Dodaj do ulubionych

Czy opłaca się kupić stary dom drewniany?

28.02.13, 12:45
Planujemy zakup domu drewnianego (bale, całoroczny) i myślimy nad postawieniem nowego, ale zastanawiam sie też czy nie lepiej kupic starszy i go wyremontować. C zy ktoś miał takie doświadczenia z remontem starszego, jego ewentualnymi przenosinami i remontem. Czy to są duże koszty?
Edytor zaawansowany
  • cyklina-klimkiewicz 28.02.13, 15:04
    Stan techniczny budynku, sposób zużycia, konieczny remont, jego zakres. Trochę różności trzeba pocenić i wycenić. Do tego czy ten możliwy do kupienia jest funkcjonalny, czy ma wszystko czego oczekujemy. Działka usytuowanie i kilka innych drobiazgów trzeba porównać. Dojazd, droga. B.Klimkiewicz.
  • art-tu 28.02.13, 19:31
    Zdarzają sie wartościowe domy do przeniesienia, ale to w sumie wielkie ryzyko.
    No i na pewno nie warto (nie wolno!) przenosić domu np z Podhala na Kaszuby..
    --
    empea, ART-TU
    architektura w pełnym zakresie; specjalizacja-rozbudowy modernizacje budynków
  • jarecki_2 28.02.13, 20:03
    Koszt kupna, przeniesienia, remontu/adaptacji jest większy niż postawienie nowego. To zabawa dla pasjonatów z pieniędzmi, koszty takiej operacji nie zwracają się a wręcz trwają nadal. Ilość błędów i błędnych decyzji może być znaczna a co za tym idzie generują one kolejne koszty. Same ekspertyzy, które trzeba wykonać na starym drewnianym budynku to już koszt a jeśli ekspertyza budynku nie wypadnie pomyślnie to nie kupisz domu a poniosłaś koszt i szukasz dalej a za którym razem trafisz na dom nadający się do przeniesienia nie wiadomo a kasę wydajesz. Budując nowy dom nie musisz iść na kompromisy, robisz jak chcesz dla siebie i nic Cię nie ogranicza, chociaż podejrzewam, że kupisz projekt gotowy, niestety. Zdecydowanie, moim zdaniem, jest kupić nie dom a stodołę, która wyjdzie znacznie taniej. Taką stodołę traktujesz jako konstrukcję i formę, bryłę i taki obiekt adaptujesz do zamieszkania, ale żeby coś takiego zrobić trzeba mieć wizję, wyobraźnię i.... pieniądze.
    --
    "Zakład Usług Budowlanych"
    zubbau@gmail.com
  • cyklina-klimkiewicz 01.03.13, 00:50
    Ale dla wielu wartość sentymentalan, nie materialna jest tak duża, że wszelkie koszty są bez znaczenia. W paru domach robiłem , które odzyskane remontowano głównie z powodów sentymentalnych, bo wiązałosię to z pamięcią o blizkich. Cena remontu i doprowadzenia do stanu zapamiętanego jest mało istotna. Marzenia są tak jak pamięć bezcenne. B.Klimkiewicz.
  • Gość: Bolek IP: *.multimo.pl 23.04.13, 18:21
    Nie zgadzam sie...
  • cyklina-klimkiewicz 23.04.13, 23:58
    Z czym? B.Klimkiewicz.
  • Gość: cromwell IP: *.163.246.94.ip4.artcom.pl 24.04.13, 17:23
    za stary dom drewniany mozna szarpnac niezla kase
    w Polsce jest troche firm zajmujacych sie skupem starego drewna i sprzedaza do Niemiec lub Austrii
    Najwazniejsze nie dac sie skroic

co sie tyczy domu z bali to radze odpuscic i wymurowac sobie solidna chatynke
    wynalazki z bali sa dobre na lesniczowke
    albo karczme
  • cyklina-klimkiewicz 24.04.13, 22:40
    Taki normalny , nie z bali, 200-letni właśnie skończyłem. Jakoś nikt nie płacze, nie lamentuje. Widać stać ludzi by żyć jak ludzie. B.Klimkiewicz.
