Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Czy warto korzystać z usług architekta wnętrz?

29.01.07, 23:24
    Chciałabym wiedzieć, jak to jest u was-czy korzystacie z uslug architektów
    wnętrz czy polegacie tylko na sobie i swoich gustach i upodobaniach? Czy
    macie jakies przykre doswiadczenia z tym zwiazane? Zastanawiam się, czy
    kwota, która trzeba za to zaplacic (wysoka)odzwierciedla zadowolenie i efekt
    koncowy wyglądu wnętrz domu. Czy zdarzylo sie moze komus powiedziec po
    fakcie - "ehh-nie warto bylo, sama bym to wymyslila".Korzystacie z uslug
    architektów czy tez np. jedynie z gotowych aranzacji/ekspozycji w salonach
    (czasopismach) i swoich pomysłów oczywiscie?
    Pozdrawiam
    Edytor zaawansowany
    • Gość: jacek IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.01.07, 23:37
      z dobrego warto
      a koszt do wartosci dodanej jest nikly
    • 30.01.07, 08:26
      Nie wiem jak wygląda praca architekta wnętrz.
      Myślę że jest to projekt urządzenia mieszkania + realizacja, czyli dobór farb,
      materiałów, mebli, dodatków i na końcu ułożenie wszystkiego.

Jeśli to tak nie wyglada to się nie opłaca, bo samą koncepcje wyglądu to nawet
      ja mogę ci zrobić, wystarczy obejrzeć mieszkanie, zapytać się właściciela co
      lubi, oglądnąć kilkanaście gazetek w poszukiwaniu weny i zaprojektować wygląd -
      tylko że problem tkwi gdzie kupić taki stół, takie meble, jaki to kolor farby,
      co to za tkanina, itp.

Jeśli już ktoś bierze za urządzenie mieszkania o powierzchni 60m2 15tyś to mam
      nadzieje że jest to wersja pierwsza.
    • 30.01.07, 13:38
      Warto korzystać z usług architekta kiedy:

-jest przez kogoś polecony, albo widziałaś efekty jego pracy i jesteś
      przekonana, ze sie dogadacie, że zrobi projekt wnętrza w którym bedziesz sie
      czula dobrze

-ma "układ" z hurtowniami, producentami, sklepami i kupuje u nich po niższych
      cenach - wtedy zakup mebli,armatury, drzwi może być dużo tańszy (oczywiście
      jeżeli sie z Tobą podzieli pieniedzmi-czasem sie to zdarza)

-ma swoja ekipę budowlana, albo firmy które poleci (i nie musisz czekać na
      położenie płytek 3 miesiące)

-pracujesz (możesz zarobic na specjalistę) i wolisz po pracy, w weekendy czy w
      czasie urlopu odpoczywać a nie biegac po sklepach, albo pilnowac robotników

A złe doświadczenia związane z architektami:
      -każdemu "wciskaja" na siłę meble i podłogę wenge(ciemne drewno), bo akurat
      modne
      (Jak ktoś kupuje kuchnie za 40 tyś, to za 5 lat jak minie moda,a kuchnia sie
      opatrzy to raczej nie kupi sobie nowej... no chyba,ze kupi :)

-------------------------------------------------------

www.arch.blox.pl
    • 30.01.07, 13:39
      jeżeli poprzez zatrudnienie architekta chcesz dodać jedynie splendoru swoim
      własnym pomysłom, to daruj sobie
      a jeśli chcesz się zdać na jego gust i pomysły - to warto

