Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Koszt założenia księgi wieczystej?

IP: proxy / 217.8.186.* 20.01.03, 11:37
    Musze założyć księgę wieczysta na mieszkanie spółdzielcze własnościowe , jaki
    jest koszt takiej operacji?
    Edytor zaawansowany
    • iiva 21.01.03, 19:45
      Od wniosku o założenie księgi wieczystej pobierany jest wpis stały- 40 zł.
      Do tego trzeba doliczyć koszty wpisu własnościowego spółdzielczego prawa do
      lokalu, tzn. 1/5 wpisu stosunkowego.
      Wpis stosunkowy zależy od wartości prawa. Jeśli możesz podać jego wartość, to
      będę mogła wyliczyć dokładnie. Jeśli nie, to też daj znać, podam sposób
      liczenia.
      Pozdrawiam
    • marecki26 06.02.03, 18:12
      iiva, mnie tez to bardzo interesuje. Wartość mieszkania to 200.000 PLN. Jak mozesz, to podaj
      prosze tez sposob liczenia

pozdr,
      marecki
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.02.03, 23:50
      Cały wpis liczy się następująco (dla wartości powyżej 100.000 złotych, co bywa
      najczęściej): 6.600,-zł + 5% od nadwyżki powyżej 100.000,-zł. Za wpis prawa
      własności czy wpis ograniczonego prawa rzeczowego (np. wszelkie służebności)
      sąd pobiera 1/5 część wpisu stosunkowego, a za wpis np. hipoteki - 1/10 część,
      ale za wpis hipoteki zabezpieczającej spłate kredytu bankowego udzielonego na
      cele wymienione w rozporządzeniu o ulgowych stawkach: 1/20 część.
    • iiva 07.02.03, 20:55
      Bebiak mnie wyręczył(a) :-)
      Pozdrawiam
    • marecki26 10.02.03, 11:45
      dzieki, czyli wpis prawa wlasnosci to spora kasa :-(

pozdr,

marecki
    • Gość: paulos IP: 194.181.152.* 10.02.03, 12:27
      A możę trzeba się trochę wstrzymać (o ile to możliwe) z założeniem księgi
      wieczystej. Słyszałem, że przygotowywane są zmiany w ustawie, które uproszczą
      procedurę zakładania ksiąg i obniżą koszty z tym związane - będzie taniej i to
      znacząco! Ale kiedy, to sam nie wiem.

Pzdr
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.02.03, 18:55
      Zmiany nie tyle, że są przygotowywane, ale zmiany już od dłuższego czasu
      obowiązują w sensie prawnym (Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych).
      Rzeczywiście koszt wpisu wówczas jest prawie symboliczny bo 1/3 najniższego
      wynagrodzenia w kraju. Jednak jak ogólnie wiadomo cała procedura
      przekształcenia prawa spółdzielczego w prawo odrębnej własności (bo o tym
      mówimy teraz) jest baaaardzo długotrwała (Spółdzielnie są absolutnie
      nieprzygotowane do jej przeprowadzenia, a i nie mają - powiedzmy to sobie
      szczerze - interesu w jej przeprowadzeniu). Z mocy takiej umowy jak wyżej
      napisałam uzyskujesz prawo odrębnej własności czyli nieruchomość, więc
      zyskujesz. Możesz oczywiście już teraz urządzić księgę dla służącego Ci
      własnościowego prawa do lokalu (płacąc 1/5 wpisu stosunkowego, o którym pisałam
      wcześniej, czyli sporo), ale pamiętaj, że urządzenie księgi nie zwiększa w
      takim przypadku "mocy" Twojego prawa w żaden sposób. Wskazane jest w zasadzie
      jedynie dla możliwości zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci hipoteki
      [nawet służebności nie mógłbyś ustanowić, bo ta zgodnie z kodeksem cywilnym
      zastrzeżona jest tylko dla nieruchomości, a to co Ty będziesz miał to nadal
      prawo spółdzielcze, tyle, że z księgą]. Jeśli więc przypadek kredytu nie
      zachodzi, to mocno się zastanów czy ta księga (i ten kosztowny wpis) są Ci w
      ogóle teraz koniecznie potrzebne? Pozdrowionka
    • Gość: Adam IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 10.02.03, 20:30
      Dzięki za informacje ale ile zapłace za mieszkanie poniżej 100 tysiecy a
      dokładnie 90 tysięcy?
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.02.03, 20:58
      1/5 wpisu stosunkowego, który w przedziale wartości od 50.000,-zł do 100.000,-
      zł liczy się tak: 3.600,-zł + 6% od nadwyżki powyżej 50.000,-zł. Dzięki za
      dzięki - zawsze miło
    • Gość: Adam IP: 217.17.46.* 11.02.03, 20:42
      CZyli jeśli mieszkanie kosztowało mnie 90tysięcy to 3600+2400(tj 6% kwoty
      powyżej 50 tyś) = 6000
      I koszt to jest 1/5 tych 6 tyśięcy? Dobrze rozumiem bo szczerze mówiąc sie w
      tym nie orietuje .
      Dziękuję za odpowiedź jeśli będzie ktoś z Was miał jeszcze na nią siłę.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.02.03, 00:20
      Zupełnie dobrze myślisz: 1/5 część z 6.000,-zł czyli masz do zapłacenia .. no
      wg mnie 1.200,-złotych. Papatki
    • Gość: Adam IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 12.02.03, 23:01
      Super , super tylko 1200 zł !!!
      Jeszcze raz Ci b.dziękuję właśnie mi poprawiłaś nastrój , pomyślisz wariat ale
      to przy koszcie mieszkania i remontu itp. to niewiele zakładałem wiecej ale
      czy ta kwota jest taka sama w przypadku wpisu hipoteki zabezpieczającej spłate
      kredytu bankowego tylko mi niemów że to jest 1/20 kwoty 6000 zł bo jak tak to
      ide się napić szampana . Mam iśc ?
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.02.03, 23:20
      Ale się cieszę, że Ty się cieszysz!!!
      Hipoteka? Zakładam, że kwota hipoteki mieści się w przedziale, gdzie sposób
      liczenia wpisu stosunkowego już nasz (bo pisałam - dla dwóch przedziałów).
      Jeśli udzielono Ci kredytu na zakup lokalu - to masz... 1/20 część wpisu
      stosunkowego (czy już się cieszysz?), a jeśli na cele budownictwa
      mieszkaniowego to nie masz opłaty za wpis hipoteki w ogóle. Tego ostatniego
      wariantu Ci oczywiście życzę mocnoooooo (choć 1/20 też można przeżyć).
      Pozdrowionka
    • Gość: Adam IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 13.02.03, 21:09
      BArdzo Wielkie Dzięki , wzniosę toast za Twoje zdrowie małym piwkiem ,
      szampana niestety w lodówce brak!
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.02.03, 21:33
      Ależ się cieszę!!!! Dlaczego tylko małe piwo, skoro tyle zaoszczędziłeś??? No
      dobrze - niech tak też będzie. Pozdrówka
    • Gość: Adam IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 14.02.03, 07:55
      bo za resztę wymienię grzejniki ;-).
      MAm jeszcze jedno pytanie czy jest różnica w kosztach w wypadku zakładania
      księgi wieczystej na własnościowe prawo do lakalu a na lokal "w pełni własny".
      Chodzi oto ,że jek juz wiesz musze zabezpieczyć kredyt hipoteką , w
      spółdzielni urzędnik o dziwo miły powiedział mi ,ze niema problemu z
      założeniem takiej "protezy" księgi wieczystej na spółdzielcze prawo
      własnościowe ale on radzi poeczekać ,bo za 3 miesiące spółdzielnia podejmie
      decyzję o wyodrębnianiu pełnej własności i wtedy zostanę właścicielem prłną
      gębą. W związku z tym moje pytanie brzmi jaka jest różnica w kosztach , w
      procedurach - jak i gdzie mam po koleji chodzić itp.
      Teraz to chyba przesadziłem z tym pytaniem mam wyrzuty że tak Cie wykożystuję
      i chyba jeste winiem piwko i to nie małe.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.02.03, 23:12
      Witaj Adamie. Cóż to za twór "proteza" księgi wieczystej? To nie żadna proteza
      tylko księga wieczysta dla służącego Ci spółdzielczego własnościowego prawa do
      lokalu. Czy poczekać na przekształcenie? Trzy miesiące to bardzo optymistyczny
      termin, więc może i się opłaca.. Wówczas za wpis do księgi, podobnie jak i
      taksę notarialną, zapłacisz w niskiej kwocie, bo każda z tych opłat to raptem
      1/3 najniższego wynagrodzenia w kraju (które wynosi chyba ok. 800,-zł).
      Przekształcenie załatwiasz oczywiście wyłącznie poprzez spółdzielnię: to ona
      zbiera stosy dokumentów (o których wie) i przygotowuje to wszystko dla
      notariusza. Tylko mnie jakoś tak nie bardzo chce sie wierzyć, aby zdołała to
      zrobić w ciągu trzech miesięcy (no, chyba, że jakaś ambitna i już dawno
      rozpoczęła proces przygotowawczy, który jest generalnie dość długotrwały, ale i
      ustawa obowiązuje już parę ładnych miesięcy). Zerknij sobie jeszcze tu na forum
      DOM do wątku niejakiej Pat pt. "Hipoteka na spółdzielczy lokal" (coś takiego).
      Podobną sytuację jej wyjaśniałam. I jeszcze chciałabym nadmienić, żebyś nie
      czuł się źle, bo ja: po 1-sze - nie muszę pisać (jeśli bym nie chciała), po 2-
      gie lubię swoją pracę i swój zawód (więcej: pasjonuję się tym), więc chętnie,
      nawet w czasie wolnym tj. w domu coś skrobnę, jeśli wiem, po 3-cie - należę do
      osób, którym frajdę sprawia możliwość pomocy komuś, nawet w formie takiej
      informacji. ZROZUMIAŁE???? Pozdrówka
    • Gość: Adam IP: 217.17.46.* 17.02.03, 07:36
      Zrozumiałem w takim razie po prostu dziękuję bardzo.
      p.s. Za trzy m-ce ma byc dopiero uchwała zarządu spółdzielni w tej sprawie zaś
      z Twojej odpowiedzi wynika ,że wszystkie formalności moga zająć sporo czasu.
    • Gość: JanuszS IP: *.tele2.pl 01.03.03, 12:56
      1. Kosztowny wpis do księgi o krórej np. pisze p.Bebiak i in. , liczony od
      wartości mieszkania NIC NIE DAJE spółdzielcy prócz wydatków. W takiej księdze
      jako właściciel mieszkania jest nadal wpisana spółdzielnia mieszkaniowa!
      Dlatego spółdzielnie nie robią w zakłądaniu takiej księgi specjalnych trudności,
      jeśli frajer sam sobie tego życzy.
      Nie zawracajcie sobie głowy tą kosztowną bzdurą!