  • dagg 08.07.13, 11:14
    Jaki jest orientacyjny koszt takiej budowy - przeniesienia?
  • lucjans_76 12.07.13, 16:45
    Mój wujek, który prowadzi sprzedaż mieszkań w poznaniu twierdzi że kupowanie drewnianych domków się nie opłaca, bo drewno się nie nadaje do naszego klimatu.
  • cyklina-klimkiewicz 12.07.13, 22:53
    W Poznaniu taki sam klimat jak w Danii, Szwecji czy USA. Tam się nadaje a w Polsce nie? Dlaczego? B.Klimkiewicz.
  • holender_87 17.07.13, 13:07
    żeby nie było tylko jakichś ukrytych wad. To mogłoby prze-drożyć koszty.

meble dębowe - meble z Holandii
  • Gość: Ziemia IP: *.adsl.inetia.pl 17.09.13, 20:48
    Warto szukać starych domów drewnianych, czasem zdarzają się prawdziwe perełki, a ich właściciele często uważają je za nic nie warte starocie i gdyby mieli tylko pieniądze, chętnie przeprowadziliby się do nowego kolorowego dworku z błyszczącą dachówką, jak u sąsiada. Drewniany dom można przy odrobinie zdeterminowania przenieść i wyremontować stosunkowo łatwo, a unikalny klimat domu pozostanie bezcenny. Oczywiście znaleźć dom z duszą, wpisujący się w region i do tego na sprzedaż jest dużo trudniej, ale jeszcze trudniej jest znaleźć dobry projekt - często nowo powstające domy wyglądają po prostu jak z plastiku i szpecą tylko krajobraz. Polecam www.domregionalny.pl, robią między innymi bardzo proste, piękne domy z drewna i przerabiają stare domy na energooszczędne, nie zmieniając ich naturalnego klimatu.
  • Gość: SevenoPL IP: *.dynamic.chello.pl 12.07.14, 10:17
    Na co dzień zajmuję się renowacją domów drewnianych i mam trochę doświadczeń w tym zakresie. Jeśli znajdziesz dom drewniany, którego lokalizacja, wielkość i wygląd Ci odpowiadają, to warto pomyśleć o renowacji i po prostu w nim zamieszkać. Zdecydowanie łatwiej jest kupić dom z działką do remontu, niż sam dom bez działki do przeniesienia. Domy z działką są znacznie częściej na sprzedaż. W przypadku domów do rozbiórki bez działki, trzeba konkurować z tymi oferentami, którzy będą interesowali się wyłącznie starym drewnem, a nie całym domem. Rzeczywiście często bale z demontażu trafiają do Europy Zachodniej, gdzie służą najczęściej jako belki stropowe albo fragmenty domów. Rzadko wielkość starego domu, ilość i rozkład pomieszczeń, odpowiadają przyszłym nabywcom (tym zainteresowanym przeniesieniem).
    Podzielam opinię przedmówcy, że przeniesienie domu to zadanie dla pasjonatów, dla których liczy się dusza i charakter starego domu, bardziej niż finanse. Stare bale zupełnie inaczej wyglądają. Inny jest też sposób łączenia i uszczelniania/mszenia bali.
    Najważniejsza kwestia to ocena stanu drewna oraz znajomość technologii i cen renowacji. Gdyby ktoś chciał uzyskać więcej informacji w tej kwestii, zapraszam do kontaktu ze mną
  • wiesik5 17.09.13, 23:08
    NAJTAŃSZE
    ULOTKI
    W MIEŚCIE
    SPRAWDŹ !
    www.picadelo.pl
  • cyklina-klimkiewicz 17.09.13, 23:19
    Mnie ulotki żadne nie są potrzebne. B.Klimkiewicz.
