Dodaj do ulubionych

strelicja krolewska ( rajski ptak) choruje pomocy!

16.01.11, 10:08

Witam mam problem z rajskim ptakiem, jest to okaz wychodowany z nasionka rośnie ładnie ma ok 2m wysokości 8liści i trzy lata wydaje mi się że za mało tych liści jest i w dodatku wywijają się ku dołowu po brzegach tworzy się żółta otocza która następnie brązowieje. Na najtrszych liściach pojawiły się ciemne plamy. Proszę o pomoc może ktoś jest mi w stnie pwiedzieć co jej jest?

--
Pozdrawiam
Monika
Edytor zaawansowany
  • wanda43 16.01.11, 13:56
    Znaczy roslina jest mniej wiecej tej samej wysokosci i w tym samym wieku co moja. Lisci moja ma 7 i kolejny bardzo powoli wychodzi. Strelicja o tej porze potrzebuje okresu spoczynku i przesuszenia. Nie piszesz jak ja pielegnujesz. Byc moze ma za mokro w podlozu i juz zbyt malo miejsca w doniczce, a takze zbyt suche powietrze. W okresie spoczynku podlewanie nalezy ograniczyc, ale liscie nadal zamglawiac. Ona wytwarza potezny korzen i dosc szybko przestaje sie miescic w doniczce. Jesli mozesz, to wrzuc fotke calej rosliny.
    --
    Wznieśmy toast za drzewa, z których zrobione zostana nasze trumny - oby rosły jak najdłuzej!
  • monikap1 16.01.11, 17:53

Właśnie zaczęłam się zastanawiać nad tym suchympowietrzem jak to w zimie a stoi przy kaloryferze raczej jej nie przelewam jeżeli to może ma za sucho albo ta doniczka za mała
    Mam zdjęcia ale niewiem jak wstawić :)--
    Pozdrawiam
    Monika
  • wanda43 16.01.11, 21:22
    Sasiadko, po prawej stronie pod listą ulubionych forow masz dodaj zdjecia. Postepuj zgodnie z podana instrukcja albo podeslij mi na gazetowego meila.
    --
    Wznieśmy toast za drzewa, z których zrobione zostana nasze trumny - oby rosły jak najdłuzej!
  • monikap1 16.01.11, 21:36
    fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/2582263,2,2,rajski-ptak.html
    fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/2582264,2,3,Rajski-Ptak-chory-lisc.html
    fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/2582262,2,1,rajski-ptak-chory-lisc.html
    --
    Pozdrawiam
    Monika
  • wanda43 17.01.11, 09:24
    Ten liść z plamą możesz obciąć jak najniżej na wszelki wypadek. Pozostałe podsychają po brzegach, bo maja zbyt suche powietrze. Zraszaj przynamniej raz dziennie albo przecieraj liscie wilgotnym wacikiem. Na wszelki wypadek i dla dezynfekcji liscie mozesz przetrzec wacikiem zwilzonym w drinku, czyli wodzie z alkoholem i sokiem z cytryny. Na pol szklanki wody np. łyżeczka od herbaty i z 10 kropel soku. Wiosna przesadz do wiekszej doniczki z cala brylą aby nie uszkodzic kruchego masywnego korzenia. Generalnie masz bardzo ladny i zdrowy egzemplarz. To, ze dolny lisc usycha, to normalne, roslina wysysa z niego soki i wytworzy nowe.
    --
  • monikap1 17.01.11, 13:31

Bardzo dziękuję za radę z tym drinkem ( no tak roślinkom też coś się należy :)). Będę zraszać faktycznie do niedawna mieliśmy akwarium 240l więc powietrze było wilgotniejsze niż teraz i jeszcze ogrzewanie.
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za radę
    --
    Pozdrawiam
    Monika
  • dzambii 17.01.11, 20:59
    Tak przy okazji. Czy ktoś dochował się kwiatu w domu? Ja mam swoją 5 lat - kupiłam sadzonkę, więc rośłina jest starsza. I ma w nosie kwitnięcie.
  • yoma 17.01.11, 21:20
    No, to w tym wieku ewentualnie dopiero zaczynają. Jak nie teraz, to za rok powinnaś się dochować:)
    --
    PT Pisięta: niniejszy post nie stanowi zamachu na życie Prezesa.
  • wanda43 17.01.11, 22:05
    Na forum ogrodniczym widzialam fotki pieknie kwitnących. Strelicja do zakwitniecia potrzebuje w zime przesuszenia. Podlewa sie tylko tyle, aby calkiem nie zaschla, choc i to sie czasem zdarza. Ale wiosną zasilana nawozami odrasta. Podobnie, jak calla ogrodowa.
    --
  • beata.chalat 25.03.18, 06:06
    Pomocy moja sterlicja nie miała dziurki i zaczęła mi usychac czy puści mi nowe pędy od korzenia

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.