Dodaj do ulubionych

Osiągalne BIM - Arcadia? Czy szkoda czasu?

IP: 195.81.168.* 10.05.12, 12:35
Witam i przechodzę od razu do pytania - jak pewnie większość młodych architektów jestem zainteresowany pracą na nieco bardziej zaawansowanych programach niż zwykły CAD, stanowiący wirtualną wersję deski kreślarskiej. Chciałbym przesiąść się na coś bardziej zbliżonego do narzędzi BIM tym Revit, ale ciągnik Autodesk oczywiście wykracza poza moje możliwości. Testuję sobie od kilku dni program Arcadia Architektura, testowałem różne inne opcje jak Turbocad, ale na pierwszy rzut oka Arcadia wydaje się najbardziej zbliżona do tego, czego szukam. W wersji demo oczywiście wszystkiego nie sprawdzę, bo nie da się projektu zapisać. W sieci nie znalazłem żadnych rzeczowych opinii. Czy ktoś z architektów pracuje w tym programie? Czy nadaje się on do czegokolwiek poza domkami jednorodzinnymi? A może nawet do tego nie? Czy ma jakieś dyskwalifikujące go z marszu wady? Czegoś nie da się w nim narysować (może to dziwne pytanie, ale zdarza mi się robić przemysłówkę, które daleko odbiega od technologii typowych dla budownictwa jednorodzinnego. Bardzo będę wdzięczny za jakieś opinie obecnych użytkowników, a mam nadzieję, że nie tylko mnie się to przyda. Program w porównaniu z czymkolwiek spod znaku wielkiego AD kosztuje niewiele, ale i tak wolałbym tej kasy w błoto nie wrzucać.
Edytor zaawansowany
  • 30.10.14, 22:06
    Witam, dobrze Cię rozumiem. Sam będąc młodym architektem miałem problem ze znalezieniem odpowiedniego programu do architektury. Oprócz wielkiego AD jak to określiłeś, czyli Autodesk Revit Architecture używałem także ArchiCAD, oraz krótko Arcadia Architektura. Oczywiście programy CAD 3D Revit i ArchiCAD są dużo lepsze od Arcadii. Przede wszystkim Arcadia nie jest pełnoprawnym programem typu BIM, co oczywiście odczuwa się dość szybko podczas pracy. Z kolei Revit i ArchiCAD są w pełni profesjonale, ale jednak trochę zbyt kosztowne. Ja sam pracuję obecnie na EliteCAD, szwajcarskim programie typu BIM , który moim zdaniem jest świetnym rozwiązaniem za niewygórowane pieniądze i który Ci polecam. Nie trzeba płacić kosztownych subskrypcji, a pomoc techniczna jest w cenie oprogramowania. Zresztą najlepiej pobierz demo i przetestuj: www.elitecad.pl/pobierz.html
  • Gość: kitka666 IP: *.toya.net.pl 28.02.15, 21:07
    Wszystko fajnie tylko jeśli chodzi o Elitecad to niestety mozemy liczyć tylko na Architekturę. Jesli chodzi o projektowanie instalacji to ArCADia pozwala na projektowanie prawie wszystkich instalacji coś ala Revit MEP . Napewno Revit nie jest w zasięgu cenowym zwykłego prostego inżyniera projektującego instalacjie sanitarne. ArCADia jest o tyle dobra ze jest tania a to duży plus no i dzięki wprowadzeniu technologi zbliżonej do BIM mozna ułatwic sobie pracę przy robieniu większych zleceń.
  • Gość: trocha IP: *.static.3s.pl 04.04.16, 15:52
    wiem,ze wpis duzo po czasie ale moze ktos doczyta. Szukasz taniego BIM i chcesz miec jakosc revita czy archicada? Na pewno nie arkadia - żeby zlozyc cos sensownegp z ich modulow na pewno przekroczysz planowany budzet. zakladam, ze nie chcesz wydac tyle kasy ile kosztuje np revit. w zeszlym roku trafilam u znajomych na demo elitecad. dzisiaj widze, ze ma on o tylko 14 dni a nie jak kiedys - 30. ale to drobiazg. nauczylam sie revita jeszcze na studiach a potem zapozyczylam sie u rodziny zeby kupic wlasna wymarzona licencje. teraz sie zastanawiam nad zmiana. Elitecad dal fajna oferte - bo -uwaga! - 9000 za wersje pro. wciaz jest to kilka tysiecy ale za to mam pewnosc, ze zaplace raz. kazdemu polecam wyguglanie sobie jakie mozna wizki robic i jak mozna pokombinowac z projektem. bylam u nich na prezentacji, niby1 godzina a siedzielismy ponad dwie. takze jesli ktos szuka dobrego BIM, warto zerknac na elitecad. nie wklejam linków bo kazdy moze sam sobie znalezc. pozdrawiam poczatkujacych i poszukujacych.