  • Gość: Bartek IP: *.centertel.pl 24.09.13, 22:10
    Do Wiesika5-wstawiasz reklamę firmy i mieszasz watki. Firma picadelo to jakis krzak.Troche slyszalem o jej wlascicielu.
  • 82misiek 23.09.13, 14:12
    Jeśli planujesz kupić i wyremontować, tak jak tutaj, to lepiej licz się z kosztami.
  • arttu.pl 25.09.13, 08:23
    W całej Europie stoją z powodzeniem domy drewniane, w tym w konstrukcji szkieletowej, bo takich najwięcej, od ponad 100 lat, często dłużej.
    I żyją... i kolejni właściciele kochaja je i troszczą się o nie..
    wyglądają np tak
    --
    Małgorzata Pilc-Adamowska, arch.
  • Gość: Janek IP: 94.154.60.* 02.10.13, 18:54
    kupilem stary drewniany dom do remontu.Od 7-miu lat remontuje i naprawiam i ciagle jeszcze nie jest gotowy.Ogromne koszty materialow,ale robota i wykonanie juz moje wlasne.Moja zona i ja jestesmy milosnikami wsi i w tym stylu robimy wszystko.Duzo pracy przed nami,ale tez duzo przyjemnosci kiedy odwiedzajacy nasz dom zachwycaja sie cisza i spokojem i przyroda.Taka drewniana chata to raj dla pan,bo malo wymaga sprzatania.Jesli ktos lubi wiejskosc to polecam!
  • Gość: change IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.11.13, 18:07
    ja bym się bała, bo różnie może być poza tym wiesz jak masz wkładać w niego dużo pieniędzy, żeby wyremontować i jakoś do ładu doprowadzić to może lepiej kupić nowy. Tutaj finskiedomy.pl/ znajdziesz sporo ciekawych projektów domów drewnianych.
  • Gość: denia87654 IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 26.03.14, 06:44
    Trudno powiedzieć czy się opłaca, ale na pewno efekt takiego remont już wart nawet dużych pieniędzy. Z resztą spójrzcie sami jak mogę wyglądać takie odnowione domy: www.polskadrewniana.pl/kategoria/realizacje/renowacja Ja jestem w nich zakochana.
  • Gość: adamoso IP: *.centertel.pl 29.05.14, 00:16
    Stary? Znaczy ilu letni? Jakbym ja miał wybierać to jednak wolałbym nowy dom. Teraz Kropla Bałtyku ma w ofercie domy drewniane w dobrej cenie. 2200 zł za metr2 to nie wiele. Poza tym domy są położone niedaleko morza, więc można też w razie potrzeby je wynająć. Na ich stronie www.kroplabaltyku.pl jest pełna oferta oraz istnieje możliwość odbycia wirtualnego spaceru. Taki dom można po latach szybko sprzedać - nawet pokusiłby się o stwierdzenie, że z zyskiem.