--
      forum - grafika komp.
    • 30.01.07, 14:12
      Chce się zdac na jego pomysly, które odpowiadają moim gustom. ;)
    • 30.01.07, 15:07
      warto, zalezy jednak co wchodzi w zakres uslug.
      1. musi to byc ktos, kogo styl ci odpowiada.Jezeli kochasz klimaty sielsko-
      anielskie, to wspolpraca z kims, kto w portfolio ma niemal same high -tech
      projekty moze byc nieefektywna. Z drugiej strony zawsze istnieje ryzyko,
      ze "niezwyklego podobienstwa" pomiedzy projektami :-) Zaleta jest to, ze twoj
      projekt jako kolejny prawdopodobnie bedzie zawieral juz sprawdzone rozwiazania.
      2. z architektem spokasz sie kilkanascie czy nawet kilkadziesiat razy. Znajdz
      kogos, z kim spotkania beda przyjemnoscia polegajaca na planowaniu swojego
      domu,nie zas panszczyzna jak np. rozmowa z hydraulikami.
      3. jasno okresl zakres prac i kwestie platnosci, zebys w trakcie prac nie
      zawahala sie zaproponowac jakiegos swojego pomyslu - czy to nie rodzi
      dodatkowych kosztow.
      4.Zastanow sie, czego tak naprawde oczekujesz od projektu. Ja poczatkowo
      chcialam, zeby architekt zaprojektowal mi kuchnie i lazienki w istniejacym
      ukladzie scian. Raczej chodzilo mi o konsultacje dot. mozliwosci rozmieszczenia
      urzadzen sanitarnych, rozrysowania ukladu glazury dla ekipy i projekt szafek
      kuchennych. Oczekiwalam na propozycje projektanta odnosnie materialow
      wykonczeniowych, ale mialam tez swoje wybrane - gdyby jego propozycje nie
      przypadly mi do gustu.Cena za usluge byla liczona od pomieszczenia. W efekcie
      zdecydowalam sie na wspolprace z pracownia ( patrz pkt 1 i 2)gdzie za
      porownywalna kwote otrzymalam projekt funkcjonalnego rozkladu calego mieszkania.
      W takim projekcie mam narysowany nowy rozklad scianek dzialowych
      (uwzgledniajacy mozliwosci techniczne), rozmieszczenie sanitariatow, wstepne
      rozplanowanie kuchni, swiatla itd. Do tego propozycja materialowa tzn. w
      lazience np. biale kafelki o konkretnym rozmiarze, podloga np. terakota w
      kolorze takim a takim.
      5. Jezeli czujesz sie na silach zawsze mozesz zakonczyc wspolprace na tym
      etapie i kwestie realizacji pozostawic fachowcom:-) Ja zdecydowalam sie na
      zamowienie szczegolowych planow i nadzoru realizacji. Nie mam czasu ani sily
      nadzorowac ekipy remontowej i rozstrzygac na biezaco co zrobic z rurka, ktora
      znienacka pojawia sie nie w tym miejscu, w ktorym zgodnie z planami spoldzielni
      powinna być :-). Tym zajmuje sie architekt, ktory prawie codziennie jest w
      remontowanym mieszkaniu i przedstawia mi propozycje - robimy tak i tak i to
      kosztuje tyle a tyle lub robimy taka a taka zmiane w projekcie i to ma taki
      wplyw np. na rozmieszczenie szafek kuchennych. Obecnosc architekta zmniejsza
      tez liczbe "nie da sie" ze strony fachowcow. NIeukrywam tez, ze nie zrywajac
      sie z pracy by dogladac ekipy zarabiam wiecej, niz zaplacilam architektowi za
      nadzor :-)
      6.Architekci czesto wspolpracuja z konkretna ekipa i czasami warto skorzystac z
      poleconych ludzi, bo oni juz np. nie beda na twoich materialach uczyc sie przy
      realizacji bardziej nietypowych rozwiazan.
      7. Nie liczylabym specjalnie na super upusty przy zakupach elementow
      wyposazenia. Duzo korzystniejsze w naszym przypadku okazalo sie wybranie, z
      zaproponowanych, konkretnych modeli wc, drzwi czy kranow i odszukanie ich w
      ofercie sklepow internetowych. W przypadku materialow typu plyty kg, parkiet
      czy grzejniki najtaniej wychodzilo, gdy zamawiala je ekipa remontowa i to ona
      miala upusty w hurtowniach.

Podsumowujac, uwazam, ze warto wziac architekta, pod warunkiem, ze pozwoli mu
      sie dzialac. Jezeli masz bardzo jasna wizje, tego jak ma wygladac twoj dom i
      praca projektanta ograniczy sie do rozrysowania tego co chcesz, to rzeczywiscie
      mozesz miec wrazenie "ehh-nie warto bylo, sama bym to wymyslila".
      Dobry architekt powinien tez zapewnic ci jednorodnosc stylistyczna mieszkania,
      wyeliminowac kiksy i niefunkcjonalnosci. Dobry projekt zwroci sie tez czesciowo
      finansowo, bo mozesz uniknac drogich rozwiazan np. niewymiarowych szafek itd.
      Aha, wszystko jest dla ludzi, wiec nie balabym sie wyszukiwania pracowni
      architektonicznych, nie koncetrowala sie na "oszczedzaniu" i korzystaniu z
      uslug "tanich " projektantow.
    • 01.02.07, 17:58
      ja skorzystałam z usług architekta wnętrz i na razie jestem bardzo zadowolona -
      budowa jest jeszcze w trakcie realizacji

ale:
      1. w pierwszej kolejności skorzystalismy z oferty wskazanej przez znajomych -
      architekt bardzo drogi, bardzo kompetentny, bez wątpienia rzetelny - ale jego
      wizje absolutnie nie zgadzały się z naszymi, efekt - niemal klótnia z męzem
      2. obecnie pracujemy z osobą, która najpierw nas wysłuchała, potem opowiedziała
      o swoich dotychczasowych realizacjach, pokazała je nam
      pokazała kilka wstępnych propozycji - spodobało nam się, w zakres obowiązków
      wchodzi własnie nadzór, wskazanie sklepów i hurtowni, nawet jeździ z nami na
      zakupy