  • Gość: K.S. 1982 IP: *.146.133.94.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 03.08.16, 14:51
    Dziwne to troche ze tyle wpisów o elitcad a jaki to bim? Tylko architekci mogą na tym pracować bez sensu mówienie o tym w tym wątku no chyba że to reklama a na to wyglada. Mam Revita i Arcadię i pracuje raz tu raz tu zależy od projektu. Revit to kawał maszyny nie warto czasem odpalać kombajnu. Nie wiem co
    Pani składała w Arcadii ale za dziewiątkę to juz moduły branżowe wchodzą w grę których w elicie nie ma. Ja polecam dobrze przetestować i zobaczyc do do czego nam ten program.
  • Gość: młody konstruktor IP: *.torun.mm.pl 09.10.16, 14:36
    Arcadia nie jest może dopracowana w 100% i daleko jej do revita, ale ma poważny atut - cenę. Dla małej pracowni się nadaje. Wadą jest to, że trzeba trochę na tym oprogramowaniu posiedzieć, żeby sprawnie operować, mam to jako taki pakiet pomocniczy w pracy.
    Napisze jak to wygląda na moim przykładzie:
    Mieszkam w małym mieście, w okolicy dominują jednoosobowe biura projektowe i wszyscy się znają, większe projekty robimy współpracując, mniejsze każdy dłubie sam i później biega za podpisami, co oznacza mniej więcej tyle, że trzeba wykonać samemu architekturę i konstrukcję (oczywiście wiadomo, że w takim układzie konstruktor nie będzie robił architektury dla teatru...).
    Jestem konstruktorem i od niedawna mam dodatkowo działalność projektową oprócz etatu (tak dla spróbowania swoich sił, zwłaszcza, że nie ma kolizji z etatem), i po długich przemyśleniach kupiłem ZwCada z aktualizacją do v. 2017 + za 1700 PLN netto, mam zamiar kupić soldisa za 3420 PLN netto i do tego Arcadię ale uwaga: nie normalnie tylko w ramach programu partner solo, gdzie za 2 300 PLN netto dostajesz na rok pełen pakiet Intersoftu łącznie z programami obliczeniowymi itd (można jeszcze na 3 lata za niecałe 5 000 PLN netto).
    Dlaczego tak?
    Proste, żeby oprócz etatu na jedno osobówce przy kilku godzinach dziennie zarabiać i się wyrabiać, to trzeba być szybkim. I tu nic prostszego - robisz koncepcję w Arcadii, uściślasz model, a później obrabiasz w zwcadzie (zostawia intellicada daleko w tyle) w środowisku dwg. Do tego możesz wykorzystać soldisa do obliczeń, wymiarowania itd, a moduły intersoftu też są pomocne. Dodatkowo w takim układzie masz program Ramę 3d jako 2 program do obliczeń i sprawdzeń.
    Podsumowując:
    ZwCad z aktualizacją do v. 2017 + 1 700 PLN netto (pudełko)*;
    Soldis wszystkie moduły (PN i EN) 3 420 PLN netto (pudełko)*;
    ArCadia PARTNER SOLO 2 300 PLN netto (na rok), albo 4 900 PLN netto (3 lata)*;
    Do tego jako konstruktor dokupię nakładki na stal i żelbet i małe/średnie projekty na lokalnym rynku mogę robić.
    *ceny podaję z pamięci - mogę się mylić
  • Gość: Tommas IP: *.play-internet.pl 19.04.17, 12:30
    @KLAPA nie trać czasu i kasy na Arcadię, nie będziesz zadowolony. Cena jest atrakcyjna, ale to nie jest BIM! Polecam, tak jak ktoś już tutaj wcześniej wspominał, EliteCAD. Za ok. 10 tys. masz wszystko czego potrzebujesz do projektowania obiektów architektonicznych i wieczystą licencję. Tutaj możesz poczytać o nim więcej: elitecad.pl/
  • 11.08.17, 16:26
    Hej co takiego ma Elitecad czego nie ma Arcadia i odwrotnie? Bo tu widzę mega różne podejścia. Może inaczej interpretujecie Bim i stad takie różnice w opiniach? Arcadia ma dobre opinie wśród moich znajomych a Elitecad prawie nikt nie posiada. Podobno to tylko architektura?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.