  • polemizer 14.09.14, 00:22
    Witam Drodzy Państwo. Pozwólcie, że rozwieję część waszych wątpliwości. Jeżeli chodzi o to czy domy drewniane czy murowane są lepsze to kwestia tego co kto lubi. Dom drewniany jest na pewno łatwiej palny i moim zdaniem tylko pod tym względem ustępuje murowanym. Teraz przejdźmy do zalet domu drewnianego. Na pierwszym miejscu warto postawić jego ekologiczność i zdrowotny wpływ na domowników. Dom z bala o grubości min. 12 cm szczelnie zrobiony w sumie nie wymaga ocieplenia i jest wytrzymały( spotyka się bardzo stare domy z bala 8cm). Dla porównania dom murowany w Polsce najczęściej budowany w systemie dwuwarstwowym zakłada ściankę 24cm i ocieplenie styropianowe 10-15cm a to są już duże koszta. Kolejną rzeczą jest niewiarygodny urok drewna. Wytrzymałość domów drewnianych przewyższa wytrzymałość murowanych (do dziś zachowane są stare kościoły, domy mające ponad pół tysiąclecia z modrzewia czy modrzenia- wąskosłoista sosna). Jeżeli chodzi o jakość drewna to w Polsce są najlepsze jakościowo sosny na świecie (szczególnie mazury i podlasie) zatem domy z nich są świetne i dobrze się spisują w naszym klimacie. Dom stary czy nowy? To już trudniejsze pytanie... Żeby kupić nowy dom trzeba wydać z kilka razy więcej niż za stary ale warto to zrobić gdyż murowany o podobnych wymiarach wyjdzie cenowo bardzo podobnie jak nie więcej. Oczywiście nie znaczy to, że dom używany, starszy jest zły. Należy obejrzeć taki dom i ocenić jego stan zwracając uwagę na wypełnienie między balami. Powiem od razu, że mech stosowany do uszczelnienia chłonął wilgoć i takie drewno jest zepsute lub bliskie zepsuciu. Należy zwrócić uwagę czy drewno zawiera dużo twardzieli i nie ma większych uszkodzeń od owadów czy grzybów. Często jest tak, że domy z dużym okapem zachowują lepszą kondycję. Warto zwrócić szczególną uwagę na ścianę zachodnią bo ta najszybciej niszczeje. Ogólnie rzecz biorąc jeżeli znajdziecie Państwo używany dom w dobrym stanie to wiele zaoszczędzicie. Jeżeli mają Państwo pytania to proszę pytać:). Pochodzę z podlasia, można powiedzieć kolebki budownictwa drewnianego w Polsce zaraz po terenach górskich i mam wiedzę przekazywaną z dziada pradziada. Obecnie sam się tym dużo interesuję i nauczyłem się od starszej osoby budować takie domy zupełnie tak jak robili to nasi pradziadowie bez użycia gwoździ ale zapewniam Państwa, że taki dom jest bardzo mocny i byle jaka wichura go nie zdmuchnie:).
  • ink.ha 21.09.14, 10:44
    Witam, szukam pomysłu na postanowienie taniego domu z drewna i rozglądam się od jakiegoś czasu za domami do przeniesienia. Mam wątpliwości co do kosztów, żeby nie przerosly one możliwości, no i ekipy, która potwierdzilaby że dom się nadaje i zajęła się postawieniem na działce. Do tego architekt, które zrobiłby nowy projekt. W okolicy jest dużo domów do przeniesienia na sprzedaż (małopolska). Z jakimi kosztami trzeba się liczyć za samo przeniesienie domu do 100m2, jak z ociepleniem takiego domu? Dom prosty, dach dwuspadowy, do zrobienia byłoby poddasze użytkowe. Byłabym wdzięczna za namiary na architektów, którzy podejmą się przeksztalcenia takiego projektu.
  • bazyli001 22.09.14, 14:16
    ink.ha napisał(a):

> Witam, szukam pomysłu na postanowienie taniego domu z drewna i rozglądam się od
    > jakiegoś czasu za domami do przeniesienia. Mam wątpliwości co do kosztów, żeby
    > nie przerosly one możliwości, no i ekipy, która potwierdzilaby że dom się nada
    > je i zajęła się postawieniem na działce. Do tego architekt, które zrobiłby nowy
    > projekt. W okolicy jest dużo domów do przeniesienia na sprzedaż (małopolska).
    > Z jakimi kosztami trzeba się liczyć za samo przeniesienie domu do 100m2, jak z
    > ociepleniem takiego domu? Dom prosty, dach dwuspadowy, do zrobienia byłoby podd
    > asze użytkowe. Byłabym wdzięczna za namiary na architektów, którzy podejmą się
    > przeksztalcenia takiego projektu.

Mój kumpel przenosił na mazurach stary dom drewniany, śliczny był i nie chcieli go rozbierać. Za przeniesienie zapłacił 9 tysięcy, ale odległość to była jakieś 800 metrów, nie wiem czy to ma znaczenie
  • nisza-handmade 14.01.17, 10:31
    Jestem na etapie poszukiwań siedliska na podlasiu, mam 3 realne propozycje do wyboru. Czy mogę prosić o kontakt i pomoc?