2. Istotne dla faktycznego właściciela mieszkania (czyli spółdzielcy) jest
      natomiast założenie odrębnej księgi wieczystej PO WYODRĘBNIENIU pojedynczego
      lokalu i notarialnym PRZENIESIENIU własności na dotychczsowego
      posiadacza "własnościowego" prawa do tego lokalu.
      W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych koszt tych obu czynności (aktu
      notarialnego przeniesienia własności i założenia indywidualnej ks.wiecz.na jego
      podstawie) określono na 2/3 urzędowej minimalnej płacy miesięcznej - czyli ok.
      530 ZŁOTYCH!!!!
      Ten przepis nadal obowiązuje mimo wysiłków lobby spółdzielczego i każdy
      właściciel powinien starać się go od spółdzielni wyegzekwować.
      Rzecz w tym że zarządy spółdzielni sabotują te przepisy jak mogą strasząc
      chętnych kolosalnymi kosztami i imputuyjąc im "rozwalanie spółdzielni".
      Więcej w innych wątkach na ten temat.
      Prawo o spółdzielniach patrz www.sejm.gov.pl
    • Gość: anna IP: *.kurdwanowa.sdi.tpnet.pl 13.02.03, 15:43
      A jaki jest koszt założenia księgi wieczystej dla mieszkania posiadającego już
      KW, z tym ze biorę kredyt hipoteczny, i jak wygląda po kolei procedura, czy
      najpierw zakładam KW na siebie, - ile to kosztuje, a potem przepisuję KW na
      bank- tzn. robię cesję? Czy równocześnie jest to załatwiane? I jak długo trwa
      ustanowienie księgi?
      Przepraszam za mętne sformułowanie zapytania...

