Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

pierwsze mieszkanie

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.02.04, 12:46
    Witam!
    Wlasnie kupuje moje pierwsze mieszkanko. Slyszalam ze jesli kupuje sie mieszkanie dla siebie i nie jest sie nigdzie indziej zameldowanym to jest sie zwolnionym z pewnych oplat czy tez podaktow. Czy to prawda? Czy ktos orientuje sie jakie sa to oplaty?
    Dziekuje za pomoc.
    Annix
    Edytor zaawansowany
    • brygida111 23.02.04, 12:52
      Gość portalu: annix napisał(a):

> Witam!
      > Wlasnie kupuje moje pierwsze mieszkanko. Slyszalam ze jesli kupuje sie
      mieszkan
      > ie dla siebie i nie jest sie nigdzie indziej zameldowanym to jest sie
      zwolniony
      > m z pewnych oplat czy tez podaktow. Czy to prawda? Czy ktos orientuje sie
      jakie
      > sa to oplaty?
      > Dziekuje za pomoc.
      > Annix

Ja też o czymś takim słyszałam , ale ze rodzice moga dać mi jakąś kwotę
      pieniędzy w formie darowizy i wtedy od tego nie płace podatku, tylko od kwoty
      pozostałej.
      Ale dokłądnie nie jestem pewna czy to o to włąsciwie chodzi
      Także ja również dokładam sie do tego postu.
    • vampi_r 23.02.04, 14:07
      Jak to nie jesteś nigdzie zameldowana?
      Jak nie jestes zameldowana, to nie istniejesz - nikt ci mieszkania nie sprzeda.
      Żeby mieszkać na swoim, to najpiew musisz gdzieś mieszkac.

Co do twojego pytania - nie wiem jak jest teraz, ale przed 3 laty na pierwsze
      mieszkanie płaciło się 7% (normalnie 22%) VAT od opłaty u notariusza.
      Więcej ulg i zniżek nie znam.
      No oczywiście poza tym, że masz ewentualnie prawo do uli odsetkowej od kredytu
      mieszkaniowego. Ale musisz kupować na rynku pierwotnym.
      --
      Vampi_r
      Wpadnij na ucztę do Forum Horrorum =:-O
    • bebiak 23.02.04, 20:20
      Witam Was:)) Nie będę się wypowiadała co do ulg typu budowlana, odsetkowa i
      inne takie jeszcze, bo jak zapewne wiecie na tego typu ulgach zupełnie się nie
      znam.

Gość portalu: annix napisał(a):

> Wlasnie kupuje moje pierwsze mieszkanko. Slyszalam ze jesli kupuje sie
      >mieszkanie dla siebie i nie jest sie nigdzie indziej zameldowanym to jest sie
      >zwolnionym z pewnych oplat czy tez podaktow. Czy to prawda? Czy ktos orientuje
      >sie jakie sa to oplaty?

Nie ma czegoś takiego jeśli chodzi o opłaty związane z umową sprzedaży na Twoją
      rzecz mieszkania: czy to pierwsze czy piąte mieszkanko opłaty są takie same.
      Vampir'ek wspominał o Vacie od taksy notarialnej: kiedyś rzeczywiście było 7%
      od taksy w przypadku kiedy w momencie nabycia nie miałaś innego mieszkania
      (czyli nawet nie pierwsze - tylko nie mogłaś mieć w momencie nabycia innego),
      ale ten przepis już czas jakiś temu nie obowiązuje i teraz od każdej złotówki w
      ramach taksy notarialnej jest 22% VAT-u.
      To umowa sprzedaży gdzie fakt, o który pytasz nie ma dla opłat absolutnie dziś
      żadnego znaczenia.
      Pytasz jakie to są opłaty: to taksa notarialna + VAT, podatek od czynności
      cywilnoprawnych, opłata za wniosek do sądu, opłata sądowa za wpis do księgi
      wieczystej (o ile jest a przy spółdzielczym rpawie do lokalu może być ale nie
      musi - przy nieruchomości zawsze jest) oraz wypisy.
      Wysokość tych opłat uzależniona jest od wartości przedmiotu umowy, a nadto od
      tego czy to nieruchomość (czyli mieszkanko tzw. hipoteczne) czy spółdzielcze
      prawo do lokalu, od kogo nabywane (rynek pierwotny czy wtórny: developer czy
      spółdzielnia). Od tego uzależnione są opłaty właśnie.

Brygida (chyba dobrze zapamiętałam - jak źle to z góry Ją przepraszam) z kolei
      podnosi kwestię darowizn.
      Tu sytuacja wygląda w ten sposób, że jeśli ktoś z I-szej grupy podatkowej
      (rodzice, rodzeństwo, dziecko, dziadkowie itp) darowałby Ci mieszkanie to może
      od takiej darowizny nie być podatku o ile w chwili przyjęcia darowizny nie masz
      swojego mieszkanka/domu, powierzchna i nie przykracza 110 m.kw., jesteś
      obywatelką polską, a nadto zobowiążesz się w tym mieszkanku mieszkać co
      najmniej 5 lat (licząc od dnia zamieszkania - uczulam tu zameldowanie). Wtedy
      rzeczywiście nie płacisz podatku od darowizny, ale to darowizna mieszkania.
      Można sobie jeszcze wyobrazić taką sytuację (o niej również wspomnia Brygida, a
      ja wracam do tego bo poszukujemy czynności, od których są jakieś ulgi
      przecież), że Ty będziesz kupowała mieszkanie (tu bez żadnych ulg w opłatach,
      co już pisałam), ale pieniądze na to nabycie zebrałaś w ramach darowizn. I tu
      znów ulgi: każda osoba w I-szej grupie podatkowej może raz na 5 lat podarować
      Ci kwotę 9.637,-zł (nie ma podatku). Pamiętaj, że w II-giej i III-ciej grupie
      kwoty wolne są niższe.
      Niezależnie od takich darowizn pieniędzy od kilku (co najmniej dwóch) osób
      WYŁĄCZNIE z I-szej grupy możesz dostać dodatkowo darowizny w łączniej kwocie
      do ok. 19.000,-zł z zaznaczeniem, iż jest to przeznaczone na nabycie przez
      Ciebie mieszkania (i też nie ma podatku). Jeśli ma być to taka darowizna z
      przeznaczeniem na nabycie mieszkania od jednej osoby to kwota darowizna nie
      może przekroczyć 9.637,-zł.
      I to już wszystkie ulgi, które mi do głowy przychodzą a wiążą się niejako z
      nabyciem mieszkania. Napewno żadna z nich nie dotyczy opłat od umowy sprzedaży,
      niestety:((
      Wierząc, że w miarę jasno napisałam - pozdrawiam Was cieplutko. B.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
    Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.