  • kent88dan 09.02.16, 17:44
    To zależy od tego w jakim jest stanie i co wymaga remontu a co można ewentualnie "zostawić". Znajoma kupiła stary dom, wyglądał tragicznie - szczerze wszyscy pukaliśmy się w czoło na jego widok. Podnoszenie sufitów, cała instalacja elektryczna, oczywiście tradycyjny remont malowanie, podłogi i na koniec dach. Wynajęła taką firmę www.bauen.pl do tego ostatniego etapu z polecenia, zrobili wszystko tanio i szybko i.. dziś ma na prawdę świetny domek. Miała nosa do tej inwestycji, w efekcie pomimo wszystkich prac wyszło taniej niż budowa nowego domu.
  • adweri 14.03.16, 12:51
    Tak jak starych drzew nie należy przesadzać, tak i moim zdaniem domów przenosić. Może okazać się to nie tylko mocno kłopotliwe, ale zwyczajnie nieopłacalne. Jak zamierzasz taki dom z drewna pobudować, to najlepiej decydować się na bale. Są to naprawdę solidne domy, które dobrze postawione będą służyć przez wiele pokoleń. Sporo informacji na temat technologi budowy i samego jej przebiegu znajdziesz na stronie firmy Wikpol: informacje
  • szary_888 14.03.16, 19:58
    Trzeba się na pewno dobrze rozeznać, słyszałem o przypadku, że po zakupie wyszła masa napraw... I nie był to opłacalny zakup. Dobrze sprawdźcie stan scian, hydrauliki, dachu.
  • uzanek 06.04.16, 09:57
    Warto wynająć jakiegoś specjalistę, który oceni stan drewna. Zdarzają się przypadki, że z wierzchu wygląda ok, a później okazuje się, że wszystko rozpada się w dłoniach. Więc jeżeli trafisz na dom w dobrym stanie i będzie wymagał tylko remontu to warto, a w innym przypadku może to być skarbonka. Najlepiej postawić swój drewniany dom, np. korzystając z usług firmy drewneo.pl i cieszyć się bez ryzyka, że coś pójdzie nie tak.
  • iglo19 14.04.16, 21:22
    Stare to jest dobre tylko wino Szkieletowy szybciej postawisz jaki chcesz i w dobrej cenie
  • iglo19 14.04.16, 21:26
    Stare to jest dobre tylko wino koszty wyniosą tyle co nowy szkieletowy i będzie nowy w dobrej cenie
  • kawi1974 25.07.16, 12:05
    Odpowiedź zależy od masy czynników. Przede wszystkim w jakim stanie jest ten dom? Jaki musi być zakres prac remontowych? Jaki jest stan instalacji (woda, kanalizacja, prąd, gaz). Jeśli trafi się fajna okazja, to nakłady na adaptację starszego domu nie będą wysokie i opłaci się to bardziej niż budowa od podstaw. Ale jak będzie w praktyce to już zależy od konkretnego przypadku.
  • kamaaa9990 15.05.18, 10:59
    Na Waszym miejscu bym raczej postawiła na nowy dom z bali. Jest przecież tyle ciekawych możliwości, które warto wziąć pod uwagę. Ja mieszkam od paru lat właśnie w takim domu z bali i jestem z niego bardzo zadowolona. Budowała go firma Wikpol z Wieliczki - bardzo solidni fachowcy. Domek pomimo upływu lat nadal wygląda tak samo pięknie jak w dniu postawienia :)
  • 1klassa 17.05.18, 13:25
    Nie ma to jak nowy. wiadomo jak i z czego zbudowany.
  • maciejdamik 31.05.18, 20:18
    Pewnie, że warto! my też zwlekaliśmy, ale w końcu się zdecydowaliśmy i jest super! Polecam firmę drewnohurt.com.pl/. Postawili nam cały domek drewniany wraz z tarasem i pregolą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.