Miszkanie które chcę kupić (z rynku wtórnego) kosztuje 60tys PLN.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.02.03, 19:21
      Najpierw podpisujesz umowę sprzedaży na Twoją rzecz tego prawa (w formie aktu
      notarialnego), płacąc taksę notarialną (zakładam, że znasz) + 22% VAT-u od
      taksy + podatek od czynności cywilnoprawnej 2% + opłatę sądową za wpis Ciebie
      do księgi wieczystej (gdzieś wyżej pisałam już sposób liczenia w przedziale:
      50.000 - 100.000). Obowiązkiem notariusza przy już urządzonej księdze jest
      zamieszczenie w akcie Twojego wniosku o wpis Ciebie do Działu II tej księgi
      oraz pobranie w imieniu sądu opłaty (j.w.). Jeśli masz przypadek
      jednopodmiotowości (tj. Ty i tylko Ty kupujesz lokal oraz Tobie i tylko Tobie
      udzielono kredytu) to w zwykłej formie pisemnej jako następny składasz wniosek
      o wpis do Działu IV tejże księgi hipoteki na rzecz banku (dołączając sądowi
      oświadczenie banku o udzieleniu kredytu). Opłata sądowa za wpis hipoteki do
      księgi wieczystej o ile hipoteka ma zabepieczać spłatę kredytu udzielonego na
      nabycie lokalu wynosi w przedziale 50.000 - 100.000: 1/20 część wpisu
      stosunkowego, a ten liczy się jak wskazałam wyżej [a może powtórzę: 3.600 + 6%
      od nadwyżki powyżej 50.000,-zł]. Do tego podatek: przy hipotece zwykłej 0,1%
      od wysokości hipoteki, przy kaucyjnej 19,-zł. Jeśli nie masz tożsamości co do
      obu tych podmiotów, o których wyżej (bo np. masz współkredytobiorcę) to masz
      obowiązek ustanowić hipotekę w formie aktu notarialnego (a nie zwykłym
      wnioskiem). Wtedy te opłaty pobierze notariusz + taksę notarialną + VAT od
      taksy.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.02.03, 19:31
      Jeszcze raz przeczytałam Twój post i chyba muszę Ci jeszcze coś wyjaśnić (bo do
      końca nie jestem pewna czy Ty to rozmiesz - przepraszam). Są to dwie kwestie:
      1. Księga wieczysta prowadzona jest dla LOKALU a nie dla osoby, więc jeśli ona
      już istnieje to nie urządzasz żadnej nowej a jedynie (co można wysnuć z mojego
      poprzedniego postu) zmienia się wpis w Dziale II (tam gdzie jest miejsce na
      właściciela czy osobę, której prawo spółdzielcze do tego lokalu służy).
      2. Nie dokonujesz żadnej cesji na rzecz banku - Ty ustanawiasz hipotekę na
      rzecz konkretnego banku zabezpieczającą spłatę kredytu, która wpisywana jest
      do Działu IV tejże księgi wieczystej (bo tam miejsce na wpis hipotek). Cesja to
      zupełnie co innego i tu nie ma mowy o żadnej cesji (cesję to mogłaś podpisywać
      w banku np. co do polisy ubezpieczeniowej).
      Czy ja już wszystko wyjaśniłam? Chyba tak. Pozdrowionka
    • cleo_1 14.02.03, 09:58
      Jesli (na nowe mieszkanie) wzielam kredyt z druga osoba i wlasnosc tez jest nie
      wlasnoscia a wspolwlasnoscia, to wniosek o wpis hipoteki musze sporzadzic w
      formie aktu notarialnego?
      Mam jeszcze jedna watpliwosc, moze znasz odpowiedz na to pytanie? wczoraj
      podpisalismy akt, dzis do sadu pojdzie wniosek o zalozenie KW dla naszej
      wyodrebnionej nieruchomosci. Za tydzien moge zlozyc wniosek o wpis hipoteki.
      Ale ja zastanawiam sie nad zmiana banku - chce wziac kredyt refinansowy i
      splacici ten 1 kredyt. Co mam zrobic w takiej sytuacji?? Czy zakladac wniosek o
      wpis hipoteki na dotychczasowy bank (wiadomo, ze to troche trwa) czy wstrzymac
      sie do chwili wziecia drugiegio kredytu i wpisac dopiero ten drugi bank?
      (udzielenie kredytu tez trwa, a ja chcialabym "pogodnic" moj wniosek o
      zalozenie KW wnioskiem o wpis hipoteki, ktory jak wiadomo jest traktowany
      priorytetowo). Jakie koszty sa zwiazane w koncu z wpisem hipoteki - raz slusze,
      ze 1/20, raz ze nie ma zadnych oplat. Czy ew. przy zmianie wierzyciela (banku)
      ponosze jakies oplaty i jakie? Jakie przepisy maja tu zastosowanie?
      bede wdzieczna za pomoc, bo nie wiem, co mam teraz robic - zalatwiac kredyt,
      czy wpisac hipoteke, a potem kredyt i zmieniac wpis w KW.
      pozdrawiam
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.02.03, 21:35
      Jeżeli mieszkanie kupują TE SAME OSOBY, którym został udzielony kredyt to jest
      to przypadek, kiedy wniosek o wpis hipoteki można składać pisemnie (bez
      oświadczenia w formie aktu notarialnego). Nie ma znaczenia czy jest to jedna
      osoba czy dwie nabywające na współwasność - byleby to były dokładnie te same
      osoby. Opłaty sądowe (co chyba już pisałam) wynoszą 1/20 część wpisu
      stosunkowego przy hipotece zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego na
      NABYCIE lokalu czy budynku mieszkalnego. Nie ma opłaty sądowej wtedy gdy kredyt
      został udzielony na cele BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO. Kwestię tę reguluje
      szczególne rozporządzenie ministra sprawiedliwości (chyba tego, ale napewno
      rozporządzenie), z tym, że nie podam Ci w tej chwili gdzie je znaleźć (nie mam
      go w domu po prostu). Ono mówi o tych właśnie ulgowych stawkach za wpis
      niektórych hipotek (hipoteka standardowa np. na rzecz osoby fizycznej to
      zawsze 1/10 część wpisu stosunkowego). Zmiana wierzyciela? Tu nie jestem pewna
      jak sąd zechce sie ustosunkować do opłat za wpis takiej zmiany - nie chcę
      wprowadzać Cię w błąd, więc chyba lepiej zapytać w sądzie. Moze być to jedynie
      30,-zł (jako zmiana) ale równie dobrze sama potrafiłabym obronić poglądu, że to
      nowa hipoteka podlegająca wpisowi więc znów to samo (trochę szkoda moim zdaniem
      pieniędzy). Zapytaj w wydziale ksiąg wieczystych - przecież to oni będą od
      Ciebie pobierać ewentualną opłatę.
    • cleo_1 17.02.03, 15:40
      > Jeżeli mieszkanie kupują TE SAME OSOBY, którym został udzielony kredyt to
      jest
      > to przypadek, kiedy wniosek o wpis hipoteki można składać pisemnie (bez
      > oświadczenia w formie aktu notarialnego).

dzieki za wyjasnienia
      moj przypadek to budownictwo mieszkaniowe. znajde sobie to rozporzadzenie, o
      ktorym piszesz. dzieki za namiary.

