych sprzedaje już nasiona zaprawione dlatego warto zwrócić uwagę na zamieszczone opisy. Aby przyspieszyć kiełkowanie warto przed siewem nasiona namoczyć w ciepłej wodzie przez 24 godziny. Po siewie nasiona przykrywamy warstwą czystego piasku, który utrzymuje sterylność i ułatwia wychodzenie tzw. liścieni. Do momentu pojawienia się pierwszych wschodów warto doniczkę przykryć folia, która będzie utrzymywała odpowiednią wilgotność.
  Po wysiewie nasion należy zapewnić dość wysoką temperaturę 20–25°C . Pierwsze wschody powinny pojawić się wówczas po 5–6 dniach.
  Po wschodach temperaturę w ciągu dnia należy obniżyć do 16–18°C i zdjąć folię. W tej fazie ważnym elementem jest dobre oświetlenie, która zapobiega „wyciąganiu się” . Warto też w miarę możliwości obniżyć temperaturę w nocy do 14–16°C.
  Następnym etapem w produkcji rozsady jest pikowanie, które wykonuje się po około 2 tygodniach od wschodów. Siewki mają już dobrze rozłożone i wykształcone liścienie i zaczątek pierwszego liścia właściwego. Przez pikowanie zapewnia się roślinom więcej miejsca do dobrego wzrostu, a także wzmacnia się system korzeniowy poprzez uszczykiwanie korzenia siewki.
  Najlepiej przepikować roślinę do małych doniczek o średnicy min 10 cm. Można też wykorzystać pojemniczki po jogurtach uprzednio robiąc otwory w dnie.
  Po przepikowaniu siewek znacznie zwiększy się powierzchnia, na której będą ustawione rośliny dlatego warto wcześniej zaplanować, gdzie postawimy doniczki . Po przepikowaniu siewki podlewamy i na 1-2 dni możemy przykryć woreczkami foliowymi ,aby w okresie regeneracji korzeni zwiększyć wilgotność powietrza co ma na celu zapobieżenie więdnięciu. Można również systematycznie w tym okresie zraszać rośliny.
  Dalsza pielęgnacja młodych rośliny polega na utrzymaniu odpowiedniej temperatury , wilgotności , zapewnieniu dostatecznej ilości światła oraz nawożeniu.
  Ogólną zasadą sterowania temperatura pod względem światła jest czym mniej światła tym temperatura powinna być niższa. Uzyskamy wówczas rozsadę krępą , nie wybiegniętą i ze sztywną łodygą . Temperatura wyższa od optymalnej, zwłaszcza przy niedoborze światła, może powodować „wybieganie” rozsady ( cienka , długa, wiotka łodyga) , zaś niższa może opóźniać jej rozwój. Rośliny należy systematycznie i równomiernie podlewać nie zalewając liści.
  Podłoże na tym etapie produkcji rozsady powinno być zasobne w składniki pokarmowe. Dlatego można używać do tego celu nawozów otoczkowanych , które powoli rozpuszczając się dostarczając składniki pokarmowe. Przy zastosowaniu tego typu nawozów roślina będzie korzystała jeszcze z nich w pierwszym etapie po posadzeniu do gruntu. Niestety nawozy tego typu są nieco droższe od zwykłych nawozów. Innym sposobem dostarczenia „pokarmu” dla rozwijającej się młodej rośliny jest nawożenie nawozami płynnymi np. Florovit, Agroleaf Total, Ekolist Standard według zaleceń producenta.
  Dokarmianie rozsady rozpoczyna się po ok. 7 dniach. Jest to czas wystarczający aby roślina zregenerowała swój system korzeniowy. Zasada ta też obowiązuje po wysadzeniu rośliny do gruntu.
  Zazwyczaj prowadzi się pomidory na tzw. jeden pęd ale niektórzy próbują prowadzić roślinę pomidora na tzw. dwa pędy. Metoda polega na wyprowadzeniu dwóch pędów w momencie produkcji rozsady uszczykując stożek wzrostu za rozłożonymi liścieniami. Z kątów liścieni zaczną wyrastać dwa pędy. Metodę ta można zastosować przy odmianach o silnym systemie korzeniowym. Produkując w tym systemie rozsadę należy pamiętać , że zabieg uszczykiwania wydłuża czas produkcji rozsady ok. 10 dni.
  Podczas produkcji rozsady może się zdażyć, że roślina ma zbyt wiotka łodygę, wówczas należy ją podeprzeć patyczkiem ( np. patyczekiem do szaszłyków) wbijając obok łodygi do ziemi.
  Podczas wzrostu rośliny można zauważyć , że u nasady liści wyrastają boczne pędy, które należy systematycznie usuwać .
  Na ok. 10 dni przed wysadzeniem do gruntu (wysadzanie po 15 maja) rozsadę należy zahartować.
  Zabieg ten ma na celu przygotowanie rośliny do mniej korzystnych warunków wzrostu. Ograniczamy podlewanie nawet do lekkiego podwiędnięcia , obniżamy temperaturę. Jeżeli jest to możliwe możemy w słoneczne , ciepłe dni rośliny wystawiać na zewnątrz ,zabierając je w jeszcze w zimne noce do domu. Przy takim hartowaniu u rośliny można zauważyć , że nabiera koloru fioletowego. Jest to objaw braku fosforu, który jest niepobierany w niższych temperaturach przez roślinę. Innym objawem przy zbyt dużym nawożeniem azotem to ciemnozielona barwa rośliny oraz bardzo „kędzierzawy, pokręcony” wierzchołek rośliny.
  Dobrze wyprodukowana rozsada powinna mieć 4-6 liści jędrną łodygę, gęsto osadzone intensywnie zielone liście z grubymi ogonkami.
 • 21.02.12, 06:32
  łał, jakie kompleksowe porady, dzięki serdeczne
 • 05.03.12, 12:09
  przyłączam się do podziękowań, bo również sobie w tym roku wymyśliłam pomidory :)

  --
  www.youtube.com/watch?v=t5Hn5BYbr9k
 • 06.03.12, 11:38
  a moje w tamtym roku spadły z piatego piętra i sie potłukły zanim zdążyły wyrosnać... W tym roku druga próba:)
 • 06.03.12, 11:58
  no ostatni dzwonek na siew pomidorow i papryki :-)
 • 10.04.14, 10:05
  Dzień dobry :)

  Mam pytanko. Dopiero zaczynam przygodę z pomidorami i nie wiem co i jak.

  Już popikowałam pomidory, ale zorientowałam się że nie o takie mi chodziło. Dopiero wczoraj spojrzałam na opakowanie i moim oczom nie wierzyłam ,gdy przeczytałam że są to pomidory gruntowe ,karłowe, a ja potrzebowałam takich do folii. Poszłam do sklepu kupić już odpowiednie nasiona ,ale oczywiście nie spojrzałam na termin wysiewu,który jest na wrzesień -grudzień,a zbiór marzec-czerwiec. I moje pytanie jest takie: Czy jak wiesieje je teraz to wszystko będzie ok? Chodzi mi o to,czy będą owocowały. W końcu to odmiana późna przeznaczona do uprawy pod osłonami.
 • 10.04.14, 14:59
  Wysiewaj, będą najwyżej trochę później.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.