kwota jaka wchodzi w grę jest jak dla mnie warta efektu, ponieważ mieszkając
      całe zycie w 60 mkw nie za bardzo jestem w stanie ogarnąć ponad 200, poza tym
      nawet nie znam róznych dostęppnych materiałów itp.
      podoba mi się, że ktoś wskazuje mi kilka wersji tego samego, rózniących sie
      równiez ceną, a do mnie nalezy ostateczny wybór
      i nigdy nie mówi, ze mój pomysł jest bez sensu - najwyżej wskazuje jego słabe
      strony

ja sobie tę współpracę bardzo chwalę - tyle, że najpierw z pierwszym
      architektem wylałam morze łez, bo swoich bardzo fachowych rad udzielał w
      sposób...hm...dla mnie nie do przyjęcia
      --
      hej przyjaciele...zostańcie ze mną
      może tu...
    • 03.02.07, 13:23
      Jest jakaś szansa, że podzieliłabyś się namiarami na tę osobę?
    • 02.02.07, 09:18
      Ja skorzystałam z usług architekta bo mielismy z mezem różne wizje naszego
      domu. Ja lubie ciepłe klimaty, maz nowoczesne i zaczał sie problem.
      Zatrudniłam dziewczyne zaraz po szkole, bez doswiadczenia ale z głowa wielu
      pomysłów.Zaryzykowałam ale udało sie.Dziewczyna ma teraz zajety cały 2007
      rok.Podobalo mi sie ze przedstawiłam swoja koncepcje maz swoja i ona
      działała.Sama jezdzila wybierała farby, glazury, meble my tylko
      akceptowalismy.Malarze malowali sciane, po czym wiele razy przemalowywali bo
      nieodpowiedni kolor ...... były nerwy ale efekt koncowy był bombowy.
      Podobalo mi sie ze dziewczyna liczyla sie moim porfelem chociaz wiedziala ze na
      cene moze nie patrzyc a jednak wybierała rzeczy dobre w cenie rozsadnej.

tak wiec ja jak najbardziej polecam architekta , niekoniecznie tego z duzym
      doswiadczeniem
    • 02.02.07, 18:05
      uważam, ze warto, ja wybrałam skromniejszy wariant usługi, dla moich znajomych
      ta sama architektka robiła znacznie więcej, i ja i oni mamy ciekawsze
      mieszkania niz ci, co sie sami urządzali , nikt sie chyba nie zmęczył,
      myślę, że co innego oznacza miec duzo pomysłow niż rzeczywiście wprowadzać je w
      zycie
    • Gość: hola IP: *.aster.pl 03.02.07, 11:50
      w moim przypadku warto było, zadałam konkretne wymagania i otrzymała włśnie to
      chciałam....najważniejsze było żeby salon powiększyć optycznie...architekcce
      udało się to znakomicie (pograła światłem i podłogą), teraz moje 26 m2 wygląda
      na 40 i jestem z tego bardzo zadwolona :) pomijam sprawę farb i kolorów (to dla
      nas było najtrudniejsze - ze 3 razy zmienialiśmy koncepcję)...ogólnie jesteśmy
      bardzo zadowoleni bo była niedroga i super nam doradziła....
    • 23.09.16, 10:55
      warto! Dopasuje koszty do Twoich indywidualnych potrzeb i świetnie urządzi Ci gniazdko. Pod warunkiem oczywiście, że korzystasz z usług dobrego specjalisty. Od siebie polecam Terczyńską z Warszawy - kobieta wyprawia cuda :)
    • 25.09.16, 12:29
      TO zależy co chcesz osiągnąć. nJeżeli nie jesteś zaborcza i zdajesz się na wyczucie innych to jak najbardziej, ale różnie z tym bywa.
    • 26.09.16, 08:39
      Jeśłi ktoś sam nie potrafi tego ogarnąć to tak:)
    • 26.09.16, 14:24
      Korzystałam z pomocy architekta przy remoncie swojej kuchni. Osobiście uważam, że jeśli nie ma się pomysłu na kuchnię, albo ma, ale nie możemy go pozbierać do kupy to pomoc architekta przychodzi nam z odsieczą. Ja wiedziałam jakie chcę kolory i mniej więcej co gdzie ma być, ale przyznam, że w życiu nie urządziłabym kuchni tak jak zrobił to architekt. Ujął w projekcie wszystkie moje życzenia i uwagi i dodał coś od siebie. Jestem bardzo zadowolona i pewnie skorzystam z pomocy przy remoncie salonu już niebawem. Nie słyszałam jeszcze o przykrych doświadczeniach z architektami wnętrz.
    • 12.10.17, 11:05
      Ja osobiście uważam że nie. W internecie jest pełno porad, inspiracji zasad. Architekt wnętrz jest za drogi to po pierwsze. Wybierz styl jaki sie Tobie podoba, wybierz elementy fajne jakie ci się w tym podobają i staraj sie składać to w całosć. Polecam zrobić sobie jakiś projekt, jest trochę programów darmowych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.