Zmiana wierzyciela? Tu nie jestem pewna

sprawdze sobie to, dzieki wielkie za pomoc

• Gość: rafal IP: *.cst.tpsa.pl 17.02.03, 16:06
      A jak postąpić w wypadku,gdy kredyt na nowe mieszkanie jest tylko na mnie
      (wziąłem go jako kawaler )-a w akcie notarialnym jako właściciele jestem ja z
      żoną--a chcę ustanowić wpis do hipoteki na rzecz banku?
      Bank chce dołączyć żonę do kredytu,ale ona lada chwila idzie na urlop
      macieżyński a później wychowawczy i nie będzie miała przez jakiś czas żadnych
      dochodów.(znając banki,będą wtedy żądać dodatkowego zabezpieczenia).
      Czy mogę złożyć wniosek do sądu o wpis do hipoteki?(czy musi być zgoda żony
      jako współwłaściciela?)
      Czy jedyny sposób to oświadczenie w formie aktu notarialnego?Jakie to są koszty?
      Dziękuję za odpowiedź.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.02.03, 20:05
      Musisz rozważyć pewne kwestie i pewne rzeczy przyjąć do wiadomości.
      1. To nie jest tak, że żona idąc na urlop nie będzie miała dochodów - od dnia
      zawarcia związku małżeńskiego Twoje dochody są również dochodami Twojej żony i
      odwrotnie;
      2. Niestety (dla Ciebie tutaj) Ty jako Ty a Ty jako osoba wchodząca w ten
      podmiot prawa jakim jest małżeństwo - to dwie różne osoby w sensie prawnym (dwa
      różne podmioty prawa: tu Ty, a tu: małżeństwo).
      3. Nieruchomość wejdzie do majątku wspólnego (tak zrozumiałam) więc hipoteka
      zabezpieczała będzie w Twoim przypadku kredyt udzielony innej osobie (bo Tobie
      i tylko Tobie);
      4. Wydaje się, że najrozsądniej "dołączyć" żonę jako współkredytobiorcę - prawo
      daje pierwszeństwo wspólności ustawowej, więc nie powinnien bank czynić
      problemów, aczkolwiek banki bywają dziwne;
      5. Jeśli oświadczenie o ustanowieniu hipoteki w formie aktu to czeka Cię opłata
      sądowa, taksa notarialne + VAT oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (jeśli
      zwykłym wnioskiem to oszczędzasz na taksie + VAT);
      6. Chętnie policzę Ci opłaty, ale musisz mi podać dwie rzeczy: wysokość
      hipoteki (nie kredytu!!!), rodzaj hipoteki ( kaucyjna, czy zwykła dla
      wierzytelności głównej a kaucyjna dla odsetek), oraz cel, na jaki został
      udzielony kredyt.
      7. Wróciłam dopiero do domu po ponad 12-tu godzinach pracy i mam trochę dość
      komputerka na dziś. Napisz mi to o czym w pkt. 6 - a ja Ci odpowiem w ramach
      możliwości (myślę, że jutro, choć jak w miarę szybko to zrobisz to może i dziś -
      jeszcze chwilkę musze pobyć na forum). Pozdrówka
    • Gość: rafal IP: *.cst.tpsa.pl 18.02.03, 08:39
      Dziękuję za odpowiedź.
      Bank rzeczywiście nie robi problemu aby dołączyć żonę do kredytu ( chodziło mi
      tylko o to co wybrać-czy dołączyć żonę do kredytu i bank może zażądać wtedy
      dodatkowego zabezpieczenia bo żona nie będzie miała swoich dochodów-a moje mogą
      nie wystarczyć "na 2 osoby" (choć na razie jeszcze pracuje...-----lub podpisać
      oświadczenie w formie aktu notarialnego,że żona zgadza się na obciążenie
      hipoteki-bo chyba można to tak zrobić?,a kredyt pozostaje tylko na mnie.)
      W moim przypadku oświadczenie o ustanowieniu hipoteki wystarczy złożyć zwykłym
      wnioskiem.
      Wysokość hipoteki 154 tys.zł.
      cel-na budownictwo mieszkaniowe - "kredyt jest hipoteczny" ( wiem,że w tym
      przypadku jest zwolnienie z części opłat )
      a hipoteka ?- chyba zwykła ale tego nie jestem pewien a bank tego nie podał ani
      nie ma tego w mojej umowie.
      Dzięki i pzdr.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.03, 23:11
      Hipoteka 154.000 i kredyt na cele budownictwa mieszkaniowego - czy tak?
      Musisz wyjaśnić z bankiem rodzaj hipoteki (musisz wiedzieć co masz ustanawiać )
      a o tym w praktyce decyduje bank, choć powinien bank wspólnie z Tobą -
      jesteście razem stronami umowy kredytowej i to wasze warunki, a nie tylko
      banku, ale szanse małe - bank z reguły narzuca swoje zdanie). Może być to
      obecnie:
      1). hipoteka kaucyjna do pewnej kwoty (przewyższającej wysokość kredytu, a ja
      nie wiem czy ta kwota która podałeś to kredyt czy hipoteka?)
      2). hipoteka zwykła (zabezpieczająca spłatę kredytu - w wysokości kredytu) +
      hipoteka kaucyjna do wysokości wskazanej przez bank (zabezpieczająca odsetki i
      inne koszty banku)
      Istotne dla Ciebie jest to, że jeśli kredyt na cele budownictwa mieszkaniowego
      to jesteś zwolniony z opłat sądowych (zajrzyj do par. 2 Rozp. Min. Spraw. z
      1998 roku, Dz. U. nr 87)
      Podatek od czynności cywilnoprawnej: przy hipotece kaucyjnej - 19,-zł a przy
      zwyklej 0,1%.
      Podkreślam raz jeszcze: wszystkie ewentualne opłat liczone są od wysokości
      hipoteki a nie wysokości kredytu.
      Taksa notarialna przy takim celu: 1.100 + 0,5% od nadwyżki powyżej 60.000,-zł i
      płacisz z tego 1/4 część (plus VAT).
      Dla ustanowienia hipoteki potrzebujesz i tak oświadczenia banku i w nim również
      powinno być napisane, jaka hipoteka, w jakiej wysokości i na co został
      udzielony kredyt. Czy wszystko napisałam co powinnam?
    • Gość: rafal IP: *.cst.tpsa.pl 19.02.03, 08:40
      Tak napisałaś chyba wszystko.
      Wielkie dzięki.
      To co podałem 154 tys.to wysokość hipoteki--kredyt był w wysokośći 96 tys.
      Dziękuję i pozdrawiam.
    • Gość: jukas IP: 217.8.161.* 19.02.03, 09:09
      Cześć,
      czytam od początku wątki na forum i tak jak wiedziałam coś na początku, to czym
      dalej wszystko mi się pomieszało. Dlatego też, proszę o pomoc. Najlepiej będzie
      jak opiszę mój przypadek i jak szczęście mi dopisze, to odpowiesz mi na
      zapytanie (a ja wszystko zrozumiem).
      Więc do dzieła.
      Kupuje mieszkanie od developera w spółdzielni, tzn. podpisałam umowę i z dev. i
      spół. (developer buduje na terenie spółdzielni, w momencie wybudowania budynek
      przejmnie spółdzielnia, jestem już członkiem spół.). Mieszkanie jest w trakcie
      budowy (więc jest to chyba cel budownictwa mieszkaniowego???). Na zakup
      mieszkania wzięłam kredyt budowlano - hipoteczny w wysokości 100 000 zł
      (wartość mieszkania to 163 000 zł). Hipoteka będzie ustanowiona na wartość 117
      450 zł (100 000 zł hip. zwykła, 17 450 zł hipoteka kaucyjna).
      Moje pytanie - jakie opłaty mnie czekają i gdzie i w jakiej kolejności. Błagam
      o pomoc.
      PS. Będę jedynym właścicielem mieszkania, kredyt biorę sama.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.03, 19:14
      Cześć. Najpierw co zrozumiałe podpiszesz akt notarialny u notariusza i on
      pobierze od Ciebie normalnie opłaty należne od nabycia lokalu. Tym zajmuje się
      notariusz, jak również i tym, żeby w akcie znalazł się wniosek do Sadu
      wieczystoksięgowego o wydzielenie Twojego lokalu z budynku i urządzenie dla
      niego nowej księgi wieczystej. To wszystko to sprawa notariusza i o to nie
      musisz się martwić. Notariusz również złoży Twój akt w sądzie i na tym rola
      notarisuza się kończy. Sama będziesz wnosiła o wpis hipoteki (bo w Twoim
      przypadku możesz zwykłym wnioskiem). I tu procedura wygląda tak:
      za jakieś 10 dni od aktu powinnaś zadzwonić do tego notariusza i poprosić o
      numer wniosku, pod którym Twój akt został zarejestrowany w Sądzie (zapytaj przy
      akcie czy takie wnioski z sądu dostaje - bo może mu na tym nie zależy i nie
      zdobywa: różnie bywa, i jesli tak to taki numer będziesz musiała sama ustalić w
      sądzie). Wtedy przygotujesz sobie wniosek:
      Przedkładając w załączeniu Oświadczenie Banku ..... z dnia ............, w
      ślad za wnioskiem dz kw ........ (tu wpiszesz ten numer który poda Ci
      telefonicznie notariusz) wnoszę o wpisanie w Dziale IV księgi wieczystej, która
      zostanie urządzona zgodnie z tym wnioskiem dla mojej nieruchomości stanowiącej
      lokal numer... w ... przy ulicy .... - dwóch hipotek na rzecz Banku....:
      1). zwykłej w kwocie 100.000,zł tytułem zabezpieczenia spłaty udzielonego mi
      przez ten Bank na cele budownictwa mieszkaniowego kredytu w kwocie 100.000,zł,
      oprocentowanego w/g zmiennej stopy procentowej wynoszącej w dniu .... ...% w
      stosunku rocznym;
      2). kaucyjnej do kwoty 17.450,-zł tytułem zabezpieczenia spłaty odsetek i
      innych kosztów banku związanych z udzieleniem mi kredytu, o którym mowa wyżej.
      ------------------------------

