Dodaj do ulubionych

Radykalne cięcie czereśni

11.06.11, 06:33
Witam.
W tym roku kupiłem działkę na której rośnie piękna czereśnia. W tej chwili pięknie owocuje, ale cóż z tego, skoro praktycznie tylko część owoców można zerwać ze względu na jej gabaryty.Drzewo jest olbrzymie, korona bardzo rozwinięta. Chciałbym jej górną część zlikwidować a pozostałą część w miarę mądrze uformować. I tu pytanie: Jaki jest najbardziej optymalny termin wykonania takiego zabiegu i jeśli można to prosiłbym o parę rad technicznych odnośnie zabiegu. To samo pytanie dotyczy wiśni i gruszy i choć nie są tak wielkie to też wymagają konkretniejszego przycięcia. Słyszałem też takie zdania, abym ciął gałęzie z owocami przy okazji obrywając je. Nie wiem jednak czy nie zaszkodzi to drzewu.
Edytor zaawansowany
 • 11.06.11, 09:12
  cięcie czereśni i wiśni należy wykonać po owocowaniu, najkorzystniejszym termninem jest druga połowa lipca oraz sierpień
 • 11.06.11, 13:27
  Należy unikać radykalnych cięć u dorosłych czereśni. Powinno się je formować za ich młodu.
  Bardzo duże rzazy [ślady po odciętych konarach = sęki] zarastają trudno, najwyżej pojedyncze.
  Nawet kiedy się je staraniie smaruje smarowidłami na rany, rozsychają się one, pękają wgłąb drewna i należy je kilka razy w roku uzupełniać - inaczej patogeny grzybowe mają ułatwienia.

  Czereśnie [mniej wiśnie] mają skłonności do intensywnych wycieków gum z ran - dla nich to duży wysiłek, by rany te zasklepić. Często mocno podcięte czereśnie - i mało starannie zasmarowywane na rzazach [lub najczęściej w ogóle nie dotykane] są atakowane prócz grzybów przez rak [to choroba wirusowa własciwie dla nich zabójcza, trudna do zastopowania]. Jedna z naszych tak uśmierciliśmy kiedyś cięciami, bo nad chodnik z apłot wyrosła i trzeba było tam konary rżnąć...

  Odradzam, by {Mleno} ciął mocno to drzewo. A jeśli sie uprze, niech rozłoży cięcia na wiele lat, szczególnie, jeśli ma zamiar ciąć bardzo grube konary. I smaruje cięcia natychmiast, wielokrotnie to smarowanie uzupełniając - nawet do kilu lat potem!

  Dziś sprzedawane sadzonki czereśni dość szybko wchodzą w okres owocowania, są szczepione na skarlających, obniżających im korony wstawkach w pnie - radzę staremu drzewu dać dojść do swego kresu w sposób naturalny, a obok posadzić młódkę, która w przyszłości starszą zastąpi.

  Tę nową - w okresie jedynie dopuszczalnych cięć ją formujących, za młodu, tylko na cienkich gałęziach - ciąć po jej głównym pniu [przewodniku], ogławiając go co rok.
  Da to pojawiające się boczne rozgałęzienia, jakie utworzą wygodne stopnie do wchodzenia w przyszłości wprost w koronie na zbiór owoców - praktycznie zero drabin, wygoda przy zbiorze - polecam ze swej autopsji. Uzupełnia się wtedy ten zbiór z wnętrza korony wykorzystując specjalne koszyczki, na wysięgnikach o dowolnej długości.

  Niestety cięcia na przewodniku należy uzupełniać cięciami formującymi na bocznych gałęziach, bo one wtedy mają chęć zastąpić przewodnik, cięciami przerzedzającymi. To raptem do pięciu cięć co roku w jednej koronie młodego drzewka.
  Drzewa czereśniowe, choć szczepione na formę obniżoną, mają potem korony u dorosłego drzewa podobnie duże, jak rasy starsze miały. Ale cięciami można je rozczapierzyć [proszę rezerwować wtedy mu dużo miejsca] i będzie wtedy wygodnie i zbierać owoc, i zakładać na korony siatki ochronne przeciw żerom szpaków.

  Sumując - wybrać nowoczesną, szczepioną rasę czereśni, wśród nich rasę mniej intensywnie rosnącą, a starej nie męczyć cięciami. Dorosłych czereśni się nie formuje.
  Jedyne cięcia, jakich wymaga nasza staruszka czereśnia, 30-kilkulatka, to usuwanie zamierających pojedynczych pędów, atakowanych przez mszyce.
  Poza tym jest bezobsługowa [prócz antynasionnicowej i antyszpaczej batalii].

  ***

  Dla smakosza czereśni zerwanie każdego owocu* z niej, nawet z najwyższej, to pestka. Kwestią jest dokupienie dłuższej drabiny i ewent. bliskość sąsiedzka desantowego balkonu :-)

  /* - prócz jednej...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.