Powinnaś go napisać w 2 egzemplarzach; do jednego podpinasz pismo banku i to
      zostawiasz w sądzie, a na drugim sąd winien przystawić Ci prezentatę o
      przyjęciu tego wniosku (pamiętaj, że w sądzie czasem coś ginie i wtedy nie masz
      dowodu złożenia).
      Opłaty sąd powinien od Ciebie pobrać przy przyjmowaniu wniosku, ale przy
      kredycie na cele budownictwa mieszkaniowego z mocy par. 2 szczególnego
      Rozporządzenia z 1998 roku - jesteś z tych opłat zwolniona.
      Sama ponadto płacisz podatek od hipoteki (to już w Urządzie Skarbowym
      wypełniając stosowny druk, który tam Ci dadzą).
      Od hipoteki kaucyjnej - 19,-zł, a od zwykłej w Twoim przypadku 100,-zł (0,1%
      od wysokości hipoteki).
      Czy wszystko napisałam, czy o czymś zapomniałam?
    • Gość: jukas IP: 217.8.161.* 20.02.03, 08:55
      oj, wielkie dzięki Bebiak!
      Już prawie wiem co i jak. Jeszcze mam kilka pytań dotyczących samych płatności.
      Rozumiem, że w sądzie jedynie zapłacę podatek od hipoteki, razem 119 zł (bo z
      innych opłat będę zwolniona). A co z opłatami u notariusza? Czy jeżeli dobrze
      pamiętam do będzie kwota((6600 + (63000*5%))/5= 1950 zł + 40 zł za wniosek,
      czyli 1990 zł???
      pozdr. i z góry dzięki za podpowiedź.
      jukas
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.03, 21:26
      Cześć i dzięki za dzięki wielkie! Jukas, podatek to Ty płacisz w Urzędzie
      Skarbowym a nie w sądzie. W sądzie płaci się opłatę sądową (o ile jest).
      A opłaty u notariusza? Hmmm, trzeba by się tu zastanowić. Piszesz, że jesteś
      członkiem Spółdzielni. Musiałabyś w Spółdzielni zapytać w jakim trybie będziesz
      nabywać ten lokal. Po ostatnim wyroku Trybunału o przywróceniu instytucji
      spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - może być tak, że nabędziesz ten
      lokal na takich właśnie zasadach (wtedy nie idziesz wogóle do notariusza), bo
      to Spółdzielnia wydaje przydział lokalu na warunkach własnościowych. Możesz
      nabyć ten lokal w oparciu o przekształcenie w odrębną nieruchomość (o ile
      wcześniej uzyskasz przydział, że własnościowe prawo Ci służy). Wtedy opłaty
      masz bardzo niewielkie, bo obie: i notarialna i sądowa to raptem 1/3
      najniższego wynagrodzenia w kraju. A jeśli Spódzielnia by Ci sprzedawała
      ustanawiając odrębną własność? No to notarialna od wartości: 1.100 + 0,5% od
      nadwyżki powyżej 60.000,-zł puls 22% VAT-u. Wywiedz się w Spółdzielni, bo to
      swoją drogą ciekawe, co Spółdzielnia zamierza zrobić. Pozdr.
    • Gość: ania IP: 217.8.161.* 21.02.03, 08:16
      Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jak się dowiem czegoś w spółdzielni,
      dam znać.
      A tak poza tym, to super, że jeszcze są tak miłe osoby, służące radą i pomocą
      tak bezinteresownie.
      pa
    • Gość: Nina IP: 158.66.113.* 21.02.03, 16:22
      Skorzystalam (pewnie nie ja jedna:)) z zamieszczonego przez Ciebie w tym watku
      wzoru wniosku o wpis hipoteki. Dwie sprawy sa dla mnie nie do konca jasne, i
      chcialabym prosic o ich sprecyzowanie:
      1. Jesli kredyt mam euro, to, jak rozumiem, kwote hipoteki rowniez wpisuje w
      euro??
      2. Oprocentowanie wpisuje na dzien...? podpisania umowy kredytowej, czy dzien
      skladania wniosku o wpis hipoteki?
      z pozdoriweniami (i milego weekendu)
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.03, 23:14
      Z oświadczenia banku, które musisz otrzymać dla ustanowienia hipoteki będzie
      wynikało w jakiej walucie jest hipoteka i w takiej ją ustanawiasz. Dla pobrania
      opłat sądowych (gdybyś takie miała) piszesz w lewym górnym rogu wniosku (tak
      pod swoimi danymi i adresem) wartość przedmiotu. No i jeśli w euro to po
      średnim kursie z dnia składania wniosku. Tylko dla tych celów. A
      oprocentowanie? Też z pisma banku: najczęściej jest to oprocentowanie z dnia
      zawarcia umowy kredytowej, ale również może być na konkretny dzień np.
      podpisania jakiegoś aneksu (to bank wskazuje). Pozdrówka i również wypoczynku
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.03.03, 22:38
      Jeśli jeszcze tu zaglądasz to strasznie się cieszę! Znalazłam przepis
      szczególny dotyczący taksy notarialnej w tym trzecim przypadku, o którym Ci
      wspominałam w poście z 20.02,. czyli kiedy spółdzielnia by Ci sprzedawała ten
      lokal ustanawiając jego odrębną własność. Wówczas wynagrodzenie notariusza to
      POŁOWA taksy czyli: 550,-zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 60.000,-zł + oczywiście
      VAT. Przepraszam, że Ci błędnie wskazałam tę opłatę - nie było moim celem
      wprowadzenie Cię w błąd:(((. Pozdrowionka
    • Gość: JanuszS IP: *.tele2.pl 01.03.03, 12:59
      1. Kosztowny wpis do księgi o krórej np. pisze p.Bebiak i in. , liczony od
      wartości mieszkania NIC NIE DAJE spółdzielcy prócz wydatków. W takiej księdze
      jako właściciel mieszkania jest nadal wpisana spółdzielnia mieszkaniowa!
      Dlatego spółdzielnie nie robią w zakłądaniu takiej księgi specjalnych trudności,
      jeśli frajer sam sobie tego życzy.

2. Istotne dla faktycznego właściciela mieszkania (czyli spółdzielcy) jest
      natomiast założenie odrębnej księgi wieczystej PO WYODRĘBNIENIU pojedynczego
      lokalu i notarialnym PRZENIESIENIU własności na dotychczsowego
      notarialnego przeniesienia własności i założenia indywidualnej ks.wiecz.na jego
      podstawie) określono na 2/3 urzędowej minimalnej płacy miesięcznej - czyli ok.
      530 ZŁOTYCH!!!!
      Ten przepis nadal obowiązuje mimo wysiłków lobby spółdzielczego i każdy
      właściciel powinien starać się go od spółdzielni wyegzekwować.
      Rzecz w tym że zarządy spółdzielni sabotują te przepisy jak mogą strasząc
      chętnych kolosalnymi kosztami i imputuyjąc im "rozwalanie spółdzielni".

Więcej w innych wątkach na ten temat.
      Prawo o spółdzielniach - szukaj www.sejm.gov.pl
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.03, 13:07
      No przecież cały czas o tym rozmawialiśmy właśnie!!! Niemniej są sytuacje kiedy
      musisz założyć księgę dla spółdzielczego prawa - w takim kontekscie o tym
      rozmawialiśmy. Kredyt, kredyt nas do tego zmusza i wyższe koszty ubezpieczenia
      do czasu ustanowienia hipoteki. A jak ustanowisz hipotekę bez księgi? Czy
      wiesz, jak spółdzielnie "sprawnie" przygotowują się do przekształceń? Czy
      wiesz, że te przekształcenia nie leżą w interesie spółdzielni i dlatego wcale
      się do nich tak bardzo nie garną? Osobiście , choć ustawa umożliwiająca
      przekształcenia w pełną własność obowiązuje już długi czas, to nie słyszałam,
      aby ktoś się przekształcił. Cały czas tylko słyszę, że spółdzielnie się
      przygotowują i nad tym pracują, a ludzie chodzą jak błędne owce od kancelarii
      do kancelarii i pytają, pytają, pytają...
    • Gość: Kryspina IP: 213.134.140.* 21.03.03, 15:27
      Wybacz, ze i ja chciałabym skorzystac z twojej znajomości przepisów. Kupuję
      teraz mieszkanie na rynku wtórnym. Dokładnie spółdzielcze własnościowe prawo do
      lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą. Chciałabym zapytać jak teraz
      przekształcic to ograniczone prawo rzeczowe w pełną własnosc. I oczywiście za
      ile?
      Będę wdzięczna za pomoc
      Kryspina
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.03.03, 22:32
      Cześć! Najpierw oczywiście podpiszesz umowę nabycia tego prawa (forma aktu
      notarialnego) i zapłacisz taksę notarialną + Vat + podatek od czynności
      cywilnoprawnej + opłatę sądową za wpis do księgi wieczystej (notariusz tę
      ostatnią musi również pobrać, skoro jak piszesz księga została założona). Potem
      złożysz wniosek do Spóldzielni o przyjecie Cię w poczet członków (płacąc
      stosowną opłatę - za diabła nie wiem ile bo jest to regulowane wewnętrznie w
      ramach danej spółdzielni). Po przyjęciu Cię w poczet członków jesteś osobą,
      której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. To wszystko
      co napisałam jest w miarę proste i w sumie nie trwa długo. Następnie możesz
      do spółdzielni składać wniosek o przekształcenie Twojego prawa w trybie Ustawy,
      która miłościwie nam panuje już długi czas, ale w praktyce to nie wygląda
      dobrze. Spółdzielnie są bardzo słabo przygotowane do tych przekształceń, wiąże
      się to z całą stosowną procedurą, o której oczywiście spółdzielnie wiedzą, ale
      ja twierdzę, że tak zupełnie się nie śpieszą, bo nie mają w tym żadnego
      interesu. Napewno bez porozumienia ze spółdzielnią sama tego nie załatwisz -
      to spółdzielnia musi zgromadzić stosy dokumentów i dostarczyć je do notariusza
      (dobrze, jeśli ma uregulowany stan prawny gruntu, bo jak nie to współczuję w
      sensie czasowym tym, którzy by się chcieli przekształcać). Samo przekształcenie
      w rozumieniu opłat nie jest bardzo kosztowne, bo szczególne przepisy stanowią,
      iż wynagrodzenie notariusza za taki akt to 1/3 najniższego wynagrodzenia w
      kraju (obecnie chyba to najniższe to ok. 800,-zł) + Vat oraz dokładnie taka
      sama opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej. Dojdzie jeszcze jakiś wniosek
      za 150,-zł + VAT i wypisy (7,32,-zł z VAT-em za jedną stronę). Ja zresztą
      twierdzę (choć diabli wiedzą, jaka wykształci sie praktyka, a tej jeszcze nie
      ma), że jak jest już prowadzona księga wieczysta to tej opłaty sądowej być nie
      powinno, bo i niby za co, skoro Ty już figurujesz w tej księdze? Owszem, należy
      sprostować status prawny w Dziale I księgi ze spółdzielczego prawa na
      nieruchomość, ale to w mojej opinii mieści się w kwocie stałej opłaty sądowej
      tj. 30,-zł. Jak coś niejasno napisałam to się upomnij. Pozdrówka
    • Gość: Kryspina IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 22.03.03, 10:07
      Bardzo bardzo Ci dziekuje.
      Bałam sie ze cała ta procedura jest o niebo kosztowniejsza. Z tego co wiem
      spółdzielnia ma juz (poniekąd) uregulowaną sprawę gruntów, a mianowicie jest
      złożony wniosek w sądzie o wpisanie do księgi wieczystej spółdzielni jako
      użytkownika wieczystego gruntu należącego do Gminy.
      Tylko ostatnio wszyscy się mnie pytają czemu mi tak zależy na tej zmianie. Ale
      jakoś bycie posiadaczem ułomnego prawa własności mnie nie do konca
      satysfakcjonuje. A przy własności hipotecznej chyba mogłabym wypisac sie ze
      spółdzielni.
      Bebiak, na prawde jestem Ci wdzięczna za szybką odpowiedź.
      Kryspina
    • Gość: Piotr IP: *.localdomain / 10.0.0.* 27.03.03, 07:03
      Jeśli można również chciałem uzyskać informację o KW (w moim przypadku na
      nieruchomość).Nabyłem spadek przedmiotem ktorego są dwie nieruchomości, jedna w
      miejscu mojego zamieszkania nazwijmy ją X, druga dość znacznie oddalona Y.
      Nalezy nadmienić że są to gospodarstwa rolne (w przypadku jednego z nich trwa
      proces przekwalifikowania ziemi z rolnej na budowlaną)a ja formalnie jestem
      współwłaścicielem terenów.W miejscowym oddziale ksiag wieczystych został
      złozony wniosek (po opłaceniu podatku należnego od spadku z Urzędu Skarbowego)i
      aktualny wypis z rejstru gruntów jednej z nieruchomości tyle,że z braku
      (wówczas)uregulowanego podatku US, wniosek został odrzucony.
      Jakie warunki trzeba spełnić(jakie dokumenty są potrzebne) i jakich formalności
      należy dokonać w celu zmiany (aktualizacji) na nowych właścicieli w rejestrze
      gruntów drugiej nieruchomości-gdyż w dokumentach nadal figuruje spadkodawca)???
      W przypadku nieruchomości X, nie ja dokonywałem tych formalosci i nie mam
      doświadczenia i potrzebnej wiedzy.
      Także aby sprawę i sytację uprościć: został ustalony i opłacony podatek od
      obydwu nieruchomości w US.Jedyne wątpliwości wzbudza brak podanej wartości przy
      jednej z nieruchomości - Y(niedopatrzenie?), jednak oszacowana wartość dotyczy
      ogólnej wartości majątku. Chcąc teraz uregulować sprawy zwiąane z obydwowa
      nieruchomościami (wpisy do księg wieczystych (X i Y), a także wpis do rejestru
      gruntów (Y)jakie formalności mnie czekają i w jakich urzędach mam właściwe
      sprawy załatwiać? Na jakie (w przybliżeniu) koszty (jako współwłaściciel)
      muszę być przygotowny w zwiazku z wpisem do ksiag wieczystych? czy muszę się
      wobec tego (przekwalifikowanie ziemi tym samym znaczny wzrost wartości)
      śpieszyć z wpisem do KW w przypadku nieruchomości Y?
      Może Ktoś spotkał się z podobną problematyką albo posiada informację na ten
      temat. Z góry dziękuje za pomoc.
      Piotr R.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.03.03, 22:32
      Cześć, spróbuję Ci coś wyjaśnić w ramach Twoich spraw. O ile dobrze zrozumiałam
      dla obu nieruchomości prowadzone są księgi wieczyste i w obu jeszcze nadal
      figuruje spadkodawca. Czy tak? Spadkobiercy wymienieni w Postanowieniu sądu
      winni złożyć pisemny wniosek do właściwego sądu wieczystoksięgowego o wpisanie
      ich w Dziale II konkretnej księgi wieczystej jako właścicieli, załączając do
      tego wniosku postanowienie (prawomocne oczywiście) i Zezwolenie US. Taki
      wniosek powinien brzmieć np. tak:
      Imię nazwisko itp Dnia...
      zam.....

Dot. KW nr ......
      Wartość przedmiotu: ...... [wrócę do tego]
      Wniosek
      Składając w załączeniu prawomocne Postanowienie Sądu .. w .. Wydział.. z
      dnia .., Sygn. akt... oraz Zezwolenie US w .. z dnia.., znak:......., wnosimy
      o wpisanie w Dziale II księgi wieczystej jako współwłaścicieli nieruchomości
      tamże opisanej:
      1. Piotra Marka Kowalskiego, syna Jerzego i Barbary, w ... części;
      2. Doroty Agaty Stępień, córki Piotra i Zofii, w ... części;
      (itd. zgodnie z Postanowieniem Sądu)
      ---------------------------------------------
      Wniosek taki powinien być złożony w dwóch egzemplarzach (czasem w sądach
      dokumenty giną, niestety). Pod jeden, ten dla sądu podpinasz te dwa dokumenty,
      a na drugim niech Ci sąd przystawi prezentatę, że przyjął.
      Z taką wartością w takich sprawach to jest zupełnie nie do końca jasna sprawa.
      Teoretycznie powinieneś wskazać wartość rynkową nieruchomości, ale praktycznie
      to jest tak, że taki wniosek składasz urzędnikowi w sązie i on od tej wartości
      nalicza Ci opłatę za wpis, którą placisz np. na miejscu w kasiesądu. Zawsze się
      zastanawiam, skąd taki urzędnik moze mieć pojęcie o wartościach wszystkich
      nieruchomości? Przecież to niemożliwie. US nie ma obowiązku pisać w zezwoleniu
      wartości - to sprawa US czy wpisze czy nie. To tak tytułem rozważań co do
      ewentualnej zmiany przeznaczenia terenu, która to sprawa przecież nie ma żdnego
      związku z wpisem do księgi wieczystej. Najistotniejsze w tym wszystkim było dla
      Ciebie było załatwienie procedury podatkowej przed przekształceniem i to już
      załatwiłeś. Ja bym w takim wniosku wskazała taką średnią wartość nieruchomości
      z danego terenu. Opłata za wpis prawa własności ze spadku wynosi 1/10 część
      wpisu stosunkowego, który liczy się tak (w zależności od wartości):
      - do 10.000,zł: 1,6%
      - od 10.000 do 50.000: 800 + 7% od nadwyżki powyżej 10.000,-zł;
      - od 50.000 do 100.000,-zł: 3.600 + 6% od nadwyżki powyżej 50.000,-zł;
      - powyżej 100.000,-zł; 6.600 + 5% od nadwyżki powyzej 100.000,-zł
      Tyle sąd. Dla zmiany właściciela w Geodezji winno wystarczyć jedynie
      postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Składasz pewnie podanie z
      takim postanowieniem, ale tu nie jestem pewna czy jest płatne czy nie, niestety
      nei wiem.
      Napisz mi jeszcze jedną rzecz (w kwestii wniosku do sądu - bo tu często się
      zdarzają pomyłki w tych wnioskach ze spadku): kto jest obecnie wpisany do
      ksiegi wieczystej: jedna osoba czy małżeństwo np. czy jakaś współwłasności
      jeden ze współwłaściciel i zmarł. To jest kwestia prawidłowego wskazania
      udziałów dla sądu wieczystoksięgowego. Najprościej jest oczywiście wtedy gdy
      jest wpisana jako właściciel jedna osoba, bo wtedy udziały spadkobierców są
      takie jak w postanowieniu spadkowym. Ale gdy tych osób w księdze jest więcej
      niż jedna to liczy się już cokolwiek inaczej, bo pamiętaj, że postanowienie
      spadkowe odnosi się do spadku jako całości, a wnosząc do księgi odnosisz sie do
      tego co miał spadkodawca w ramach danej nieruchomości. Czy ja to jasno
      napisałam? Jak nie to się upomnij. Czy ja o niczym nie zapomniałam? Jak
      zapomniałam to też się upomnij. Pozdrówka:)))
    • Gość: JanuszS IP: *.tele2.pl 28.03.03, 10:53
    • Gość: JanuszS IP: *.tele2.pl 28.03.03, 11:16
      Słusznie ktoś księgę wieczystą na prawo do mieszkania (zamiast na jego
      własność!) nazwał tu protezą, w dodatku kosztowną. Nie dajcie się ogłupiać
      wiecznym działaczom spółdzielczym i ich prawnikom!
      Jest tak:

1. Kosztowny wpis do księgi o której np. pisze p.Bebiak i in. , liczony
      od wartości mieszkania NIC NIE DAJE spółdzielcy prócz wydatków. W takiej
      księdze jako właściciel mieszkania jest nadal wpisana spółdzielnia mieszkaniowa!
      Dlatego spółdzielnie nie robią w zakładaniu takiej księgi specjalnych
      trudności,jeśli frajer sam sobie takiej głupoty życzy.

2. Istotne dla faktycznego właściciela mieszkania (czyli spółdzielcy)
      jest natomiast założenie odrębnej księgi wieczystej PO WYODRĘBNIENIU
      pojedynczego lokalu i notarialnym PRZENIESIENIU własności na dotychczsowego
      notarialnego przeniesienia własności i założenia indywidualnej ks.wiecz.na
      jego podstawie) określono na 2/3 urzędowej minimalnej płacy miesięcznej - czyli
      ok. 530 ZŁOTYCH!!!! Za tę cenę spółdzielca własnościowy otrzymuje taką księgę
      wieczystą jak ten co wykupił mieszkanie od "kwaterunku"!

ZŁÓŻ Z INNYMI ZAINTERESOWANYMI WNIOSKI O PRZENIESIENIE WŁASNOŚCI ZE SPÓŁDZIELNI
      NA WAS I ZMUŚCIE ZARZĄD DO UCHWAŁY OKREŚLAJĄCEJ WASZE INDYWIDUALNE UDZIAŁY W
      NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ.
      To jest podstawa do wyegzekwowania od spółdzielni prawem określonego obowiązku
      PRZENIESIENIA WŁASNOŚCI TWOJEGO PRZECIEŻ MIESZKANIA NA CIEBIE! - ZA 530
      ZŁOTYCH... a nie za parę tysięcy niby-księgi gdzie jako właściciel mieszkania
      będzie nadal wpisana SPÓŁDZIELNIA.

Masz dość rozumu żeby samemu wyczytać to wszystko w "Prawie o spółdzielniach
      mieszkaniowych" - aktualny tekst m.in. w www.sejm.gov.pl
      Powodzenia.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.03.03, 22:52
      Witam Cię i postaram się wytłumaczyć pewne kwestie. Nikogo nie namawiam na
      zakładanie księgi wieczystej dla spółdzielczego prawa do lokalu - do tej pory,
      gdybyś przeczytał nasze (w tym i moje) posty omawialiśmy w kontekście
      ustanawiania hipoteki zakładanie księgi wieczystej. Do Ciebie w tej sprawie też
      już raz pisałam post (podkreslając w jakim kontekście omawiamy ten tamat:
      wyłącznie dla ustanowienia hipoteki - przypomnij to sobie). Cały czas
      podkreślałam, że nadal jest to spółdzielcze prawo do lokalu (czyli nadal prawo
      na rzeczy cudzej), tyle, że z ksiegą. I cały czas mówiliśmy o tym, że jeśli
      bank wymaga ustanowienia hipoteki, bo nabywcy lokalu spółdzielczego udzielił
      kredytu, to nabywca taki (czyli kredytobiorca) nie ma wyboru i musi tę księgę
      założyć płacąc te wyższe koszty (chyba, że spółdzielnia się szybko zabierze do
      przekształceń). Koszty podawałam wielokrotnie, podawałam również koszty przy
      przekształceniu spółdzielczego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności (tu
      są te niskie koszty właśnie - może niezupełnie 530,-zł jak wspominasz, bo w
      sumie zbierze się więcej, ale i tak niewiele w porównaniu z zakładaniem księgi
      dla spółdzielczego prawa do lokalu). Szkoda, że aż tyle masz mi do zarzucenia
      nazywając to co piszę "radami dla naiwnych". Troszkę przykro, ale tak też się
      zdarza. PS. Jeśli możesz to znajdź mój post, w którym bez związku z
      ustanowieniem hipoteki namawiam (jak twierdzisz) kogokolwiek do założenia
      księgi wieczystej dla spółdzielczego prawa. Pozdrawiam
    • Gość: Adam IP: 217.17.46.* 31.03.03, 08:49
      Kolego "zejć" proszę z Pani Bebiak ! Nikogo do nieczego nie namawia a jedynie
      żetelnie odpowiada na zadane pytania . TAk się składa ,że czasem nie można
      czekać na wyodrębnienie pałnej własności lokalu a trzeba zabezpieczyć kredyt
      mieszkaniowy.
    • bee26 07.05.03, 10:31
      Pomagasz wielu ludzikom, więc mam nadzieję, że i moje pytanie nie pozostanie
      bez odpowiedzi. Czytałam wszystkie poprzednie posty, ale nie daje rady
      wykalkulować tego dla mojego przypadku i wszystko już mi sie pomieszzało.
      Chciałabym poznać wszelkie dodatkowe koszta (księga, notariusz, hipoteka)
      związane z kupnem mieszkania od developera.
      Podam troszke szczegolow, ale ponieważ sie na tym nie znam mam nadzieje ze beda
      wystarczajace: Mieszkanie kosztuje ok 140 tys, kredyt hipoteczny jest na 50tys.
      Pozdrawiam i z góry dziękuję za info.
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.05.03, 19:58
      A uzupełnisz jeszcze swój post o kilka kwot i informacji? Potrzebne mi to jest
      dla wyliczenia Ci opłat.
      1. Dla obliczenia opłat od umowy sprzedaży potrzebna mi jeszcze wartość ułamka
      w gruncie (podaje ją develoepr).
      2. Dla kosztów związanych z ustanowieniem hipoteki potrzebne mi są takie
      informacje:
      - czy osoby, które kupują mieszkanie i osoby, którym udzielono kredytu są to
      dokładnie te same osoby (nie ma np. współkredytobiorców, którzy nie nabywają
      lokalu)?
      - na co został kredyt udzielony: na nabycie lokalu czy na budowę lokalu
      (różnica w opłatach);
      - jakiej hipoteki żąda bank; jednej - kaucyjnej (jaka kwota) czy też zwykłej
      dla wierzytelności głównej (w jakiej kwocie) i równoległej kaucyjnej dla
      zabezpieczenia odsetek i innych kosztów banku (kwota).
      Jeśli mi to wszystko podasz obliczę Ci dokładnie Twoje opłaty, a jeśli nie to
      mogę tylko podać zasady. Pozdrowionka serdeczne
    • bee26 08.05.03, 14:11
      Gość portalu: Bebiak napisał(a):

> A uzupełnisz jeszcze swój post o kilka kwot i informacji? Potrzebne mi to
      jest dla wyliczenia Ci opłat.

oczywiście

> 1. Dla obliczenia opłat od umowy sprzedaży potrzebna mi jeszcze wartość
      ułamka
      > w gruncie (podaje ją develoepr).

Niestety developer nie chce jeszcze podać dokładnych wartosci, ponieważ uważa,
      że bedzie to określone po ostatecznym obmiarze i wartośc gruntu podana jest w
      tej chwili w cenie (wiem to troche nienormalne, ale nie w tym rzecz) przyjmijmy
      jakąś standardowa wartosc.

> 2. Dla kosztów związanych z ustanowieniem hipoteki potrzebne mi są takie
      > informacje:
      > - czy osoby, które kupują mieszkanie i osoby, którym udzielono kredytu są to
      > dokładnie te same osoby (nie ma np. współkredytobiorców, którzy nie nabywają
      > lokalu)?

jestem ja i tylko ja :)

> - na co został kredyt udzielony: na nabycie lokalu czy na budowę lokalu
      > (różnica w opłatach);

na budowę

> - jakiej hipoteki żąda bank; jednej - kaucyjnej (jaka kwota) czy też zwykłej
      > dla wierzytelności głównej (w jakiej kwocie) i równoległej kaucyjnej dla
      > zabezpieczenia odsetek i innych kosztów banku (kwota).
      zwykłej 50.000
      kaucyjnej 14.000

> Jeśli mi to wszystko podasz obliczę Ci dokładnie Twoje opłaty, a jeśli nie to
      > mogę tylko podać zasady. Pozdrowionka serdeczne

Jestem Ci niezmiernie wdzięczna!!!!
    • bee26 08.05.03, 14:13
      zwykła to 50000
      a odsetkowa (kaucyjna) to 14.000
    • Gość: Bebiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.05.03, 21:29
      Cześć. Moja odpowiedź dla Ciebie będzie bardzo zbliżona do mojego postu
      skierowanego do bodajże Jukas, stąd zapewne pewne rzeczy powtórzą się, ale
      wiem, że chcesz mieć dokładny opis Twojej sytuacji i to wszystko tu napiszę.
      Najpierw podpiszesz akt notarialny u notariusza i on pobierze od Ciebie
      normalnie opłaty należne od nabycia lokalu od developera.
      W Twoim przypadku od ceny 140.000,-zł będą to:
      - taksa notarialna 1.500,-zł + VAT 22% tj. 330,-zł
      - opłata sądowa za wpis prawa własności do księgi wieczystej 1.720,-zł
      - opłata za wniosek do sądu (stała) 150,-zł + VAT 22% tj. 33,-zł
      - opłata sądowa za druk księgi wieczystej (stała) 40,-zł
      - opłata za wypisy: za jedną stronę 7,32,-zł już z VAT-em, ale pamiętaj, że te
      umowy są dosyć długie, a wypisów potrzeba kilka (Ty, developer, sąd, geodezja,
      urząd skarbowy), więc powinnaś być przygotowana na kwotę ok. 400,-zł
      - podatek od czynności cywilnoprawnej - tu nie podam kwoty bo wartość ułamka w
      gruncie jest nam nie znana, ale będzie to 2% od tej wartości (nie od wartości
      całego lokalu).
      Tyle zapłacisz za umowę nabycia przez Ciebie tego lokalu od developera. W tej
      umowie znajdzie się wniosek do Sądu wieczystoksięgowego o wydzielenie Twojego
      lokalu z budynku i urządzenie dla niego nowej księgi wieczystej. To sprawa
      notariusza i o to nie musisz się martwić. Notariusz również złoży Twój akt w
      sądzie i na tym rola notarisuza się kończy. Sama będziesz wnosiła o wpis
      hipoteki (bo w Twoim przypadku możesz zwykłym wnioskiem). I tu procedura
      wygląda tak:
      za jakieś 10 dni od aktu powinnaś zadzwonić do tego notariusza i poprosić o
      numer wniosku, pod którym Twój akt został zarejestrowany w Sądzie (zapytaj przy
      akcie czy takie wnioski z sądu dostaje - bo może mu na tym nie zależy i nie
      zdobywa: różnie bywa, i jeśli tak to taki numer będziesz musiała sama ustalić w
      sądzie). Wtedy przygotujesz sobie wniosek:
      ------------
      Bee Kowalska Do Sądu Rejonowego w .....
      zam. ......... Wydział Ksiąg Wieczystych

dot. dz kw .....(tu wpiszesz ten numer który poda Ci telefonicznie notariusz)
      wartość przedmiotu: 50.000,-zł i 14.000,-zł

Przedkładając w załączeniu Oświadczenie Banku ..... z dnia ............, w
      ślad za wnioskiem dz kw ........ (tu wpiszesz znów ten numer który poda Ci
      telefonicznie notariusz) wnoszę o wpisanie w Dziale IV księgi wieczystej, która
      zostanie urządzona zgodnie z tym wnioskiem dla mojej nieruchomości stanowiącej
      lokal numer... w ... przy ulicy .... - dwóch hipotek na rzecz Banku....:
      1). zwykłej w kwocie 50.000,zł tytułem zabezpieczenia spłaty udzielonego mi
      przez ten Bank na cele budownictwa mieszkaniowego kredytu w kwocie 50.000,zł,
      oprocentowanego w/g zmiennej stopy procentowej wynoszącej w dniu .... ...% w
      stosunku rocznym, którego termin spłaty ustalony został na dzień .............;
      2). kaucyjnej do kwoty 14.000,-zł tytułem zabezpieczenia spłaty odsetek i
      innych kosztów banku związanych z udzieleniem mi kredytu, o którym mowa wyżej.
      ------------------------------

Powinnaś ten wniosek napisać w 2 egzemplarzach; do jednego załączasz pismo
      banku i to zostawiasz w sądzie, a na drugim sąd winien przystawić Ci prezentatę
      o przyjęciu tego wniosku (pamiętaj, że w sądzie czasem coś ginie i wtedy nie
      masz dowodu złożenia).
      Opłaty sąd powinien od Ciebie pobrać przy przyjmowaniu wniosku, ale przy
      kredycie na cele budownictwa mieszkaniowego z mocy par. 2 szczególnego
      Rozporządzenia z 1998 roku - jesteś z tych opłat zwolniona.
      Sama ponadto płacisz podatek od hipoteki (to już w Urządzie Skarbowym
      wypełniając stosowny druk, który tam Ci dadzą). Ten podatek w Twoim przypadku
      to od hipoteki zwykłej kwota 50,-zł (bo 0,1%) oraz od hipoteki kaucyjnej 19,-zł
      (stała kwota).
      Acha, oprocentowanie oraz termin spłaty wpiszesz sobie do wniosku z
      oświadczenia banku (tam również powinien bank napisać, że jest to kredyt na
      budowę lokalu/na budownictwo mieszkaniowe). Chyba wszystko Ci napisałam, co
      jest Ci potrzebne. Jak coś pominęłam to się upomnij. Pozdrowionka cieplutkie i
      powodzenia

• bee26 09.05.03, 10:52
      Bebiak jestem Ci naprawde bardzo wdzięczna, Twoja pomoc i rozjasnienie całej
      tej skomplikowanej sprawy jest nieoceniona!!!!
      Pomagasz wielu ludziom zrozumieć i odnalezc sie w tego typu sytuacjach!!.
      Jeszcze raz wielkie dzięki!!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.